Προς το περιεχόμενο

Η Intel αναπτύσσει τρισδιάστατη κάμερα που θα μπορεί να διακρίνει τα συναισθήματα και όχι μόνο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από σήμερα έχουμε περισσότερες πληροφορίες για τα σχέδια της Intel και την τεχνολογία τρισδιάστατων καμερών που ετοιμάζει ώστε να την ενσωματώσει σε πλήθως συσκευών σύντομα όπως φορητούς υπολογιστές, κινητά τηλέφωνα και tablet.Σε συνέντευξη του, ο Anil Nanduri, στέλεχος της Intel δήλωσε ότι η τεχνολογία ανίχνευσης βάθους μπορεί να αναγνωρίσει τα συναισθήματα όπως ένα χαμόγελο. Μπορεί επίσης να  παρακολουθήσει το βλέμμα ενός χρήστη όπως επίσης να εντοπίσει πότε οι αναγνώστες αναρωτιούνται για μια άγνωστη λέξη σε ένα βιβλίο που διαβάζουν.

 

Ακόμα ένα παράδειγμα αφορά την αναγνώριση των εκφράσεων του προσώπου μας ώστε να καταλάβει αν ο χρήστης ευχαριστιέται πραγματικά το videogame που παίζει. Μία ακόμη τεχνολογία που διαθέτει η κάμερα της Intel επιτρέπει την ανίχνευση του μεγέθους ενός αντικειμένου με αρκετά μεγάλη ευστοχία ώστε τα σχέδια να χρησιμοποιηθούν στη συνέχεια με κάποιο τρισδιάστατο εκτυπωτή.

 

Η τεχνολογία της Intel σίγουρα δεν είναι καινούρια αφού στην αγορά βρίσκεται ήδη το Kinect της Microsoft και άλλα παρόμοια hardware. Οι ειδικοί της Intel περιμένουν ότι η τεχνολογία που έχει αναπτύξει η εταιρεία θα κάνει την εμφάνιση της σε λίγους μήνες, πρώτα σε μεμονωμένες webcam και το δεύτερο εξάμηνο του 2014 ενσωματωμένη σε laptops και ultrabooks. Η πρώτη webcam αναμένεται να είναι η Senz3D της Creative η οποία αναμένεται να κυκλοφορήσει προς το τέλους του επόμενου τριμήνου.

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι με τις εκφράσεις που θα παίρνουν στα παιχνίδια οι πολύ hardcore gamers, θα νομίζει η κάμερα πως μίσούν πολύ αυτό το παιχνίδι που παίζουν..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν καποια χρονια, αντιστοιχη ειδηση ηταν οτι τραβανε οι καμερες φωτο οταν 'βλεπουν' χαμογελο.

 

Χρησιμοποιει κανεις αυτες τις αχρηστες τεχνολογιες;

 

Τις βγαζουν, κερδιζουν εντυπωσεις κλπ και οταν η τεχνολογια προχωρα σε μαζικο επιπεδο (πχ το smile detection που ανεφερα) ειναι ενα ματσο χαλια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να δω την φάτσα μου όταν παίζω gran turismo σε εποχιακές διοργανώσεις και είμαι με minolta toyota και λίγο πριν το τέλος πατάω λίγο τα κέρμπ και βάζει ποινή 4" και χάνω τον αγώνα :P

πάντως κάτι τέτοιο είχαν βάλει σε αμάξια που άμα σε έβλεπε η κάμερα να σε παίρνει λίγο ο ύπνος σου φύσαγε αέρα το aircondition και ξύπναγες....νομίζω σε mercendes είχε γίνει δεν θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουάου πολύ χρήσιμο.Να προτείνω κάτι ;Να καταλαβαίνουν αν αρέσει στον χρήστη ένα παιχνίδι ανάλογα με το πόσες ώρες το έχει παίξει ή θα με πουν τρελό;

 

Ανατρίχιασα απο την εξυπνάδα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπήρχε ένα εγχζέιρημα που θα μπορείς με τα 8άρια να τα δουλέυειες με νεύματα αρκεί να προσθέτεις τη συσκευή του στο σύστημα...ελπίζω να το δούμε σύντομα....για συναισθήματα χλωμό το βλέπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...