Προς το περιεχόμενο

iPhone 5S με αναγνώριση δακτυλικού αποτυπώματος και σε σαμπανιζέ χρώμα


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνοψιζοντας,εχω android διοτι...

1-Extra Μνημη.Εχω το δικαιωμα να επιλεγω την χωρητικοτητα βασει των αναγκων μου,σωστα;

2-Πολλους πυρηνες.Εξηγησα.

3-Παραμετροποιω οτιδηποτε στο λειτουργικο,απενεργοποιω εφαρμογες,απεγκαθιστω κλπ,ακομη και χωρις να ειμαι rooted.Πλυν,σπανιων εξαιρεσεων.

4-Μεγαλυτερη γκαμα σε ιντσες οθονης στα μετρα και τις αναγκες μου.

5-Μεγαλυτερη ευκολια μεταφορας δεδομενων,συνεργασια ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ π.χ βιντεοκληση.

6-Ευκολια στην αλλαγη μπαταριας και μνημης σε χρονο δευτερολεπτων.

Και πολλα αλλα...

Εχουν σηζητηθει πολλα,στο τοπικ των smartphones.

Αν αυτα τα ειχα σε Iphone,θα το σκεφτομουν σοβαρα.

;Αλλα οπως βλεπεις,η apple,ακομη δειχνει να απαξιωνει τις αναγκες μου,ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ,θελεις δεν θελεις θα μου τα σκας,για μια κινεζια!

Συγνωμη.Δεν θα παρω.Αυτα βεβαια σε προσωπικο επιπεδο.Καποιος αλλος,μπορει να στελνει ενα sms,να κανει και μια κληση,και να λεει,οκ,εχω Iphone.Και;

Τα Lenovo,η acer,xiaomi,ZTE κλπ,Καποτε ξερεις πολυ καλα που ηταν,και δες ΣΗΜΕΡΑ πως εξελισονται!

Η apple,θα παρει την θεση τους,και μετα να μην αναρωτιεται για ποιο λογο.

Για μενα μια εταιρεια ειναι σοβαρη,ΟΤΑΝ ακουει τις ΑΝΑΓΚΕΣ των χρηστων!ΚΑΙ ΟΧΙ να μου επιβαλει,οτι θελει αυτη,με τον τροπο που επιλεγει αυτη.

Δηλαδη αυτο που ελειπε ΜΕ ΟΣΑ σου ειπα,ηταν το FingerPrint;

Ποσο πλεον αλλα ανοησια απο την apple;

Ελπιζω να σου ελυσα την απορια.

 

Συμφωνω,και συμμεριζομαι την αποψη σου.Μαζι σου.Ειδικα αν καποιος ριξει ενα βλεμα στο τοπικ των "νεων"θα δει,οπως και ειπα σε προηγουμενο σχολιο μου,ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ καλυτερες συσκευες απ'οτι η apple.

Ηδη εχω εντοπισει αντικαταστατες σε 1,5 χρονο απο τωρα,αυτου που εχω.Κινουμαι,ελευθερα,και ανεξαρτητα.

 

 

Συνοψιζοντας,εχω android διοτι...

1-Extra Μνημη.Εχω το δικαιωμα να επιλεγω την χωρητικοτητα βασει των αναγκων μου,σωστα;

2-Πολλους πυρηνες.Εξηγησα.

3-Παραμετροποιω οτιδηποτε στο λειτουργικο,απενεργοποιω εφαρμογες,απεγκαθιστω κλπ,ακομη και χωρις να ειμαι rooted.Πλυν,σπανιων εξαιρεσεων.

4-Μεγαλυτερη γκαμα σε ιντσες οθονης στα μετρα και τις αναγκες μου.

5-Μεγαλυτερη ευκολια μεταφορας δεδομενων,συνεργασια ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ π.χ βιντεοκληση.

6-Ευκολια στην αλλαγη μπαταριας και μνημης σε χρονο δευτερολεπτων.

Και πολλα αλλα...

