Προς το περιεχόμενο

iPhone 5S με αναγνώριση δακτυλικού αποτυπώματος και σε σαμπανιζέ χρώμα


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαχαχα...τετοιο κομπλεξ σε αλλο thread πραγματικα δεν μπορεις να βρεις

 

τα πραγματα ειναι απλα ρε μαγκες,αφηστε εμας τους χαζους να χαλαμε τα λεφτα μας στα αχρηστα κινητα της Apple και εσεις που εισαστε εξυπνοι να αγοραζετε Android συσκευες

 

Btw,σταματηστε να συγκρινετε ανομοια πραγματα.Το android ειναι λογισμικο και το iPhone hardware

 

Ο καθενας την τσεπη του την εχει χωριστα και τα λεφτα του τα δινει οπου γουσταρει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 902
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

NΑι οφειλεται στο οτι η αποσταση που εχεις απο το να αποκτησεις Ferrari ειναι ετη φωτος μακρια σου .Κοινως αντιλαμβανεσαι ΑΚΟΜΑ και εσυ το ματαιο του πραγματος.Στο iphone απο την άλλη εισαι κοντα στην πηγη αλλα δεν πινεις νερο και αυτο ειναι που σε τσουζει για αυτο μπαινεις σε καθε θεμα της αpple να βγαλεις το κομπλεξ σου.Στα σοβαρα τωρα γνωριζει κανεις το κοστος που εχουν οι εφαρμογες που πλεον δινονται δωρεαν;Sent from my ipad4 using Insomnia

Η φεραρι κοστιζει 5 φορες οσο ενα κανονικο αυτοκινητο γιατι ειναι 5 φορες καλυτερη

το iphone κοστιζει 5 φορες οσο ενα κανονικο κινητο γιατι ειναι 5 φορες χειροτερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το android, ναι "λογισμικό" είναι, δηλαδή λειτουργικό, έτσι ακριβώς όπως είναι και το IOS, "λογισμικό" ένα λειτουργικό που "φοριέται" στα iphone, όπως φοριέται το android σε άλλα κινητά... 

 

Δεν συγκρίνει κανένας "ανόμοια" πράγματα... 

 

Ακούμε πολλά κουφά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα,διαβασε και τιε 10 σελιδες του thread και τα λεμε

 

Απο "επιστημονες" της τεχνολογιας μπουχτισαμε...

 

Να σας θυμισω οτι δεν εχει περασει πολυ καιρος απο τοτε που βλεπατε το φιδακι στα Νokia και λεγατε ξετρελενοσασταν με το νεο "feauture" και τωρα φτασαμε να κραζουμε για την αρχιτεκτονικη στα 64bit....

 

Αφου εισαστε ολοι "επιστημονες" και ξερολες να στειλετε τα βιογραφικα σας στην Apple,στη Google και στη Samsung...οχι τιποτε αλλο αλλα να τους ανοιξετε λιγο τα ματια για το πως πρεπει να φτιαχνουν τις συσκευες

 

 

το copy/paste απο wikipedia δεν ειναι γνωση παντως

 

αντε γιατι οντως πολλα κουφα ακουσαμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φεραρι κοστιζει 5 φορες οσο ενα κανονικο αυτοκινητο γιατι ειναι 5 φορες καλυτερη

το iphone κοστιζει 5 φορες οσο ενα κανονικο κινητο γιατι ειναι 5 φορες χειροτερο.

Πόσο πιο χαμηλά θα πέσει το τόπικ;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο παίχτης,

 

Λύσε μου μια απορία όμως, αφού πληρώνετε το όνομα, γιατί λέτε σε διάφορα ποστ για τα σουπερ ντουπερ χαρακτηριστικά(feautures)?

 

Σαν απλός άνθρωπος δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να λέτε "το αγοράζω για το όνομα και όχι για τα χαρακτηριστικά" και μετά στα post να λέτε ότι έχει τα καλύτερα specs στο σύμπαν.

 

Μπερδεύτηκα :(

 

 

Γατάκια μ εσείς...

 

 

 

 

Εσένα τι θα σου προσφέρει το 64μπιτο iphone? είναι ακριβώς μα ακριβώς το ίδιο πράγμα.

 

Πρέπει να είναι χαζός κάποιος για να σνομπάρει τους 4-8 πυρήνες και να λέει "64powa with 2 cores, who cares for 4-8, they no need"

 

Και το ανάποδο φυσικά, μην νομίζετε ότι αδικούμε την Apple.

