Προς το περιεχόμενο

Αγορά DSLR τα φωτα σας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους. Ασχολουμαι με Youtube και ανεβαζω καποια βιντεο στο καναλι μου. Για τον σκοπο αυτο, ειχα αγορασει πριν μερικους μηνες την camcorder Samsung Q10. Μονο που τα βιντεο μου μονο για hd δε δειχνουν. Απογοητευμενος απο την q10 κι επιζητωντας ενα καλυτερο οπτικο αποτελεσμα, σκεφτηκα να αγορασω καμια dslr. Το budget ειναι περιπου 400 ευρω. Τι καλο αξιζει να παρω σε αυτα τα χρηματα? Εστιαζω καθαρα στα βιντεο. Θελω να μπορω να εχω αρκετα καλη εικονα full hd, χωρις τα χιονια και τον "θορυβο" που αντιμετωπιζα με την Q10 και με καλα fps. Δεν ειμαι γνωστης του "spor" οποτε θα εκτιμουσα ιδιαιτερα καποια καλη αγοραστικη συμβουλη. Ευχαριστω πολυ! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα video σου είχαν επαρκή φωτισμό;

 

Ναι, εχω γυρισει βιντεο και πρωινες ωρες με φυσικο φως και βραδυ με φωτα. Δεν νομιζω οτι ηταν εκει το προβλημα. Ειμαι αρχαριος στα θεματα της καμερας ομως ξερω οτι ο φωτισμος παιζει σπουδαιο ρολο. Σιγουρα η q10 ηταν απλα μια βιαστικη κακη επιλογη χωρις καν αρκετες εσωτερικες ρυθμισεις για να βελτιωσω το αποτελεσμα.

 

Για δες την Nikon D3200 :-)

 

Αυτο σκεφτομαι φιλε. Για την ωρα κοιταω αρκετα βιντεο στο youtube σε reviews πανω στην D3200 και φαινονται αρκετα καλα. Πιθανον να ειναι αυτο που ψαχνω ειδικα για τα χρηματα που μπορω να διαθεσω. Ξερετε να μου πειτε περισσοτερα για την D3200? Οπως αν ο αρχικος φακος που δινεται με το kit αν ειναι καλος για video-shooting? Η αν ξερετε αλλα +/- που εχει η συγκεκριμενη Nikon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο περισσότερος κόσμος χρησιμοποιεί canon για φθηνές παραγωγές λόγω των m42 φακων.

 

Just saying

 

Επίσης

 

Μπορείς να βρεις αρκετές full hd βιντεοκαμερες στο ebay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δοκιμάσει την συγκεκριμένη μηχανή ούτε είμαι ''ειδικός'' σε θέματα φώτο και βίντεο αλλά πιστεύω ο κιτ φακός θα σε βολέψει για κάμποσο καιρό. Δες και τα βίντεο που λες στο youtube, που τραβάνε με τον κιτ φακό για να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα. Δες και το σύστημα αυτόματης εστίασης αν δουλεύει καλά.

.

Ίσως το μόνο που δεν θα σε βολέψει είναι ότι δεν έχει περιστρεφόμενη οθόνη άλλα ίσως και να μην σε απασχολεί αυτό.

 

Κάτι άλλο αν δεν το γνωρίζεις, αρκετές dslr γράφουν βίντεο για περιορισμένο χρόνο. Η νίκον 3200 απο ότι διαβάζω τραβάει μέχρι 30 λεπτά για κάθε βίντεο. Αλλά σίγουρα θα μπορείς να τα ενώσεις μετά στον υπολογιστή.

 

Ένα ωραίο review που διαβάζω για το βίντεο της νίκον 3200 που σε ενδιαφέρει:

http://www.imaging-resource.com/PRODS/nikon-d3200/nikon-d3200VIDEO.HTM

Απο οτι διάβασα στο παραπάνω site, ο φακός κάνει λίγο θόρυβο όταν κάνει autofocus με αποτέλεσμα να γράφετε στο βίντεο, οπότε ίσως να χρειαστείς εξωτερικό μικρόφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο περισσότερος κόσμος χρησιμοποιεί canon για φθηνές παραγωγές λόγω των m42 φακων.

