Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακή φωτογραφία (αρχές)


Giourkas1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα insomniacs,

 

είμαι κάτοχος μιας κομπακτ ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής και θα ήθελα σε μερικούς μήνες να κάνω τη μετάβαση σε μια entry level DSLR. Για να έχει νόημα το εγχείρημα, θα ήθελα να εξαντλήσω όσο το δυνατόν γίνεται τις δυνατότητες της κόμπακτ μου οπότε θα ήθελα να μάθω όσο το δυνατόν περισσότερα για τις βασικές αρχές της φωτογραφίας εννοώντας πράγματα όπως το διάφραγμα, την ταχύτητα κλείστρου και την ευαισθησία (και πολλά πολλά άλλα φυσικά..).

 

Θα ήθελα όποιος ξέρει να μου προτείνει κάποιο βιβλίο, ebook ή website όπου να εξηγούνται οι βασικές αρχές φωτογραφίας όχι μόνο ως προς την επεξήγησή τους (ορισμό) αλλά και ως προς την φυσική πίσω από τις έννοιες.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις παίδες!

 

viper2005 ποιες οι διαφορές, πλεονεκτήματα έναντι των dslr?

Εχουν τεχνολογίες που δεν υπάρχουν στις dslr.

Υπάρχουν πολλά άρθρα στο net για mirror less.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό πλεονέκτημα των mirrorless είναι ο μικρότερος όγκος τους και η χαμηλότερη τιμή τους (όχι πάντα βέβαια - υπάρχουν και πανάκριβες mirrorless)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και τα βασικά μειονεκτήματα, ο μικρός σενσορας, η έλλειψη ουσιαστικά focus and recompose, η έλλειψη οπτικού viewfinder στα περισσότερα συστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με το viewfinder ειναι απιστευτα "βολικο". ακομη και στην compact που ειχα παλιοτερα, επειδη ηταν καπως πιο advanced και ειχε viewfinder, εκεινο χρησιμοποιουσα. σε βοηθαει να καταλαβεις τι υπαρχει στο καδρο σου, απομονωνεσαι απο το υπολοιπο θεμα.. ειναι σαφως πιο χρησιμο (κατα τη γνωμη μου παντα).

 

σιγουρα καποεις φορες η οθονη βοηθαει, αλλα για να καταλαβαινεις ακριβως τι τραβας, νομιζω το viewfinder ειναι μονοδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μερικές φορές είμαι απλά χαρούμενος που κρύβομαι πίσω από το viewfinder. To γεγονός πως μένει και μια φωτογραφία είναι απλά ευτυχής συγκυρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...