Προς το περιεχόμενο

iPhone 5S με αναγνώριση δακτυλικού αποτυπώματος και σε σαμπανιζέ χρώμα


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Kαθε στιγμη το κανω.Μεχρι και applock εχω.Οποτε λιγο ακυρο το σχολιο σου.

 

 

Εννοειτε...αποστηθιζω και τους κωδικους μου ετσι.Το παραξενο που το βλεπεις;Δηλαδη τοοοοσα χρονια μαρτυρουσατε η appleκιτες,και τωρα ειδατε το φως το "αληθινο";καλα που υπαρχει η apple,να μας κουρκουτιαζει το μυαλο,με το να τα βαλουμε ολα επανω σε ενα δακτυλικο αποτυπωμα.Φανταζομαι και ολα τα υπολοιπα,σε ολους τους τομεις,ετσι θα ηθελες να γινονται ετσι;

Επιτρεψε μου,να ελεγχο εγω που,και πως παει.Απλα.Αρκετα φραγκα βγαλανε τοσα χρονια,μυστικα,και εις βαρος της πλατης μας,οταν μαλιστα τους χρυσοπληρωνουμε στα φανερα.

 

 

Ανησυχω με αυτα που λες billdano.Oι λογοι;πολλοι.

Εντάξει κατάλαβα! Πάω να πετάξω και το πληκτρολόγιο που εχει πάνω του fingerprint reader. Και θα σπάσω και ένα παλιό IBM και ένα ipaq που βρίσκονται στο συρτάρι και έχουν και αυτά reader! :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 902
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σορρυ, αλλά αλλάζω θέμα, γιατί στους τσακωμούς βαριέμαι να συμμετέχω πια...

 

 

Σε ευρω γερμανια.

iphone 5c 16 gb 599€ unlocked
iphone 5s 16 gb 699€ unlocked

 

Νομίζω ότι της πτώση της μετοχής οφείλεται κατα 90% στην τιμή του 5C, την οποία καθόλου δεν σχολιάσαμε.

Το "φτηνό iPhone" τελικά δεν είναι καθόλου φτηνό αλλά μάλλον ... ακριβό. Και εκεί που περίμεναν όλοι, να βγάλει η Apple το φτηνό iPhone και να σαρώσει στα μεσαία στρώματα, αυτό δεν συνέβη...

 

Ομολογώ ότι δεν έχω καταλάβει ακόμη, γιατί δεν επεκτάθηκε σε μια πιο χαμηλή κατηγορία, αφαιρώντας ίσως κάτι από τα χαρακτηριστικά του, για να μην κανιβαλίσει και τη ναυαρχίδα. Στα 450€ αν πήγαινε, δεν θα άφηνε τίποτε όρθιο νομίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνέχισε να κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις τι σου λέω! Εκτός πια αν εσύ το κινητό σου που το κουβαλάς όλη τη μέρα μαζί σου, το ξεκλειδώνεις μια φορά το πρωί και μια το βράδυ!

 

Φαντάσου δηλαδή να πρέπει να πληκτρολογείς τα στοιχεία σου στο gmail, για παράδειγμα, κάθε φορά που επιστρέφεις από ένα άλλο tab στον browser στο pc σου ή κάθε φορά που σου έρχεται νέο email! Αλλά τι λέω, αφού απολαμβάνεις την πληκτρολόγηση εσύ κάθε φορά! :P

 

 

Για να μιλήσουμε ανοιχτά, πιο ασφαλής νιώθω με το να δώσω αυτά τα στοιχεία στην Apple, στο fbi, στη CIA, παρά σε σένα! Φαντάζομαι καταλαβαίνεις τι εννοώ...

 

Επιπλέον προφανώς θεωρείτε πως η apple μπορεί να κρύψει τη συλλογή των στοιχείων από τα δακτυλικά αποτυπώματα, λέγοντας ψέματα πως χρησιμοποιούνται μόνο από τη συσκευή, από όλους αυτούς τους developers κλπ που ασχολούνται και σκαλίζουν το λειτουργικό… ΟΚ!

