Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 13.04 x64 πρόβλημα εγκατάστασης


ZAKKWYLDE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν δίσκο 320mb στον οποίο έχω ένα partition win8 και ένα win7. Το win7 θέλω να το κάνω format και εκεί να εγκαταστήσω το Ubuntu. 

Όταν όμως ξεκινάω την εγκατάσταση απο το DVD και επιλέγω το "Install Ubuntu" παγώνει στο λογότυπο του Ubuntu δεν ξεκολλάει...

 

Έχει κανείς ιδέα γιατί γίνεται αυτό; Μήπως θέλει να δει unmounted paritions;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1. έχεις ελέγξει το md5sum?

2. Εννοείς ότι το live cd ξεκινάει κανονικά και κολλάει όταν κάνεις κλικ στο εικονίδιο ή στο αρχικό menu (grub)?

 

Τα partitions θα σου πρότεινα να τα φτιάξεις πριν την εγκατάσταση. Δες αν θέλεις και εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. έχεις ελέγξει το md5sum?

2. Εννοείς ότι το live cd ξεκινάει κανονικά και κολλάει όταν κάνεις κλικ στο εικονίδιο ή στο αρχικό menu (grub)?

 

Τα partitions θα σου πρότεινα να τα φτιάξεις πριν την εγκατάσταση. Δες αν θέλεις και εδώ.

 

Δεν το έχω ελέγξει, θα το τσεκάρω λίγο αργότερα,

 

Το Live cd δεν ξεκινάει. Μου δείχνει το αρχικό menu όπου έχει 1η επιλογή να ξεκινήσει το Ubuntu απο το CD και 2η επιλογή να γίνει εγκατάσταση...και μερικές άλλες. Όταν επιλέγω το Install Ubuntu μου δείχνει το εικονίδιο με το "progress bar" να δείχνει ότι "κάτι γίνεται" αλλά κολλάει εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ σηκώνει να μας έλεγες από τι αποτελείτε ο Η/Υ σου... σπάνιο αλλά μπορεί αν υπάρχει κάποια ασυμβατότητα.

 

Αν δεν είναι από προβληματικό δισκάκι όπως εννοεί και ο pmav,μπορείς να το δοκιμάσεις και από usb μπας και έχεις καλύτερη τύχη.

unetbootin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα για να μην ανοίγω νέο θέμα το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με τα 64 μετά την εγκατάσταση όμως κόλλαγε αλλά με τα 86 δεν είχα κάποιο θέμα

αυτό πως εξηγείται ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα για να μην ανοίγω νέο θέμα το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με τα 64 μετά την εγκατάσταση όμως κόλλαγε αλλά με τα 86 δεν είχα κάποιο θέμα

αυτό πως εξηγείται ; 

Corrupted Download ή σφάλμα κατά την δημιουργία του bootable usb/CD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Corrupted Download ή σφάλμα κατά την δημιουργία του bootable usb/CD.

 

όλες τι φορές ;

το κατεβάζω με torrent & η εγγραφή γίνεται με το universal http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δωσε το λινκ απο εκει που το κατεβαζεις

 

από εδώ http://ubuntugnome.org/

 

μετά διαλέγω 

 

The Final Beta images can be downloaded at:

http://cdimage.ubuntu.com/ubuntu-gnome/releases/saucy/beta-2/

και διαλέγω αυτήν την έκδοση 

 

ubuntu-gnome-13.10-beta2-desktop-amd64.iso.torrent 26-Sep-2013 18:29 34K Desktop image for 64-bit PC (AMD64) computers (BitTorrent download)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέτο ubuntu δεν θυμάμαι να έχω δοκιμάσω αλλά ας το κάνω :D

 

Α και κάτι ακόμα επειδή με τα Win 8.1 έχω απογοητευτεί και θέλω με μανία να γυρίσω στα Win 7

να βάλω πρώτα τα 7 & μετά ubuntu ή το αντίθετο δεν θα έχει διαφορά αλλά πιο είναι εύκολο για την ρύθμιση του bootloader γιατί τώρα με τα Win πρώτα και μετά με τα Ubuntu δυσκολεύτηκα λίγο αλλά το βρήκα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το torrent το ίδιο καλό είναι. Το ερώτημα είναι: έλεγξες το md5sum; Είναι στην ίδια σελίδα από την οποία κατέβασες και το αρχείο .torrent. Αν δεν ξέρεις πως να το χρησιμοποιήσεις για να ελέγξεις το .iso που κατέβασες τότε κάνε μια γρήγορη αναζήτηση (είναι σχετικά απλό) ή ρώτα εδώ για να σου πούμε.

 

Το νόημα είναι (όπως ήδη είπε και ο bilakos10) ότι μπορεί να πήγε κάτι στραβά κατά το κατέβασμα ή κατά την εγγραφή του CD. Με το αρχείο md5sum επιβεβαιώνεις ότι το .iso είναι αυτό που πρέπει να είναι.



Να προσθέσω ότι αυτή η έκδοση είναι beta και από ότι κατάλαβα θα είναι πραγματικά έτοιμη σε κάνα μήνα. Δεν ξέρω πόσα προβλήματα έχουν οι beta εκδόσεις του ubuntu, αν και θα μου έκανε εντύπωση να έχει πρόβλημα ήδη κατά την εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέτο ubuntu δεν θυμάμαι να έχω δοκιμάσω αλλά ας το κάνω :D

 

Α και κάτι ακόμα επειδή με τα Win 8.1 έχω απογοητευτεί και θέλω με μανία να γυρίσω στα Win 7

να βάλω πρώτα τα 7 & μετά ubuntu ή το αντίθετο δεν θα έχει διαφορά αλλά πιο είναι εύκολο για την ρύθμιση του bootloader γιατί τώρα με τα Win πρώτα και μετά με τα Ubuntu δυσκολεύτηκα λίγο αλλά το βρήκα 

Πρώτα θα περάσεις τα Win7 και μετά το Ubuntu για να μην χρειαστεί να ξανααλλάξεις τον bootloader.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...