Προς το περιεχόμενο

Facebook: Ανέβασμα φωτογραφιών πολλαπλών χρηστών σε ένα κοινό άλμπουμ


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To Facebook ετοιμάζεται να προσθέσει ένα σημαντικό χαρακτηριστικό με την ονομασία Shared Photo Albums και με το οποίο πολλαπλοί χρήστες θα μπορούν να ανεβάσουν φωτογραφίες σε ένα κοινό άλμπουμ.Όσοι δημιουργούν ένα τέτοιο άλμπουμ θα μπορούν να προσκαλέσουν έως και 50 συμμετέχοντες, με τον καθένα να μπορεί να ανεβάσει στο άλμπουμ μέχρι και 200 φωτογραφίες. Οι ρυθμίσεις προσωπικού απορρήτου της νέας δυνατότητας θα περιέχουν τη δημόσια εμφάνιση του άλμπουμ, να το βλέπουν οι φίλοι όσων συμμετέχουν στο ανέβασμα φωτογραφιών ή απλά εμφάνιση του μόνο στους συμμετέχοντες. Μέχρι πρότινος οι χρήστες μπορούσαν να ανεβάζουν φωτογραφίες σε άλμπουμ που είχαν δημιουργήσει μόνο οι ίδιοι, με το κάθε άλμπουμ να έχει όριο τις 1000 φωτογραφίες.

 

Σε δήλωση του το Facebook επιβεβαιώνει το λανσάρισμα του νέου χαρακτηριστικού αναφέροντας ότι «εκατοντάδες εκατομμύρια φωτογραφιών ανεβαίνουν καθημερινά στο Facebook και σήμερα κάνουμε πιο εύκολο το διαμοιρασμό φωτογραφιών με το ντεμπούτο του Shared Photo Albums. Είτε είστε σε γάμο είτε σε γενέθλια ή γυρίσατε από κάποιο ταξίδι, όλοι οι φίλοι σας θα μπορούν να προσθέτουν φωτογραφίες, να τις κάνουν tag και να επεξεργαστούν μόνο ένα άλμπουμ».

 

Αρχικά τα Shared Photo Albums θα είναι διαθέσιμα σε επιλεγμένους χρήστες από σήμερα και σταδιακά θα επεκταθεί σε όλους τους χρήστες της υπηρεσίας.

 

Link.png Site: Mashable

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους!! Δεν είναι και λίγες οι φορές που μας έχει τύχει να έχουμε όλοι φωτογραφίες από τα ίδια μέρη και να καταλήγουμε να ανεβάζουμε όλοι τα ίδια σε διαφορετικά προφίλ..

Πραγματικά πολύ καλή σκέψη! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουφ, ηρέμισα... Ευτυχώς κάποιος ανέφερε το φακέλωμα...

Παρόλα αυτά, πολύ καλή κίνηση και για τους χρήστες και για το fb αν σκεφτεί κανείς το παράδειγμα σου kerkira12345, όπου πολλά άτομα ανέβαζαν τις ίδιες φώτο για να υπάρχουν και στα profile τους.
Κάτι που σημαίνει 2πλές και 3πλες φωτογραφίες αποθηκευμένες στους server του fb.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τους 2 τελευταίους! επιτελους ένα πάρα πολύ χρήσιμο feature! Πάντα είχαμε θέμα με φωτός από διακοπές! Πάρα πολυ καλή κίνηση τα shared albums!

 

υστερογραφο. Όλοι εσείς που μπαίνετε και κράζετε το καθετι, δεν έχετε να κάνετε καλύτερο στην ζωή σας από το να ασχολείστε πχ όπως τώρα για το αν αλλοι χρησιμοποιουν το fb or not?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υστερογραφο. Όλοι εσείς που μπαίνετε και κράζετε το καθετι, δεν έχετε να κάνετε καλύτερο στην ζωή σας από το να ασχολείστε πχ όπως τώρα για το αν αλλοι χρησιμοποιουν το fb or not?

Τι σχεση εχει αν το χρησιμοποιουν αλλοι με την νεα εφαρμογη?

fyi εχω και χρησιμοποιω fb αλλα ολα αυτά τα νεα features μονο σε εμενα φαίνονται περιεργα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχεση εχει αν το χρησιμοποιουν αλλοι με την νεα εφαρμογη?

fyi εχω και χρησιμοποιω fb αλλα ολα αυτά τα νεα features μονο σε εμενα φαίνονται περιεργα?

Είναι features που αμα θες τα χρησιμοποιείς οπότε δεν υπάρχει λόγος ανησηχίας. Οτι επιπλεον feature προστιθεται είναι καλοδεχούμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχεση εχει αν το χρησιμοποιουν αλλοι με την νεα εφαρμογη?

fyi εχω και χρησιμοποιω fb αλλα ολα αυτά τα νεα features μονο σε εμενα φαίνονται περιεργα?

Το φακέλωμα είναι φακέλωμα είτε είναι ομαδικό αλμπουμ, ειτε shared είτε ότι θες. Δεν αλλαζει κάτι σε αυτό. Η μόνη διαφορά είναι ότι σε κάποιες περιπτώσεις (πχ βλεπε διακοπες με φίλους) σου δίνει μια επιπλέον επιλογή. το θεμα είναι τι χρήση του κάνεις εσυ.

