Προς το περιεχόμενο

προβλημα με ενσωματωση υποτιτλων (devede)


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια.

εχω δοκιμασει κατα καιρους πολλα προγραμματα για να γραφω σε dvd ταινιες με ξεχωριστους υποτιτλους που τους ενσωματωνει το εκαστοτε προγραμμα.

ειχα δοκιμασει παραδειγμα το dvd styler alla δεν συμπιεζαι την ταινια δηλαδη μια ταινια μου 2gb την εκανε παραδειγμα 8gb αν και ειχα επιλεγμενο το dvd 4,7 gb απο τις ρυθμισεις. και μου βγαζει και ενα μηνυμα προηδοποιησης στην εκκινηση.τελος παντων κατεληξα στο devede που μου φαινεται ποιο ευχρηστο και καλυτερο.

μπορω να κανω οτι θελωμε το devede,μονο που σε μια ταινια που δοκιμαζω τωρα ενω το vlc thn παιζει κανονικα την ταινια με τους υποτιτλους και σωστα χρονισμενα μολις παω να την γραψω την ταινια με τους υποτιτλους σε dvd me to devede το γραφει αλλα δεν ειναι συγχρονισμενοι.

πρωτη φορα μου το κανει αυτο.
τι φταιει;;;νομιζω πως δεν κανω κατι λαθος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου ολα αυτα που λεει το αρθρο τα κανω και τα ξερω.

το προβλημα μου ειναι οτι ενω οι υποτιτλου ειναι σωστοι και παιζουν σωστα χρονισμενα οταν τα αναπαραγω χωριστα με το vlc,

alla οταν δημιουργο το iso me to devede oi υποτιτλοι δεν ειναι σωστα χρονισμενοι και εμφανιζονται παντα πριν την φραση το καθε ηθοποιου.

υπαρχει τροπος να το διορθωσω αυτο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να ρυθμίσεις λάθος τους υπότιτλους. Δηλαδή αν βγαίνουν πιο νωρίς στο dvd π.χ. 2sec, βάλε καθυστέρηση στους υπότιτλους 2 sec και μετά ξαναφτιάξε το dvd. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου δοκιαμσα και αλλη ταινια που ενω παιζει μια χαρα στην ενσωματωση με το devede δεν ειναι σωστα χρονισμενοι.
απο το devede πρεπει νξα ειναιθ αλλα δεν ξερω το γιατι........

αυτο που ειπες πως το κανω;;;;πως βαζω καθυστερηση στους υποτιτλους;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ το gaupol

http://home.gna.org/gaupol/

 

Ανοίγεις το αρχείο τον υποτίτλων και πηγαίνεις Tools->Shift positions, βάζεις το χρόνο που θες και σώζεις το αρχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι ασυγχρονιστο ολο το αρχειο κατα χ δευτερολεπτα (μπροστα η πισω) ναι συμφωνω, δεν ειναι δυσκολο.

Αν ομως αλλου ειναι ποιο μπροστα κι αλλου ειναι ποιο πισω οι υποτιτλοι εκει θα φας λουκι ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

alla οταν δημιουργο το iso me to devede oi υποτιτλοι δεν ειναι σωστα χρονισμενοι και εμφανιζονται παντα πριν την φραση το καθε ηθοποιου.

 

Σε αυτό αναφερόμουν.

Υποθέτω πως το πρόβλημα δημιουργείται επειδή κατά τη μετατροπή του βίντεο, πιθανά να αλλάζει το framerate, ενώ το αρχείο των υποτίτλων παραμένει ανέπαφο "χρονικά". Έτσι χαλάει ο χρονισμός αυτών των 2.

 

Π.χ. έβαλα δοκιμαστικά ένα αρχείο mp4 να το μετρέψω σε Pal dvd. To mp4 έχει framerate 23.396 καθώς και οι υπότιτλοι. To devede θα το μετατρέψει σε PAL/DVD που σημαίνει θα αλλάξει το framerate σε 25, και επομένως για να έχουμε συγχρονισμό θα πρέπει να μετρέψουμε και τους υπότιτλους, ή να χρησιμοποιήσουμε άλλους που προήλθαν από αρχείο με 25fps.

Με το gaupol μετέτρεψα τους χρονισμένους υπότιτλους σε 25 fps και έβαλα στο dvd και τις 2 εκδόσεις των υποτίτλων (23.396 και 25)

 

Μόλις τελειώσει θα σας πω το αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αυτο με την μετατροπη υποτιτλων το ακουσα και απο αλλου αλλα δεν το δοκιμασα αλλα για να λες οτι δεν λειτουργει μητε θα το δοκιμασω.

απλα ενα πραγμα δεν μπορω να καταλαβω μεχρι πριν λιγο καιρο γινοταν στο arch αλλα τωρα δεν γινετε.δεν ξερω γιατι συμβαινει αλλα δεν με πειραζει αφου βρηκα την λυση.

και αυτη ειναι οτι:
ενσωματωσα πρωτα τους υποτιτλους με το avidemux και μετα το αρχειο με τους ενσωματομενους υποτιτλους πολυ απλα το εγραψα με το devede.
και ειναι τελειο.τα καταφερα.

ολα καλα.
ευχαριστω παντως για την βοηθεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό όμως σημαίνει διπλή επεξεργασία του αρχείου που σημαίνει και περεταίρω απώλεια ποιότητας.

Γενικά πάντως το dvd πάει προς απαξίωση λόγω ποιότητας.

Δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να ασχολείται κανείς. Ίσως για ειδικές περιπτώσεις/μηχανήματα κτλ

 

 

Αλήθεια, εσείς γιατί θέλετε να φτιάξετε dvd;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...