Προς το περιεχόμενο

κατεστραμενες φωτογραφιες


perdikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους

εβγαλα καποιες φωτογραφιες και οταν προσπαθησα να τις δω

δε γινοταν. στη φωτογραφικη δεν εμφανιζονται και στο κομπιουτερ μου λεει 

οτι ειναι κατεστραμενο αρχειο

μηπωσ μπορει κανεις να μου δωσει καποια λυση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον μην κάνεις format την κάρτα

Δεύτερον κάνε αντιγραφή αυτές που έχουν βγει σωστές στον υπολογιστή

Βρές κάποιο πρόγραμμα ανακτησης δεδομένων απο sd κάρτα ,υπάρχουν πολλα (google it )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτι ειπε ο Rush13 απο πάνω και κάτι ακόμα για να μην το ξαναπάθεις!

1. Αν η κάρτα λέει οτι χωράει 100 φωτό καλο ειναι στις 95 να σταματάς[χωράει και 150 αλλα..... :eek: ]

2.Δεν σβήνουμε φωτό στην μηχανη,μετα στο computer[ασε που στην οθόνη της πλάτης τι γνώμη να σχηματίσεις??]

3.Κάνουμε format την κάρτα Χ3 φορες![αφου αποθηκεύσεις τις φωτό σου εκει που τις βάζεις συνήθως

βάζεις την κάρτα στη φ/μηχανή  και κάνεις 3(τρια) format καπάκι,το ενα πισω απ`το αλλο!!

 

(Επίσημες οδηγίες-αντιπροσώπου- της SanDisk για την μακροζωία των καρτών μας!) :-)

 

 Υ.Γ Eυχομαι το Card recovery program να βοηθήσει και να ανακτήσεις τις φωτό σου!!!!

Υ.Γ2 Οι κάρτες πια ειναι φτηνες,πάρε τις καλύτερες...προτείνω SanDisk `η Lexar.

Επεξ/σία από JoEone
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπερα!

εγω εχω το εξης προβλημα,

ενω οι φωτογραφιες στην ψηφιακη ειναι μια χαρα,και τις περασς στον υπολογιστη και στον φακελο σε preview κατασταση δειχνουν κομπλε,οταν τις ανοιγω μου τις κατασρεφει.

δλδ τις δειχνει μισες,ή απο τηνμεση και πανω κανονικες και απο την μεση και κατω "σπασμενες" και διαφορα αλλα τετοια.

το κακο ειναι και οτι και οταν τις εκτυπωνω φαινονται ετσι πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα πάσα πιθανότητα φταιει η κάρτα μνήμης σου

+1

πιθανοτερο ειναι να φταει καποιο κατεστραμμενος ή ασυμβατος τομεας στην καρτα. δοκιμασε αλλη καρτα στο ιδιο cardreader. αν λειτουργει σωστα τοτε η 1η καρτα ειναι ελλατωματικη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμασω,απλα στον υπολογιστη μου τις δειχνει μια χαρα μεσα στο παραθυρο που τις εχω αποθηκευσει.

Δε βάζω και το χερι στη φωτιά,μάλλον αυτο που βλέπεις στο pc ειναι το thumbnail /preview της φωτό.

[Αν τα αρχεία ειναι raw αυτο βλέπεις το preview,για  το JPEG δεν ειμαι σίγουρος]

  Πάρε τουλάχιστον μια cat 6 card[sandisk ultra],τα 8gb ~ 10 euro και θα εισαι-αρκετά-σιγουρος..!

Καλές Γιορτές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,δοκιμασα και περασα καινουριες φωτογραφιες στον υπολογιστη μου απο αλλο ψαρδ ρεαδερ και δειχνουν μια χαρα στον υδιο υπολογιστη απο την ιδια καρτα της ιδιας ψηφιακης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...