 

Just saying

 

Επίσης

 

Μπορείς να βρεις αρκετές full hd βιντεοκαμερες στο ebay

 

Ισχυει, ομως φευγω απο το budget αν παω για canon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι λέει ο απο πάνω αν επιμένεις να μπεις σε έξοδα. Το video με dslr δεν είναι ευκολο σπορ. Τι τραβάς? Αν δοκιμάσει να τραβήξει μέρα σε εξωτερικό χώρο έχεις θορυβο?

 

Δοκίμασε κανα δυο led video lights (φτηνά δεν χρειάζεται ακριβά) μπορεί να σε καλύπτει ο εξτρα φωτισμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sony a58 .οτι καλυτερο στα 400για βιντεο με δσλρ.

 

Πιστευεις οτι η Sony A58 ειναι καλυτερη αγορα απο την Nikon D3200? Ειναι κοντα και στην τιμη.

 

Οτι λέει ο απο πάνω αν επιμένεις να μπεις σε έξοδα. Το video με dslr δεν είναι ευκολο σπορ. Τι τραβάς? Αν δοκιμάσει να τραβήξει μέρα σε εξωτερικό χώρο έχεις θορυβο?

 

Δοκίμασε κανα δυο led video lights (φτηνά δεν χρειάζεται ακριβά) μπορεί να σε καλύπτει ο εξτρα φωτισμός

 

Δεν τραβαω σε εξωτερικο χωρο. Τραβαω βιντεο σε δωματιο. Τα φωτα δε βοηθησαν ιδιαιτερα. Παραθετω και link απο το καναλι μου για να δειτε περιπου το στυλ των βιντεο που κανω. Καποια ειναι τραβηγμενα ημερα, με αρκετο φωτισμο στο δωματιο. Κι ομως δεν ειχα τοση διαυγεια στα βιντεο. http://www.youtube.com/user/Steltruccii

 

Δειχνει καλη η Sony. Σε μια συγκριση λοιπον Sony A58 και Nikon D3200 ποιος κερδιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προτού δώσεις και άλλα χρήματα, μήπως θα ήταν καλύτερα να βρείς κάποιον φίλο με dslr και να δοκιμάσεις τις δυνατότητες της ώς video camera?

Στο λέω απλά μήν τυχόν και απογοητευτείς απο το τελικό αποτέλεσμα σε σχέση με την ήδη υπάρχουσα κατάσταση!

Ίσως εν τέλει να υπάρχει τρόπος να βγάλεις καλύτερο αποτέλεσμα απο την samsung και να μήν μπείς σε ολόκληρη διαδικασία.

 

Όλα αυτά εφόσον σε ενδιαφέρει μόνο το κομμάτι της λήψης βίντεο. Αν θέλεις ταυτόχρονα να ασχοληθείς και με την φωτογραφία ώς χόμπι, τότε θα πρέπει να σταθμίσεις και διαφορετικά τις επιλογές σου!

Μήν σκέφτεσαι την dslr σαν μια ακόμη φωτογραφική μηχανή. Με το να την βάλεις στο auto και να τραβάς όπως οποιαδήποτε consumer camera απλά αναιρείς τον λόγο ύπαρξης της, οπότε όπως προείπα, αν σε ενδιαφέρει και η φωτογραφία ώς χόμπι και έχεις τον χρόνο τότε σκέψου ανάλογα τί θα αγοράσεις.

Επεξ/σία από samniotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτού δώσεις και άλλα χρήματα, μήπως θα ήταν καλύτερα να βρείς κάποιον φίλο με dslr και να δοκιμάσεις τις δυνατότητες της ώς video camera?

Στο λέω απλά μήν τυχόν και απογοητευτείς απο το τελικό αποτέλεσμα σε σχέση με την ήδη υπάρχουσα κατάσταση!