Εχουν σηζητηθει πολλα,στο τοπικ των smartphones.

Αν αυτα τα ειχα σε Iphone,θα το σκεφτομουν σοβαρα.

;Αλλα οπως βλεπεις,η apple,ακομη δειχνει να απαξιωνει τις αναγκες μου,ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ,θελεις δεν θελεις θα μου τα σκας,για μια κινεζια!

Συγνωμη.Δεν θα παρω.Αυτα βεβαια σε προσωπικο επιπεδο.Καποιος αλλος,μπορει να στελνει ενα sms,να κανει και μια κληση,και να λεει,οκ,εχω Iphone.Και;

Τα Lenovo,η acer,xiaomi,ZTE κλπ,Καποτε ξερεις πολυ καλα που ηταν,και δες ΣΗΜΕΡΑ πως εξελισονται!

Η apple,θα παρει την θεση τους,και μετα να μην αναρωτιεται για ποιο λογο.

Για μενα μια εταιρεια ειναι σοβαρη,ΟΤΑΝ ακουει τις ΑΝΑΓΚΕΣ των χρηστων!ΚΑΙ ΟΧΙ να μου επιβαλει,οτι θελει αυτη,με τον τροπο που επιλεγει αυτη.

Δηλαδη αυτο που ελειπε ΜΕ ΟΣΑ σου ειπα,ηταν το FingerPrint;

Ποσο πλεον αλλα ανοησια απο την apple;

Ελπιζω να σου ελυσα την απορια.

 

Συμφωνω,και συμμεριζομαι την αποψη σου.Μαζι σου.Ειδικα αν καποιος ριξει ενα βλεμα στο τοπικ των "νεων"θα δει,οπως και ειπα σε προηγουμενο σχολιο μου,ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ καλυτερες συσκευες απ'οτι η apple.

Ηδη εχω εντοπισει αντικαταστατες σε 1,5 χρονο απο τωρα,αυτου που εχω.Κινουμαι,ελευθερα,και ανεξαρτητα.

ξέχασες Huawei!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά σταματήστε να ειστε fanboys και δειτε το θεμα αντικειμενικα. 

 

Τα θετικά του 5s είναι

-64bit CPU .Οτι και να λεμε είναι καινοτομία και πιστεύω ότι στις Samsung, HTC, Nokia(Microsoft) και Google επικρατεί πανικος γιατί πιστευω οτι δεν το περιμενανε.

-Η αναγνωριση δακτυλικων αποτυπωματων οτι και να λενε οτι γνωστοι συνομωσιολογοι που έχουν το συνδρομο καταδιωξης, αν λειτουργήσει σωστα μπορεί να πλασαριστεί (και είναι ) ως ο μονος τροπος να νιωθεις ασφαλεια για το κινητο σου. Ειναι γνωστό ότι όλα τα password σπανε αλλα με αυτο τον τροπο γίνεται αρκετα πιο δυσκολο

-Το 5s δεν ειναι πλαστικουρα και το αλουμινιο σου δίνει την αισθηση οτι κρατας κατι στιβαρο και αξιοπιστο. Εγω με το S4 που ειναι κατα τ αλλα κινηταρα νιωθω οτι κραταω το τηλεκοντρολ της TV.

-IOS 7 . Απλό λειτουργικο καμοια σχεση με το android , Και το σημαντικοτερο σταθερο.

 

Τα αρνητικα του.

 

-ιOS 7 . Απλό και σταθερό μεν αλλά γεματο αποκλεισμους και χωρις σχεδον καμοια παραμετροποιηση δε. Δεν ειναι δυνατον εν ετη 2013 να μη μπορεις να βαζεις οτι γουσταρεις μεσα στο κινητο σου , να μη μπορεις να στελνεις τιποτα me bluetooth και να μην εχεις αναφορες παραδοσες κτλ. Πραγματα γελοια... To κολημα της Apple σε αυτο τον τομεα ειναι απιστευτο.