 

Διαφωνώ με κάποιους που λένε " τι να το κάνεις το 64μπιτο λειτουργικό αφού δεν υπάρχουν εφαρμογές", Ε και? θα βγουν στο μέλλον.

 

Γιατί οι 8 πυρήνες που θα χρειαστούν? Ε, στο μέλλον!

 

Γενικά το να έχεις 64μπιτ, 4-8 πυρήνες δεν έχει νόημα, αφού οι εφαρμογές είναι τέτοιες που δεν χρειάζονται τέτοια specifications.

 

Οι 4-8 πυρήνες, 2-4GB RAM, 64μπιτ OS θα χρειαστούν μόνο αν δουλεύεις εφαργμογές όπως Photoshop, 3DSMax, UDK.

Αν έχεις το κινητό για τις πάνω δουλειές-εφαρμογές τότε είσαι πολύ χ...ς.

 

Προφανώς δεν εχεις καταλάβει τι θελω να πω!

Εχεις απο τη μια ενα λογισμικο που εχει μεινει στάσιμο σε δυνατότητες, σχεδων τα τελευταια 3χρονια(android/ios) και απο την αλλη ενα hardware που εχει δεκαπλασιαστει!Τι πρόκειται να κερδίσεις οταν το λογισμικο δεν μπορει να εκμεταλευτει ολη αυτη τη δυναμη που του προσφερει το hardware???

Το πρόβλημα ειναι το software και οχι το hardware!

Και το δευτερο ειναι το μεγεθος της οθονης και η χρηση που μπορείς να κανεις σ'αυτη!Για μενα στις 5" ακομη και real multitasking ειναι αβολο και αχρηστο!

Οποταν καποια πράγματα θελουν το σωστο περιβαλλον για να εχουν νόημα!

Και ενα μικρο παραδειγμα:

Εχουμε 2 tablets,το ενα εχει android και το αλλο windows.Σε ποιο απο τα δυο εχει νοημα να βαλεις εναν τετραπυρινο i7 και γιατι?

Οποταν καταληγουμε οτι στα smartphones λογο οθονης δεν εχει νοημα,προς το παρον ολη αυτη η εξτρα δυναμη που δεινεται καθε χρονο απο τους καινουριους socs και στα tablets εχουμε το limitation του λογισμικου να την εκμεταλευτει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία καινοτομία εκ μέρους της apple δεν είναι το... "64bit"...
Βασίζεται στο AArch64 (architecture) specification της ARM, δεν το... καινοτόμησε/εφεύρεσε η ίδια η Apple... (Όταν λέμε καινοτομία, ευρεσυτεχνία, εφεύρεση, δεν εννοούμε το adaption από άλλους, αλλά όταν το σχεδιάζουμε ΜΟΝΟΙ μας, το εφευρίσκουμε μόνοι μας, από το ΜΗΔΕΝ) Έχει 40/44bit physical address space, έτσι ακριβώς σχεδόν όπως ήταν η x86_64 αρχιτεκτονική της AMD, στα σπάργανά της, όταν πρωτοβγήκε... (τώρα έχει 48bit physical address space)...

Διαβάστε λίγο παραπάνω στα sites της ARM, στο wikipedia, πριν πείτε: Ουάου, καινοτομία η Apple, "64bit" η Apple... Δεν σχεδίασε αρχιτεκτονική η Apple, απλά την ενσωμάτωσε έτοιμη στα προιόντα της από άλλους...

Η μαγκιά θα ήταν αν θα σχεδίαζε κάτι ΕΝΤΕΛΩΣ μόνη της, από το μηδέν... Αυτό θα ήταν το επαναστατικό, η καινοτομία, το κάτι καινούριο, η... "εφεύρεση"...

Αδιάφορα για εμένα τα νέα iphone... Τίποτα το καινούριο, τίποτα το "επαναστατικό", ελλείψεις σε μνήμη, λίγα megapixel σε κάμερα, τίποτα το σημαντικό δηλαδή, από άλλες υλοποιήσεις άλλων καμερών, με περισσότερα megapixels και καλύτερη διαχείριση του φωτός, με 4Κ κτλ κτλ... Μικρή οθόνη/ανάλυση, κλειδωμένο OS που δεν μπορείς να κάνεις τίποτα χωρίς να τους "ρωτήσεις"  :P... (το υπόλοιπο μήνυμα μου απαγορεύεται :P)

 

-----

 

Και συνεχώς ακούω... "64bit" για το μέλλον όχι για τώρα, πάρε, αλλά για το μέλλον...

