Προς το περιεχόμενο

[Info] Το νήμα για το SteamOs ερωτήσεις-πληροφορίες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας πω και τι εκανα:
 
στο vbox δηλωσα debian64
 
μετα οτι λεει εδω https://gist.github.com/voltagex/7955961 μεχρι το 13.
 
μετα mount το iso του guest additions και χτισιμο των modules:
 
mkdir /mnt/cd
mount /dev/sr0 /mnt/cd
sh /mnt/cd/VBoxLinuxAdditions.run

ενα απλο /etc/X11/xorg.conf με
 

Section "Device"
  Identifier "mpeee"
  Driver "vboxvideo"
EndSection


και reboot σε κανονικο session

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ούτε έτσι κατάφερα τπτ. 

 

Στο dpkg-reconfigure δεν μου βρίσκει καν τον Xorg. Αγνοώντας αυτό το βήμα, προφανώς όταν τρέχω το script των Guest Addittions στο τέλος πάλι μνμ λάθους ότι δεν υπάρχει ο Xorg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω φάει ώρα ακολουθώ αυτές εδώ τις οδηγίες

 

http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=204085700#-1

 

αλλά υπάρχει θέμα με το τι θα κάνεις το iso. Αν το δημιουργήσω με genisoimage τότε μου βγάζει πρόβλημε και στο boot βγάζει ενα error prefix και σταματάει εκεί. Αν το δημιουργήσω με το k3b τότε μπαίνω κανόνικά στο uefi αλλά δεν παίρνει χαμπάρι στις εντολές που και πρέπει να βάλεις για να κάνει boot.

Καλά εκεί στην valve δεν ρωτάγανε κανέναν πως να φτιάξεις ένα iso και να δουλέψει? :P


τζίφος και τις φορές που μπόρεσα να τρέξω το boot απλά με έβγαζε στην γραμμή εντολών του grub χωρίς κάποια άλλη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το genisoimage εφτιάξες όλο το φάκελο η τα περιεχόμενα του? Για δώσε την εντολή που έδωσες και ένα παράδειγμα αν μπορείς γιατί όταν το φτιάχνω με αυτό τον τρόπο το iso μπουτάρει κανονικά αλλά με πετάει με την μια στην γραμμή εντολών του grub χωρίς επιλογές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην τα κάνει όλα κεφαλαία

genisoimage -U -R -o steamos.iso steam/

και μετά αν δεν ανοίξει grub αλλά σε πάει στη γραμμή εντολών του δίνεις

configfile (hd*)/boot/grub/grub.cfg

τον δίσκο βρες τον με tab, να στον συμπληρώσει μόνο του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το genisoimage εφτιάξες όλο το φάκελο η τα περιεχόμενα του? Για δώσε την εντολή που έδωσες και ένα παράδειγμα αν μπορείς γιατί όταν το φτιάχνω με αυτό τον τρόπο το iso μπουτάρει κανονικά αλλά με πετάει με την μια στην γραμμή εντολών του grub χωρίς επιλογές

 

Το iso περιεχει τα περιεχομενα του φακελου.

 

Εκανα οτι λεει στο git:

 

Extract it to a folder such as ~/steamos/ (there's no root folder in the zip so don't extract it to your home!)

use genisofs to generate an ISO genisoimage -o steamos-1.0-uefi-amd64.iso -r -J ~/steamos/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο home το έβαλα αλλά δεν νομίζω να έχει θέμα που το έβαλα εκεί. Θα δοκιμάσω και αυτό με τον grub να δω μήπως τα καταφέρω. Το θέμα είναι ότι με πετάει στον grub αλλά χωρίς επιλογές και σε γραμμή εντολών του grub

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Moderators

Ξεθάβω το νήμα γιατί δεν βρίσκω πιο πρόσφατο, (αν υπάρχει ας γίνει merged).

- Έχει παίξει κανείς με την πρόσφατη beta του SteamOS σε κανονική εγκατάσταση σε partition (= όχι εγκατάσταση σε Virtual Machine) ;

- Υπάρχουν θέματα με dual boot ή θα δουλέψει όπως μια εγκατάσταση Ubuntu/ Linux Mint / σύγχρονης Linux διανομής και θα ρυθμίσει το grub αυτόματα για να μπορείς να κάνεις boot στα άλλα λειτουργικά που (πολύ) πιθανόν να έχεις;

- Υπάρχουν ακόμα θέματα με AMD κάρτες γραφικών; (αρχικά έλεγαν ότι υποστήριζαν επίσημα και πρότειναν μόνο Nvidia κάρτες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω κάνει αλλά από τι λένε και κάποιοι που το έχουν δοκιμάσει το λειτουργικό πάει ποιο πολύ σαν ένα media gaming σύστημα παρά σαν ένα desktop λειτουργικό. Δες εδώ

 

http://ragequit.gr/specials/item/linux-beginner-vol-2-steamos

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ok. Ναι, περισσότερο θέλω να δω από κοντά για τι πρόκειται αλλά όχι μέσω VM και χωρίς να καταστρέψω τη δυνατότητα να κάνω boot στα υπόλοιπα λειτουργικά.

 

Κατά πάσα πιθανότητα θα το επιχειρήσω αυτές τις μέρες που έρχεται ο νέος επεξεργαστής και η mobo με EFI Bios (όλα μαζί θα τα μάθω :D), οπότε και θα ξαναστήσω τα πάντα στο PC... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...