Προς το περιεχόμενο

windows 8 64bit ubuntu 13.04 64 bit dual boot προβλημα


greek85

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω εγκατεστημενα τα windows 8 64bit εχω γραψει σε dvd τα ubuntu 13.04 64 bit και προσπαθω να τα περασω με dual boot, ομως στο παραθυρο εγκαταστασης δεν αναγνωριζει καθολου τα windows, παλια οταν ειχα windows 7 υπηρχε η επιλογη alognise που σε αφηνε να τα περασεις παραλληλα με τα windows και σε αφηνε επισης να ρυθμισεις και ποσα gigabyte θα ειχαν τα ubuntu

 

τωρα εμφανιζει αυτο το παραθυρο

 

34regdj.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να κανεις δικό σου setup τον σκληρό και να κανεις install το Linux σε ελεύθερο χορό που πρέπει να εxεις φροντίσει να εχεις από πριν.

Το μήνυμα για τα windows δεν θα στο βγάλει από τώρα αλλα όταν φτάσει το instalation να βάλει τον grub


Έτσι γίνετε
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι αυτο που λεει εχει βαση...αν ανιχνευσει εγκατασταση windows..σε αυτο το βημα το αναφερει και προτεινει παραλληλη εγκατασταση με τα windows (alongside)

μεχρι και να σου περασει τα δεδομενα απο το my music , my documents , my videos προτεινει αν βρει εγκατασταση  windows

 

 

τωρα κατι συνεβη στον φιλο και δεν ανιχνευει την εγκατασταση...δεν ξερω γιατι δυστυχως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ένα νέα partition στον ελέθευρο χώρο του δίσκου πρωτού ξεκινήσεις την εγκατάσαση και βάλτο σε αυτό. Θα σου βγάλει την κατάλληλη επιλογή. Το partition μπορείς να το κάνεις μέσω του live cd του ubuntu με το gparted πρόγραμμα.

Καλύτερα να το διαμορφώσεις σε ntfs η σε ext3-4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα boot με το gparted και εκει ομως εμφανισε το δισκο ως unallocated και δεν ειχε και το παρτισιον των 60 giga που δημιουργησα μεσα απο τα windows 8 , παλια τα ειχα περασει χωρις κανενα προβλημα,

δεν ξερω αν παιζει ρολο το οτι πριν απο κατι μηνες που ειχα περασει τα mac os iatkos σε ολο τον σκληρο δισκο αν απο αυτο ειναι και το προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα boot με το gparted και εκει ομως εμφανισε το δισκο ως unallocated και δεν ειχε και το παρτισιον των 60 giga που δημιουργησα μεσα απο τα windows 8

Προφανώς εδώ κάτι πήγε στραβά και δημιουργήθηκε πρόβλημα,στα win μπαίνει ακόμα;;;Έλεγξε αν από εκεί το βλέπει ακόμα το διαμέρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στα windows μπαινω κανονικα και το παρτισιον το βλεπει μονο τα Ubuntu δε το βλεπουν, τωρα θα κανω boot με το dvd των Ubuntu και θα δω αν αναγνωριζει το 60αρι παρτισιον, σε λιγο θα πω τι εγινε

 

edit: μπηκα με το dvd των Ubuntu και παλι δεν αναγνωρησε τους χωρους στο δισκο οπως και το 60αρι παρτισιον, εγκαταλειπω προς το παρον την προσπαθεια , δεν νομιζω οτι υπαρχει λυση , δοκιμασα τα παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit: μπηκα με το dvd των Ubuntu και παλι δεν αναγνωρησε τους χωρους στο δισκο οπως και το 60αρι παρτισιον, εγκαταλειπω προς το παρον την προσπαθεια , δεν νομιζω οτι υπαρχει λυση , δοκιμασα τα παντα

Ελπίζω στην εικόνα που ανέβασες να πατάς στο  «κάτι άλλο» έτσι;; Εκεί λογικά πρέπει να τον δείχνει τον 60,διαφορετικά όπως είπα λογικά θα έχει βγάλει πρόβλημα το partition table.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στο "κατι αλλο" πηγαινω και δεν εμφανιζει σωστα κανεναν χωρο του δισκου και επιπλεον το 60αρι παρτισιον δεν εμφανιζεται καθολου

320 giga unlocated γραφει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε partition μέσα από το ubuntu. τα windows γενικά έχουν μια απέχθεια στα άλλα λειτουργικά και ποιος ξέρει τι ταρζανιές κάνει ο partition manager των windows 8 μονο και μονο για να μην μπορείς να εγκαταστήσεις linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως τα windows είναι σε filesystem για το οποίο δεν υπάρχει υποστήριξη στο linux;

ReFS; 

Δεν ξέρω τι παίζει σε windows απλά έκανα μια αναζήτηση πρόχειρη.

Το μυαλό μου πήγε είτε σε μη συμβατό partition είτε σε μη αναγνώριση του controller/σκληρού; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε παλια windows τα ειχε εγκαταστησει με partition τα Ubuntu , δεν ξερω τι παιζει με τα 8 αν αυτα ευθυνονται

 

πριν μηνες ειχα κανει ολικο format σε hfs οταν του περασα τα iatkos, παιζει να πειραξε καμμια ρυθμιση του σκληρου?  

 

αν αφησω τα Ubuntu να κανουν εγκατασταση ολικη θα το κανει , αλλα ο πινακας κατατμησεων ειναι ανυπαρκτος , τι να πω πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο γιατι στο παρελθον εχω δοκιμασει σχεδον ολες τις εκδοσεις Ubuntu με τον κλασικο τροπο,

 

θελω να εχω και τα windows αποκλειστικα και μονο για καποια συγκεκριμενα προγραμματα που δεν παιζουν στα Linux, ενταξει υπαρχει το playlinux και το wine αλλα δουλευει για ορισμενα προγραμματα,



edit: αυτα τα μηνυματα εβγαλε και σε μενα οταν ετρεξα το gparted , κατι παιζεται με το format εδω γραφουν οτι θελει σε ntfs ms-dos αν καταλαβα καλα

 

http://akovid.blogspot.gr/2012/11/ubuntu1210-installer-does-not-detect.html

 

 

βρηκα και αυτο Via Gparted, format the entire disk (try to avoid GPT partitioning, use MsDos partition table)

εγω το ειχα κανει σε GPT το format



edit: επιτελους βρεθηκε η λυση

 

μπηκα με το dvd των ubuntu στο live και πηγα στο τερματικο και εδωσα την εντολη fixparts /dev/sda και λυθηκε αυτοματα το προβλημα τωρα μου εμφανιζει το alognise !

 

σας δινω και το screenshot μεσα απο το live

 

2d4ad0.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω βλεπω στο σκρινσοτ οτι επαιζε GPT και για αυτο τσινουσε η δουλεια...το fixparts το σβησε και για αυτο ρολαρε κανονικα μετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο boot loader των windows δεν επιτρέπει σε γενικές γραμμές να boot-άρεις διαφορετικό λειτουργικό σύστημα. Αυτό που κάνεις είναι να χρησιμοποιείς τον boot loader του Linux ο οποίος σου επιτρέπει να boot-άρεις οποιοδήποτε λειτουργικό σύστημα.

 

Ο ποιο συνηθισμένος boot loader στο Linux είναι o grub2 αλλά υπάρχουν και άλλοι (πχ syslinux).

 

https://el.wikibooks.org/wiki/Linux_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...