 

Που βρισκεις εσύ το μεμπτο στην νέα επιλογή που σου έδωσαν; τι αλλαξε σε σχέση με πριν που δεν είχες shared albums και σε ωθησε να "κραξεις";

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που βρισκεις εσύ το μεμπτο στην νέα επιλογή που σου έδωσαν; τι αλλαξε σε σχέση με πριν που δεν είχες shared albums και σε ωθησε να "κραξεις";

Γιατι μπορεί εν αγνοία μου να ανεβαινουν σε φάκελο φωτογραφίες μου πχ απο 'ασχετους'

Το θεμα ειναι αν σε ταγκαρει καποιος το βλεπεις και το αφαιρεις η το αναφέρεις και κατεβαινει η φωτο, αλλα αν ειναι σε ομαδικο αλμπουμ θα το παιρνεις χαμπαρι οτι σε προσθεσαν ή οχι ετσι ωστε να παρεις τα μέτρα σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως όπως και στα παντα θα σου έρχεται ειδοποιηση ότι προστέθηκες στο shared album... K προφανώς αμα θες θα μπορείς να αποχωρισεις από το shared album και να αφαιρεσεις τα διαφορα tags/photos που δεν γουστάρεις. Δεν άλλαξε κάτι στην επισυμανση. Στην δημιουργία άλμπουμ κ τα δικαιώματα ανεβάσματος φωτό άλλαξε. Και προφανώς όπως πάντα, μπορεις να βάλεις να αναθεωρείς πριν εγκρινεις κάποιος να σε κάνει tag, αν φοβάσαι για κάποια ανεπιθυμητη επισημανση.

 

Και αυτό που είπες τώρα, δεν κολάει με το group φακέλωμα που αναφέρθηκες στην αρχή. Χρησιμοποιησες τελειως άλλο επιχείρημα αλλα whatever.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο δεν είναι με το να ανεβάσει ένας τη φωτογραφία και να κάνει tag όλα τα άτομα; Μπαίνει σε ολονών το προφίλ μετά. Απλά με το νέο τρόπο το tag είναι προαιρετικό.

Όσον αφορά το φακέλωμα, απ'όσο ξέρω το facebook δίνει επιλογές σε όλα τα μήκη κύματος. Σχεδόν στα πάντα έχει ιδιωτικότητα "μόνο εγώ", "φίλοι", "φίλοι φίλων" και "δημόσιο". Και τα tag σου μπορείς να τα ελέγχεις.

Όσον αφορά το φακέλωμα από το ίδιο το facebook, προφανώς αν δεν εμπιστεύεται κάποιος τον server, δεν μοιράζεται τίποτα. Τα μόνα ασφαλή αρχεία, φωτογραφίες κλπ είναι αυτά που τα φυλάς σε ένα κλειδωμένο μπαούλο στη σοφίτα σου. Όταν μοιράζεσαι κάτι είτε στο ιντερνετ, είτε μη-ψηφιακά δημόσια, θα "φακελωθεί".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό που είπες τώρα, δεν κολάει με το group φακέλωμα που αναφέρθηκες στην αρχή. Χρησιμοποιησες τελειως άλλο επιχείρημα αλλα whatever.

Aν ισχυουν ολα τα προφανώς που αναφέρεις τότε.....

Αν οχι?

 

 

Εσεις που σχολιάζετε δηλαδης ειστε σιγουροι για το πως θα δουλευει το πράμα.

Εγω το βλέπω οτι θα παμε σε μια συναυλια 5 ματσουλαρέοι και οι 3 που καιγονται στο fb αντι να ανεβαζουν χύμα στο προφιλ τους φωτογραφίες απο τη συναυλια θα ειναι μαζεμενα σε ενα σημείο.

Αυτο εννοω γκρουπ φακέλωμα.

Αλλο να ανεβαζει ο καθενας απο τους 3 στο προφιλ του αντιστοιχα και αλλο να σκαει ενας φάκελος κοινος οτι αυτοι οι 3 ηταν εκει και καναν αυτό.

Και αυτό με τις ιδιωτικότητες που αναφέρει ο φίλος παραπάνω, αν εγω εχω μονο φίλοι και οι άλλοι 2 δημόσιο τι θα παιχτεί με τις φώτο?

Εγω φαντάζομαι οτι θα υπερισχύσει το δημόσιο

Καταλαβατε γιατι με χαλάει και που πάει το "γκρουπ φακέλωμα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό με τις ιδιωτικότητες που αναφέρει ο φίλος παραπάνω, αν εγω εχω μονο φίλοι και οι άλλοι 2 δημόσιο τι θα παιχτεί με τις φώτο?

Εγω φαντάζομαι οτι θα υπερισχύσει το δημόσιο

Καταλαβατε γιατι με χαλάει και που πάει το "γκρουπ φακέλωμα"

Είτε ανεβάσει ένας φίλος σου μια δική σου φωτογραφία public στο προφίλ του, είτε στον νέο shared folder, τι διαφορά έχει για εσένα; Άρα προφανώς πάντα γινόταν να ανέβει public φωτογραφία σου, απλά μπορείς να ελέγχεις εσύ το tag (να επιβεβαιώνεις και να ρίχνεις άκυρο στα tags).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...