Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με εκτυπωτή HP C4280


deniaa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά! Δυστυχώς από χτες παιδεύομαι με την εκτυπωτή... Αρχικά, ενώ έβαζα χαρτί δεν το αναγνώριζε και μου έλεγε out of paper. Πατούσα το OΚ κάθε φορά και μου το αναγνώριζε και τυπώνονταν όλα κανονικά, ώσπου κάποια στιγμή μου έβγαλε το μήνυμα στην οθόνη του "Carriage jam.Clear carriage jam and press OK". Από εκείνη τη στιγμή δε μπορεί να τυπώσει τίποτα και αυτό το μήνυμα μου το εμφανίζει συνέχεια. Έψαξα στο Google και δοκίμασα πολλές λύσεις, αλλά χωρίς επιτυχία. Χαρτί πάντως σίγουρα δεν έχει πιάσει γιατί το έλεγξα και από μπροστά και από πίσω. Όταν τον ανοίγω κάνει περισσότερο θόρυβο από τον συνηθισμένο και βλέπω ότι το system tray με τα μελάνια δεν κουνιέται με ευκολία δεξιά και αριστερά. Τι λέτε να φταίει και τι μπορώ να κάνω; Σκέφτηκα να το πάω στο Πλαίσιο αλλά θα μου το κρατήσουνε και τον θέλω όσο πιο γρήγορα γίνεται για τη δουλειά μου... Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη! Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά! Δυστυχώς από χτες παιδεύομαι με την εκτυπωτή... Αρχικά, ενώ έβαζα χαρτί δεν το αναγνώριζε και μου έλεγε out of paper. Πατούσα το OΚ κάθε φορά και μου το αναγνώριζε και τυπώνονταν όλα κανονικά, ώσπου κάποια στιγμή μου έβγαλε το μήνυμα στην οθόνη του "Carriage jam.Clear carriage jam and press OK". Από εκείνη τη στιγμή δε μπορεί να τυπώσει τίποτα και αυτό το μήνυμα μου το εμφανίζει συνέχεια. Έψαξα στο Google και δοκίμασα πολλές λύσεις, αλλά χωρίς επιτυχία. Χαρτί πάντως σίγουρα δεν έχει πιάσει γιατί το έλεγξα και από μπροστά και από πίσω. Όταν τον ανοίγω κάνει περισσότερο θόρυβο από τον συνηθισμένο και βλέπω ότι το system tray με τα μελάνια δεν κουνιέται με ευκολία δεξιά και αριστερά. Τι λέτε να φταίει και τι μπορώ να κάνω; Σκέφτηκα να το πάω στο Πλαίσιο αλλά θα μου το κρατήσουνε και τον θέλω όσο πιο γρήγορα γίνεται για τη δουλειά μου... Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη! Σας ευχαριστώ!

καλησπερα denaa.

δεν ξερω αν θα σε βοηθησει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλασσικος εκτυπωτης hp. οσους και να ειχα ...μασαγανε τακτικα. τραβαγανε σςλιδες σαν δαιμονισμενοι. αρχοντες του paperjam.

Μαλλον σου εχει πιασει καποιο κομματακι σε καποιον αισθητηρα jamming. Ανοιξε τον και ψαξε τον προσεκτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδικα αμα εμεινε σελιδα μεσα και καποιος την εβγαλε ατσαλα και την εσκισε υπαρχει περιπτωση να εχει μεινει μεσα καποιο πολυ μικρο κομματακι οπως ειπε ο φιλος απο πανω και να ειναι σε σημειο που δεν το βλεπεις ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιντεάκι αυτό το είδα...απλά το θέμα είναι πως τον άνοιξα πολύ προσεκτικά και δε βρήκα κανένα κομματάκι... :( Μπορεί να φταίει και τίποτ'άλλο; Π.χ. να έχει χαλάσει το σύστημα με τα μελάνια; Γιατί αυτό βλέπω πως δεν κινείται καθόλου εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιντεάκι αυτό το είδα...απλά το θέμα είναι πως τον άνοιξα πολύ προσεκτικά και δε βρήκα κανένα κομματάκι... :( Μπορεί να φταίει και τίποτ'άλλο; Π.χ. να έχει χαλάσει το σύστημα με τα μελάνια; Γιατί αυτό βλέπω πως δεν κινείται καθόλου εύκολα.

