Προς το περιεχόμενο

iPhone 5S με αναγνώριση δακτυλικού αποτυπώματος και σε σαμπανιζέ χρώμα


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς να είμαι κάποιου είδους ειδικός στο hardware: 

 

Αν 2 πυρήνες επεξεργάζονται ο καθένας 64bit/Hz, δεν έχουν (θεωρητικά τουλάχιστον) την ίδια απόδοση με 4 πυρήνες στα 32bit/Hz? Δηλαδή αν υποθέσουμε πως μια απαιτητική εργασία απασχολεί όλους τους πυρήνες ταυτόχρονα:

ο Apple A7 θα επεξεργάζεται 2x64 = 128bit/Hz, αλλά π.χ. κι ένας Snapdragon S4pro/600/800 θα επεξεργάζεται 4x32 = 128bit/Hz?

 

Aν κάνω λάθος, να με διορθώσει κάποιος.

βασικά σε ένα σύστημα με 4 πυρήνες SOC και 32 bit architecture τότε έχουμε 4³²/Hz instruction sets ενώ σε 64 bit architecture έχουμε 4  εις την 64 δύναμη/Hz .... αντιλαμβάνεσαι οτι η επεξεργαστική δύναμη με εκθέτη 64 είναι υπερδιπλάσια ..... ουσιαστικά έχουμε μια νέα εποχή επεξεργαστικής ισχύος για mobile computing με την προϋπόθεση οτι και τα προγράμματα θα είναι γραμμένα για full support x64 bit architecture...

Επεξ/σία από tselembawa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 902
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Η αλήθεια είναι ότι οι administrator δεν επεμβαίνουν, μάλλον είναι τακτική να περιμένουν να κάτσει η σκόνη.

 

 

 

Ο Michael Jackson θα προτιμούσε το σαμπανιζέ by the way.

 

Αν θέλετε να επέμβω ευχαρίστως, αλλά μετά να ξέρετε πως θα μείνουν το πολύ 10-15 μηνύματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα οι αναβαθμίσεις μοντέλων είναι λογικό να έρχονται αργά . Αν σου δώσει από τώρα πχ η απλ μιας και μιλάμε γι αυτή τώρα 4 πυρήνες 3 gb ram κτλ του χρονου τι θα πρέπει να βγάλει?

 

Αγαπητέ μου συμφορουμίτη, για αυτό και υπάρχουν τα ανάλογα τμήματα research and development στις εταιρείες... Για να δουλεύουν είναι, και όχι να κάθονται και να τα... **** :) Αν δώσει όπως λες και εσύ ο ίδιος πχ η Apple, 4 πυρήνες, 3gb ram κτλ κτλ (εσύ τα είπες επαναλαμβάνω), του χρόνου τι πρέπει να βγάλει; Θα δουλέψει το research and development τμήμα της, οι μηχανικοί της, οι τεχνικοί κτλ κτλ, και θα βγάλει κάτι νέο... Για αυτό υπάρχουν, για να δουλεύουν, να σχεδιάζουν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλετε να επέμβω ευχαρίστως, αλλά μετά να ξέρετε πως θα μείνουν το πολύ 10-15 μηνύματα...

Γιατί θα στεναχωρηθεί κανείς που δεν θα μπορεί να τα διαβάσει όλα από την αρχή. Σβήσε τίποτα μπάρμπα, άσε μόνο τα on topic και την τελευταία σελίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για πιο μέλλον μιλάτε ρε παιδιά, όταν σε 1 χρόνο, με την πολιτική των εταιρειών (apple η μη), σου καταστούν την συσκευή άχρηστη, δεν σε υποστηρίζουν, 

το iphone 4 κινητο του 2010 θα παρει ios 7. Ή δεν ειναι υποστηριξη αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

μονο τα δικα σου?

