Προς το περιεχόμενο

Ποιά διανομή για AMD E450 & Radeon 6320 & 4GB ram


alphas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντα θα έχεις πρόβλημα με Radeon vga :P (πλάκα κάνω.. ή μήπως όχι ; )

 

Όποια διανομή και να βάλεις δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Έχεις χρησιμοποιήσει ξανά Linux; αν ναι, ποια διανομή ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με AMD Ε350 & Radeon HD 6310 έχω δοκιμάσει Ubuntu και openSUSE χωρίς πρόβλημα. 
(Στα ubuntu μάλιστα ο package manager μου πρότεινε να κατεβάσω driver για βελτίωση γραφικών) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ ubuntu από το 2007. Με nvidia δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα στο desktop.

«Πάλιουρας» δηλαδή.  B)  Οπότε τα ξέρεις, δεν τα ξέρεις ; Οι radeon που συνήθως έχουν πρόβλημα είναι μικρής σειράς 2.x-4.x και μερικές 5.x

Με τις υπόλοιπες δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Από διανομή, μιας και χρησιμοποιείς Ubuntu τόσο καιρό, θα σου προτείνω 13.04 ή 12.04.1 αν θέλεις κάτι σε ποιο σταθερό.

Μπορείς να δεις και το Mint 16, βγήκε και το Cinnamon 2.0 εχθές (αν δεν κάνω λάθος), λένε είναι πολύ βελτιωμένο σε σχέση με τις προηογούμενες εκδόσεις.

Φυσικά η LMDE είναι η «ρέουσα» της υπόθεσης (debian testing).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Ξεθάβω αυτό το αρχαίο νήμα !!! :)

Έχω και εγώ ένα μηχάνημα με τα παραπάνω χαρακτηριστικά, ένα compaq cq57. Μιλάμε σέρνεται.

Του έχω βάλει peppermint linux, ψιλο-καλούτσικα τα πάει, αργεί πολύ βέβαια να εκκινήσει. 

Windows 10 σέρνονται σχετικά. 

Καμιά άλλη ιδέα για διανομή ψιλομοντέρνα μεν, ελαφριά δε;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου φανει αστειο αυτό που θα σου πω αλλά θα δεις τρομερή διαφορά. Βάλε του SSD και βάλτου ότι διανομή θες με MATE ή με XFCE ή με LXDE (εγώ θα σου πρότεινα Arch Linux)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάλε SSD  και θα εκκινεί σχεδόν αμέσως , και το ψιλο-καλούτσικα θα γίνει καλά (παντα έχοντας υπόψιν  τα δεδομένα του μηχανηματος)

Τώρα απο διανομή περί ορέξεως ...

Επεξ/σία από nik0laus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο παλιο κι αν ειναι ... ο SSD κανει διαφορα...!!!    

 

εχω Pentium 4 με HT και με 1.5gb Ram, και του εχω εναν 128αρη SSD  με Windows 7 32bit Home.  Νταξ.... δεν πεταει... αλλα καμια σχεση με τον HDD που ειχε πανω....!!  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, becoming_I είπε

Θα σου φανει αστειο αυτό που θα σου πω αλλά θα δεις τρομερή διαφορά. Βάλε του SSD και βάλτου ότι διανομή θες με MATE ή με XFCE ή με LXDE (εγώ θα σου πρότεινα Arch Linux)

 εγώ θα πρότεινα να βάλει gentoo,ή exherbo ή ακόμα καλύτερα linux from scratch..   :)

 

 

Επεξ/σία από tuxpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, tuxpower είπε

 εγώ θα πρότεινα να βάλει gentoo,ή exherbo ή ακόμα καλύτερα linux from scratch..   :)

Εδώ και 2,5 χρόνια έχω arch σε netbook με SSD και προφανώς έχω προσωπική εμπειρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν διαφωνώ. και εγώ επίσης openbox debian unstable.

αλλά να προτείνεις σε κάποιον να βάλει Arch που γι'αυτόν οι λέξεις grub, partition, ext4 μάλλον είναι άγνωστες είναι too much.

Μην το παίρνεις στραβά. To arch απαιτεί ένα learning curve που οι περισσότεροι ουτε θέλουν να μάθουν ούτε και να ξέρουν.

μια ελαφρια διανομή να αναστήσουν το παλιό μηχάνημα τους θέλουν. οπότε συμφωνώ με xfce,lxde και mint/xubuntu/lubuntu/manjaro.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tuxpower είπε

δεν διαφωνώ. και εγώ επίσης openbox debian unstable.

αλλά να προτείνεις σε κάποιον να βάλει Arch που γι'αυτόν οι λέξεις grub, partition, ext4 μάλλον είναι άγνωστες είναι too much.

Μην το παίρνεις στραβά. To arch απαιτεί ένα learning curve που οι περισσότεροι ουτε θέλουν να μάθουν ούτε και να ξέρουν.

μια ελαφρια διανομή να αναστήσουν το παλιό μηχάνημα τους θέλουν. οπότε συμφωνώ με xfce,lxde και mint/xubuntu/lubuntu/manjaro.

Σε αυτό έχεις ένα δίκιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Οι λέξεις grub, partition κτλ προφανώς δε μου είναι άγνωστες. Αλλά "βαριέμαι" :)

Αυτή τη στιγμή εκτός από το δίσκο του (w10) , του έχω βάλει ένα δεύτερο δίσκο στη θέση του dvd και έχω εγκαταστήσει εκεί το peppermint linux. Οπότε δε μπλέκω καν με 2 λειτουργικά σε 1 δίσκο κτλ, απλά διαλέγω από που θα εκκινήσω από το boot menu του λαπτοπ.

Η ουσία είναι ότι ήθελα να αποφύγω τον ssd (λόγω κόστους καθαρά), γιατί τον υπολογιστή αυτό τον έχω ... για πλάκα! Δε βολεύει καν για φορητότητα (βαρύς), έχω ένα asus t100 που αν και πιο μικρό, καλύτερο είναι σε επιδόσεις! Απλά ήθελα να δω τι επιλογές έχω.

Μάλλον λοιπόν ότι είναι να πάρω από αυτό, το πήρα. Μετά πάω σε ssd...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βαριέσαι, το πιο κοντινό σε αυτό που προτείνει ο @becoming_I είναι το Antergos. Αλλά εξαρτάται τι χρήση κάνεις στο μηχάνημά σου, και πόσο όρεξη έχεις να περνάς updates, γιατί σε ένα τέτοιο σύστημα (rolling release) θα σου έρχονται οι αναβαθμίσεις με καταιγιστικούς ρυθμούς. Έβγαλε ο linus καινούργιο .x.y version στον πυρήνα; Update.  Έβγαλε το libreoffice ή το mate ή το xyz software καινούριο update για διόρθωση μιας μετάφρασης σε κάποιο υπομενού; Update... Αυτό με κούρασε λίγο στο δικό μου laptop που κάνω χρήση 1 φορά το 6μηνο, και έπρεπε να περάσω 1-2 γίγα σε Updates την φορά, με αποθάρρυνε λίγο. Προτίμησα Ubuntάκι...αν είσαι φαν όμως του latest and greatest, θα το λατρέψεις!

Κατά τα άλλα, συμφωνώ 1000% για τον ssd! Και σου μένει και για μελλοντική χρήση, δεν είναι άχρηστη αναβάθμιση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...