 

- Τιμη. Ωραιο δε λεω αλλά δε γινεται να κοστολογουν ενα κινητο που δεν παιρνει sd, που δεν μπορεις να αλλαξεις μπαταρια , που δεν μπορεις καν να δεις τι αρχεια εχει, που δεν μπορεις να στειλει bluetooth , που δεν εχει αναφορες παραδοσης, 900 ευρω....

φιλε στο ιος υπαρχει αναφορα παραδοσς απλα μπροστα απο το μνμ σου βαζεις το *# και εισαι οκ κανε μια δοκιμη ;) :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια κάτοχος Iphone....3GS, 4, 4s, 5 (R.I.P λόγω πτώσης), 5αρι ξανά. 

 

Στο θέμα του λειτουργικού η Apple είναι εκτός συναγωνισμού. Το πλεονέκτημα του εντελώς κλειστού OS που διαθέτει, της επιτρέπει να αγγίζει την τελειότητα από πλευράς σταθερότητας. Παρόλο την σταθερότητα όμως, προσωπικά ποτέ δεν μπόρεσα να χρησιμοποιήσω iphone χωρίς jailbreak (τουλάχιστον μέχρι το ios 6). Χρειάστηκαν τόσα χρόνια για να ενσωματώσουν στο ios 7 τα αυτονόητα (π.χ. κάποιου τύπου sbs settings). Επομένως η σταθερότητα από μόνη της δεν αρκεί για να χαρακτηριστεί ένα λειτουργικό ολοκληρωμένο και στην περίπτωση του ios να είναι καλά το jailbreak που σώζει την κατάσταση.

 

Τώρα όσον αφορά το iphone 5s...πολύ βελτιωμένο σε επεξεργαστική ισχύ, υποστήριξη 64bit, ακόμη καλύτερη κάμερα και έξυπνη προσθήκη του fingerprint reader (θεωρώ ότι θα δουλεύει απροβλημάτιστα). 

Παρόλο αυτά υπάρχει μια πολύ σημαντική απουσία....η 5αρα οθόνη. Πήρα πριν από λίγες εβδομάδες το Galaxy S4 και ομολογώ ότι έχω εντυπωσιαστεί. Δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναγυρίσω στην 4αρα οθόνη του iphone. Θεωρώ τις 5ίντσες ιδανικό μέγεθος smartphone εφόσον καταφέρνουν να ενσωματωθούν σε αξιοπρεπείς και βολικές διαστάσεις όπως του Galaxy s4. Ακόμη και το android απροβλημάτιστο μέχρι στιγμής....έχει βελτιωθεί πάρα πολύ σε σχέση με το παρελθόν.

 

To ιδανικό θα ήταν ένα κινητό με ios λειτουργικό, jailbreaked και 5αρα οθόνη. Επειδή αυτό δεν υπάρχει, αναμονή 1 ακόμη χρόνο για το iphone 6 ή τα πρώτα hackintosh κινητά ;) (το θεωρώ θέμα χρόνου).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είμαι σίγουρος όλοι αυτοί που θάβουν την apple και το iphone5s απλά δεν μπόρεσαν ποτέ τους να αποκτήσουν ένα iphone ... :-D Δε λέω ότι πρέπει όλοι να αγοράσουν iphone γιατί είναι το καλύτερο...αλλά δεν πρέπει και να το θάβεις επειδή δεν έχεις τη δυνατότητα να το πάρεις...κι εγώ θα ήθελα ferrari αλλά δυστηχώς δεν μπορώ να την αποκτήσω, να κάτσω να τη θάψω; Λοιπόν το 5s κινητάρα πραγματικά μου άρεσε και το σχόλιο στην παρουσίαση που είπε ότι οι ανταγωνιστές απλά προσθέτουν megapixels στην κάμερα και το πλασάρουν 10+ megapixels, πόσο σωστό...το ότι ένα κινητό έχει 20 και 50MP δε σημαίνει ότι θα βγάζει και τέλειες φωτογραφίες

