Προς το περιεχόμενο

iPhone 5S με αναγνώριση δακτυλικού αποτυπώματος και σε σαμπανιζέ χρώμα


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Μα δεν το λεω γι'αυτο που ειπες μονο,αλλα και γι'αυτα που δειχνετε.Λιγη σοβαροτητα βρε παιδια.Τιποτε αλλο.Ασχολουμαι με την φωτογραφια απο παιδι.

Με αυτα που δειχνετε,και πατε να ισχυριστειτε οτι το 5s εχει σοβαρη καμερα,απλα γελαω.Η φωτο που εδειξες,και εκανα απαντηση στο σχολιο σου,ουτε απο symbian κινητο δεν θα την επαιρνες.

Ποσο μαλλον για ενα κινητο,με 13mp(οχι τυχαιας εταιρειας).Με το s3,εβγαλα πανω απο 3 χιλιαδες φωτος,και ουτε μια στις 1000 δεν βγηκε ετσι.Ποσο μαλλον για το s4.Ουτε ως αστοχια συνθηκων φωτογραφησης δεν θα μπορουσε να συμβει.

Ανοιξτε ενα τοπικ,να ανεβαζουμε φωτος πραγματικων συνθηκων,και να συγκρινουμε.Να'σαι σιγουρος οτι ακομη και με το s3 μου,θα απογοητευτειτε της apple.Ακομη και το 5,και το 5s να'χετε.

Η φωτογραφια,ειναι το μονο ευκολο να πειραχτει,οπως βολευει τον καθενα.

Μολις τωρα εβγαλα τυχαια φωτο σε πληρη ηλιοφανεια,και νομιζεις οτι βγηκε με DSLR μηχανη.

Tα συντριβανακια,ειναι γι'αυτους που δεν ξερουν,και θα τσιμπησουν ως ασχετοι. B)

 

Τις "σοβαρές" μου φωτογραφίες τις βγάζω με την dslr μου. Όταν κρίνω τις κάμερες των κινητών, ξέρω πάρα πολύ καλά τη χρήση για την οποία προορίζονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 902
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τις "σοβαρές" μου φωτογραφίες τις βγάζω με την dslr μου. Όταν κρίνω τις κάμερες των κινητών, ξέρω πάρα πολύ καλά τη χρήση για την οποία προορίζονται.

Και'γω DSLR εχω,γι'αυτο και σου λεω.Με εμπειρια χρονων,σε βουνα,λαγκαδια,θαλασσες,ποτραιτα,κοινωνικες εκδηλωσεις και πολλα αλλα!

Για δε την συγκριση,αυτοι που ανεβαζουν τα συγκριτικα,ΔΕΝ εχουν ουτε την στοιχειωδη ειλικρινεια,να τις ποσταρουν ΟΠΩΣ βγαινει απο την καμερα του κινητου.Αφου εχεις και'συ εμπειρια στην φωτογραφια,θα ξερεις,οτι οταν μια μηχανη βγαζει μια φωτο,στις πληροφοριες της εικονας ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΟΛΑ τα στοιχεια και τις συνθηκες φωτογραφησης.

ΙSO,διαφραγμα,ταχυτητα κλειστρου,εστιακη αποσταση,balanceτην ΜΗΧΑΝΗ που εβγαλε την φωτο κλπ...

Οποιος εχει την ειλικρινεια και τα κοτσια,την ποσταρει ετσι! B)

Να κανουμε πραγματικη συγκριση,και οχι μεταξυ χιλιοεπεξεργασμενων-πειραγμενων φωτος,που αμφιβαλω τα μεγιστα,αν ειναι ακομη τραβηγμενα με τα κινητα που ισχυριζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έχει τεχνογνωσία η apple και στις κάμερες; 

 

Η κάμερα είναι απο τη Sony. Το ότι πετυχαίνει όμως καλύτερα αποτελέσματα από άλλες συσκευές που έχουν την ίδια κάμερα, σημαίνει πως απλά κάνει πολύ καλύτερη δουλειά στο software που την αξιοποιεί.

Και'γω DSLR εχω,γι'αυτο και σου λεω.Με εμπειρια χρονων,σε βουνα,λαγκαδια,θαλασσες,ποτραιτα,κοινωνικες εκδηλωσεις και πολλα αλλα!

