Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στον X server με εγκατάσταση nvidia drivers


gadg3takias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχοντας πλέον παιχνίδια και στα linux λόγω steam είπα σήμερα να εγκαταστήσω καινούριους drivers για την GTX460 (μέχρι τώρα είχα τους 304.88). Βάζοντας όμως τους 319.49 που κατέβασα από τη σελίδα της nvidia ο X server βγάζει σφάλμα ότι δεν μπορεί να ξεκινήσει, με αποτέλεσμα να πρέπει να τους βγάλω και να ξαναβάλω τους 304.88 (αυτούς βάζει σαν nvidia-current τουλάχιστον) μέσω της κονσόλας του ctrl+alt+f1, για να έχω γενικά εικόνα (εκτός του terminal).

 

Κατά την εγκατάσταση των καινουρίων drivers παρουσιάζεται το εξής σφάλμα (το οποίο όμως δίνει επιλογή ώστε η εγκατάσταση να προχωρήσει κανονικά): "The distribution-provided pre-install script failed!  Continue installation anyway?". Αυτό το σφάλμα μπορεί να εμποδίσει το όλο θέμα να δουλέψει σωστά; Και αν ναι μπορώ να κάνω κάτι για να το διορθώσω;

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη :P

 

Όλα αυτά γίνονται σε Linux Mint 14 64bit....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 που κατέβασα από τη σελίδα της nvidia

 

Γιατι ?

 

Δεν εχουμε πει 60.000 φορες οτι δεν κατεβαζουμε χυμα οπως στα windows ? Ειδικα modules.

 

Tωρα ψαξε με το χερι και βγαλε οτι εβαλε/εχτισε το script της nvidia, αρχικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καλά οι τυπάδες βγάζουν drivers που δεν πρόκειται να δουλέψουν; (δεν είχα ξανασχοληθεί με drivers στα linux οπότε συγχώρεσε την άγνοια μου :P ). Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορεί να δουλέψει λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν ειναι οτι βγαζουν drivers που δεν δουλευουν, μια χαρα δουλευουν.

 

Το θεμα ειναι οτι βγηκες απο το PMS της διανομης σου.

 

Βγαλε οτι εβαλε το script της nvidia, και μετα εγκατεστησε κανονικα απο τον package manager τον driver.

 

Πρεπει να εχει uninstaller αυτο το script, δεν ειμαι σιγουρος ομως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...