H απαντηση βρισκεται μεσα στο ιδιο σου το ποστ. Κανεις μας (η τελοσπαντων οι περισσοτεροι μας) δεν μπορουμε να παρουμε ferrari αλλα δεν την κραζουμε. Αρα, το οτι κραζουνε το iphone οσοι το κραζουν μαλλον καπου αλλου οφειλεται δεν νομιζεις?
NΑι οφειλεται στο οτι η αποσταση που εχεις απο το να αποκτησεις Ferrari ειναι ετη φωτος μακρια σου .Κοινως αντιλαμβανεσαι ΑΚΟΜΑ και εσυ το ματαιο του πραγματος.Στο iphone απο την άλλη εισαι κοντα στην πηγη αλλα δεν πινεις νερο και αυτο ειναι που σε τσουζει για αυτο μπαινεις σε καθε θεμα της αpple να βγαλεις το κομπλεξ σου.Στα σοβαρα τωρα γνωριζει κανεις το κοστος που εχουν οι εφαρμογες που πλεον δινονται δωρεαν;Sent from my ipad4 using Insomnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικα φιλε μου εισαι φοβερος ειπες μεγαλες αληθειες με αυτο.ετσι ειναι τ πραγματα :)

 

(δεν περίμενα να γράψω σχόλια σε αυτο το site αλλα να....)
 
Οσοι λετε για οθονη. Το iPhone δεν μπορει να εχει απο την μία μέρα στην άλλη οθόνη απο 4-4,5 ή 4,6 κτλ....για 2 λόγους.
1) Resolution. Οσοι προγραμματίζουν ξερουν ότι είναι κόλαση να φτιαχνουν για 1 εφαρμογη 4-5 διαφορετικές διαστάσεις εφαρμογης. Μεχρι τωρα φτιαχνονται για 3,5 ιντσες 3,5 ιντσες με ρετινα (4-4s) και 5...και τωρα εφαρμογες για 64 bit....Οπότε μια οθόνη (ρετινα λογικα)των 4,5 ή 5 ιντσων θα είχε και καινουργια ανάλυση...άρα ΟΟΟΛΕΣ οι εφαρμογες ξανα απο αναβαθμιση. Η Apple επιδιώκει ΣΤΑΘΕΡΟ-ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΙΚΟ-ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ. Πολυ βασικό. Στα Android φτιαχνουν μια εφαρμογη οποιος ναναι οτι ναναι κιαμα ειναι καλη θα βγαζουν 40050550 διαφορετικες οθονες..γι καθε διαφορετικο κινητο για καθε διαφορετικο custom android για καθε επεξεργαστη ...ΤΡΕΛΑ!!...η απλα παιζει μια εφαρμογη και την τραβαει και χαλαει η εμπειρια χρησης...-λειτουργει- αλλα καμια σχεση με όποια αντιστοιχη του App Store.
 
2)Χρηση ενος δαχτυλου. Κρατας μια σακουλα με ψώνια και χτυπάει το κινητο. ΕΊΝΑΙ δυσκολο...να κανεις χρηση με 1 δαχτυλο εαν ειναι πανω απο 4,3 ...πραγματικα (εκτος αν εισαι ο Lebron James ;-))))...Οποτε να αναμενεται 5.5 Apple iPhone math σε κανενα 10μηνο...που εξαρχης ειναι για 2 χερια...οποτε μπαταρία 3000+ οθονη τεράστια για κινητο κτλ...εκει να γίνει συγκριση με Android.
 
YΓ1...το fingerprint είναι σε μονάδα δεδομένων της συσκευης...δεν είναι σαν το κωδικό ξεκλειδωματος...είναι block του λογισμικου και ΟΧΙ της Apple..οποτε NCA FBI CIA...ξεχαστε τα στο iPhone που ειναι καρακλειδωμενο του κερατα και για να παρεις πληροφορια πρεπει να φτυσεις αιμα...
 
