Προς το περιεχόμενο

Aναστέλλεται η έκδοση του περιοδικού Κόμιξ,


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 441
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Αστερίξ λόγω εποχής που διαδραματίζεται είχε πολλά αρχαία ρωμαικά κτίρια να απεικονίσει, τα οποία πράγματι είχαν μεγάλη λεπτομέρεια.

 

Ο Κ.Μπάρκς ήταν περισσότερο ταλαντούχος συγγραφέας ιστοριών και λιγότερο σχεδιαστής. Άλλωστε και ο ίδιος επιδίωκε πιο απλό σχεδιασμό.

Ο Ντον Ρόζα όμως δεν νομίζω ότι έχει να ζηλέψει τίποτα σε σχέση με τα Αστεριξ στον σχεδιαστικό τομέα.

 

Για τα μικι μαους δεν έχω κάποια γνώμη, ποτέ δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα οι ιστορίες με εξαίρεση το Μ. Μυστήριο.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ειναι ακυρη η συγκριση disney με Αστεριξ γενικα, αλλο στυλ ακολουθουν επισης τα κομιξ ειναι κατα πολυ περισσοτερα και απο διαφορετικους σχεδιαστες. Το σκιτσο του Don Rosa οντως ειναι παρα πολυ καλο αλλα γενικα δεν ειμαι φαν του, τις "φορτωνει" πολυ τις ιστοριες του και ειναι καπως σαν να διαβαζεις marvel comics.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λεπτομέρεια των ιστοριών και των σκίτσων των ιστοριών του Ντον Ρόσα είναι μακράν η τελειότερη σε κόμικ και πολύ μεγαλύτερη από Αστερίξ, Λούκυ Λουκ και λοιπών. Από την στάση του σώματος, την έκφραση του προσώπου αλλά και του φόντου που κρύβει δευτερεύουσες μικρές ιστορίες.

 

Μακάρι να είχε βγάλει περισσότερες ιστορίες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ορισμένα cbr που είδα έχουν μέσα φακέλους. Με την αποσυμπίεση, θα σου φτιάξει π.χ φάκελο donald adventures 1, 2, 3 κλπ.

 

Βασικα δε μιλουσα για τα εδω αρχεια.

Εχω εναν folder με 100 αρχεια cbr που κατεβασα απο καποιο τορεντ. Γινεται να τα μετονομασω(εφοσον ειναι απαραιτητο) και να τα ανοιξω ολα μαζι?

Επεξ/σία από walkerr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

walkerr δοκιμασε το cyberduck η το filezilla . ειναι προγραμματα ftp . μεσω browser το βρηκα δυσκολο αν και γινεται 

 

 βαζεις   το σερβερ τη δ/νση του δλδ χωρις   ftp://  μπροστα   και username password .   θα βγαλει καταλογο με τους φακελους και τα αρχεια και με δεξι κλικ κανεις download    οπου θες στο δισκο . ουτε εγω ηξερα  αλλα με λιγο google  το αντεληφθην . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  επισης  τα   disney comics (μονο θειος σκρουτζ-ντοναλντ-ανιψακια-γιαγια ντακ /πασχαλης -μικυ μαους-επιθ. ο χαρα - μαυρος πητ - μιννι - ητα βητα )  

 

 ειναι πιο αθωα πιο ... χρωματιστα πιο παιδικα . σε μεταφερουν σε αλλη εποχη   ... τελειως αλλου . ποιος ειπε οτι  ειναι μονο για δεκαχρονα ?  τι να διαβασω ?     σπαντερμαν ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σβηστηκαν καποιοι φακελοι και τα αρχεια τους μοιραστηκαν σε 2 καινουργιους που περασα με ονομασιες "Special τευχη" και "Διασπαρτα Τευχη" ..

 

σορρυ αν δημιουργησει σε καποιον προβλημα αν ηδη κατεβαζε καποιο αρχειο...αλλα επρεπε να γινει η διαλογη αυτη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σβηστηκαν καποιοι φακελοι και τα αρχεια τους μοιραστηκαν σε 2 καινουργιους που περασα με ονομασιες "Special τευχη" και "Διασπαρτα Τευχη" ..