Βαζεις δυσκολα τώρα,μην περιμένεις να το καταλάβουν κάποιοι ότι η συσκευή θα την σπάσουν κάποιοι και θα δουν αν αποθηκεύονται στην συσκευή η στους server λες και η apple είναι εταιριουλα και θα ρισκάρει την αξιοπιστία της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει κατάλαβα! Πάω να πετάξω και το πληκτρολόγιο που εχει πάνω του fingerprint reader. Και θα σπάζω και ένα παλιό IBM και ένα ipaq που βρίσκονται στο συρτάρι και έχουν και αυτά reader! :P

Aυτο δεν με απασχολει εμενα.Αλλα εσενα, που τα αγορασες.Εγω ΔΕΝ εχω κανενα,και η δουλεια μου γινεται jet κυριολεκτικα!

Αυτα με τα βιομετρικα,ποτε δεν τα εμπιστευομουν,και ουτε προκειται.Τοσο απλο.Οποιος θελει,προβλημα του,δικαιωμα του.

 

Βαζεις δυσκολα τώρα,μην περιμένεις να το καταλάβουν κάποιοι ότι η συσκευή θα την σπάσουν κάποιοι και θα δουν αν αποθηκεύονται στην συσκευή η στους server λες και η apple είναι εταιριουλα και θα ρισκάρει την αξιοπιστία της

 

Εννοειτε οτι δεν ειναι εταιριουλα,αφου εβγαλε τα κερατα της τοσα χρονια,με τις "σωστες" συνεργασιες,και την παραχωρηση προσωπικων δεδομενων.Δυσκολα δεν ειναι.Απλα,ειναι.Εσεις δεν θελετε να τα κατανοησετε.

 

Απο εμενα γεια σας.Οποιος μου κανει παραθεση σε σχολιο μου,θα λαβει και απαντηση.Εξηγουμαι.

Αν δεν κανετε,σας αφηνω,να σχολιασετε τα "τεραστια" features του "καινουριου"¨Iphone. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ειπα τι βλεπω, δεν μιλησα για στατιστικα δειγματα.

από το οποίο δεν βγαίνει κάποιο ασφαλές συμπέρασμα, οπότε δώρον άδωρον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξαφνικά όλοι έγιναν medium και ΞΕΡΟΥΝ ότι η Apple και κάθε Apple πουλάει αυτά τα στοιχεία ή τα αποθηκεύει στους server της.

 

Όχι άλλο κάρβουνο...

 

Να προσθεσω ακομα ενα αρθρο σ'αυτα που εκανα post πριν

 

http://www.nytimes.com/2013/09/06/us/nsa-foils-much-internet-encryption.html?_r=0

 

Αξιζει να το διαβασεις ολο αλλα για να σε διευκολυνω σελιδα 2 προς το τελος και μετα.Παραθετω και μερικα αποσπασματα για μια γρηγορη ματια

 

"... the N.S.A. spends more than $250 million a year on its Sigint Enabling Project, which “actively engages the U.S. and foreign IT industries to covertly influence and/or overtly leverage their commercial products’ designs” to make them “exploitable.” "

 

"... the Sigint Enabling Project had found ways inside some of the encryption chips that scramble information for businesses and governments, either by working with chipmakers to insert back doors or by exploiting security flaws, according to the documents..."

 

"...In one case, after the government learned that a foreign intelligence target had ordered new computer hardware, the American manufacturer agreed to insert a back door into the product before it was shipped, someone familiar with the request told The Times...."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Aυτο δεν με απασχολει εμενα.Αλλα εσενα, που τα αγορασες.Εγω ΔΕΝ εχω κανενα,και η δουλεια μου γινεται jet κυριολεκτικα!