Ίσως εν τέλει να υπάρχει τρόπος να βγάλεις καλύτερο αποτέλεσμα απο την samsung και να μήν μπείς σε ολόκληρη διαδικασία.

 

Όλα αυτά εφόσον σε ενδιαφέρει μόνο το κομμάτι της λήψης βίντεο. Αν θέλεις ταυτόχρονα να ασχοληθείς και με την φωτογραφία ώς χόμπι, τότε θα πρέπει να σταθμίσεις και διαφορετικά τις επιλογές σου!

Μήν σκέφτεσαι την dslr σαν μια ακόμη φωτογραφική μηχανή. Με το να την βάλεις στο auto και να τραβάς όπως οποιαδήποτε consumer camera απλά αναιρείς τον λόγο ύπαρξης της, οπότε όπως προείπα, αν σε ενδιαφέρει και η φωτογραφία ώς χόμπι και έχεις τον χρόνο τότε σκέψου ανάλογα τί θα αγοράσεις.

 

Για φωτογραφια δεν πολυενδιαφερομαι αλλα ακομα κι αν ενδιαφερομουν, επειδη ειμαι αρχαριος ξερω οτι οποια και να παρω τελεια θα δειχνει στα ματια μου οσο αφορα τις φωτογραφιες. Εδω με κινητα στα 5mp τραβω και μου φαινονται καλες, οποτε που να νιωσω εγω τρελες διαφορες στις dslr. Οσον αφορα το αποτελεσμα της dslr στο βιντεο, δες αυτο εδω.. http://www.youtube.com/watch?v=C0ggEBvs-wQ  Καπως ετσι αποδιδει μια καλη dslr. Η συγκεκριμενη ειναι η canon 550. ΚΑΜΙΑ επαφη με camcorder. Kαι σε πολλα φωτο/μαγαζια που ρωτησα πληροφοριακα λεγανε οτι για youtube μονο dslr. Με camcorder δε βγαζεις αποτελεσμα. Γι αυτο θελω να αναβαθμιστω λιγο. Οποτε θα κανω ενα καλο ψαξιμο κυριως σε συγκριση της Nikon 3200 με την Sony A58.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο πωλητής βγάζει αρκετές videoκάμερες προς πώληση, συχνά πυκνά.

http://dsa.ebay.co.uk/sch/Camcorders-/11724/m.html?_nkw=&_armrs=1&_from=&_ipg=&_ssn=revlimitergt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο πωλητής βγάζει αρκετές videoκάμερες προς πώληση, συχνά πυκνά.

http://dsa.ebay.co.uk/sch/Camcorders-/11724/m.html?_nkw=&_armrs=1&_from=&_ipg=&_ssn=revlimitergt

 

Ευχαριστω φιλε αν κ με ενδιαφερει να αγορασω απο Ελλαδα να χω και την εγγυηση μου. Για την ωρα με το ψαξιμο που εχω κανει, τεινω στην Sony. Το αυτοματο focusing κατα τη διαρκεια του βιντεο της δινει ενα προβαδισμα ως προς την 3200. Ειδα οτι τραβαει και 60fps σε αναλυση 1080i. Εχει αρκετες επιλογες +τη "νεα μοδα" , το DSLT και οχι R. Με ενα ψαξιμο αυτο ευνοει αρκετα την ληψη βιντεο. Φαινεται καλη και για την τιμη της. 400 ευρω την βρισκω σε διαφορα καταστηματα. Εχει και υποδοχη για mic οποτε αυτο θα βολεψει αρκετα. Για να δουμε, το ψαξιμο συνεχιζεται. Αν εχετε καλυτερες πληροφοριες για τις 2 αυτες καμερες (Nikon D3200, Sony SLT A58) κυριως η για κατι ανταγωνιστικο ως προς αυτες, ενημερωστε με. Χιλια ευχαριστω για την βοηθεια σας! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...