Προς το περιεχόμενο

Aναστέλλεται η έκδοση του περιοδικού Κόμιξ,


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλα και αγια τα μικυ μαους..αλλα σορρυ η σχεδιαση ειναι τουλαχιστον απλοικη...για να μην πω καμμια πιο βαρια κουβεντα.

 

στον αστεριξ για παραδειγμα..διαβαζεις τους διαλογους και μετα καθεσαι και χαζευεις την εικονα..να "πιασεις" ολες τις λεπτομερειες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 441
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμενα μου κανει εντυπωση πως τα σχεδια δεν ειναι ηδη ετοιμα σε υπολογιστη. Νομιζα οτι τωρα καθε κινηση ενος χαρακτηρα υπηρχε σε προγραμμα πιστοποιημeνο απο την disney και απλα εγραφαν τους διαλογους και διαλεγαν τις κινησεις των χαρακτηρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον κυκλοφορει μια πολυ πληρης συλλογη με τα "Ντοναλντ" νομιζω ειναι καλη ιδεα να μπει κι αυτη ετοιμη στον server.

 

Με τα υπολοιπα "Κομιξ" τι γινεται? εγω αυτα που εχω υπαρχουν ηδη.... :(

 

υπαρχει καποια πηγη να βρεθουν και τα υπολοιπα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπα σιγα σιγα θα τα περναω στο dropbox μου για να τα τσιμπαμε απο κει.

Στο dropbox θα βαζω ολοκληρωμενες/ή αρκουντος ολοκληρωμενες σειρες ...οπως αρκας/αστεριξ/λουκυ λουκ αυτην την στιγμη..μιας και θεωρω εξαιρετικα δυσκολο να βρουμε αυτα τα τευχη που τους λειπουν.

 

Ηδη εχω αρχισει το upload τριων zip εκει περα..των 3 κομιξ που προανεφερα..και σε κανα 4αρι ωρες θα ειναι ετοιμα.

 

Θελω με λιγα λογια στον σερβερ να πεταμε ο,τι εχουμε (με φειδω οπως εγραψα σε προηγουμενα ποστς μου) και αφου καποιο ειδος ολοκληρωνεται σε μεγαλο βαθμο να γινεται zip και να μπαινει στο dropbox.

 

Θελω να αποδεσμευσω τον σερβερ απο μεγαλο φορτο...γιατι εξυπηρετει σαιτς και e-radios και τωρα που ξαναρχισανε προγραμματα..δεν ξερω τι bandwidth τραβανε και δεν θελω να γινει καμμια μαλακια...

 

Προς το παρον συνεχιζουμε κανονικα με τον σερβερ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς .

 

Προσωπικά κατατάσω Ρενέ - Γκοσινύ , Καρλ Μπάρκς και Ντον Ρόσα στην κορυφή των σχεδιαστών .

 

Αποκεί και πέρα δύσκολα θα με εντυπωσιάσει κάποιος .

Τουλάχιστον ως τώρα δεν με έχει συγκινήσει κα-νείς

 

Φιλε ο Γκοσινυ δεν ηταν σχεδιαστης. Ηταν σεναριογραφος :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως αποκταει κανεις προσβαση σε αυτον τον server?

 

με καποιον ftp client ή μεσω browser βαζοντας ftp:// πριν το ονομα του σερβερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαλιστα...

Πολυ δυσχρηστο. Γιατι δεν το κανετε torrent να κατεβουν ολα με τη μια, αντι να κατεβαζουμε ενα-ενα σα χαζοι ? :)

 

Μαλλον δεν δοκιμασες καποιον ftp client , που απλα κανεις drag n drop πολλα αρχεια ή και φακελους μαζι.

 

Οσο για το τορρεντ..δοκιμαστηκε..και απλα δεν περπατησε..γιατι οι "χαζοι" που seed-αρανε ηταν λιγοτεροι απο τους αλλους...ξερεις...τους leechers...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα και αγια τα μικυ μαους..αλλα σορρυ η σχεδιαση ειναι τουλαχιστον απλοικη...για να μην πω καμμια πιο βαρια κουβεντα.

