Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτο σερβις HP


valandis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω τον εκτυπωτή HP all in one Photosmart C310, έχει κλείσει τον ένα χρόνο εγγύησης και μου παρουσίασε το εξής πρόβλημα, δεν τραβάει το χαρτί. Πήρα στο service το οποίο η HP το παρέδωσε στην Infoquest, και μου είπαν ότι έχουν σταματήσει να κάνουν σερβις στα μηχανήματα και κάνουν μόνο αντικατάσταση σε όλον τον μηχανησμό. Δηλαδή, για ένα ροδάκι που δεν τραβάει αλλαγή όλος ο μηχανησμός με 160 Ευρώ!!!!!!

ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ όταν το άκουσα, ποιός η HP ! που κάποτε είχε το καλύτερο σερβις στη Γέφυρα του Σταυρού. Σχεδόν όσο κάνει καινούργιος, και μου δίνουν μόνο 3 μήνες εγγύησης. Αυτά από την infoquest, γιατί όταν πήρα τηλέφωνο μετά την HP μου ανέφεραν πως πλέον η εταιρία κάνει σέρβις μόνο στα επαγγελματικά μηχανήματα και δεν υποστηρίζει πλέον οικιακούς εκτυπωτές. Όταν επέμεινα μου ανέφερε πολλές φορές η τηλεφωνήτρια να κάνω ηλεκτρονικά τα παράπονά μου, λες και ήθελε να με ξεφορτωθεί. Δηλαδή τους έσκασα 250 € πριν από σχεδόν ένα χρόνο και τώρα για ένα ανταλακτικό των 5 € θέλουν 160 € ταρίφα!

 

Έκανα σήμερα μια βόλτα στο Public Συντάγματος και το είδα γεμάτο στους HP,  άραγε γνωρίζει έστω ένας πωλητής στα μεγάλα καταστήματα τι γίνεται με το σερβις στην HP ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τυπικη μπακαλιστικη τακτικη ορισμενων εταιρειων. Προσπαθουν να σε αναγκασουν να αγορασεις καινουργιο...μη τους δινεις φραγκο, κοιτα μηπως βρεις κανενα μεταχειρισμενο ανταλλακτικο αν γινεται και μπορεις να το αντικαταστησεις μονος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σκέψη μου είναι μήπως υπάρχει μαγαζί που τα φτιάχνει να τους το πάω, λέω να googlaro μήπως και βρω, αν ξέρει κανεις ας βοηθήσει.

Και να τον πετάξω δεν έχει νόημα αν επιδιορθώνεται, ο ίδιος είναι τέλειος εκτυπωτής και έχει και WiFi που μου έχει λύσει τα χέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Χωρίς να πάρω θέση υπερ ή κατά της εταιρείας)

Όλες οι σύγχρονες εταιρείες που σέβονται τις πωλήσεις τους, πουλάνε εξοπλισμό με ημερομηνία λήξης. Μιλώ για υπολογιστές, οθόνες, τηλεοράσεις, εκτυπωτές, κλπ κλπ

 

Συμπέρασμα: Το ίδιο θα αντιμετώπιζες με οποιαδήποτε εταιρεία και επισης αγοράζουμε προϊόντα που προσφέρουν επεκτάσεις εγγύησης

 

Λύση: Εκτός εγγύησης προσπαθείς να το φτιάξεις μόνος σου ή σε κάποιον γνωστό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για τον φιλο απο πανω.το θυμαμαι με epson εκτυπωτες.βουλωναν οι κεφαλες και σου ζηταγαν πολλα λεφτα.για τα rollers τωρα αμα τα αλλαξεις εσυ το κοστος ειναι γελοιο.θυμαμαι καποτε στην παλια μου δουλεια φωναζαμε εναν να αλλαξει μονο Rollers σε εκτυπωτες και γενικοτερα μικροδουλειες που αμα πηγαινες τον εκτυπωτη εξω σου επερναν του κοσμου τα λεφτα .απο εκει και περα δοκιμασε να καθαρισεις καλα τα rollers Με λιγο οινοπνευμα μηπως και στρωσουν.οχι κατι πιο δυνατο απο οινοπνευμα διοτι μπορει να καψεις το λαστιχακι.η και azax κανει για καθαρισμο αν δεν εχεις κατι εξειδικευμενο.πιανουν διαφορα πανω τραβα τραβα το χαρτι.επισης σε μερικα μηχανηματα το να βαλεις πολλα χαρτια βοηθανε τα rollers να τραβηξουν τα χαρτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον εκτυπωτή HP all in one Photosmart C310, έχει κλείσει τον ένα χρόνο εγγύησης και μου παρουσίασε το εξής πρόβλημα, δεν τραβάει το χαρτί. Πήρα στο service το οποίο η HP το παρέδωσε στην Infoquest, και μου είπαν ότι έχουν σταματήσει να κάνουν σερβις στα μηχανήματα και κάνουν μόνο αντικατάσταση σε όλον τον μηχανησμό. Δηλαδή, για ένα ροδάκι που δεν τραβάει αλλαγή όλος ο μηχανησμός με 160 Ευρώ!!!!!!

ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ όταν το άκουσα, ποιός η HP ! που κάποτε είχε το καλύτερο σερβις στη Γέφυρα του Σταυρού. Σχεδόν όσο κάνει καινούργιος, και μου δίνουν μόνο 3 μήνες εγγύησης. Αυτά από την infoquest, γιατί όταν πήρα τηλέφωνο μετά την HP μου ανέφεραν πως πλέον η εταιρία κάνει σέρβις μόνο στα επαγγελματικά μηχανήματα και δεν υποστηρίζει πλέον οικιακούς εκτυπωτές. Όταν επέμεινα μου ανέφερε πολλές φορές η τηλεφωνήτρια να κάνω ηλεκτρονικά τα παράπονά μου, λες και ήθελε να με ξεφορτωθεί. Δηλαδή τους έσκασα 250 € πριν από σχεδόν ένα χρόνο και τώρα για ένα ανταλακτικό των 5 € θέλουν 160 € ταρίφα!

 

Έκανα σήμερα μια βόλτα στο Public Συντάγματος και το είδα γεμάτο στους HP,  άραγε γνωρίζει έστω ένας πωλητής στα μεγάλα καταστήματα τι γίνεται με το σερβις στην HP ;

Μην βιαζεστε να κρινετε ετσι ευκολα εταιρειες και να βγαζετε βρωμες αν πρωτα δεν ειστε σιγουροι.

 

Το θεμα εχει ως εξης,ή δεν στα ειπανε καλα ,ή στα ειπανε καλα και δεν τα καταλαβες.

Για ολα τα οικιακα εκτυπωτακια της σειρας consumer η hp και απ'οσο ξερω και αλλες εταιρειες δεν εχουνε βγαλει ποτε ουτε ενα ανταλλακτικο για να μπορεσουνε οι αντιπροσωπειες και τα εξουσιοδοτημενα ανα τον κοσμο να επισκευασουνε αυτα τα μηχανηματα,εγραψα και σε αλλο ποστ οτι ορισμενες φορες ακομα και να ειχαμε ανταλλακτικα μπορει να μην συμφερει να λυθει και να δεθει τρωγοντας ο τεχνικος δυο συν ωρες για ενα μηχανημα των 50€ για παραδειγμα.

Ετσι λοιπον η πολιτικη της hp ειναι να κανει exchange ΟΛΟ το μηχανημα και οχι καποιο μηχανισμο με ενα αρκετα υψηλο κοστος οπως διαπιστωσες,οθωντας τον κοσμο να αγορασει καινουργιο.Δεν φταιει λοιπον καποια συγκεκριμενη εταιρεια εδω στην Ελλαδα που πρεπει να κραζουμε γιατι δεν μας τα επισκευαζει,αυτη ειναι η πολιτικη της μαμας εταιρειας.

 

Θα μπορουσες λοιπον να ψαξεις και να βρεις μαστορα που με ενα λογικο κοστος θα στο ανοιξει ,θα φτασει στο pickup roller και με μια πατεντα θα σου βαλει απο αλλλον εκτυπωτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και σε ebay ισως βρει τιποτα roller εστω και ημιτασιον.τωρα για τον φιλο που λεει γιατι το Public πουλαει Hp εφοσον δεν ξερουν τι γινεται με το service ειναι κατι που δεν στεκει.δεν γινεται να μην πουλας κατι επειδη η μαμα εταιρεια ειναι στον κοσμο της για δυο λογους.

α.το καταστημα κοιταει το κερδος.οτι γινει μετα σου λενε μιλα με hp.
β.δεν γινεται να χανει τις πωλησεις απο τα hp που ειναι αρκετες.καποιος μπορει να θελει Hp  και αν δεν βρει θα παει αλλου.ειναι σαν να λες ενα καταστημα να μην πουλαει 5-6 μαρκες κινητων αφου το service το εχει η arvato και τα κανει μπαχαλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά κάτι παίζει και με την ευρωπαϊκή νομοθεσία που ορίζει 2 χρόνια εγγύησης για κάθε προιόν. Εάν τους κάνεις πολύ φασαρία και αναφέρεις κάποιους νόμους/διατάξεις νομίζω θα το δεχθούν ως εντός εγγύησης. Υπάρχουν εδώ στο φόρουμ μερικά θέματα παρόμοια -δεν θυμάμαι κάποιο τώρα- μπορείς να να ψάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oτι και φασαρια να κανεις,αν χτυπησουμε το sn στην hp την σελιδα που χρησιμοποιουμε για παραγγελιες ανταλλακτικων σου δειχνει οτι μετα το χρονο η εγγυηση εχει ληξει.Αν σου τυπωσει αυτο το χαρτι το οποιοδηποτε service δεν μπορεις να κανεις καμμια φασαρια.