 

σορρυ αν δημιουργησει σε καποιον προβλημα αν ηδη κατεβαζε καποιο αρχειο...αλλα επρεπε να γινει η διαλογη αυτη...

Που μπορω να βρω αυτα τα αρχεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που μπορω να βρω αυτα τα αρχεια;

 

μερικα ποστς πιο πισω , εχουν αναγραφει οι πληροφοριες.. οχι πολυ πισω , μεσα στην σελιδα 25 λογικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι διαβάζατε Φάντομ Ντακ, Αλμανάκο και σούπερ Μίκυ μήπως θυμάστε μια εποχή που είχαν δημοσιευτεί ιστορίες με ήρωα τον Φάντομ Ντακ (ή τον Μίκυ δεν είμαι σίγουρη) που είχαν μέσα τη δυνατόιτητα να επιλέξεις τη συνέχεια;;; Πχ. έλεγε "τι θέλετε να κάνει ο ήρωας μας, να ακολουθήσει τον κακό ή όχι; Αν ναι πηγαίντε στη σελίδα 55 αν όχι πηγαίντε στη σελίδα 77" και έτσι άλλαζε το τέλος της ιστορίας; Ψάχνω να βρω κάτι σχετικό στο ίντερνετ και δε βρίσκω τέτοια ιστορία αλλά είμαι τόσο σίγουρη πως υπήρχε, είχα κατενθουσιαστεί!!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι διαβάζατε Φάντομ Ντακ, Αλμανάκο και σούπερ Μίκυ μήπως θυμάστε μια εποχή που είχαν δημοσιευτεί ιστορίες με ήρωα τον Φάντομ Ντακ (ή τον Μίκυ δεν είμαι σίγουρη) που είχαν μέσα τη δυνατόιτητα να επιλέξεις τη συνέχεια;;; Πχ. έλεγε "τι θέλετε να κάνει ο ήρωας μας, να ακολουθήσει τον κακό ή όχι; Αν ναι πηγαίντε στη σελίδα 55 αν όχι πηγαίντε στη σελίδα 77" και έτσι άλλαζε το τέλος της ιστορίας; Ψάχνω να βρω κάτι σχετικό στο ίντερνετ και δε βρίσκω τέτοια ιστορία αλλά είμαι τόσο σίγουρη πως υπήρχε, είχα κατενθουσιαστεί!!!! 

στο μεγαλο μικυ αν θυμαμε καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι διαβάζατε Φάντομ Ντακ, Αλμανάκο και σούπερ Μίκυ μήπως θυμάστε μια εποχή που είχαν δημοσιευτεί ιστορίες με ήρωα τον Φάντομ Ντακ (ή τον Μίκυ δεν είμαι σίγουρη) που είχαν μέσα τη δυνατόιτητα να επιλέξεις τη συνέχεια;;; Πχ. έλεγε "τι θέλετε να κάνει ο ήρωας μας, να ακολουθήσει τον κακό ή όχι; Αν ναι πηγαίντε στη σελίδα 55 αν όχι πηγαίντε στη σελίδα 77" και έτσι άλλαζε το τέλος της ιστορίας; Ψάχνω να βρω κάτι σχετικό στο ίντερνετ και δε βρίσκω τέτοια ιστορία αλλά είμαι τόσο σίγουρη πως υπήρχε, είχα κατενθουσιαστεί!!!! 

Ναι, ενα απο αυτα τα τευχη ηταν αυτο εδω με την πρωτη ιστορια του!

http://coa.inducks.org/issue.php?c=gr/ALM%20%2029

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπηρχε παλια ενα περιοδικο ονοματι "Πλοκαμι" στο οποιο σε καθε σελιδα σου ελεγε αναλογα με την αποφαση σου να πας στη ταδε ή στη ταδε σελιδα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...