Προς το περιεχόμενο

P2i: Τα κάνει… αδιάβροχα!


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Δεν είναι μόνο οι μεγάλες εταιρείες του "χώρου" που εντυπωσιάζουν με τις δημιουργίες τους. Μερικές φορές, η καινοτομία έρχεται από τους "άσημους" πρωτοπόρους που εκπλήσσουν.Στα περιθώρια της έκθεσης IFA 2013, συναντήσαμε τους εκπροσώπους της μικρής πλην τίμιας P2i, η οποία παρουσίασε μία τεχνική αδιαβροχοποίησης αντικειμένων. Οι υπεύθυνοι της εταιρείας μας ανέφεραν έρευνες που έγιναν και σύμφωνα με τις οποίες, το 70% των κατόχων smartphone το χρησιμοποιούν στη βροχή, το 61% το παίρνουν μαζί τους στη τουαλέτα ενώ το 56% το χρησιμοποιεί στην παραλία - και το 33% των κινητών αυτών παθαίνουν ζημιά λόγω επαφής τους με το νερό. Σύμφωνα δε με τις έρευνες, οι άνδρες έχουν διπλάσιες πιθανότητες από τις γυναίκες να βλάψουν το κινητό τους τηλέφωνο στη θάλασσα ενώ στις γυναίκες το κινητό πέφτει πολύ περισσότερες φορές από τους άντρες στην τουαλέτα…

 

Εδώ έρχεται να μας 'σώσει' η P2i, η οποία υπόσχεται κάτι διαφορετικό. Σε αντίθεση με τις μέχρι τώρα γνωστές λύσεις αδιαβροχοποίησης περίπλοκων αντικειμένων, (όπως για παράδειγμα τα κινητά Sony Xperia), η συγκεκριμένη επεξεργασία δεν εμποδίζει το νερό στο να εισχωρήσει στη συσκευή. Αντίθετα, το νερό μπαίνει και κυκλοφορεί ανάμεσα στα κυκλώματα, χωρίς όμως να τα επηρρεάζει ή να τα καταστρέφει!

 

Με την τεχνική που παρουσίασε η P2i, ουσιαστικά περιβάλει το κάθε αντικείμενο με ένα αόρατο 'φιλμ' (nano-coating το ονομάζει η εταιρεία) που αδιαβροχοποιεί πλήρως την κάθε επιφάνεια χωρίς να επηρεάζει στο παραμικρό τη λειτουργικότητα. Δοκιμάσαμε τα αντικείμενα που είχε στο περίπτερό της η εταιρεία (ένα "απλό" χαρτομάντηλο αλλά και ένα Samsung Galaxy S3) και πραγματικά μείναμε εντυπωσιασμένοι καθώς το νερό απλώς 'κυλούσε' επάνω τους χωρίς να τα επηρεάζει στο παραμικρό.

 

Η εταιρεία δεν έχει προς το παρόν σχέδια να αδιαβροχοποιεί αντικείμενα των καταναλωτών αφού προτιμά να απευθύνεται κατ'ευθείαν στους κατασκευαστές που ενδιαφέρονται να υιοθετήσουν την τεχνική αυτή - η Alcatel ήδη κυκλοφορεί 'αδιάβροχη' έκδοση των τελευταίων κινητών της. Η P2i πάντως δεν αποκλείει στο μέλλον να προσφέρει υπηρεσίες αδιαβροχοποίησης στον τελικό καταναλωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ενδιαφέρουσα πρόταση. Σχεδόν βγαλμένο από sci-fi ταινία. (Νομίζω, πρόχειρα, το Matrix μου θυμίζει)

 

Σύμφωνα δε με τις έρευνες, οι άνδρες έχουν διπλάσιες πιθανότητες από τις γυναίκες να βλάψουν το κινητό τους τηλέφωνο στη θάλασσα ενώ στις γυναίκες το κινητό πέφτει πολύ περισσότερες φορές από τους άντρες στην τουαλέτα

Wait. Όταν λέμε τουαλέτα, εννοούμε τον γενικό χώρο, ε; Γιατί στην άλλη περίπτωση, έστω μια φορά να πέσει είναι ήδη πάρα πολλές φορές. Ποιος το χρησιμοποιεί μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+120 ευρώ με αδιαβροχοποιήση θα πηγαινει.

 

Δεν τις συμφέρει αλλιώς τις εταιρίες που η εγγύηση του καταναλωτή έπαυε να ισχύει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσα πρόταση. Σχεδόν βγαλμένο από sci-fi ταινία. (Νομίζω, πρόχειρα, το Matrix μου θυμίζει)

 

Wait. Όταν λέμε τουαλέτα, εννοούμε τον γενικό χώρο, ε; Γιατί στην άλλη περίπτωση, έστω μια φορά να πέσει είναι ήδη πάρα πολλές φορές. Ποιος το χρησιμοποιεί μετά;

Ελα μωρε τωρα...γαντια σαπουνακι και νερο και το ξεπλυνες...:P

Θα προτιμουσες να εδινες λεφτα να επαιρνες καινουριο..?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα άλατα από το νερό που μένουν μέσα (γλυκό ή Θαλασσινό) τι γίνετε?Θα ανοίγεις το κινητό και θα μαζεύεις το αλάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ενδιαφέρουσα πρόταση. Σχεδόν βγαλμένο από sci-fi ταινία. (Νομίζω, πρόχειρα, το Matrix μου θυμίζει)

 

Wait. Όταν λέμε τουαλέτα, εννοούμε τον γενικό χώρο, ε; Γιατί στην άλλη περίπτωση, έστω μια φορά να πέσει είναι ήδη πάρα πολλές φορές. Ποιος το χρησιμοποιεί μετά;

 

Το infographic που μας έδωσε η εταιρεία (και το οποίο μπορείς να βρεις στο spoiler) γράφει "toilet", όχι bathroom. 

Τα συμπεράσματα τα αφήνω στον αναγνώστη. ;)

 

 

 

 

post-40281-0-77083300-1378755412_thumb.jpg

 

 

 

 

Καλό αλλά αν μείνει π.χ. στην οθόνη νερό και εξατμιστεί δεν θα αφήσει αυτή την θαμπάδα απο τους υδρατμούς;

 

Όχι, από το κινητό της δοκιμής, δεν φάνηκε η οθόνη να είναι χειρότερη...

 

 

 

 

... απ' ότι ήταν πριν... :P

 

 

 

 

 

υπάρχει εδώ και πάρα πολύ καιρό,
με ένα γρήγορο search βρήκα αυτό http://www.nanostate.co/waterproof-phones/
σίγουρα υπάρχουν και πιο οικονομικές λύσεις.

 

 

Δεν ξέρω αν υπάρχουν πιο οικονομικές λύσεις αφού, για να κάνω σύγκριση, θα πρέπει να μάθω πρώτα πόσο κοστίζει η λύση της P2i.

 

Ναι, αλλα δεν θα αδιαβροχοποιουνται και οι υποδοχες ακουστικων και usb;

 

Όχι, απ' ότι μας είπαν δεν υπάρχει καμία απολύτως αλλαγή στη λειτουργία του κινητού, είτε εσωτερικά είτε εξωτερικά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...