Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ Backtrack 5R3


luffyole

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γειά σας , έχω αγοράσει την παρακάτω κεραία και εχω τα εξής προβληματα:

1)δεν αναγνςρίζει καθόλου τη συσκευη.τα usb τα αναγνωρίζει κανονικά και παίζουνε μια χαρά , μήπως υπαρχει καπια αλλη εντολή για usb που πρέπει να δώσω.

 

2)επίσης οταν βάζω το cd των drivers δεν τους τρέχει σκαλώνει με το exe.πάω λοιπόν και ακολουθώ το παρακάτω Tutorial  και σκαλώνει ολη η διαδικασία οταν παω να τρέξω την mono210 απλα δεν την εκτελεί και δεν γίνετε τπτ.

 

http://www.youtube.com/watch?v=SHhbml2Kcfo

 

 

http://www.linux-hardware-guide.com/2013-04-21-tp-link-tl-wn822n-wlan-wifi-usb-300mbps

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο Backtrack έχει γίνει Kali

Το exe είναι executable για windows το backtrack είναι Linux. Dεν κανεις install τους drivers τον windows στο Linux

 

Το Backtrack, Kali είναι παρα πολύ ειδικές έκδοσις linux και έχουν ένα support list με υλικά δεν παίρνεις μια κάρτα WiFi στην τύχη και περιμένεις να δουλέψει
 

H σωστή usb Wifi κάρτα για το backtrack που είναι 100% συμβατή είναι η Alfa AWUS036NH.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως ειπα καποτε...

Ας πω την αποψη μου με ενα παραδειγμα...

 

Εστω οτι η διαδικασια του να σπασεις ενα ασυρματο δικτυο ειναι τοσο ευκολη οσο να βιδωσεις μια βιδα σε μια οπη η οποια εχει βολτες...

 

Απο το συνολο των hacker wannabes, το 75% (για να μην πω παραπανω) πανε να βιδωσουνε την βιδα με πενσα, αναζητωντας στοιχεια για το ασυρματο δικτυο στην ενσυρματη συνδεση!

 

Το υπολοιπο 25% δεν ξερουν οτι το καθε κατσαβιδι εχει συγκεκριμενες δυνατοτητες στο βιδωμα και εξακολουθουν να παιδευονται τζαμπα χωρις αποτελεσμα.

 

Οποτε, αν δεν ξερετε μερικα βασικοτατα πραγματα, οπως αν η καρτα σας κανει πραγματικα για σπασιμο, γιατι δεν εχουν ολες το ιδιο τσιπακι αρα και τον ιδιο driver, και ακομα χειροτερα οτι virtual hardware != πραγματικου, μην το προσπαθειτε καν.

http://www.insomnia.gr/topic/376214-απορία-περί-backtrack-3/page-2#entry3572649

 

Για την περιπτωση σου συγκεκριμενα

- driver για windows != driver για λινουξ, οποτε δεν φταινε τα exe κλπ

- το wine εινια για να τρεχει ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ εφαρμογες σε exe και οσες ειναι αρκετα συμβατες με αυτο, ενα "emulator" ειναι αλλωστε. ΔΕΝ εινια για drivers κλπ, δεν ειναι το φαρμακο για ολες τις δουλειες.

- η καρτα που εχεις φοραει ενα τσιπακι της atheros και θελει τον ath9k_htc για να παιξει, που ερχεται προεγκατεστημενος σε οσες διανομες εχουν πυρηνα 2.6.35 ή νεοτερο (η σειρα παει 2.6.x με x<=39 και μετα 3.x με x=1,2,3,4,5 κλπ), οποτε παιζει μια κι εξω με backtrack 4r2 ή νεοτερο.