 

Α γεια σου! :P

 

το iphone 4 κινητο του 2010 θα παρει ios 7. Ή δεν ειναι υποστηριξη αυτο;

post-40751-0-48053800-1378894167_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ

 

Εχω galaxy s4 αλλά μη τα λέτε αυτά ρε παιδιά. Εχουμε εμείς πολλές εφαρμογές που να χρησιμοποιούν πάνω απο δυο πυρήνες; Πόσο μάλλον οκτώ;

Μπορεις να τρεξεις πανω απο 1 εφαρμογη. WOW ετσι ? :D

 

Επισης, αν δεν εχεις 8πυρηνους λογικο ειναι να μην υπαρχουν και εφαρμογες. Οταν το πιο low end κινητο εχει 2πυρηνο τοτε θα βλεπεις και εφαρμογες που τους αξιοποιουν. Αν ηταν να ειχαμε ολοι 1πυρηνο μεχρι να βγει software multithreaded αντιλαμβανεσαι οτι δεν θα εβγενε ποτε σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι αλλοι το κερδος κοιτανε. Επιχειρησεις ειναι. Η διαφορα ειναι οτι το 2010 θα μπορουσες να ειχες αγορασει το iphone 4 ή το smasung galaxy s. Το 2013 λοιπον ποιο εχει μεγαλυτερη αξια και χρηματικη αλλα και χρηστικη;

Και το 2012 iphone4 η galaxy s3. Το 2013 λοιπον πιο εχει μεγαλυτερη αξια? :)

 

Οχι φίλε μου δε ξέρω τι είναι για ενημέρωσε με για να μάθω και εγώ... Οσο το ότι η apple κοιτάει το κέρδος. Πες μου εσύ μια εταιρία που δε το κάνει. Το ίδιο μου λες κάνει και στα Mac. Προφανώς εσύ βλέπεις παντού νούμερα χωρίς να έχεις ασχοληθεί. Εχω pc που μου κόστισε λίγο πολύ κοντά στα δυο χιλιαρικα και το έχω για παιχνίδια. Τον Mac μου όμως τον έχω για δουλειά. Γιατί για αυτό που κάνει είναι πολύ ποιο αξιόπιστος. Οπότε στο ένα πληρώνω για να έχω την τελευταία λέξη της τεχνολογίας και στο άλλο για την αξιοπιστία και την ευκολία που μου προσφαιρει.

Για αναλυσε το μου λιγο, σε τι ειναι πιο αξιοπιστο το mac απο το windows based pc σου?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά σε ένα σύστημα με 4 πυρήνες SOC και 32 bit architecture τότε έχουμε 4³²/Hz instruction sets ενώ σε 64 bit architecture έχουμε 2  εις την 64 δύναμη/Hz .... αντιλαμβάνεσαι οτι η επεξεργαστική δύναμη με εκθέτη 64 είναι υπερδιπλάσια ..... ουσιαστικά έχουμε μια νέα εποχή επεξεργαστικής ισχύος για mobile computing με την προϋπόθεση οτι και τα προγράμματα θα είναι γραμμένα για full support x64 bit architecture...

Βασικα 4^32 = 2^64  :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά σε ένα σύστημα με 4 πυρήνες SOC και 32 bit architecture τότε έχουμε 4³²/Hz instruction sets ενώ σε 64 bit architecture έχουμε 2  εις την 64 δύναμη/Hz .... αντιλαμβάνεσαι οτι η επεξεργαστική δύναμη με εκθέτη 64 είναι υπερδιπλάσια ..... ουσιαστικά έχουμε μια νέα εποχή επεξεργαστικής ισχύος για mobile computing με την προϋπόθεση οτι και τα προγράμματα θα είναι γραμμένα για full support x64 bit architecture...

 

Ειλικρινά τώρα... έκανες 2^64 και μετά 4^32 και έβγαλες διαφορετικό αποτέλεσμα;

Αν ναι, πρέπει να αλλάξεις calculator. Χθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...