Προς το περιεχόμενο

Dropbox - εξασφάλιση δεδομένων σε ένα ενδεχόμενο σενάριο


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρησιμοποιώ το dropbox για αντίγραφα ασφαλείας.

Τα σημαντικά μου έγγραφα τα αποθηκεύω στον φάκελο dropbox και αυτόματα στέλνονται για αποθήκευση στον απομακρυσμένο σέρβερ.

 

Όχι μόνο τα έγγραφα αλλά και αρχεία ρυθμίσεων κλπ.

Ένα παράδειγμα χρήσης: Χρησιμοποιώ το kmymoney για τη διαχείριση των προσωπικών οικονομικών μου. Το kmymoney αποθηκεύει τα πάντα στο αρχείο kmymoney.kmy το οποίο βρίσκεται μέσα στον φάκελο dropbox και με κάθε τροποποίηση που κάνω στο kmymoney, παίρνεται αυτόματα και το αντίγραφο ασφαλείας.

 

Σκέφτομαι ένα απιθανό σενάριο όπου ένα πρόβλημα στο /home, ή ένας ιός στο /home πάλι , αρχίσει και μου σβήνει τα αρχεία. Αυτά θα σβηστούν και στο dropbox λόγω του συγχρονισμού.

 

Υπάρχει κάποια ρύθμιση, έχετε κάποια άλλη ιδέα;

Θέλω να αποφύγω το χειροκίνητο backup κάπου αλλού...

 

 

* Μάλλον οι πιθανότητες να συμβεί ένα τέτοιο σενάριο είναι μηδαμινές ( ; ) αλλά καλό είναι να φιλάς τα ρούχα σου B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σε περιπτωση που γινει η "στραβη" και χρειαστει να επαναφερεις φακελους/αρχεια μετα το synchronization, μπορεις να το κανεις απο το web interface του λογαριασμου σου στο dropbox.com. Πατωντας το μικρο, γκρι εικονιδιο με τον καδο ("Show deleted files"). Χειροκινητο μεν, χρησιμο σε τετοιες περιπτωσεις δε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...