Προς το περιεχόμενο

Καμια αναγνωριση συσκευης.


KoKoPsOpSaRoS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετε παιδια. Εχω ενα μεγαλο θεμα οσον αφορα την συνδεση κινητου σε linux. Παραδειγμα οταν εβαζα το κινητο μου σε windows 7, μου εβγαζε επιλογη στο κινητο η οποια λεγεται "media player" και τσουπ το αναγνωριζε και εμπαινα μεσα στους φακελους. Σε debian οταν επιλεγω αυτην την επιλογη δεν γινεται τιποτα. Δεν το αναγνωριζει. Αντε λεω θα δοκιμασω ενα απο τις αλλες επιλογες.

Παλι τα ιδια. Λεω θα θελει κανενα εξτρα πακετο να το εγκαταστησω αλλα δεν βρηκα καμια λυση στο google. Δοκιμασα και με αλλες διανομες πχ με mint και παλι το ιδιο. Και το ιδιο ακριβως παθαινω και με το κινητο του αδερφου μου galaxy s2. Το συγκεκριμενο στα w7 με το που εβαζες το usb το αναγνωριζε κατευθειαν. Τα flashακια παντως αναγνωριζονται. Εχετε να μου προτεινετε κατι? Τι ακριβως παιζει με αυτο το θεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ubuntu πάντως δεν χρειάζεται να κάνεις τπτ,, απλά βάζεις το κινητό και αυτό εμφανίζεται αυτόματα σαν χώρος αποθήκευσης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι κινητό είναι? το gnexus μου παίζει κατευθείαν στο debian

μήπως θέλει καμιά ρύθμιση από το κινητό

 

αν είναι android πάντως, αυτό που χρησιμοποιώ και με έχει βολέψει πολύ για αρχεία γιατί βαριέμαι να ψάχνω καλώδια, είναι ftp server στο κινητό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως το κινητό να μην είναι ρυθμισμένο σε "mass storage" κατάσταση για αυτό να μην εμφανίζεται σαν σκληρός. Για να το γυρίσεις σε mass storage, ανάλογα με την έκδοση του Android, σε κάποια πρέπει να ενεργοποιήσεις το usb debugging από τις ρυθμίσεις εφαρμογών, σε άλλα έχει κατευθείαν επιλογή mass storage και σε άλλα πρέπει να είναι κλειστό το usb debugging και να το συνδέσεις πρώτα οπότε και βγαίνει μια οθόνη με το πράσινο ρομποτάκι του android και ρωτάει "θες να το συνδέσω ως mass storage, ως media transfer protocol και άλλες επιλογές"

 

Όταν το συνδέσεις τι μηνύματα παίρνεις ? Για να τα δεις μπορείς να ανοίξεις ένα τερματικό και πριν συνδέσεις το κινητό να γράψεις

sudo dmesg -c > /dev/null
Αυτό θα σβήσει το buffer με τα μηνύματα. Έπειτα, συνδέεις το κινητό, περιμένεις 2-3 δευτερόλεπτα και γράφεις

dmesg
και έτσι θα πάρεις μόνο τα μηνύματα που αφορούν τη συγκεκριμένη συσκευή.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια. Imithee εκανα αυτο που ειπες. Το κινητο μου το αναγνωρισε κανονικα το εκανε mount. Εχει ενα κακο. Δεν το κανει umount για να το αποσυνδεσω διαμεσω του pcmanfm. Δευτερο προβλημα μπηκα μεσα στα αρχεια και πηγα να ανοιξω μια εικονα. Ανοιγει το προγραμμα που ειναι για τις εικονες αλλα την εικονα δεν την εμφανιζει. Ειμαι με debian lxde. Με του αδερφου μου δεν δοκιμασα ειναι η αληθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...