ΥΓ2. Παιδια των Android..Προφανως γουσταρετε iPhone 9/10 ετρεξαν να μαθουν σε liveblog τι επαιξε...αν δεν σας ενοιαζε (πχ blackberry) δεν θα σχολιαζατε.
To ανοιχτο με το κλειστο δεν συγκρίνονται σε δυνατοτητες. Οποιος δεν το λεει είναι ασχετος. Οτι κανει το iPhone το βρισκεις σε Android γιατι πολυ απλα μπορει να γινει Custom και γενικα τα πλεονεκτηματα ειναι πολλα και δεν θα κατσω σε κοκορομαχια για 1000υπομενα πραγματα.
ΑΛΛΑ.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΤΕ ΟΤΙ Η ΚΑΘΕ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ!!! (μην βιαζεσαι...οχι νερντουλας note μαμα iphone...οχι)
Το iPhone απευθυνεται σε κοινο που ψάχνει ΤΕΛΕΙΟ συγχονισμο συσκεων - υποστηριξη με υπηρεσίες -παραγωγη αντιστοιχου λειτουργικου-με τρομερη εμπειρια χρησης (οτι μα οτι μα οτι κανει η Apple βασιζεται στην εμπειρια χρησης....το να λειτουργει απο την πρωτη μερα μεχρι την τελευται το ιδιο δηλαδη)
Τα Android είναι ανοιχτα!`Μπορω να βάλω εφαρμογες απο στικακι...απο amazon store (κατι που κανω και σε jailbreak iPhone) ..να το κανω root και να πειράξω την rom..είναι τελειως διαφορετικο!!! 
Για να εχω εμπειρια χρησης σε Android πρεπει να πάρω ΝΕΞΟΥΣ!!! Πηγα να κανω αναβαθμιση ενα GS3 ενος φίλου μου και ελεγε τελευταιο λογισμικο 4.1.2!!!!!ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΤΑ 4.3 και περιμενουμε τα 4.4!!!ΠΕΡΣΙΝΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ 3GS ΤΟΥ 2009 ΜΟΝΤΕΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ DAY ONE!!!...
Χεστηκε η google για design εμπειρια χρησης και ΧΕΣΤΗΚΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ DEVELOPERS...που προωθει το Root..αν περιμενεις να βγαλεις λεφτα αστο πλυνε τζαμια στα φαναρια και πουλα ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ OPEN SOURCE...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα πέρα από όλα αυτά που ακούστηκαν να δώ μια κόντρα ανάμεσα σε 5S και S4 , καθαρά σαν υπολογηστική δύναμη και γραφικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι κάποιου είδους ειδικός στο hardware: 

Αν 2 πυρήνες επεξεργάζονται ο καθένας 64bit/Hz, δεν έχουν (θεωρητικά τουλάχιστον) την ίδια απόδοση με 4 πυρήνες στα 32bit/Hz? Δηλαδή αν υποθέσουμε πως μια απαιτητική εργασία απασχολεί όλους τους πυρήνες ταυτόχρονα:
ο Apple A7 θα επεξεργάζεται 2x64 = 128bit/Hz, αλλά π.χ. κι ένας Snapdragon S4pro/600/800 θα επεξεργάζεται 4x32 = 128bit/Hz?

Aν κάνω λάθος, να με διορθώσει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θα ήθελα πέρα από όλα αυτά που ακούστηκαν να δώ μια κόντρα ανάμεσα σε 5S και S4 , καθαρά σαν υπολογηστική δύναμη και γραφικά....

