Προς το περιεχόμενο

Facebook: Ανέβασμα φωτογραφιών πολλαπλών χρηστών σε ένα κοινό άλμπουμ


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτέλους!! Δεν είναι και λίγες οι φορές που μας έχει τύχει να έχουμε όλοι φωτογραφίες από τα ίδια μέρη και να καταλήγουμε να ανεβάζουμε όλοι τα ίδια σε διαφορετικά προφίλ..

Πραγματικά πολύ καλή σκέψη! 

Aυτο ακριβως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το φακέλωμα, απ'όσο ξέρω το facebook δίνει επιλογές σε όλα τα μήκη κύματος. Σχεδόν στα πάντα έχει ιδιωτικότητα "μόνο εγώ", "φίλοι", "φίλοι φίλων" και "δημόσιο". Και τα tag σου μπορείς να τα ελέγχεις.

 

Υποτιθεται μπορεις να το ελεγξεις. Αυτο γινεται μονο στις εικονες. Αν σε κανουν tag σε σχολιο δεν μπορεις να το αφαιρεσεις. Και το σπαστικο ειναι που δεν ξερει κανενας σε τι χρησιμευει το tag και πανε και το κανουν παντου, συνομιλείς με εναν σε σχολια και σε κανει και tag λες και δεν θα το ξερεις αλλιως οτι σου απαντησε. εχεις κρυφο προφιλ να μην σε βρισκει κανενας απο την αναζητηση και πανε και σε κανουν tag μεσα σε σελιδες οι φιλοι σου να μπαινει ολος ο κοσμος στο προφιλ σου, ε και αν ξεχασες και μια εικονα σου να την κανεις κρυφη, να την δει και αυτη.

 

οσο για το νεο χαρακτηριστικο νομιζω ειναι η πρωτη φορα που μπαινει κατι σχετικα χρησιμο γιατι συνηθως τα χρησιμα στο facebook αντι να μπαινουν, βγαινουν (το να μην σου στελνουν μηνυματα ακυροι, πλεον μπορουν ολοι να στειλουν απλα των ακυρων παει στον φακελο "άλλα" και ισως καποτε το παρεις χαμπαρι οτι εχεις μηνυμα εκει.ή το αλλο που ειχε για ενα μικρο διαστημα παλιά, να βλεπεις ολα τα post που εχεις κανει σε ενα προφιλ/σελιδα).

 

πάντα τετοια λοιπον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε ανεβάσει ένας φίλος σου μια δική σου φωτογραφία public στο προφίλ του, είτε στον νέο shared folder, τι διαφορά έχει για εσένα; Άρα προφανώς πάντα γινόταν να ανέβει public φωτογραφία σου, απλά μπορείς να ελέγχεις εσύ το tag (να επιβεβαιώνεις και να ρίχνεις άκυρο στα tags).

H διαφορά ειναι στις φωτογραφίες που επιλέγω εγω να ανεβασω.

Πλεον δε θα ισχύουν οι δικές μου ρυθμίσεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε τα shared albums δεν είναι για τα δικά σου γούστα κ όσων θεωρούν ότι έχουν κάτι να κρύψουν από κάποιον/ους. 

 

 

 

You can choose who can see the shared albums you create. If you're a contributor, you can add photos but you won't be able to adjust the privacy of the album.

When you add contributors to an album, the album may be visible on their timelines. Keep in mind that anyone tagged in the photos and their friends may be able to view the album as well.

  • Contributors Only: Contributors and people tagged may be able to view the photo
  • Friends of Contributors: Contributors, people tagged and the friends of people tagged may be able to view the photo
  • Public: Anyone may be able to see the photo
Keep in mind that when you tag someone, that photo will be shared with the person tagged and their friends. This means that if you haven't already included their friends in the audience, their friends will now be able to see it. For example, if you tag Jane in a photo shared with your friends, the audience expands to Friends (+) to include your friends and Jane's.

 

 

https://www.facebook.com/help/151724461692727/

 

H διαφορά ειναι στις φωτογραφίες που επιλέγω εγω να ανεβασω.

Πλεον δε θα ισχύουν οι δικές μου ρυθμίσεις ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε τα shared albums δεν είναι για τα δικά σου γούστα κ όσων θεωρούν ότι έχουν κάτι να κρύψουν από κάποιον/ους. 

 

 

Ειναι οτι προσπαθουν με διάφορους τρόπους- πλάγιους- να βρουν τρόπους να χαθει η ιδιωτικοτητα απο αυτούς που την επιθυμουν.

Το να μη θελει να βγάζει κάποιος φόρα παρτίδα τα προσωπικάτ δε νομίζω οτι ειναι θέμα κρυψίματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H διαφορά ειναι στις φωτογραφίες που επιλέγω εγω να ανεβασω.

Πλεον δε θα ισχύουν οι δικές μου ρυθμίσεις ;)

Ααααα, κατάλαβα, νόμιζα πως η ιδιωτικότητα θα πηγαίνει ανάλογα με την κάθε φωτογραφία, αλλά όπως βλέπω στο μήνυμα από κάτω λέει ότι πάει ανάλογα με το άλμπουμ, και σαν contributor δεν μπορείς να το αλλάξεις. Άρα και πάλι, απλά δεν συμμετέχεις ποτέ σαν contributor σε shared album αν θες έλεγχο, ανεβάζεις μόνο σε δικά σου άλμπουμς. Δυστυχώς τους φίλους μας δεν μπορούμε να τους ελέγχουμε, είτε με τα shared album μας/τους, είτε στο δικό τους τοίχο, είτε αν δεν έχουμε καν εμείς facebook!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...