Προς το περιεχόμενο

Πολύ κακή εμφάνιση γραμματοσειρών σε οποιαδήποτε διανομή Linux βάλω. Tι κάνω λάθος;


BritGreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Έχω 3 υπολογιστές σε επαγγελματικό περιβάλλον, οι οποίοι τρέχουν όλοι Mint (cinnamon ή kde), γιατί αυτό μας καλύπτει ως λειτουργικό. Το πρόβλημά μου είναι η πολύ κακή απεικόνιση των γραμματοσειρών σε κείμενα και παράθυρα, και η κακή ανάλυση οθόνης, ακόμα και με τον Catalyst εγκατεστημένο (με το native resolution). Η κάρτα με το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η ATI HD5450 και η οθόνη με το επίσης μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η LG M2094D (monitor-tv).Το mint είναι το μόνο λειτουργικό στο δίσκο του κάθε υπολογιστή.

 

 

Πώς θα μπορούσα να βελτιώσω την κατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κακη αναλυση οθονης, αν πχ σε μια με 1280*1024 βαλεις 1024*768, δημιουργει ΚΑΙ ασχημη απεικονηση των γραμματοσειρων.

Οταν λοιπον αλλαξεις αναλυση σε αυτη που προβλεπεται για την οθονη σου, εχει ακομα χαλια γραμματοσειρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να ανεβάσεις ένα στιγμιότυπο που να φαίνεται το πρόβλημα;

μήπως έχεις οθόνη που έχει προφιλ όπως cinema picture κλπ ; αν ναι βάλτο στο profile: "text"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κακη αναλυση οθονης, αν πχ σε μια με 1280*1024 βαλεις 1024*768, δημιουργει ΚΑΙ ασχημη απεικονηση των γραμματοσειρων.

Οταν λοιπον αλλαξεις αναλυση σε αυτη που προβλεπεται για την οθονη σου, εχει ακομα χαλια γραμματοσειρες?

 

Ναι, αναφέρομαι στη native ανάλυση, την οποία μπόρεσα να θέσω μόνο αφού εγκατέστησα τον catalyst, καθώς η native ανάλυση δεν υπήρχε πριν στις επιλογές. Αν συνδέσω την οθόνη με καλώδιο RGB, μου γράφει out of range και δεν βλέπω τίποτα. Αν τρέξω το live dvd με καλώδιο RGB, η μέγιστη ανάλυση που μου επιτρέπει να βάλω είναι 1024Χ768, η οποία μου δείχνει τεράστια θολά γράμματα. Μόνο με καλώδιο HDMI, το οποίο μόλις αντικατέστησα με καινούργιο, μήπως έφταιγε αυτό.

 

μπορεις να ανεβάσεις ένα στιγμιότυπο που να φαίνεται το πρόβλημα;

μήπως έχεις οθόνη που έχει προφιλ όπως cinema picture κλπ ; αν ναι βάλτο στο profile: "text"

 

 

Τα ανέβασα. Όχι, η οθόνη δεν έχει τέτοια θέματα. Τη δοκίμασα σε υπολογιστή με Windows (που δεν θέλω να έχω), και παίζει άψογα. Η θολούρα που φαίνεται, όντως υπάρχει, στην κανονική ανάλυση και οι γραμματοσειρές είναι σαν να έχουν "άμμο" όταν τις βλέπεις. Ακόμα και στην επιλογή font smoothing, δεν αλλάζει κάτι, ούτε με restart. Δεν υπάρχει στο mint κάτι σαν το cleartype των windows;

post-83180-0-78101100-1380738639_thumb.png

post-83180-0-47578300-1380738672_thumb.png

post-83180-0-88686800-1380738700_thumb.png

post-83180-0-94045900-1380738710_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατέστησε και τις γραμματοσειρές της microsoft. Τι γραμματοσειρές χρησιμοποιείς τώρα? Εγώ τις έχω σε sans serif 9 όλες και μόνο του σταθερού πλάτους σε oxygen mono 9 με χρήση εξομάλυνσης ενεργό και εξαναγκασμός dpi και αυτό ενεργοποιημένο στο 96 Δες εδώ τις ρυθμίσεις μου. 

Να ξέρεις ότι και σε όλες τις αλλαγές ρυθμίσεων των γραμματοσειρών για να δεις αποτελέσματα θα πρέπει να κάνεις resart τον xserver με απλά λόγια η ctrl+alt+ backspace η απλά restart. Δες εδώ πως τα έχω εγώ

 

6fvn.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατέστησε και τις γραμματοσειρές της microsoft. Τι γραμματοσειρές χρησιμοποιείς τώρα? Εγώ τις έχω σε sans serif 9 όλες και μόνο του σταθερού πλάτους σε oxygen mono 9 με χρήση εξομάλυνσης ενεργό και εξαναγκασμός dpi και αυτό ενεργοποιημένο στο 96 Δες εδώ τις ρυθμίσεις μου. 