 

Τελος, μηπως εχεις το bt εγκατεστημενο σε vmware/virtualbox? Αν ναι, πρεπει να κανεις "προωθηση" των usb σου απο το host στο guest λειτουργικο.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπα καποτε...

http://www.insomnia.gr/topic/376214-απορία-περί-backtrack-3/page-2#entry3572649

 

Για την περιπτωση σου συγκεκριμενα

- driver για windows != driver για λινουξ, οποτε δεν φταινε τα exe κλπ

- το wine εινια για να τρεχει ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ εφαρμογες σε exe και οσες ειναι αρκετα συμβατες με αυτο, ενα "emulator" ειναι αλλωστε. ΔΕΝ εινια για drivers κλπ, δεν ειναι το φαρμακο για ολες τις δουλειες.

- η καρτα που εχεις φοραει ενα τσιπακι της atheros και θελει τον ath9k_htc για να παιξει, που ερχεται προεγκατεστημενος σε οσες διανομες εχουν πυρηνα 2.6.35 ή νεοτερο (η σειρα παει 2.6.x με x<=39 και μετα 3.x με x=1,2,3,4,5 κλπ), οποτε παιζει μια κι εξω με backtrack 4r2 ή νεοτερο.

 

Τελος, μηπως εχεις το bt εγκατεστημενο σε vmware/virtualbox? Αν ναι, πρεπει να κανεις "προωθηση" των usb σου απο το host στο guest λειτουργικο.

δεν τρέχω σε εικονικη μηχανη, το εχω κανονικα εγκατεστημενο. εχω τη νεα εκδοση πραρολα αυτα δεν αναγνωριζει τη συσκευη τι μπορει να φταιει;Αυτο που θελω να κανω ειναι να σπασω ενα wpa που εχει ενεργοποιημενο το wps με το reaver.Ειδα διαφορες μεταξη  Alfa AWUS036NH κ Alfa AWUS036H αλλα η ελληνικη αγορα εχει μονο τη 2η.υπαρχει καπια εντολη στο backtrack που δειχνει τι υποστηριζει το ροοτερ που θελω να σπασω ή δεν υπαρχει θεμα και μπορω να κανω τη δουλεια μου με τη 2η;

 

Tο Backtrack έχει γίνει Kali

 

Το exe είναι executable για windows το backtrack είναι Linux. Dεν κανεις install τους drivers τον windows στο Linux

 

Το Backtrack, Kali είναι παρα πολύ ειδικές έκδοσις linux και έχουν ένα support list με υλικά δεν παίρνεις μια κάρτα WiFi στην τύχη και περιμένεις να δουλέψει

 

H σωστή usb Wifi κάρτα για το backtrack που είναι 100% συμβατή είναι η Alfa AWUS036NH.

ευχαριστω για την απαντηση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τρέχω σε εικονικη μηχανη, το εχω κανονικα εγκατεστημενο. εχω τη νεα εκδοση πραρολα αυτα δεν αναγνωριζει τη συσκευη τι μπορει να φταιει;Αυτο που θελω να κανω ειναι να σπασω ενα wpa που εχει ενεργοποιημενο το wps με το reaver.Ειδα διαφορες μεταξη  Alfa AWUS036NH κ Alfa AWUS036H αλλα η ελληνικη αγορα εχει μονο τη 2η.υπαρχει καπια εντολη στο backtrack που δειχνει τι υποστηριζει το ροοτερ που θελω να σπασω ή δεν υπαρχει θεμα και μπορω να κανω τη δουλεια μου με τη 2η;

 

 

το εχω κανονικα εγκατεστημενο.

 

Το backtrack / Kali δεν θέλει install είναι Live cd και είναι καλύτερα να το εξής Live

 

 

εχω τη νεα εκδοση πραρολα αυτα δεν αναγνωριζει τη συσκευη τι μπορει να φταιει

 

Aμα εxεις backtrack δεν εχεις την πιο νέα έκδοση άφου το backtrack λέγεται kali πλέον

 

 

Αυτο που θελω να κανω ειναι να σπασω ενα wpa που εχει ενεργοποιημενο το wps με το reaver

 

Να σπάσεις WPA έτσι με την πρώτη  φορα ενώ δεν εxεις ξαναπιάσει στα χερια σου linux backtrack/kali ξεχασε το. Μάθε πρώτα πως δουλεύει η κάρτα σου πως κανεις scan πως μπαίνει σε monitor mode etc etc etc μάθε να σπας WEP και τότε ίσως εχεις ελπιδα για WPA.