 

Με το που θα κυκλοφορήσουν τα πρώτα reviews θα έχουμε μια πρώτη εικόνα. Αν και η σύγκριση με τα γνωστά προγράμματα μπορεί να έχει θέματα λόγω διαφορετικής αρχιτεκτονικής... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεστα ρε φιλε μας πρηξανε, αμα πια. Παμε τωρα στο site της buggati veyron να κραξουμε γιατι δεν εχω να την αγορασω :)

 

Αν δεν βγει το hardware ομως δεν θα βγει και το software. Επισης υπαρχουν και κινητα που τα πετας σε οθονη + keyboard + mouse και γινονται κανονικα "PC". Για καποιον που δεν πεζει παιχνιδια και κανει πιο πολυ browsing και δουλειες γραφειου μπορει ανετα να εξοικονομησει χρηματα μη αγοραζωντας υπολογιστη. Αν βγει και office της προκοπης στο android αστο, ξεφευγει το θεμα. 10 tabs στον browser και το office απο κατω και κομπλε. Ποσα tabs ειπαμε ανοιγει το ios? :o

 

Μαρεσει που χλευαζεις τον αλλον ως guru της πληροφορικης ενω εισαι και χειροτερος :D

 

Ασχετο, ποση "μνημη τυχαιας προσπελασης" εχει το iphone? Χμμμ

 

Η απλα το συνδεεις σε οθονη (hdmi out λεγεται για τους ios fans που δεν το ξερουν) με keyboard και mouse και κανεις τη δουλεια σου. WOW ετσι?

 

Κουβαλας εδω και 30 χρονια σταθερο υπολογιστ με triple monitor στην πλατη μεσα σε λεωφορειο / τραμ / τραινα / καραβια / αεροπλανα / αυτοκινητο / δρομο / σπιτια φιλων / γνωστων κλπα? Bodybuilder εχεις γινει :D

 

Πω ρε μαγκα, διαβαζεις τι λεει ο αλλος πριν του απαντησεις η πετας τη φλομπα σου με ενα "χαχαχα" στο τελος και νομιζεις οτι κατι εκανες? Θα παρω σαν δεδομενο οτι αυτο που λες ειναι αληθεια και οχι κατι που διαβαζες καπου καποτε στο Τεξας. Η μια εφαρμογη χρησιμοποει 1 με 2 πυρηνες. Οι 2 εφαρμογες? Οι 3? Αντιλαμβανεσαι? Οταν τρεχουν παραλληλα 2-3-5-10 εφαρμογες χρησιμοποιουν ολους τους διαθεσιμους πυρηνες.

 

 

 

 

κατ' αρχήν είσαι πολύ λίγος για να αντιπαρατεθείς μαζί μου..... για πες μου λοιπόν σε ενα Samsung galaxy s4 με pure android rom και όχι το μαμά samsung android πόση ελεύθερη μνήμη ram έχεις την πρώτη μέρα μετα απο ενα καθαρό install και πόση ελεύθερη μνήμη έχεις μετά απο την εγκατάσταση πολλών apps όπως πχ ένα αντιβιοτικό που πρέπει να τρέχει στο background.... ένα custom keyboard app το οποίο το γουστάρεις για τα χρωματάκια του άσχετα με το κίνδυνο του fishing που σίγουρα ο μέσος χρήστης Android δε γνωρίζει.... και σύγκρινε το με την ελεύθερη μνήμη σε iPhone 5...  μόνο το android απο μονο του θέλει 700 - 900 MB οπότε άσε..... 

 

όσο για το HDMI out αν γνωρίζεις που δε γνωρίζεις, το μόνο που κάνεις είναι screen mirroring και όχι προέκταση του χώρου εργασίας.... και για πές μου λοιπόν μήπως έχεις κάποιο app που κάνει windows exploring native μεσα στον kernel του android? είτε έχεις μια οθόνη 5 ιντσες είτε μια 555 ιντσες το μόνο που κάνεις με το HDMI out WOW.... είναι απλά να κλωνοποιείς το main screen σε μεγαλύτερη οθόνη.... ακόμα δε μπορώ να καταλάβω τι διάολο real  multitasking μπορείς να κάνεις σε υπολογιστή που σου δίνει πρόσβαση σε ένα παράθυρο εργασίας κάθε φορά .... α και για να μη ξεχνιόμαστε και το iOS υποστηρίζει screen mirroring wireless μέσω apple TV ή μέσω καλωδίου HDMI... και αν είσαι και Jailbreak μπορείς να έχεις όλο το springboard  on screen...

