Προς το περιεχόμενο

Ασυμβατότητα εκτυπωτή από Win 32bit σε 64bit


chriske

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Βρίσκομαι σε απελπιστική θέση και έχω πάρει σβάρνα τα forums μήπως κάποιος/-α εκεί έξω μπορεί να προτείνει κάποια λύση: έχω τον εκτυπωτή HP deskjet 9670 (σειράς 9600) αγορασμένο το 2004 για Win XP 32 bit. Τα τελευταία χρόνια δούλευε σε Win 7 32 bit με υποκατάστατο driver απο την HP για τον deskjet 9800. Μετά από πολλές περιπέτειες το Vaio μου 'κατέληξε' και υποχρεωτικά το αντικατέστησα με τελευταίο Vaio της σειράς Ε, με Win 8 64 bit. Όπως καταλαβαίνετε αυτό το OS δεν 'βλέπει' τον εκτυπωτή με τίποτα!

Όμως ο εκυπωτής που έχω είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ, είναι Α3 (το μέγεθος αυτό χαρτιού είναι απαραίτητο για τη δουλειά μου) και στα τόσα χρόνια από την αγορά του ως τώρα δεν μου παρουσίασε το παραμικρό πρόβλημα σε οτιδήποτε και έχω μπόλικα μελάνια του κάθε χρώματος παρακαταθήκη.

Βρίσκομαι σε δεινή οικονομική κατάσταση (το laptop αγοράστηκε αναγκαστικά και με τη συνεισφορά άλλου) και δεν μπορώ να αγοράσω και νέο εκτυπωτή, τη στιγμή κιόλας που τα πάντα είναι άψογα υπέρ του παλιού.Τη λύση του πεζοδρομίου παρακαλώ να την αποκλείσετε, ενώ ο Θεός δεν φαίνεται να σκαμπάζει πολλά από αυτά τα ψηφιακά τερτίπια ακόμη...

 

Μήπως τυχόν, κάποιος έχει κάποια πρόταση / λύση μήπως βγω από αυτό το αδιέξοδο;

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικά και όπως αντιλαμβάνομαι χωρίς να είμαι ειδικός με τα windows 8 αφού δε "τον βλέπει"  δε νομίζω να υπάρχει λύση....

και στον τίτλο να συμπλήρωνες /έγραφες καλύτερα  " ασυμβατότητα εκτυπωτή απο win7 σε win8 "

 

αν δε υπάρχει λύση μονόρομος θα είναι η αγορά μεταχειρισμένου φτηνού άλλου υπολογιστή ώστε ο άλλος "να τον βλέπει" τον εκτυπωτή σου.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στον τίτλο να συμπλήρωνες /έγραφες καλύτερα  " ασυμβατότητα εκτυπωτή απο win7 σε win8 "

Μεταξύ 7 και 8 (βασικά από vista και μετά) δεν υπάρχει διαφορά στους driver ότι τρέχει στο ένα τρέχει και στο άλλο,καλά τα λέει ότι το πρόβλημα είναι από 32 σε 64 βιτ γιατί εκεί πραγματικά υπάρχει πρόβλημα.

 

Η λύση είναι να τρέχεις τα windows XP ή τα 7(ή και 8) σε 32bit έκδοση, αν δεν ξέρεις ή δεν μπορείς να τα περάσεις σε dual boot λόγου π.χ. έλλειψης driver(αν μιλάμε για τα xp),μπορείς να τρέχεις ότι θέλεις μέσα από τα 8 με το ελεύθερο VirtualBox ή VMware player

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...