Προς το περιεχόμενο

Κάμερα allaround με μεγάλο ζουμ, οχι DSLR


DooM_STeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Μεσα στον μήνα θα πάρω μία καμερούλα . Είχα μια compact 3-4 χρονια η οποία,.. μας αφησε χρόνους

Θα δώσω μέχρι το ανώτερο 200euros.

 

Τι ψάχνω:

  • 20x +  οπτικο zoom
  • Καλή ποιότητα φωτογραφίας , Ενσωματομένο flash
  • 720p τουλάχιστον ανάλυση βίντεο (για να τραβάμε και κανα βιντεάκι :P )
  • οχι DSLR για να μήν μπώ στο τρυπάκι να αγοράζω φακούς και φωνάζει η γυναίκα
  • Οσο το δυνατότερο περισσότερες manual λειτουργίες (καναμε ενα σεμινάριο φωτογραφίας,να μπορούμε να χαζολογίσουμε λίγο : ):) )

Τι βρήκα:

 

Και οι δύο κοστίζουν γύρω στα 170 Ευρόπουλα.

 

Τι γνώμη έχετε για τις παραπάνω μηχανές? Εχετε κάτι καλύτερο να προτείνετε?

Υπόψιν πως η αγορά μεταχειρισμένης αποκλείεται γιατι η αγορά θα γίνει με πιστωτική κάρτα

 

Περιμένω γρήγορα απαντήσεις γιατι πρέπει να ψωνίσω πρίν το μετανιώσει το "ταμείο" του σπιτιού!

 

Φιλικά,

Δημήτρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα φίλε

αγόρασα πριν 3 μηνες την l820, και έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος.  έχει ολα αυτά που θες εκτός από τις manual λειτουργίες.

Έχει πολλες σκηνές να διαλέξεις και το αποτελεσμα παντα ειναι καλό.

full hd βιντεο οπως θα ειδες με στερεο ηχο.

τωρα για την αλλη δε ξερω.. αμα θες περισσοτερες λεπτομερειες στειλε μου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

ψάξε λίγο καλύτερα. Οι μηχανές που προτείνεις είναι πολύ μεγάλες (μοιάζουν με dslr) αλλά ο αισθητήρας τους είναι τόσο μικρός όσο μιας compact. Κατά την άποψή μου είναι η χειρότερη κατηγορία. Η ποιότητα των φωτογραφιών που θα βγάζεις θα είναι χάλια ειδικά σε σκοτεινά μέρη.

Αν επιμένεις να πάρεις με μεγάλο zoom (εγώ διαφωνώ γιατί όσο αυξάνεται το zoom τόσο πέφτει η ποιότητα του φακού) τότε κοίτα μία αμιγώς compact με μεγάλο zoom που είναι μικρές σε μέγεθος και τις κουβαλάς εύκολα.

πχ canon powershot sx-260

 

Link.png Site: http://www.skroutz.gr/s/432996/Canon-PowerShot-SX260-HS.html?keyphrase=sx+260">skroutz

 

προσωπικά πάντως αφού έχεις ασχοληθεί και λίγο με τη φωτογραφία, θα έπαιρνα μία mirrorless σαν και την 

olympus e-pm1

 

Link.png Site: http://www.skroutz.gr/c/434/psifiakes-fotografikes-mhxanes.html?from=most-popular&keyphrase=e-pm3">skroutz

 

η ποιότητά της είναι μέρα με τη νύχτα με τις compact και έχει όλες τις manual ρυθμίσεις που θα ήθελες...

Επεξ/σία από mitos79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια χαρα ειναι η ποιότητα, αν δε θες κατι σε dslr, οι mirrorless παντως δεν εχουν ζουμ (θα αλλαζεις φακους) . Εχουν οντως καλυτερη ποιοτητα από ολες τις compact, αλλα και εκει θα πηγαινα σε νικον 1j1 ( ιδια τιμη με L820) 

 

ανεβαζω 2 φωτο απο l820 να δειτε το ζουμ που κανει

 

 

 

(δεν ειναι κανονικη ποιοτητα  , οι κανονικες ηταν απο 5mb η καθε μια) 

post-256242-0-53530200-1379944808_thumb.jpg

post-256242-0-74906800-1379944810_thumb.jpg

Επεξ/σία από direwolf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τις είχα δεί τις mirrorless αλλα μαζί με φακούς βγαίνω εκτός budget και εκτός μεγε΄θους κουβαλήματος (πρέπει να έχω και κανα δύό φακούς μαζί).  

 

Οσο και να σου φανεί περίεργο, 2 κομπακτ είχα, δέν με βόλεψε καμία στο κράτημα (εχω πολύ μεγάλα χέρια ) γιαυτό και πήγα σε αυτήν την κατηγορία, τις βρίσκω  πολύ πιο βολικές στο χέρι μου.\

 

κανένα άλλο μοντέλο να μου προτείνετε?? εχω χρονικά καμια βδομάδα ακόμα για ψάξιμο

 

Edit: τι λέτε για την Pentax Optio X-5

Επεξ/σία από DooM_STeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου δεν υπαρχει αλλη τοσο καλη οσο η l820 και δε το λεω επειδη την εχω, και εγω εψαξα πολυ πριν την παρω και σε αυτα τα λεφτα ειναι η καλυτερη!
 

ουτε πενταξ ουτε ολυμπους 

ειδικα αν θες σε αυτο το μεγεθος

 

μονο το manual mode δεν εχει αλλα εχει πολλες σκηνες που λειτουργουν καλα

 

σου δινουν και θηκη δωρο και φορτιστη με 4 μπαταριες οποτε μονο μια μνημη χρειαζεσαι και ετοιμος

 

το βιντεο που βγαζει ειναι πολυ καλο, εχει και super slow motion 240fps ( χαμηλη αναλυση αλλα φαινεται εντυπωσιακο)

 

η μονη που θα επερνα εκτος απτη νικον ειναι αυτη 
https://www.skroutz.gr/s/3335345/Panasonic-DMC-LZ30.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μονη που θα επερνα εκτος απτη νικον ειναι αυτη 

https://www.skroutz.gr/s/3335345/Panasonic-DMC-LZ30.html

 

 

 

Λοιπον και γω στην νίκον εχω κολήσει. 2 φωτογράφοι φίλοι που ρώτισα μου είπαν πως ι Fujifilm που είπα παραπάνω,

εχει πολύ καλες manual ρυθμίσεις. φορτιστές μπαταρίες και SD εχω,δέν είναι πρόβλημα  Αν δέν βρώ κάτι παραπάνω στο διάστημα της αναμονής, θα πάω σε κανενα μεγάλο κατάστημα να τις δοκιμάσω και τις 2 (Nikon - Fuji ) και θα επιλέξω επιτόπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα η Nikon ειναι η καλυτερη επιλογη.Εγω εχω την L310 και ενας ξαδερφος μου την P510.Απλα μας εχουν λυσει τα χερια,

ειμαστε και οι 2 απολυτα ευχαριστημενοι απο την αποδοση και την ποιοτητα τους.Την L820 δεν την εχω πιασει στα χερια μου αλλα θα την συνιστουσα ανεπιφυλακτα κρινοντας απο τα μοντελα που σου ανεφερα.Εαν θελεις να παρεις μια ιδεα απο τις δυνατοτητες

τους μπορεις να ριξεις μια ματια στο καναλι μου τις εχω και τις 2.Το link μπορεις να το βρεις στην υπογραφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...