Να ξέρεις ότι και σε όλες τις αλλαγές ρυθμίσεων των γραμματοσειρών για να δεις αποτελέσματα θα πρέπει να κάνεις resart τον xserver με απλά λόγια η ctrl+alt+ backspace η απλά restart. Δες εδώ πως τα έχω εγώ

 

6fvn.png

 

 

Έχω κάνει copy τα fonts που ήθελα από τον υπολογιστή με τα windows, συμπεριλαμβανομένων κι αυτών της microsoft.

 

Πέρα από αυτά που είπε ο Check, υπάρχουν και freetype patches όπως το freetype2 (του Ubuntu) και το infinality.

 

Αυτά τα patches δουλεύουν αυτόματα ή πρέπει να κάνω κάτι εγώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει copy τα fonts που ήθελα από τον υπολογιστή με τα windows, συμπεριλαμβανομένων κι αυτών της microsoft.

 

Θεωρητικά δεν μπορείς να κάνεις απλά copy/paste όποια γραμματοσειρά γουστάρεις. Ειδικά εφόσον λες οτι είναι μηχανάκια "επαγγελματικού περιβάλλοντος" είναι παράνομο. Υπάρχει σε όλες τις διανομές το πακέτο mscorefonts. Εγκατέστησε μόνο αυτό. Θα σε καλύψει ΑΠΟΛΥΤΑ, εκτός αν κάνεις κάρτες/προσκλητήρια κτλ. 

 

Τα patches που είπα(με) φυσικά και πρέπει να τα βάλεις "με το χέρι". Έχει κάμποσα howtos αν το ψάξεις λίγο στο Google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά δεν μπορείς να κάνεις απλά copy/paste όποια γραμματοσειρά γουστάρεις. Ειδικά εφόσον λες οτι είναι μηχανάκια "επαγγελματικού περιβάλλοντος" είναι παράνομο. Υπάρχει σε όλες τις διανομές το πακέτο mscorefonts. Εγκατέστησε μόνο αυτό. Θα σε καλύψει ΑΠΟΛΥΤΑ, εκτός αν κάνεις κάρτες/προσκλητήρια κτλ. 

 

Τα patches που είπα(με) φυσικά και πρέπει να τα βάλεις "με το χέρι". Έχει κάμποσα howtos αν το ψάξεις λίγο στο Google.

Ναι, μάλλον δεν το έθεσα σωστά. Εννοώ ότι έχω κάνει install τα corefonts της Microsoft και τα υπόλοιπα είναι otf και ttf τα οποία υπάρχουν δωρεάν στο internet. Δεν είναι παράνομο αυτό. 

 

Γενικά σε όλα τα έντυπα μας χρησιμοποιώ τη γραμματοσειρά Ubuntu και Liberation Sans. Μου αρέσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να σε επηρεάζει το bytecode intrepreter. Μπορείς να το απενεργοποιήσεις δίνοντας autohint=true

Δοκίμασε με τη ρύθμιση που έχω στο ~/.fonts.conf:

 

<?xml version='1.0'?>

<match target="font">
 <edit mode="assign" name="autohint">
  <bool>true</bool>
 </edit>
  <dir>~/.fonts</dir>
<match target="font">
  <edit mode="assign" name="rgba">
  </edit>
</match>
<match target="font">
  <edit mode="assign" name="hinting">
   <bool>true</bool>
  </edit>
</match>
<match target="font">
  <edit mode="assign" name="hintstyle">
   <const>hintmedium</const>
  </edit>
</match>
<match target="font">
  <edit mode="assign" name="antialias">
   <bool>true</bool>
  </edit>
</match>
</match>
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, έκανα το εξής. Αφαίρεσα την κάρτα γραφικών, και άφησα την onboard της μητρικής. Το πρόβλημα είναι σαφώς μικρότερο, άρα το θέμα μου είναι η HD5450 που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως η ubuntu γραματοσειρά δεν μου άρεσε καθόλου και γιαυτό την έβγαλα και έβαλα sans serif

 

busted  :P

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως μερικοί θεωρούν τα ms fonts ανώτερα των open source και το διαδίδουν κιόλας..Απλά έλεος :P

(μνημη ελεφαντα :lol:)

 

Εδω παντως χρησιμοποιω Roboto Medium 10 με rgba, hinting, hintstyle, antialias, lcdfilter ανοιχτα στο fonts.conf μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...