Αυτα με τα βιομετρικα,ποτε δεν τα εμπιστευομουν,και ουτε προκειται.Τοσο απλο.Οποιος θελει,προβλημα του,δικαιωμα του.

Το "κάνω τη δουλειά μου" δεν σημαίνει πως την κάνω και εύκολα. Άρα επιλέγω οτιδήποτε με διευκολύνει. Και με dial up θα τα λέγαμε τωρα αυτά αλλά προτιμησες το DSL κλπ! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλα μάρκετινγκ και τίποτα αλλο αυτο με το αποτύπωμα ούτε νέα τάξη πραγμάτων ούτε τσιπαρισμα ούτε έλεγχος της ανθρωπότητας θα γινει αν θέλανε να κάνουν αυτο το πράγμα να πετύχει και να έχουν όλου του κόσμου τα αποτυπώματα θα έφτιαχνε η cia μια εταιρία βιτρίνα και θα έδινε υπερπλήρη κινητά με 50 ευρώ με την μαγκιά του αποτυπώματος τώρα περιμένετε κάποιοι απο μια συσκευή που κάνει 700 ευρώ να φακελώνει η μυστική υπηρεσία τι να πω τρελη επιτυχία λες και όλος ο πλανήτης αυριο θα το πάρει μιλάμε για τρελη επιτυχία το ενχειρημα.Επισης η μπροστινή κάμερα θα καταγραφεί το πρόσωπο του καθενός αλλα εγώ που είμαι αθώος πιστεύω ότι μόνο για skype.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "κάνω τη δουλειά μου" δεν σημαίνει πως την κάνω και εύκολα. Άρα επιλέγω οτιδήποτε με διευκολύνει. Και με dial up θα τα λέγαμε τωρα αυτά αλλά προτιμησες το DSL κλπ! :P

 

Εγω την κανω ευκολα.Εαν εσενα σου ειναι δυσκολα,τοτε προφανως δεν μιλαμε για τις ιδιες δυνατοτητες χρησης.

ΑΛΛΩΣΤΕ εγω εχω Android :lol:

Και ασυρματο να ειχαμε μεταξυ μας,ΑΥΤΟ θα διαλεγα.Παραδοσιακοι τροποι.Ελα ομως που αυτα μου δινουν με το τηλεφωνο και την τηλεοραση.Λες να παρω αυριο στον παροχο και να τους πω οτι θελω dial up;εχουν ακομη τετοιες γραμμες;

Εαν κανουν και το FingerPrint υποχρεωτικο,τοτε θα σου πω τι θα κανω.

Stay tuned! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ, αλλά αλλάζω θέμα, γιατί στους τσακωμούς βαριέμαι να συμμετέχω πια...

 

 

 

Νομίζω ότι της πτώση της μετοχής οφείλεται κατα 90% στην τιμή του 5C, την οποία καθόλου δεν σχολιάσαμε.

Το "φτηνό iPhone" τελικά δεν είναι καθόλου φτηνό αλλά μάλλον ... ακριβό. Και εκεί που περίμεναν όλοι, να βγάλει η Apple το φτηνό iPhone και να σαρώσει στα μεσαία στρώματα, αυτό δεν συνέβη...

 

Ομολογώ ότι δεν έχω καταλάβει ακόμη, γιατί δεν επεκτάθηκε σε μια πιο χαμηλή κατηγορία, αφαιρώντας ίσως κάτι από τα χαρακτηριστικά του, για να μην κανιβαλίσει και τη ναυαρχίδα. Στα 450€ αν πήγαινε, δεν θα άφηνε τίποτε όρθιο νομίζω.

