Προς το περιεχόμενο

Linux Mint 15. ( Ξαναεβαλα τα Windows 7 μετα απο 2 ημερες. )


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε βρηκα προκοπη με το elementary os. Καποιο conflict θα επαιζε. Εβαλα το ubuntu 12.04 LTS και μου φαινεται πολυ καλο. Το μονο αρνητικο οτι δε μου αρεσει τοσο το interface, αλλα συνηθιζεται..

 

Μερικες ερωτησεις :

 

1) Η σωστη διαδικασια για να κανω updates ειναι αυτη :


sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade && sudo apt-get autoremove
 
restart και μετα :
 

 sudo apt-get install update-manager-core

 

2) Στο transmission οταν παω να τεσταρω την port, μου λεει closed ή unknown. Εχω επιλεγμενο το UpNp. Εκανα και Port Forward, αλλα παλι τα ιδια.. Γιατι;

 

Μηπως να προτιμησω το deluge;

 

 

3) Μου βγαζει οτι η flash θελει update. Πως ακριβως το κανω; Και γιατι δεν εγινε update μεσω terminal;

 

 

Γενικα οταν λεει οτι η lts θα εχει υποστηριξη μεχρι το 2017, τι ακριβως εννοει; Οτι θα βγαινουν μεχρι τοτε updates για τα προγραμματα; Απλα δε θα μπαινουν τα καινουρια features, απο μελλοντικες εκδοσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Η σωστη διαδικασια για να κανεις update με το apt χωρις εκπληξεις ειναι

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get dist-upgrade
Η πρωτη εντολη σε συγχρονιζει με τον mirror που χρησιμοποεις, η δευτερη αναβαθμηζει οσα πακετα μπορουν να αναβαθμηστουν χωρις να βαλει ή να βγαλει επιπλεον πακετα και η τριτη κανει το ιδιο με τη δευτερη, συν την προσθαφαιρεση οσων πακετων χρειαζονται.

To update-manager τι το θες αμα ειναι να κανεις update απο το τερματικο?

 

2) Δες και το qbittorrent.

 

3) Screenshot or it didn't happen :P (για το flash). Πως το εκανες εγκατασταση?

Οταν λεει πως θα δεχεται updates ως το 2017 εννοει security updates, πχ δεν θα δεις νεοτερη εκδοση του... xfce ως τοτε. Μερικες γνωστες εφαρμογες βεβαια, κατ' εξαιρεση, αναβαθμηζονται με backporting.

 

Τελος, με dist-upgrade σκετο ΔΕΝ πας απο την ταδε εκδοση στην νεοτερη/επομενη. ΑΝ εχεις ορισει στo sources.list σου την νεοτερη εκδοση και κανεις update+upgrade+dist-upgrade, τοτε πας.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sudo apt-get install update-manager-core

 

Αυτο τι ακριβως κανει;

 

 

Επισης με ποια εντολη σβηνω εντελως καποιο προγραμμα; Και βασικα πως θα ξερω το ακριβες του filename; Μηπως να τα σβηνω απο το software manager;

 

Το flash δε το εκανα install. Μιλαω για το plugin που υπαρχει στο firefox και λεει οτι θελει update. Τι να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοεις το "sudo apt-get install update-manager-core", σου κανει εγκατασταση το πακετο update-manager-core, το οποιο εχει τα "βασικα" του update manager, μιας και υπαρχει εκδοσεις του (του update manager) για gnome, για kde και για command line μονο, και αυτες μπαινουν χωρια.

 

Αν εννοεις τα του apt...

- με "apt-get update" κανεις συγχρονισμο με τον mirror τον οποιο χρησιμοποιεις. Ο καθε mirror εχει μια λιστα απο πακετα που μπορεις να βαλεις στο συστημα σου. Αυτη τη λιστα συγχρονιζει, ωστε αν βαλεις κατι να ξερει που θα το βρει.

- τα "apt-get upgrade" και "apt-get dist-upgrade" κανουν οτι ειπα παραπανω

- με "apt-get install mitsos" κανει εγκατασταση του πακετου με ονομα "mitsos"

- με "apt-get remove mitsos" το κανει απεγκατασταση

- με "apt-get autoremove mitsos" το κανει απεγκατασταση και μαζι του και οτι αλλο μπηκε με αυτο και δεν χρειαζεται πλεον.Αν πχ μαζι με το amsn σου εβαλε την tcl και την tk, με σκετο remove θα βγαλει μονο το amsn, με autoremove θα βγαλει και τις tcl και tk εφοσον δεν τις θελει καποιο αλλο πακετο

- με "apt-cache search mitsos" ψαχνει να βρει ποια πακετα αναφερουν οτιδηποτε για "mitsos"

Αυτα εινια τα βασικα του apt.

 

Ολες οι παραπανω εντολες, εκτος της "apt-cache search", θελουνε sudo μπροστα επειδη οι αλλαγες που κανουν επιρρεαζουν το συστημα.

 

Το "flash" που ηρθε προεγκατεστημενο θα ειναι καποιο σαβουρο-opensource εναλλακτικο για το flash, πχ το gnash, to swfdec ή καποιο αλλο το οποιο εμφανιζεται για browser σαν "flash εκδοση 10.999999". Βγαλτο οποιο και να ειναι και βαλε το κανονικο flash με

sudo apt-get install flashplugin-installer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To purge ειναι παρομοια εντολη με το remove;

 

Διαβασα καπου οτι τα config files πρεπει να τα σβηνεις μονος σου. Ισχυει;

 

Πως ξερω το filename του καθε προγραμματος; Θελω να σβησω αρκετα πραγματα που ηρθαν προεγκατεστημενα, οπως διαφορα παιχνιδια, αλλα δε ξερω τα ονοματα τους. Να τα σβησω απο το software manager;

 

Τελος, υπαρχει κατι για να βελτιωσω την εμφανιση; Δε με βολευει και τοσο η μπαρα στα αριστερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το purge είναι σαν το remove αλλά σβήνει και τα config files

θα σε βόλευε καλύτερα το software manager μέχρι να εξοικειωθείς

 

για την εμφάνιση δεν έχω ιδέα από unity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα config files δε χρειαζονται πουθενα, ετσι; Μπορω να σβηνω και τα installer κανονικα;

 

Εβαλα το restricted extras, αλλα για δοκιμη ξαναπερασα και το flash. Αλλα ηδη εχω την τελευταια εκδοση. Τωρα δε ξερω γιατι ο firefox λεει οτι χρειαζεται update.

 

Η εκδοση που εχω : 11.2.r202

 

Αν και απ'οτι βλεπω αυτη ειναι και η τελευταια εκδοση του flash. Οποτε ειναι καποιο bug του firefox;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...