Προς το περιεχόμενο

iPhone 5S με αναγνώριση δακτυλικού αποτυπώματος και σε σαμπανιζέ χρώμα


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 902
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

χαχαχα η ασφάλεια σε όλο τις το μεγαλείο.  :devil:

 

Να τα διάβαζες τα links καλό θα ήταν! :P

 

Αλλά ξέχασα εσύ προτιμάς την ...ασφάλεια του Android... (NFC κανείς?) 

 

:P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yet another Lock screen vulnerability, this time on iOS 7.0.2

Αρχιζει να γινεται αστειο.

νταξ τώρα να κάτσει κάποιος να κάνει ΟΛΑΑΑΑΑΑ αυτά αν (λέμε τώρα) κλέψει ένα iphone και να γκουγκλάρει ios 7.0.2 vulnerabilities και να κάτσει να μπει θα του βγάλω το καπέλο. 

 

Να τα διάβαζες τα links καλό θα ήταν! :P

 

Αλλά ξέχασα εσύ προτιμάς την ...ασφάλεια του Android... (NFC κανείς?) 

 

:P

Γουφ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

νταξ τώρα να κάτσει κάποιος να κάνει ΟΛΑΑΑΑΑΑ αυτά αν (λέμε τώρα) κλέψει ένα iphone και να γκουγκλάρει ios 7.0.2 vulnerabilities και να κάτσει να μπει θα του βγάλω το καπέλο.

Απο ποτε το google searching εγινε δυσκολο? Και απο ποτε το "νταξει μωρε δεν ειναι πολυ ευκολο" αποτελει δικαιολογια για ενα λαθος των μηχανικων της Apple που αφορα το lock screen, για 3η συνεχομενη φορα μεσα σε ελαχιστο χρονικο διαστημα?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ποτε το google searching εγινε δυσκολο? Και απο ποτε το "νταξει μωρε δεν ειναι πολυ ευκολο" αποτελει δικαιολογια για ενα λαθος των μηχανικων της Apple που αφορα το lock screen, για 3η συνεχομενη φορα μεσα σε ελαχιστο χρονικο διαστημα?

Δεν είπα ότι αποτελεί δικαιολογία, αλλά δεν είναι και σούπερ εύκολος τρόπος του στυλ κάνω μια κλήση και μπαίνω μέσα. Από κει και πέρα ναι λάθος τους. Απλά λέω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά ξέχασα εσύ προτιμάς την ...ασφάλεια του Android... (NFC κανείς?) 

 

:P

Φυσικά τουλάχιστον δεν θα μου παιρνει δαχτυλικό αποτύπωμα για να πιστεύω πως ειμαι ασφαλείς ακουμπώντας τους 1000 ευρω  και ποσο μάλλον όταν το iphone για αρκετούς ειναι επαγγελματικό εργαλείο οποτε η ασφάλεια του ios είναι για κλάματα  :D

 

Γουφ!

idog?  :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

νταξ τώρα να κάτσει κάποιος να κάνει ΟΛΑΑΑΑΑΑ αυτά αν (λέμε τώρα)

Δεν είπα ότι αποτελεί δικαιολογία, αλλά [..]

Σαν δικαιολογια μου ακουγεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Φυσικά τουλάχιστον δεν θα μου παιρνει δαχτυλικό αποτύπωμα για να πιστεύω πως ειμαι ασφαλείς ακουμπώντας τους 1000 ευρω  και ποσο μάλλον όταν το iphone για αρκετούς ειναι επαγγελματικό εργαλείο οποτε η ασφάλεια του ios είναι για κλάματα  :D

 

Και για το ξεπεράσεις το πρόβλημα μέχρι να λυθεί κάνεις ένα κλικ ώστε να μην παίζει το siri στην lock screen. Αλλά θα μου πεις ...λεπτομέρειες! :P

 

Το αποτύπωμα στο χρησιμοποιεί για να κάνεις τη διαδικασία κλειδώματος ευκολότερη και όχι για να κρυπτογραφείς τα data  σου για να μη στα πάρει η NSA. Ο κωδικός δηλαδή σου έδινε μεγαλύτερη ασφάλεια? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για το ξεπεράσεις το πρόβλημα μέχρι να λυθεί κάνεις ένα κλικ ώστε να μην παίζει το siri στην lock screen. Αλλά θα μου πεις ...λεπτομέρειες! :P

 

Το αποτύπωμα στο χρησιμοποιεί για να κάνεις τη διαδικασία κλειδώματος ευκολότερη και όχι για να κρυπτογραφείς τα data  σου για να μη στα πάρει η NSA. Ο κωδικός δηλαδή σου έδινε μεγαλύτερη ασφάλεια? 

Σαφέστατα δινει μεγαλύτερη προστασία ο κωδικός, το τσαντάκι μου να πάρουν με τη ταυτότητα αρκεί για να το ανοίξουν και τώρα ήρθε αυτο.

Οσο για το siri γιατι να υποστώ ως χρήστης iphone το να μην εχω δυνατότητα να το χρησιμοποιησω απο τη lock screen? Επειδη κανανε μαμακία οι developers;

Λες οτι το Iphone εχει το καλύτερο λογισμικό γιαυτό και οι τιμές στο Θεο. Εμ δεν ειμαι ο μονος που βλέπει τις τιμές να είναι στο Θεο και οχι το os του :D

Με τα χρήματα του αγοράζεις 2 mac mini ... :X

 

Η NSA που κολλάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η NSA που κολλάει;

Αυτο που υποθετω πως εννοει ο bill και αποτελει ενα μονιμο σημειο τριβης τον τελευταιο καιρο, ειναι πως ναι, το Touch Id μπορει να παρακαμφθει. Εαν ομως υπαρχει καποιος τοσο αποφασισμενος (καθως μιλαμε για χρονοβορα, ακριβη και αρκετα λεπτομερη διαδικασια) που θα προσπαθησει να το παρακαμψει για να ξεκλειδωσει το κινητο σου, πιθανοτατα εχεις ηδη ενα πολυ μεγαλυτερο προβλημα να αντιμετωπισεις απο ενα κλεμμενο κινητο και τις πληροφοριες που μπορει να περιεχει.

Μ αλλα λογια ειναι μια ισορροπια και οχι μαυρο-ασπρο η κατασταση.

/my 2 cents

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

Αυτο που υποθετω πως εννοει ο bill και αποτελει ενα μονιμο σημειο τριβης τον τελευταιο καιρο, ειναι πως ναι, το Touch Id μπορει να παρακαμφθει. Εαν ομως υπαρχει καποιος τοσο αποφασισμενος (καθως μιλαμε για χρονοβορα, ακριβη και αρκετα λεπτομερη διαδικασια) που θα προσπαθησει να το παρακαμψει για να ξεκλειδωσει το κινητο σου, πιθανοτατα εχεις ηδη ενα πολυ μεγαλυτερο προβλημα να αντιμετωπισεις απο ενα κλεμμενο κινητο και τις πληροφοριες που μπορει να περιεχει.

Μ αλλα λογια ειναι μια ισορροπια και οχι μαυρο-ασπρο η κατασταση.

/my 2 cents

Ακριβώς! Γνωρίζω πολύ καλά πως αν κάποιος αποφασίσει να πάρει τα δεδομένα από τη συσκευή μου θα το καταφέρει! Αυτός που απλά θα βάλει στο μάτι  τη συσκευή μου, δεν θα κάτσει να ασχοληθεί με το περιεχόμενο.

 

Το κλείδωμα γίνεται σαν ένα επιπλέον μέτρο προστασίας του περιεχομένου ή γενικώς από τα αδιάκριτα βλέμματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...