Το καλυτερο που μπορει να προσφερει η apple στα 350-400 ευρω ειναι το iphone4. E δεν νομιζω να το αγορασε εστω και ενας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου εγω πιστευω πως ειναι μια χαρα η τιμη και να σου το γτ? εδω περνουμε 400 και 500 ευρο στο εξωτερικο πχ ολλανδια ο πιο χαμηλος ειναι 1300 το μηνα αρα καταλαβαινεις οτι καλη ειναι σχετικα η τιμη του. τωρα για την χαζο ελλαδα λογικο ειναι να ειναι πολλα γτ απλα εμεις ημαστε οτι να ναι. :) 

Σορρυ, αλλά αλλάζω θέμα, γιατί στους τσακωμούς βαριέμαι να συμμετέχω πια...

 

 

 

Νομίζω ότι της πτώση της μετοχής οφείλεται κατα 90% στην τιμή του 5C, την οποία καθόλου δεν σχολιάσαμε.

Το "φτηνό iPhone" τελικά δεν είναι καθόλου φτηνό αλλά μάλλον ... ακριβό. Και εκεί που περίμεναν όλοι, να βγάλει η Apple το φτηνό iPhone και να σαρώσει στα μεσαία στρώματα, αυτό δεν συνέβη...

 

Ομολογώ ότι δεν έχω καταλάβει ακόμη, γιατί δεν επεκτάθηκε σε μια πιο χαμηλή κατηγορία, αφαιρώντας ίσως κάτι από τα χαρακτηριστικά του, για να μην κανιβαλίσει και τη ναυαρχίδα. Στα 450€ αν πήγαινε, δεν θα άφηνε τίποτε όρθιο νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλα μάρκετινγκ και τίποτα αλλο αυτο με το αποτύπωμα ούτε νέα τάξη πραγμάτων ούτε τσιπαρισμα ούτε έλεγχος της ανθρωπότητας θα γινει αν θέλανε να κάνουν αυτο το πράγμα να πετύχει και να έχουν όλου του κόσμου τα αποτυπώματα θα έφτιαχνε η cia μια εταιρία βιτρίνα και θα έδινε υπερπλήρη κινητά με 50 ευρώ με την μαγκιά του αποτυπώματος τώρα περιμένετε κάποιοι απο μια συσκευή που κάνει 700 ευρώ να φακελώνει η μυστική υπηρεσία τι να πω τρελη επιτυχία λες και όλος ο πλανήτης αυριο θα το πάρει μιλάμε για τρελη επιτυχία το ενχειρημα.Επισης η μπροστινή κάμερα θα καταγραφεί το πρόσωπο του καθενός αλλα εγώ που είμαι αθώος πιστεύω ότι μόνο για skype.

 

Για φαντάσου πόσο ποιο γαμάτα θα ήταν αντί για 50 ευρώ να το χρέωναν παραπάνω και τα λεφτά που θα εισέπρατταν να τα χρησιμοποιούσαν για R&D σε άλλες καταχθόνιες μεθόδους. Πόσο ποιο γαμάτα θα ήταν, αυτό το πανάκριβο hardware να το πληρώνει "το στατιστικό δήγμα το ίδιο" και αντί να τους κυνηγάς από πίσω να έρχονται μόνοι τους και να κατασκηνώνουν έξω από την πόρτα σου.

 

Κανείς δεν θα σε αναγκάσει να παραχωρήσεις τα προσωπικά σου δεδομένα, μόνος σου θα τα δώσεις και θα χαρείς για την εξυπηρέτηση που κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω που υπάρχει πρόβλημα να ξέρει πχ δεδομένα για εμένα η NSA/CIA/FBI. 

Θα έρθουν στο σπίτι μου να με κλέψουν/σκοτώσουν/απαγάγουν? 

 

Νομίζω οι περισσότεροι ή απλά πουλάνε ιδεολογία ή έχει γίνει της μόδας τώρα τελευταία να το παίζουν πράκτορες της MI6.