 

Πιο μέλλον; Δεν υπάρχει μέλλον στα smartphones... Μέσα σε ένα χρόνο η συσκευή σου, "καταργείται", γίνεται obselete, και μερικές φορές, (έχουμε δει μερικές άσχημες περιπτώσεις... φιου φιου...) EOL...

 

Για πιο μέλλον μιλάτε ρε παιδιά, όταν σε 1 χρόνο, με την πολιτική των εταιρειών (apple η μη), σου καταστούν την συσκευή άχρηστη, δεν σε υποστηρίζουν, πχ... ας πούμε για την samsung που την ικετεύεις πχ στο sg3, να σου δώσει ένα firmware update (anroid 4.2.2 η 4.3); Μην λέτε για το μέλλον, όταν τα κινητά... σε μερικές εταιρείες πχ apple, samsung,sony, sony ericsson (ποιος ξεχνάει τα xperia του 2011 :P) nokia ---> lumia (αιωνία η μνήμη της), δεν ζουν παραπάνω από ένα χρόνο, αλλά "θα πρέπει να αγοράζεις" το νέο μοντέλο κάθε φορά, για να έχεις μια... "στοιχειώδη" υποστήριξη σε updates, bug fixes κτλ κτλ...;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iphone 5c 16 gb 549$ unlocked
iphone 5c 32 gb 649$ unlocked

http://store.apple.com/us/buy-iphone/iphone5c

iphone 5s 16 gb 649$ unlocked
iphone 5s 32 gb 749$ unlocked
iphone 5s 64 gb 849$ unlocked

http://store.apple.com/us/buy-iphone/iphone5s

 

Αυτες ειναι τιμες ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο πιο χαμηλά θα πέσει το τόπικ;

Η αλήθεια είναι ότι οι administrator δεν επεμβαίνουν, μάλλον είναι τακτική να περιμένουν να κάτσει η σκόνη.

 

330x182px-LL-7dc6c095_micheal-jackson-ea

 

Ο Michael Jackson θα προτιμούσε το σαμπανιζέ by the way.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου λέει αλλά και πάλι στις apple συσκευές δουλεύει πολύ ποιο απροβληματιστα και ξεκουραστα λόγο της φύσης του λειτουργικού. Και στο ξανά λέω s4 έχω όπως είχα και s3. Το τελευταίο iPhone που είχα είναι το τέσσερα. Απλά δε θέλω τους περιορισμούς της apple. Αλλά μη τα ισοπεδώνουμε όλα.

Και γω Note 2, αλλά γιατί να μην τα ισοπεδώσουμε; Να τα ισοπεδώσουμε. Αφού ο όχλος ηδονίζεται να ακούει και να διαβάζει πόσο χάλια είναι το iPhone 5s και πόσο άχρηστο το fingerprint sensor που το είχε η παλιά του windows mobile συσκευή του (OMG και 3 LOL). Και όταν βγουν τα πρώτα benchmarks, πάλι θα βρούμε κάτι για να το μειώσουμε (τί να τα κάνεις τα 64bit σε μικρή οθόνη, έχει και λίγη RAM, δε μου αρέσει που στα specs θα λέει 2core -και ας σαρώνει ακόμα και "octa" με την τετραπύρηνη gpu του-, έχει και κλειδωμένο bt :cry: κλπ). Στο τέλος, αυτό που μένει είναι η καθημερινή εμπειρία. Τα δικά μας android θα εξακολουθούν να σέρνονται, τα... αναχρονιστικά iPhones θα φυσάνε για πολλοστή φορά και η ζωή συνεχίζεται...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H  αληθεια ειναι οτι δεν ηξερα για εφαρμογη που παιζει τα εν λογω αρχεια (εαν εννοεις κατι σαν το imedia player dld) αλλα εαν πας σε ενα φιλο σου μπορει να σου περασει μια ταινια χωρις itunes? να την κατεβασεις με torrent προγραμμα στο κινητο? Να τη βρεις εκει που την εχεις αποθηκευσει και να μην την παιξεις με τον Α player που δε δειχνει καλα τους υποτιτλους αλλα να συσχετισεις την καταληξη του αρχειου με τον B player....