 

 

Ειδα διαφορες μεταξη  Alfa AWUS036NH κ Alfa AWUS036H

 

η 36H είναι η πιο συμβατή και καλύτερη κάρτα για το kaliη 36NH ήταν μια απόπειρα να κάνουν το καλο καλύτερο αλλα απέτυχε

 

 

υπαρχει καπια εντολη στο backtrack που δειχνει τι υποστηριζει το ροοτερ που θελω να σπασω ή δεν υπαρχει θεμα και μπορω να κανω τη δουλεια μου με τη 2η;

 

εxεις χαθεί λίγο    * (router)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τρέχω σε εικονικη μηχανη, το εχω κανονικα εγκατεστημενο. εχω τη νεα εκδοση πραρολα αυτα δεν αναγνωριζει τη συσκευη τι μπορει να φταιει;Αυτο που θελω να κανω ειναι να σπασω ενα wpa που εχει ενεργοποιημενο το wps με το reaver.Ειδα διαφορες μεταξη  Alfa AWUS036NH κ Alfa AWUS036H αλλα η ελληνικη αγορα εχει μονο τη 2η.υπαρχει καπια εντολη στο backtrack που δειχνει τι υποστηριζει το ροοτερ που θελω να σπασω ή δεν υπαρχει θεμα και μπορω να κανω τη δουλεια μου με τη 2η;

 

 

το εχω κανονικα εγκατεστημενο.

 

Το backtrack / Kali δεν θέλει install είναι Live cd και είναι καλύτερα να το εξής Live

 

 

εχω τη νεα εκδοση πραρολα αυτα δεν αναγνωριζει τη συσκευη τι μπορει να φταιει

 

Aμα εxεις backtrack δεν εχεις την πιο νέα έκδοση άφου το backtrack λέγεται kali πλέον

 

 

Αυτο που θελω να κανω ειναι να σπασω ενα wpa που εχει ενεργοποιημενο το wps με το reaver

 

Να σπάσεις WPA έτσι με την πρώτη  φορα ενώ δεν εxεις ξαναπιάσει στα χερια σου linux backtrack/kali ξεχασε το. Μάθε πρώτα πως δουλεύει η κάρτα σου πως κανεις scan πως μπαίνει σε monitor mode etc etc etc μάθε να σπας WEP και τότε ίσως εχεις ελπιδα για WPA.

 

 

Ειδα διαφορες μεταξη  Alfa AWUS036NH κ Alfa AWUS036H

 

η 36H είναι η πιο συμβατή και καλύτερη κάρτα για το kaliη 36NH ήταν μια απόπειρα να κάνουν το καλο καλύτερο αλλα απέτυχε

 

 

υπαρχει καπια εντολη στο backtrack που δειχνει τι υποστηριζει το ροοτερ που θελω να σπασω ή δεν υπαρχει θεμα και μπορω να κανω τη δουλεια μου με τη 2η;

 

εxεις χαθεί λίγο    * (router)

ευχαριστω που μπηκες στο κοπο να μου απαντησεις.μαλλον χαθηκα στη διατυπωση.το εχω σε live cd,εχω σπασει αρκετα wep

Δεν θα διαφωνησω οτι το ολο θεμα με Linux θελει αρκετη προσπαθεια και διαβασμα και αυτο εχω σκοπο να κανω.

Εγω θελω να σπασω wps αν το καταφερω αμεσα ή εμμεσα μεσα απο πολυ διαβασμα,δεν ειναι κατι που με απασχολει ο χρονος,το θεμα ειναι να εχω και τα καταλληλα μεσα και δεν θελω να δεινω ασκοπα λεφτα.

Αυτο που θελω να μαθω ειναι AN το AP που εχει ενεργοποιημενο το wps εχει και την εκδοση n πανω της  , μπορει να λαμβανει μια 36Η τα packets Που θελω ή πρεπει ν απαρω μια 36ΝΗ για να υποστηριζει και n;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...