Για δε την συγκριση,αυτοι που ανεβαζουν τα συγκριτικα,ΔΕΝ εχουν ουτε την στοιχειωδη ειλικρινεια,να τις ποσταρουν ΟΠΩΣ βγαινει απο την καμερα του κινητου.Αφου εχεις και'συ εμπειρια στην φωτογραφια,θα ξερεις,οτι οταν μια μηχανη βγαζει μια φωτο,στις πληροφοριες της εικονας ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΟΛΑ τα στοιχεια και τις συνθηκες φωτογραφησης.

ΙSO,διαφραγμα,ταχυτητα κλειστρου,εστιακη αποσταση,balanceτην ΜΗΧΑΝΗ που εβγαλε την φωτο κλπ...

Οποιος εχει την ειλικρινεια και τα κοτσια,την ποσταρει ετσι! B)

Να κανουμε πραγματικη συγκριση,και οχι μεταξυ χιλιοεπεξεργασμενων-πειραγμενων φωτος,που αμφιβαλω τα μεγιστα,αν ειναι ακομη τραβηγμενα με τα κινητα που ισχυριζονται.

 

http://www.flickr.com/cameras/apple/iphone_5s/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τι πρεπει να δω με αυτες;εξηγησε μου,για να σου απαντησω.

 

Φωτογραφίες με 5S σε διάφορες συνθήκες με όλα τα exif data που χρειάζεσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωτογραφίες με 5S σε διάφορες συνθήκες με όλα τα exif data που χρειάζεσαι. 

Περαν της αναλυσης δεν βλεπω κατι αλλο.Ασε που οι περισσοτερες εχουν τριποδα,ειδικα οι νυχτερινες,και μερικες πειραγμενες,και αλλες με φιλτρα.

Η μονη νορμαλ,ειναι η τελευταια,που θα μπορουσα να πιστεψω οτι ειναι απλα με το πατημα του κουμπιου.

Και αυτη με τριποδα.

Μην μου δειχνεις "στημενες" φωτος.Εσυ εχεις καποια να μου δειξεις ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ το 5s,σε συνθηκες πληρης ηλιοφανειας,να σου δειξω και'γω με το s3,και να συγκρινουμε.Χωρις τριποδες,χωρις τιποτε.

Μονο το πατημα του κουμπιου στην οθονη;

Βγαλε μια φωτο τον σημερινο ουρανο,να βγαλω και'γω μια,και να συγκρινουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δω πώς διάολο θα βγάλετε συμπεράσματα τραβώντας διαφορετικές φωτογραφίες.


Έχει τεχνογνωσία η apple και στις κάμερες; 

Ούτε από τηλέφωνα είχε...  :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Περαν της αναλυσης δεν βλεπω κατι αλλο.Ασε που οι περισσοτερες εχουν τριποδα,ειδικα οι νυχτερινες,και μερικες πειραγμενες,και αλλες με φιλτρα.

Η μονη νορμαλ,ειναι η τελευταια,που θα μπορουσα να πιστεψω οτι ειναι απλα με το πατημα του κουμπιου.

Και αυτη με τριποδα.

Μην μου δειχνεις "στημενες" φωτος.Εσυ εχεις καποια να μου δειξεις ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ το 5s,σε συνθηκες πληρης ηλιοφανειας,να σου δειξω και'γω με το s3,και να συγκρινουμε.Χωρις τριποδες,χωρις τιποτε.

Μονο το πατημα του κουμπιου στην οθονη.

 

Πάλι χαζομάρες μου λες όμως! Πως γίνεται να συγκρίνουμε διαφορετικές φωτογραφίες σε διαφορετικές συνθήκες? Εδώ προσπαθούμε απλά να κρίνουμε αν οι κάμερες των συσκευών αυτών είναι γενικά καλές ή όχι. Καμία δεν βγάζει "χάλια" φωτογραφίες αλλά σίγουρα κάποια έχει τον καλύτερο μέσο όρο. Αλλά για το δεις αυτό μόνο με εργαστηριακές μετρήσεις θα το πετύχεις ή τέλος πάντων με ελεγχόμενες λήψεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά για το δεις αυτό μόνο με εργαστηριακές μετρήσεις θα το πετύχεις ή τέλος πάντων με ελεγχόμενες λήψεις. 