 

Δε κουβαλάω εδώ και 30 χρόνια όσα προανέφερες σε όλα τα μέσα μαζικής μεταφοράς διότι εργάζομαι στο χώρο εργασίας μου σε multitasking περιβάλλον... και η καρδούλα σου το ξέρει αν ποτέ στη ζωή σου έχεις τρέξει πάνω απο μια εφαρμογές ταυτόχρονα στα ΜΜΜ που προανέφερες διότι σίγουρα δε διαθέτεις τα χρήματα να πληρώνεις τη Vodafon και κάθε vodafon για τις χρεώσεις 3G internet..... οπότε αν σερφάρεις στο Smart phone σου αυτό θα το κάνεις μόνο όταν κλέψεις WiFi απο τον γείτονα σου.... κατα τα άλλα στο smart phone σου ξύνεις τη καρτούλα με τις μονάδες κάθε βδομάδα .....

 

και τέλος θα ήθελα σε PM να μου δώσεις πηγαίο κώδικα σε μηχανή dalvik που να υποστηρίζει και να καταχωρεί διεργασίες και νήματα σε multicore SOC και να είναι back compatible σε Android 2.2 ή νεότερο... και αφού το καταφέρεις θέλω να μου κάνεις στο  τέλος ανάλυση πόρων εικονικής μνήμης που χρειάζεται το πρόγραμμα σου (το πρόγραμμα θα είναι γραμμένο για να λειτουργεί native σε αναλύσεις 320x240 έως full HD.... 

 

αντιλαμβάνεσαι τώρα? ε? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω iphone απο το 3gs-4-4s. πρόσφρατα εδωσα το 5άρι στην κοπέλα μου.

 

θα παρω ίσως το galaxy s4 απο σκρουτζομάγαζο ή το 5s σε μεταχείρα. θα το ψάξω

 

Το μόνο που με ξενερώνει στο iphone, 

 

α) θεωρώ την οθόνη μικρή για τις δυνατότηες του

 

β) Δε μπορώ να βλέπω αλλες ΓΚΟΜΕΝΕΣ άσχετες με την τεχνολογία (που μουσική δεν ξέρουν να περάσουν μεσω itunes) να είναι με ένα iphone στο Χέρι!!!

 

Α ΣΙΧΤΙΡΙ! πραγματικά νιώθω οτι υποβαθμίζω τη νοημοσίνη μου να έχω iphone!

 

Και τώρα με το χρώμα το σαμπανιζέ. το βλέπω σαν όραμα μπροστά μου! louis vouitone και iphone ασορτί.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικα φιλε μου εισαι φοβερος ειπες μεγαλες αληθειες με αυτο.ετσι ειναι τ πραγματα :)

 

 

Και που τα είπε...; Θα συνεχίσουν οι wanna be apple κάτοχοι να ασχολούνται με αυτό που δεν μπορούν να έχουν αλλά όλοι (έστω το 98%) όσων το έχουν ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ αυτό που είχαν αυτοί (άρα μπορούν να κάνουν σύγκριση) ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ αυτό που δεν έχουν αυτοί ΚΑΙ ΛΕΝΕ ότι αυτό που έχουν τώρα είναι καλύτερο από αυτό που είχαν πριν. 

 

Όπως λέει και το παλικάρι... εάν δεν τους ένοιαζε θα είχαν την ίδια συμπεριφορά με τα προϊόντα blackberry. Δεν θα ασχολιόντουσαν πλην εξαιρέσεων... 

 

Βέβαια... μην τους παίρνει όλους η μπάλα.. υπάρχουν χρήστες Android που πραγματικά την βρίσκουν να ασχολιούνται με το κινητό τους και να έχουν "κατσαβίδι" συνέχεια ανά χείρας... Με γεια τους με χαρά τους... κάποτε ήμουν και εγώ σε αυτή την φάση.. μπορεί να ξαναπάω.. μπορεί και όχι. Αυτοί όμως είναι και οι μόνοι που κρίνουν αντικειμενικά και δεν αρχίζουν να λένε για τα πάντα εκτός από το προϊόν αυτό καθαυτό. 

