Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 13.4 - Δεν δουλεύει σωστά.


AMIOX?

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

Δοκίμασα σήμερα να εγκαταστήσω τα Ubuntu. Σαν πρώτο λειτουργικό έχω τα windows 7. Έκανα ακριβώς ότι κάνει στο βίντεο εδώ http://ubuntu-gr.org/getubuntu/download αλλα όταν μπαίνω μέσα δεν δουλεύει τίποτα!! Κολλάει πολύ, βγάζει συνέχεια σφάλματα και ούτε δεν μπορώ καν να κλείσω τον υπολογιστή παγώνει η οθόνη. Είχα εγκαταστήσει και παλιά τα ubuntu με windows installer και τότε κολλούσε πολύ.

Του έχω δώσει 400gb χώρο στον δίσκο. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

 

Δοκίμασα σήμερα να εγκαταστήσω τα Ubuntu. Σαν πρώτο λειτουργικό έχω τα windows 7. Έκανα ακριβώς ότι κάνει στο βίντεο εδώ http://ubuntu-gr.org/getubuntu/download αλλα όταν μπαίνω μέσα δεν δουλεύει τίποτα!! Κολλάει πολύ, βγάζει συνέχεια σφάλματα και ούτε δεν μπορώ καν να κλείσω τον υπολογιστή παγώνει η οθόνη. Είχα εγκαταστήσει και παλιά τα ubuntu με windows installer και τότε κολλούσε πολύ.

Του έχω δώσει 400gb χώρο στον δίσκο. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

 

Ποια επιλογη διαλεξες για εγκατάσταση 1-2-3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3

 

 

Άφησες χώρο για το swap, μετά εγώ θα σου πρότεινα εφ' οσον δεν το ξερεις και τοσο καλα να μην πειραματίζεσαι σε δισκο που εχει ηδη εγκατεστημένο καποιο αλλο λειτουργικό, γιατι μια στραβή να γινει με τον δισκο παει το εχασες.

 

Θελει δηλαδη δυο διαμερίσματα για τα λινουξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άφησες χώρο για το swap, μετά εγώ θα σου πρότεινα εφ' οσον δεν το ξερεις και τοσο καλα να μην πειραματίζεσαι σε δισκο που εχει ηδη εγκατεστημένο καποιο αλλο λειτουργικό, γιατι μια στραβή να γινει με τον δισκο παει το εχασες.

 

Θελει δηλαδη δυο διαμερίσματα για τα λινουξ

 

Εννοείτε έφτιαξα και διαμέρισμα 10 GB για την εικονική μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να κατεβάσεις την τελευταία έκδοση που είναι ακόμα σε beta να δοκιμάσεις που η σταθερή της έκδοση βγαίνει σε λίγες μέρες.

Δοκίμασε και το kubuntu η κάποια άλλη διανομή όπως το mint.


Δοκίμασε και με την ήδη εγκατεστημένη διανομή να μπεις σε γραμμή εντολών και να κάνεις όλα τα update της. Μπορεί να διορθωθούν αρκετά από τα προβλήματα που έχεις γιατί έχουν γίνει αρκετά bug fixes από την μέρα διάθεσης του iso της διανομής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω πως αυτήν την στιγμή στον δίσκο σου έχεις ένα volume για τα windows και ένα για τα ubuntu, σωστά?

Αρχικά τα 10 GB swap είναι πάάάάάρα πολλά! Τι μνήμη και τι σκληρό έχεις?

 

Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να μπεις με ένα live usb/cd, να σβήσεις εντελώς τα volumes που έχουν να κάνουν με τα ubuntu και να τα εγκαταστήσεις εκ νέου δίνοντας χώρο για swap(το πόσο θα εξαρτηθεί από την μνήμη και το σκληρό σου) και το υπόλοιπο θα το κάνεις mount ως "/".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να κατεβάσεις την τελευταία έκδοση που είναι ακόμα σε beta να δοκιμάσεις που η σταθερή της έκδοση βγαίνει σε λίγες μέρες.

Όχι, αν εννοείς την 13.10 Unity , καλύτερα όχι. Είναι προβληματική...ακόμη.

Δοκίμασε και το kubuntu η κάποια άλλη διανομή όπως το mint.

Ναι, συμφωνώ για Kubuntu ή/και Mint.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...