Προς το περιεχόμενο

Αγορα 3d printer


Ammon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδιά καλησπερα.Σκέφτομαι να αγορασω έναν 3d printer.Το μπάτζετ ειναι γυρω στα 1000 ευρώ και η χρήση του θα ειναι πάνω στην κατασκευή πρωτότυπων γκάτζετ.Έχετε να μου προτείνετε κάποιο μοντέλο σε αυτα τα λεφτά περίπου;

Επεξ/σία από Ammon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και σε εσένα. Είμαι και εγώ στο δίλημμα να αγοράσω 3D Printer στο ίδιο περίπου Badget.

Επειδή όμως έχει λίγο καιρό που πόσταρες, δεν γνωρίζω αν έχεις ήδη αγοράσει κάποιον. Προσανατιλίζομαι προς αυτόν http://www.3dstuffmaker.com/mega-prusa-diy-3d-printer-kit/ λόγο μεγάλης επιφάνειας εκτύπωσης και τιμής 900$ (χωρίς βέβαια τα μεταφορικά έξοδα).

 

Παρόλλα αυτά όμως, πρωτού προβείς σε αγορά, καλό θα ήταν να αξιολογίσεις τον 3D εκτυπωτή που θα αγοράσεις, με γνώμονα αποτέλεσμα που θα παράγει η 3D εκτύπωσή του:

 

ΔΛΔ τι πρέπει να προσέξεις κατα την γνώμη μου:

 

1) Τη διατομή της κεφαλης του εκτυπωτή. Όσο μικρότερη η διατομή(πάντα σε mm) τόσο ποιο λείο το αποτέλεσμα.

2) Το πλήθος των κεφαλών, τα χρώματα άν σε ενδιαφέρει,

3) Το υλικό με το οποίο τυπώνει. Μπορείς να επιλέξεις μεταξύ:

       Α) Θερμοπλαστικών (Αυτά Μας Ενδιαφέρουν Εμάς). http://www.stratasys.com/materials

       Β) Φωτοπολυμερικά (τύπου Laser).

       Γ) Μετάλλων (Πολύ επαγγελματικά).

       Δ) Καιρί και άλλων υλικών...

 

και άλλων πολλών παραμέτρων.....

 

Επιστροφή στην αρχή... όσο αφορά το συγκεκριμένο 3D εκτυπωτή που προανέφερα,

έχει δύο βασικά μειονεκτήματα για εμένα.

 

    1) Πρέπει να αγοράσεις έξτρα την κεφαλή τον 2mm +130$. (Μπορέις να εργαστείς και με την standar κεφαλή των 4mm αλλά το αποτέλεσμα θα είναι λες και βγήκε από κάποια εργαλειομηχανή CNC παρά από 3D Printer),

    2) Τυπώνει ΜΟΝΟ PLA πλαστικό και ΟΧΙ ABS.

          α) Το PLA είναι ανθεκτικότερο υλικό από το ABS αλλά,

          β) Το ABS μπορέι να λυανθεί(smoothing) πανέυκολα με την μέθοδο της Αντίδρασης με το Ασσετόν.

          γ) Δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν υφισταται και για το PLA, καθως για να λυανθεί πρέπει να στοκαριστει (περίπου)

 

Το ιδανικο θα ήταν να μπορείς να επιλέξεις το Υλικό Εκτύπωσης, ανάλογα με τις μηχανικές απαιτήσεις του μοντέλου σου.

 

Αυτά από εμένα. Εάν κάπου κάνω λάθος και κάποιος φίλος μπορέι να με διωρθώσει ας το κάνει ελέυθερα, θα χαρώ να μάθω κάτι νέο!

Επεξ/σία από zetasss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...