 

Από τότε που το internet μπήκε στην καθημερινότητά μας, το προσωπικό απόρρητο ΠΕΘΑΝΕ. Όποιος θέλει να σου κάνει κακό ή να μάθει κάτι για σένα δεν θα πάει στην NSA να ρωτήσει τα στοιχεία σου. Ούτε το δαχτυλικό σου αποτύπωμα περιμένει να βρει από τους servers της Apple. Υπάρχουν πολύ ποιο εύκολοι δρόμοι, αρκεί να αποφασίσει να σου κάνει κακό.

 

Είναι αστείο (για να μην πω εντελώς ηλίθιο) κάποιος που έχει smartphone/PC/κονσόλα/internet/mail να λέει ότι δεν γουστάρει τα προσωπικά του δεδομένα να ανεβαίνουν σε servers εταιριών. Πριν 15 χρόνια μπορεί και να τον έπαιρνα στα σοβαρά αλλά όχι σήμερα.

 

Αποδεχτήτε το και βγείτε από την αυταπάτη ότι δεν παρακολουθήστε επειδή πχ έχετε 100 διαφορετικούς κωδικούς και προσέχετε που μπαίνετε κλπ κλπ. Εαν η NSA (ή η κάθε NSA) θέλει να σας βρει, θα σας βρει και στην πιο βαθιά τρύπα της γης.

 

Στο θέμα της Apple τώρα, αναμενόμενα απογοητευτική παρουσίαση. Τα περισσότερα τα ξέραμε και πριν 2 μήνες έτσι κι αλλιώς... Δεν νομίζω να έμεινε να δούμε κάτι πραγματικά καινούργιο ή καινοτόμο εκτός από specs πλέον. 

Κάθε χρόνο η ιστορία είναι η εξής για όλες τις εταιρίες;

-Μεγαλύτερη  οθόνη (η Apple σταμάτησε στις 4 ίντσες)

-Πιο γρήγορο

-Πιο λεπτό

-Περισσότεροι πυρήνες

-Περισσότερη RAM

-Λίγο καλύτερη κάμερα

-Λίγο (πολύ λίγο) περισσότερη αυτονομία

 

Νομίζω ότι το software έχει πλέον την περισσότερη σημασία και όχι το hardware. Πρέπει να είναι έξυπνο, εύκολο, αξιόπιστο και ευέλικτο. Η γνώμη μου είναι ότι το Android δεν υστερεί σε τίποτα από όλα τα παραπάνω και ότι το iOS είναι ακόμα λίγο πίσω σε κάποιες δυνατότητες.

 

 

 

Αντικειμενικά λέω ότι το Nexus 4 είναι αυτή τη στιγμή το καλύτερο κινητό του κόσμου σε αναλογία τιμής και απόδοσης-δυνατοτήτων αλλά στο τέλος όλοι επιλέγουμε αυτό που μας ΑΡΕΣΕΙ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλα μάρκετινγκ και τίποτα αλλο αυτο με το αποτύπωμα ούτε νέα τάξη πραγμάτων ούτε τσιπαρισμα ούτε έλεγχος της ανθρωπότητας θα γινει αν θέλανε να κάνουν αυτο το πράγμα να πετύχει και να έχουν όλου του κόσμου τα αποτυπώματα θα έφτιαχνε η cia μια εταιρία βιτρίνα και θα έδινε υπερπλήρη κινητά με 50 ευρώ με την μαγκιά του αποτυπώματος τώρα περιμένετε κάποιοι απο μια συσκευή που κάνει 700 ευρώ να φακελώνει η μυστική υπηρεσία τι να πω τρελη επιτυχία λες και όλος ο πλανήτης αυριο θα το πάρει μιλάμε για τρελη επιτυχία το ενχειρημα.Επισης η μπροστινή κάμερα θα καταγραφεί το πρόσωπο του καθενός αλλα εγώ που είμαι αθώος πιστεύω ότι μόνο για skype.

 

Δεν ειπαμε οτι την υποχρεωσαν να βαλει.Απλα η NSA και ισως μερικες αλλες παρομοιες υπηρεσιες εκμεταλλευοντε τις ευκαιριες που τους δινοντε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...