 

στον αστεριξ για παραδειγμα..διαβαζεις τους διαλογους και μετα καθεσαι και χαζευεις την εικονα..να "πιασεις" ολες τις λεπτομερειες...

 

Πως γινεται να κανεις τετοια συγκριση? Ο Λουκυ εβγαινε καθε μηνα. Ασε που στα Λουκυ-Αστεριξ εικονιζονται ανθρωποι και οχι ζωα.

Στο Λουκυ-Αστεριξ νομιζω οτι υπηρχε ξεχωριστος σχεδιαστης για τα τοπια/backgrounds.

Tα σχεδια γινονταν στο χερι, εννοειται.

 

Ο Μορις ελεγε οτι για τη δημιουργια της ιστοριας χρειαζοταν πολυ καιρος, ακομα και ενας χρονος. "Κατοπιν ακολουθουσε το ευκολο μερος, ο σχεδιασμος"...

 

Μαλλον δεν δοκιμασες καποιον ftp client , που απλα κανεις drag n drop πολλα αρχεια ή και φακελους μαζι.

 

Οσο για το τορρεντ..δοκιμαστηκε..και απλα δεν περπατησε..γιατι οι "χαζοι" που seed-αρανε ηταν λιγοτεροι απο τους αλλους...ξερεις...τους leechers...

 

Οποιος seedαρει φιλε δεν ειναι χαζος. Χαζος ειναι οποιος κατεβαζει ενα-ενα αρχειο χωρις μαλιστα να γνωριζει τι ειναι(περιγραφες με γκρικλις και χωρις επεξηγηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@walkerr

 

εγω βλεπω 3 κομιξ , αστεριξ , λουκυ λουκ και μικυμαους ας πουμε.

 

Δεν με ενδιαφερει ποσοι δουλεψανε απο πισω,καθε ποτε εβγαινε και τι εικονιζει το καθενα.

 

Εγω κρινω το αποτελεσμα και αυτο ειναι σαφεστατα υπερ αστεριξ/λουκυ λουκ σε ΚΑΘΕ ΤΟΜΕΑ.

 

Για αυτο δεν καταλαβαινω την πορωση αρκετων (δικαιωμα τους προφανως) τοσο πολυ με τα κομιξ μικυμαους/ντοναλντ/κλπ και λιγοτερο με τα αστεριξ/λουκυ λουκ.

 

Τελοσπαντων γουστα ειναι αυτα...

 

ΥΓ:το οτι εικονιζει το μεν ανθρωπους το δε ζωα δεν αποτελει δικαιολογια..αν ο αλλος ειναι σχεδιαστης με @@ και κοτρωνες να σχεδιαζε θα γαμουσε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε ειπαμε, δε γινεται να συγκρινεις τα Μικυ με τις δεκαδες εκδοσεις του, με τα Αστεριξ -Λουκυ που συγκριτικα κυκλοφορησαν ελαχιστες ιστοριες. Αλλο το ενα αλλό το αλλο. Απο κει και περα φυσικα μπορεις να διαλεγεις.

Τα Αστεριξ-Λουκυ απο τη δεκαετια του 60 ως τωρα εχουν επανακυκλοφορησει απειρες φορες και σε παμπολλες χωρες. Δε μπορουν να χαραχτηριστουν "συλλεκτικα" οπως πχ. το Κομιξ.

 

Προσωπικα να σου πως οταν ημουν πιτσιρικι τα αγαπημενα μου περιοδικα ηταν δυο:

Λουκυ Λουκ και Κλασικα Μικυ Μαους ;)

To ενα 50 σελιδες μεγαλο σχημα ολες εγχρωμες, το αλλο 200 σελιδες. Αμφοτερα 50δρχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...