 

Μία ανασκόπηση σε όλα τα posts σε αυτό το thread θα δείξει ποιοι σχολίασαν καθαυτό το νέο κινητό και ποιοι αρχίσανε τα περί apple, κατρακύλας, fanboyισμού, ψώνιων, καλύτερης εταιρίας κτλ κτλ κτλ. 

 

Οπότε.. τι να κάτσεις να πεις και τι να συζητήσεις; 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το που θα κυκλοφορήσουν τα πρώτα reviews θα έχουμε μια πρώτη εικόνα. Αν και η σύγκριση με τα γνωστά προγράμματα μπορεί να έχει θέματα λόγω διαφορετικής αρχιτεκτονικής... 

 

Χωρις review δεν μπορεις να εχεις εικονα ? 8core vs 2 core ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι τα δαχτυλικα αποτυπωματα θα ανεβαινουν στην Απλ η οποια ηδη εχει κανει συμφωνια πωλησης τους με τις υπηρεσιες FBI, NSA κλπ

Τετοια εταιρια δεν υπαρχει περιπτωση να αφησουν ενα σεντ του δολλαριου να περασει απο διπλα τους χωρις να το τσιμπησουν.

Να υποθέσω πως δεν έχεις διαβατήριο με βιομετρικά χαρακτηριστικά? Γιατί αν έχεις τότε αυτά τα στοιχεία τα έχεις δώσει ήδη εθελοντικά. Καλά για Visa στις Ηνωμένες Πολιτείες ούτε συζήτηση... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσοι πολλοί μπαίνουν σε αυτό το τόπικ μόνο και μόνο να ''θάψουν'' το καινούριο iPhone. Δεν περιμέναμε τεράστιες διαφορές από iphone5 σε iphone5s αλλά κι όμως για μένα όλες οι αλλαγές είναι αξιοσημείωτες. Πολλοί δεν παραδέχονται ακόμα και τον 64bit επεξεργαστή που ουσιαστικά η apple άνοιξε το δρόμο να το κάνουν και οι άλλοι ανταγωνιστές. όπως ακριβώς έγεινε και με τα tablets με το ipad, κι ας υπήρχαν και πιο παλιά..το ipad άνοιξε το δρόμο στα tablets... αλλά για τις αντιπαραθέσεις android-ios είναι γελοίο. Μου θυμίζει όταν ένας Ολυμπιακός γράφει σε τόπικ του παναθηναϊκού μόνο και μόνο για να τον θάψει..Εγώ πάντως προσωπικά η μόνη επαφή που είχα σε android ήταν με το tablet nexus7 και είναι κρίμα γιατί ενώ είναι ένα πραγματικά καταπληκτικό tablet  εφάμιλλο του ipad mini, δυστηχώς όλες οι εφαρμογές πολύ απλά δεν έχουν σχεδιαστεί ειδικά για τάμπλετ με 7άρα οθόνη...είναι λες και πήραν τις εφαρμογές που ήταν σχεδιασμένες για κινητό και απλά τις μεγένθυναν για να τρέχουν σε full screen στην 7άρα οθόνη..Όπως προειπωθηκε και στις προηγούμενες σελίδες η apple απευθύνεται σε αυτούς που θέλουν να έχουν τέλειο συγχρονισμό ανάμεσα σε iphone-ipad-mac, όλες οι εφαρμογέ εκμεταλεύονται πλήρως τις δυνατότητες του τάμπλετ-κινητού-μακ υπολογιστή...Δεν υπάρχει αυτό το χάος που υπάρχει στο android. Παίρνεις ένα τάμπλετ και πρέπει να ψάξεις να δεις ποιες εφαρμογές κάνουν με το τάμπλετ σου...και όποιος διαφωνεί σε αυτό πολύ απλά δεν είχε ποτέ του ipad
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...