 

Ποσα απο αυτα μπορεις να κανεις? Ποσα απο αυτα ειναι απλα πραγματα που κανεις στο PC σου και σημερα που το κινητο σου ειναι παντοδυναμο θα ηθελες να τα κανεις και εκει...

 

Επισης ποσα απο τα αλλα που ανεφερα στο προηγουμενο σχολιο μπορεις να κανεις? Γιατι κολλας σε ενα παραδειγμα και καταρριπτεις ενα καρο επιχειρηματα, πιασμενος απο κατι που δε γνωριζα?

 

 

Τεσπα, FYI, εχω iphone και android και θα χρησιμοποιουσα μονο το δευτερο εαν μπορουσα να κανω και αλλιως....  Δεν ειναι τοσο κακο να παραδεχτεις οτι θα μπορουσε το κινητο σου να κανει περισσοτερα... Μακαρι και εμενα να μην κολλαγε τοσο το Android αλλα ασχετο....

 

Ε τοτε ψαξου πριν το πεις βρε φιλος..αυτα ισχυαν προ 3ετίας μιλαμε..και φαινεται πως οχι μονο δε γνωριζες αυτο αλλα και ολα τα υπολοιπα.

 

Αν θες να μπεις στη διαδικασια αυτή (παραμετροποιηση) κάλιστα μπορείς να ασχοληθείς και να κάνεις JB (όπως θα κανες Root στο android για αλλα πραγματα, roms,kernels,o/c,oom ram management). Τι μπορεις να κάνεις? Ότι ακριβώς είπες και ακόμη περισσότερα:

 

-Κατεβασμα torrent με τον Transmission client μεσα απ το ιδιο το κινητο και οχι απο pc :)

 

-iFile μετονομασια που λες, import σε αλλα προγραμματα κτλ. κανονικα

 

-Tweak για να ανοιγει προκαθορισμενες επεκτασεις, links με τριτες εφαρμογες, π.χ. Chrome αντι για Safari κ.ο.κ.

 

-οταν πας σε pc φιλου εχε στο φλασάκι σου ενα portable προγραμμα pod2pc καπως ετσι λεγονταν απο εποχες που υπήρχε μόνο ipod φαντασου. Και να μην έχεις φλασακι σου χω και δω λύση: Όταν συνδέεις το κινητο να το βλέπει σα φλασάκι και να φαίνεται κανονικα το προγραμμα που σου προαναφέρω και να τρέχει απο κει και να περνας κανονικα μουσικη απο αλλο pc χωρις την αναγκη itunes και authorization.

 

-Μεταφορες bluetooth το χουμε πει δε θα υπαρξει ποτε γιατι παει εναντια στα συμφεροντα του iTunes, και λογικο εταιρεια ειναι. Εμενα προσωπικα που δεν ειμαι μικρος σε ηλικια και ανυπόμονος να παρω φωτο με duckface :P

Mπορω να περιμένω να στειλω/μου στειλουν μεσω e-mail φωτογραφιες μετα απο μια εκδρομη πχ και να διαλεξω την καλύτερη που θα φανει και καλυτερα στο μονιτορ μου, να κανω τις απαραιτητες διορθωσεις,φιλτρα κτλ.

 

Όπως και να χει, με λίγο διάβασμα κάνεις ότι παπάδες θες!

 

Φιλικα παντα!

 

υ.γ. γιατι δε μπορεις να χρησιμοποιησεις μονο το δευτερο αν επιτρεπεται? Τι σε κραταει στο πρωτο?

 

Δεν ειναι για ολους το εκαστοτε κινητο είτε λεγεται nexus,ειτε htc είτε nokia ειτε iphone. Aλλους τους βολευει αλλους οχι, σεβαστο! διαφορετικες συσκευες-διαφορετικοι ανθρωποι-διαφορετικες αναγκες :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω Note 2, αλλά γιατί να μην τα ισοπεδώσουμε; Να τα ισοπεδώσουμε. Αφού ο όχλος ηδονίζεται να ακούει και να διαβάζει πόσο χάλια είναι το iPhone 5s και πόσο άχρηστο το fingerprint sensor που το είχε η παλιά του windows mobile συσκευή του (OMG και 3 LOL). Και όταν βγουν τα πρώτα benchmarks, πάλι θα βρούμε κάτι για να το μειώσουμε (τί να τα κάνεις τα 64bit σε μικρή οθόνη, έχει και λίγη RAM, δε μου αρέσει που στα specs θα λέει 2core -και ας σαρώνει ακόμα και "octa" με την τετραπύρηνη gpu του-, έχει και κλειδωμένο bt :cry: κλπ). Στο τέλος, αυτό που μένει είναι η καθημερινή εμπειρία. Τα δικά μας android θα εξακολουθούν να σέρνονται, τα... αναχρονιστικά iPhones θα φυσάνε για πολλοστή φορά και η ζωή συνεχίζεται...