Παιρνεις το χαρτι και φευγεις.

Ολα κατευθυνονται απο την μαμα εταιρεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε κάποιος μου είχε δώσει την παρακάτω συμβουλή την οποία δεν χρειάστηκε ποτέ να δοκιμάσω.

 

Στην μεταφέρω : 

 

Τρίβεις απαλά με γυαλόχαρτο τα ροδάκια ώστε να υπάρξει τριβή για να τραβάει πάλι το χαρτί.

 

Ούτε 5 ευρώ ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 100 σελιδες ολες αυτες οι πατεντες καλες ειναι ,μετα αντε παλι τριψιμο για αλλες 100 και μετα εχει λιωσει τοσο που ουτε τριψιμο το σωζει,μονο αλλαγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oτι και φασαρια να κανεις,αν χτυπησουμε το sn στην hp την σελιδα που χρησιμοποιουμε για παραγγελιες ανταλλακτικων σου δειχνει οτι μετα το χρονο η εγγυηση εχει ληξει.Αν σου τυπωσει αυτο το χαρτι το οποιοδηποτε service δεν μπορεις να κανεις καμμια φασαρια.

Παιρνεις το χαρτι και φευγεις.

Ολα κατευθυνονται απο την μαμα εταιρεια.

 

Ε σε αυτήν την περίπτωση έχεις το δικαίωμα να προσφύγεις στην δικαιοσύνη (κατά της hp), όπου και θα δικαιωθείς, απλά οι περισσότεροι δεν το προτιμούν λόγω του ότι έχει κ κάποιο σοβαρό κόστος. Βέβαια πρόσφατα είδα σε κάποιο ποστ για κάποιο κατάστημα (electroworld αν δεν κάνω λάθος) ότι μπορείς να κάνεις καταγγελία στην γραματεία προστασίας καταναλωτή και από εκεί αναλαμβλανουν να βάλουν πρόστιμο (αν και δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει για τις εγγυήσεις, μπορεί το TS να κάνει μία αναζήτηση στο φορουμ).

 

edit: ειδικά η hp έχει ήδη καταδικαστικές αποφάσεις -για την εγγύηση των προιόντων- που έχουν αναφερθεί εδώ στο φορουμ, και σε περίπτωση που κάποιος πάει ξανά στα δικαστήρια υπάρχει ήδη δεδικασμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Βάση νόμου, οτιδήποτε πουλιέται εντός ΕΕ έχει αναγκαστικά 2 χρόνια εγγύησης. Άσχετα τί λέει η κάθε εταιρεία. Καμία εταιρεία δεν είναι υπεράνω του νόμου. Το ίδιο γίνεται και με την Apple που δίνει σε όλα τα προϊόντα της 1 χρόνο εγγύηση αντί για δύο. Σαν μέλος ενός πολύ γνωστού ελληνικού φόρουμ για iPhone έχω διαβάσει μερικές περιπτώσεις ατόμων που προσκομίζοντας τους κατάλληλους νόμους, αλλά και απειλώντας με καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή, αλλά πέρνοντας τηλέφωνο αν θες και την αστυνομία( ναι σωστά, έχεις το δικαίωμα ώστε να καταγραφεί επίσημα η άρνησή τους σε περίπτωση που αρνηθούν) η info quest που τυχαίνει να είναι και το επίσημο service της Apple στην Ελλάδα όπως και η systemgraph(πλέον isystem) δέχθηκαν να επεκτείνουν την εγγύηση στα δύο έτη που είναι το ελάχιστο που ορίζει ο νόμος στην ΕΕ. Απλά θυμίσου. ΚΑΜΙΑ εταιρεία δεν είναι υπεράνω του νόμου. Μπορείς να βρεις τους κατάλληλους νόμους στο Ίντερνετ τους οποίους τους έχω διαβάσει και προσωπικά και να κινηθείς αναλόγως. Θα δεις ότι θα σου αλλάξουν κανονικά όχι το εξάρτημα που χάλασε μόνο, μιας και μάλλον δεν το βγάζουν μεμονομένο, αλλά ολόκληρο αυτό που σου είπαν ότι κάνει 160 ευρώ.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα ο φίλος έχει τον εκτυπωτή λιγότερο από 2 χρόνια, μπορεί να κάνει καταγγελία στην Προστασία Καταναλωτή (ή όπως αλλιώς λέγεται στην Ελλάδα) και να απαιτήσει επιδιόρθωση του εκτυπωτή του.

 

Στην Ε.Ε. η εγγύηση είναι 2 χρόνια ότι και να λέει ο κατασκευαστής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...