γενικα το συστημα δεν μετακινειται ευκολα ειδικα στην αρχη.δοκιμασες αμα θες να το πας μεχρι τερμα και να το ξαναγυρισεις για να δεις τι γινεται.εκτος αν οταν το πηγαινεις δεξια αριστερα ο ιμαντας που το παει δεν παταει καν στην θεση του .λογικα με ιμαντακι θα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν το πρόβλημα είναι ότι έχει χαλάσει κάτι στο σύστημα των μελανιών; Προφανώς τότε δε θα μπορώ να το φτιάξω μόνη μου. Νομίζω ότι αυτό φταίει γιατί παλιά πήγαινε αριστερά το σύστημα με ευκολία. Τώρα κάνει πολύ θόρυβο και φαίνεται σαν κάτι να το δυσκολεύει να κινηθεί. Η μόνη λύση είναι το Service απ'ότι καταλαβαίνω. Το βιάζομαι όμως και το Πλαίσιο αργεί γενικά. Έχετε καμιά άλλη, κατά προτίμηση οικονομική, ιδέα για το που να τον πάω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν το πρόβλημα είναι ότι έχει χαλάσει κάτι στο σύστημα των μελανιών; Προφανώς τότε δε θα μπορώ να το φτιάξω μόνη μου. Νομίζω ότι αυτό φταίει γιατί παλιά πήγαινε αριστερά το σύστημα με ευκολία. Τώρα κάνει πολύ θόρυβο και φαίνεται σαν κάτι να το δυσκολεύει να κινηθεί. Η μόνη λύση είναι το Service απ'ότι καταλαβαίνω. Το βιάζομαι όμως και το Πλαίσιο αργεί γενικά. Έχετε καμιά άλλη, κατά προτίμηση οικονομική, ιδέα για το που να τον πάω;

το πλαισιο το πιο πιθανο ειναι να το στειλει τον εκτυπωτη εξω για service.επισης τα λεφτ απου θα σου ζητησουν μπορει να ειναι πολυ παραπανω απο την αξια του μηχανηματος αφου ενα πολυμηχανημα δεν κανει ουτε 100 ευρω πλεον.οποτε εγω στην θεση σου θα επαιρνα εναν νεο εκτυπωτη αν δεν μπορεις να δεις εσυ  η ιδια για ποιο λογο δεν μπορει να κινηθει ευκολα ο μηχανισμος δεξια αριστερα.αλλιως σε service Με το καλημερα το 30αρι θα φυγει απευθειας + επισκευη μετα.

 

εκτος αν εχει μπει κατι εκει που ειναι ο μηχανισμος που δεν ξερω ποσο ευκολα εχεις προσβαση να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μηχανηματα αυτα δεν επισκευαζονται γιατι δεν υπαρχουν ανταλλακτικα,ακομα ομως και να υπηρχαν δεν συμφερει η επισκευη να λυθει και να κολληθει με κολλα ενα υποτιθεμενο γραναζι που ειναι σπασμενο.


Ακομα και σε μαστορα που θα ασχοληθει και που φυσικα το εχει,τι νοημα εχει να πληρωσεις 45€+φπα για ενα τετοιο μηχανημα?


 


Οσο για το πλαισιο ,αυτοι δεν ξερουν να βαζουν μελανια ,θα το επισκευασουν κιολας?


Θα το στειλουν αντιπροσωπεια θα δωσεις ενα σαρανταρι τον ελεγχο και θα σε παρουν ενα τηλ να σου που οτι δεν επισκευαζονται αυτα τα μηχανηματα.


Η αγορα καινουργιου ειναι μονοδρομος,συν ενα χρονο εγγυηση.


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοινως δες αν ειναι κατι που μπορεις να φτιαξεις εσυ.πχ κανα χαρτακι σε κανα γραναζι αλλιως απο το παραθυρο και παιρνεις ενα νεο πολυμηχανημα η το κρατας για scanner και παιρνεις μονο εναν Printer για πιο φτηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τελικά αποφάσισα να πάρω καινούριο εκτυπωτή. Σκέφτομαι να αγοράσω έναν εκτυπωτή τύπου laser γιατί δε θέλω να ξαναμπλέξω με μελάνια.Ένας φίλος μου που το είδε μου είπε ότι για το πρόβλημα του εκτυπωτή ευθύνονται τα ξαναγεμισμένα μελάνια που έβαζα! 

 

Οπότε μου πρότεινε να πάρω εκτυπωτή τύπου laser. Είδα ότι τέτοιοι εκτυπωτές παίρνουν toner... Κάθε πότε θα πρέπει όμως να το αλλάζω-γεμίζω (λειτουργεί σαν τα μελάνια?)  και πόσο θα μου κοστίζει; Οικονομικά συμφέρει; Και 1 toner για πόσες σελίδες φτάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τελικά αποφάσισα να πάρω καινούριο εκτυπωτή. Σκέφτομαι να αγοράσω έναν εκτυπωτή τύπου laser γιατί δε θέλω να ξαναμπλέξω με μελάνια.Ένας φίλος μου που το είδε μου είπε ότι για το πρόβλημα του εκτυπωτή ευθύνονται τα ξαναγεμισμένα μελάνια που έβαζα! 