προς το παρον γραψε βιντεο 1080 και 720,και μετα πες μας που θα το δεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το θέμα είναι καθαρά υποκειμενικό. Ο καθένας παίρνει αυτο που του κάνει. Εγω ας πούμε θαυμάζω το παντρεμα υλικού και λογισμικου της απλ και φυσικά Την απόδοση όλου αυτού του πρότζεκτ! Είχα χρόνια απλ και την σέβομαι. Αυτή τη σμουθ συμπεριφορά δεν θα την βρείτε σε ανδροιδ η άλλη πλατφόρμα εκτός ίσως από Windows phone με τα μειονεκτήματα τουβεβαια. Προσωπικά πλέον έχω το HTC one που κατά τη ταπεινή μου γνώμη είναι το πιο κοντινό σε συμπεριφορά ιός ανδροιδ συσκευή. Απλά θέλω περισοτερα από ένα σμαρτφοουν και τα βρήκα εδώ. Λόγω δουλειάς κτλ. Όλες οι εταιρείες και συσκευές έχουν το κοινό τους. Είναι απλό. Μεθαύριο που θα αλλάξουν οι ανάγκες μου μπορεί να έρθω πάλι πίσω. Και επιτέλους ξεμασηστε αυτή την καραμέλα που θέλει μόνο τους πλούσιους να μπορούν να αποκτήσουν προϊόντα απλ. Δεν στέκει απλά. Κάποιος που έδωσε 7 κατοστάρικα να πάρει πχ το τηλ μου μπορούσε σίγουρα να δώσει αλλά 40 και να πάρει απλ. Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Τώρα για την μεταπωλητικη αξία είναι καθαρά θέμα μάρκετινγκ και η απλ υπερέχει και σε αυτό το τομέα. Τώρα κατά διαστήματα ακούμε και βλέπουμε πάρα πολλά facilities αλλά τελικά πόσα από αυτά χρησιμοποιούνται? Εγώ το σιρι ας πούμε το δούλεψα 2 φορές κι αυτό απλα για να το δοκιμάσω. Αναγνώριση προσώπου , nfc και πολλά πολλά άλλα που δεν μου έρχονται τώρα στο μυαλό είναι ελάχιστα χρήσιμα ή και καθόλου. Το δακτυλικό αποτύπωμα τώρα μπορεί και να μας κάνει λίγο πιο εύκολη τη ζωή από το να πατάμε κάθε φορά πας στο μάρκετ όταν κατεβάζουμε μια εφαρμογή. Τώρα οι αναβαθμίσεις μοντέλων είναι λογικό να έρχονται αργά . Αν σου δώσει από τώρα πχ η απλ μιας και μιλάμε γι αυτή τώρα 4 πυρήνες 3 gb ram κτλ του χρονου τι θα πρέπει να βγάλει? Σορυ αν σας ζαλισα αλλά έχω βαρεθεί σε κάθε παρουσίαση νέας συσκευής αυτά τα κλισέ όσοι έχουν πορτοφόλι μόνο, αυτός αντιγράφει τον άλλο και ουτω καθ εξής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε τοσα λεφτά παίρνεις μια ψηφιακή (αν καίγεσαι για το 720p), Eνα Galaxy s4 (μην πω και Note 3) και ένα λουκέτο!!

 

Α και μια Moet δώρο!

 

Παιδια..μην πετάτε τα λεφτά σας...κινητό ειναι δεν ειναι σπιτι!

Η Samsung πηρε την σκυτάλη πλέον και καλό ειναι να το παραδεχτούμε ολοι μας... ΙPhone - Android users...

Η apple βγάζει πλαστικό τηλεφωνο (που τα 4 τελευταια της μοντέλα ηταν unibody) και η Samsung εχει αγγίξει Top Specs... Το περιβάλλον ίσως σε καποιους να παιζεί μεγάλο ρόλο αλλα δεν ειναι UNIX ειναι iOS... και το Android στα "δυνατα" μοντέλα τρέχει αξιοπρεπέστατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...