Μα αφού σου απάντησε. Είναι "πειραγμένες"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι χαζομάρες μου λες όμως! Πως γίνεται να συγκρίνουμε διαφορετικές φωτογραφίες σε διαφορετικές συνθήκες? Εδώ προσπαθούμε απλά να κρίνουμε αν οι κάμερες των συσκευών αυτών είναι γενικά καλές ή όχι. Καμία δεν βγάζει "χάλια" φωτογραφίες αλλά σίγουρα κάποια έχει τον καλύτερο μέσο όρο. Αλλά για το δεις αυτό μόνο με εργαστηριακές μετρήσεις θα το πετύχεις ή τέλος πάντων με ελεγχόμενες λήψεις. 

Στις φωτος που δειχνετε,θελετε να δειξετε οτι οι καμερες των lumia,galaxy,κλπ,εχουν προβλημα με τον φωτισμο,και το contrast.Σε μερικες μαλιστα με τα σπασιματα των Pixels.

Ο λογος λοιπον που σου λεω,βγαλε τον ουρανο με πληρη ηλιοφανεια,θα σου δειξει ΑΝ το κινητο και η καμερα των δικων μαςμθα δειξει αυτα που θελουν να περασουν μερικοι "μαγκες".

Εγω θα σου την ανεβασω αυτουσια.Θα εχει ολες τις πληροφοριες,και να δουμε αν αντιμετωπιζει αυτο που προσπαθουνε καποιοι να δειξουν.

Θα σου βγαλω και σε εσωτερικο χωρο,και αλλες αν θελεις.Το ματι ενος που ξερει,βγαζει τα συμπερασματα ευκολα.

 

Διαβασε αυτα που ειπα.Ολες ελεγχομενες και στημενες ειναι.Μαρκετινγκ προωθηση.

 

 

Αλλά για το δεις αυτό μόνο με εργαστηριακές μετρήσεις θα το πετύχεις ή τέλος πάντων με ελεγχόμενες λήψεις.

Οταν παω π.χ σε εναν γαμο να βγαλω φωτος,δεν θα ειναι ελεγχομενες,αλλα χυμα στο κυμα.Εκει βλεπεις αυτα που θελεις.

Με το "κουνηματα" της,με τα ολα της!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το phonearena έβγαλε φωτογραφίες στο ίδιο θέμα με αυτά τα κινητά, εσωτερικό κτηρίου και εξωτερικό χώρο με δέντρα, τοίχους, καλώδια ρεύματος και αυτοκίνητα, με φωτεινό ουρανό κόντρα σε σκιές, τις έδειξε στο κοινό του και το κοινό ψήφισε ποιο κινητό πιστεύει ότι έχει την καλύτερη ποιότητα εικόνας.

 

Το 61% ψήφισε Lumia τι παραπέρα απόδειξή περιμένετε, καθίστε τώρα και αναλύστε σχεδιαγράμματα, αντί να βγάλετε μόνοι σας συμπέρασμα να περιμένετε τους άλλους να βγάλουν συμπέρασμα για σας. Το συγκεκριμένο τέχνασμα το θεωρό αμερόληπτο κάποιος μπορεί να διαφωνεί αλλά μην προσπαθείτε να με βγάλετε και τυφλό.

 

Εγώ ψήφισα το Lumia πιστεύοντας ότι είναι το iPhone και σκέφτηκα ότι αν δεν είναι το iPhone τότε το δεύτερο καλύτερο θα είναι το iPhone αλλά δεν....

 

 

billdanos κόψε το γλύψιμο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10154107125_814655246b_b.jpg

 

 

10154196336_e4d7b6ef47_b.jpg

 

Δεν έχω τώρα στο pc απο το 5S. Αυτές είναι απο το 5 που είχα πριν.

http://www.flickr.com/photos/billdanos

Θελω να βλεπω στοιχεια ληψης.Επιτρεψε μου,χωρις να εννοω οτι δεν ειναι απο το 5αρι.Αυτουσια απο το κινητο.

Αν θελεις στειλτε μου τις,με PM.

Θελω να δω συνθηκες φωτογραφησης.

 

Θα σου ανεβασω μετα και'γω δικες μου,οπως ειναι απο το κινητο.Και κοντινη,ΧΩΡΙΣ μακρο,και εξωτερικη σε παραλια που πηγαινω,με ΦΟΥΛ ηλιο.Κατσε να διαλεξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...