 

Οπότε μου πρότεινε να πάρω εκτυπωτή τύπου laser. Είδα ότι τέτοιοι εκτυπωτές παίρνουν toner... Κάθε πότε θα πρέπει όμως να το αλλάζω-γεμίζω (λειτουργεί σαν τα μελάνια?)  και πόσο θα μου κοστίζει; Οικονομικά συμφέρει; Και 1 toner για πόσες σελίδες φτάνει;

υπαρχουν laser Εγχρωμοι και ασπρομαυροι.

β.πες του φιλου σου να πεσει απο το παραθυρο.η κινηση της κεφαλης δεν εχει καμια σχεση με τα ξαναγεμισμενα μελανια.ελεος.οτι προβλημα υπαρχει ολοι το ριχνουν στα επαναγεμισματα.

το toner ειναι σαν σκονη αντι για μελανι.ναι ξαναγεμιζουν.ενα toner μπορει να εκτυπωσει παρα παρα πολλες σελιδες με σχεση ενα μελανι αλλα ειναι και πιο ακριβο.μπορει να εχει πχ 100 ευρω ενα toner.οποτε σε εγχρωμο Laser ολα να κανουν πανω απο 300+ ευρω.αλλαοκ τα ξαναγεμιζεις.για μενα συμφερει.συν οτι το τονερ δεν χαλαει ουτε ξερενεται και αντεχει σαν μηχανημα πιο πολυ.το ποσες σελιδες εκτυπωνεις καποιες με ενα τονερ η ενα μελανι μετριετε με συγκεκριμενο τροπο.μπορει πχ ενα μελανι να εκτυπωνει 300 σελιδες και ενα τονερ να εκτυπωνει 4000 σελιδες.τα αρχικα τονερ οπως και τα αρχικα μελανια δεν ειναι τελειως γεματα.επισης υπαρχουν και High capacity toner.για οικιακη χρηση ειναι δυσκολο να χαλασεις Laser εκτυπωτη απο πολλες εκτυπωσεις.ο φουρνος μπορει να χαλασει μετα απο 100.000 σελιδες πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω και έγχρωμα και ασπρόμαυρα να μου τυπώνει. Άρα μονόδρομος είναι ο έγχρωμος. Τα 300+ είναι για να τον αγοράσω μαζί με όλα του; Και αν θέλω μετά να ξαναγεμίζω τα toner πόσο είναι το κόστος? Kαι κάθε πότε θα πρέπει να το γεμίζω; Λέτε καλύτερα να με συμφέρει να πάρω έναν παρόμοιο με αυτό που είχα και να τον ξεχάσω το laser? Επίσης τον ήδη χαλασμένο μήπως πρέπει να το στείλω και αλλού για έλεγχο; π.χ. Πλαίσιο ? H τα ανταλλακτικά του θα είναι τόσο ακριβά που δε θα συμφέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω και έγχρωμα και ασπρόμαυρα να μου τυπώνει. Άρα μονόδρομος είναι ο έγχρωμος. Τα 300+ είναι για να τον αγοράσω μαζί με όλα του; Και αν θέλω μετά να ξαναγεμίζω τα toner πόσο είναι το κόστος? Kαι κάθε πότε θα πρέπει να το γεμίζω; Λέτε καλύτερα να με συμφέρει να πάρω έναν παρόμοιο με αυτό που είχα και να τον ξεχάσω το laser? Επίσης τον ήδη χαλασμένο μήπως πρέπει να το στείλω και αλλού για έλεγχο; π.χ. Πλαίσιο ? H τα ανταλλακτικά του θα είναι τόσο ακριβά που δε θα συμφέρει;

εγω εγχρωμο laser ειχα παντως.ναι με τα ολα το ειναι.κοστος γεμισματος δεν ξερω θα σε γελασω.απλα θα αργησουν να σου τελειωσουν γενικοτερα.το καθε ποτε ειναι αναλογως ποσο εκτυπωνεις.τον χαλασμενο πεταμα.δεν ασχολεισαι καν.ναι θα βγουν ακριβα μονο και μονο για να στο ανοιξουν οποτε δεν αξιζει.εγω παντως ειμαι fan των laser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...