Προς το περιεχόμενο

Linux Mint 15. ( Ξαναεβαλα τα Windows 7 μετα απο 2 ημερες. )


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγώ έχω θέμα με linux mint 15 olivia cinammon όταν ανοίγω το pc μου βγάζει το σύστημα στα αγγλικά (δηλαδή ο κάδος απορριμμάτων γίνεται Trash) αν κάνω όμως επανεκκίνηση είναι στα ελληνικά όπου τα έχω ορίσει !! Μάλλον θα είναι bug αν και έχω τα τελευταία updates  :unsure:  :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μαλλον δε καταλαβατε κατι. Ειχα 1 χρονο περιπου linux. Απλα δημιουργησα αυτο το θεμα, για να πω οτι η συγκεκριμενη εκδοση ειναι τελειως unstable!

 

Εαν απαγορευεται η κριτικη, τοτε σβηστε το θεμα.

 

Θα το σκεφτω εαν ξαναβαλω, και αυτο θα ειναι unity.

 

 

Λες ότι είχες ένα χρόνο linux λες και είναι κάτι άλλοι έχουν δεκαετίες πάνω στο linux.

 

"Ασε που κατι control center, Vaio care κτλ, δεν υπαρχουν."

 

ΕΥΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Που δεν τα έχει έπρεπε να λες

 

 

"Θα το σκεφτω εαν ξαναβαλω, και αυτο θα ειναι unity."

 

 

To Unity ειναι οτι χειροτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια εκδοση προτεινεις;

 

Εδω ειναι λιγο δυσκολο να απαντησεις ετσι απλα

 

Βασικα το πρωτο που πρεπει να κοιταξεις ειναι σε τι μηχανημα θα μπει και τι χρηση θα κανεις σε αυτο 

 

Εγω θα προτεινα να κατεβασεις δυο τρεις διανομες  σε live dvd τρεξτες αν δεν εχεις ασχοληθει και δες ποια σου καθεται καλυτερα στο ματι.

 

Επειδη ειναι περισοτερο προσωπική γνωμη του καθενος για το ποια ειναι καλυτερη διανομη δεν μπαινω και στην διαδικασια να προτεινω απλως θα σου γραψω αυτες που δουλευω και οπως θα δεις δεν εχω κολησει σε μια .

 

1. φορητος με mint 13 LTS xfce (10 χρονος φορητος κοβει βολτες ολη μερα σπιτι -δουλεια ) εχω βολευτει χρονια με mint σε αυτον

2. server debian stable (mail,ssh,samba) αραγμενος σε παταρι 24/7 εξυπηρετει τα υπολοιπα στο σπιτι

3.desktop με ubuntu 12.04 δικη μου χρηση

4.desktop του υιου με Manjaro (επειδη μ αρεσει το arch αλλα πολυ τεμπελης να το στησω απο αρχης) και εδω υπαρχει και παραθυρο διανομη τα 7 για να μπορει να παιζει και κανα παιχνιδι οποτε θελει

 

* οπως προσεξες δεν κυνηγαω νεες εκδοσεις (οι περισοτερες ειναι lts kai stable)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως παιδεύτηκα αρκετά με το Mint και άκρη δεν έβγαλα.

Έστησα manjaro και βρήκα την ησυχία μου (μέχρι στιγμής).

Ήδη η συγκεκριμένη διανομή κατάφερε να ανεβάσει την εκτίμησή μου προς το arch που δεν το συμπαθούσα ιδιαίτερα.

 

Πάντως το Mint δεν είναι ότι καλύτερο...κουβαλάει αρκετά "κουσούρια" του ubuntu που είναι, κατά την γνώμη μου πάντα, ότι χειρότερο από linux και αργό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το Mint δεν είναι ότι καλύτερο...κουβαλάει αρκετά "κουσούρια" του ubuntu που είναι, κατά την γνώμη μου πάντα, ότι χειρότερο από linux και αργό.

 

Δεν έχεις δοκιμάσει το elementary OS (λογικά) για αυτό το λες αυτό. Βασίζεται σε Ubuntu αλλά πάει σφαίρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι δωρεαν; Κατι λεει για 10$ στο site τους.

 

Ποια κουσουρια εχει το ubuntu;

 

Τελος, πιστευετε οτι χρειζονται οι drivers για την καρτα γραφικων, σε ενα λειτουργικο linux, με αποκλειστικο σκοτο το ιντερνετ; Αντε και κανα τραγουδι,ταινια ( Full HD ). Ισως για τις ταινιες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι δωρεαν; Κατι λεει για 10$ στο site τους.

 

Ποια κουσουρια εχει το ubuntu;

 

Τελος, πιστευετε οτι χρειζονται οι drivers για την καρτα γραφικων, σε ενα λειτουργικο linux, με αποκλειστικο σκοτο το ιντερνετ; Αντε και κανα τραγουδι,ταινια ( Full HD ). Ισως για τις ταινιες;

 

 

αν εχεις ιντελ...θελοντας και μη περναει τους drivers αυτοματα και τελος.

 

αν εχεις ati ή nvidia (για συγχρονες μιλαω) καλο ειναι να περναμε τους κλειστους οδηγους...για διαφορους λογους

 

1.αν ειναι διπλη καρτα intel-nvidia θα θες να δουλευει το optimus αρα bubblebee , αρα κλειστοι οδηγοι (αν και απο καποια εκδοση και περα οι οδηγοι υποστηριζουν το optimus αλλα δεν ξερω κατα ποσο δουλευει σωστα)

2.με τους κλειστους οδηγους εχεις προσβαση και ελεγχο πολλες φορες σε θερμοκρασιες και βλεπεις τι παιζει.Επισης κανει scaling στην καρτα να μην παιζει παντα φουλ και υπερθερμαινεται

3.διαφορα προγραμματα που μπορουν να χρησιμοποιησουν την καρτα γραφικων (π.χ. vlc για να παιξει βιντεο , browser , παιχνιδια , κανα βαρυ DE , βλεπε unity ) την χρησιμοποιουν και ξελαφρωνουν λιγο τον επεξεργαστη..με ο,τι αυτο συνεπαγεται απο θεμα θερμοκρασιων....

 

 

στην περιπτωση σου ναι ..για τις full hd , θα βοηθησει η καρτα γραφικων..αρα ναι...καλο ειναι να τους περασεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 10$ δολλάρια είναι προαιρετικό donation. Μπορείς να το κατεβάσεις και χωρίς να πληρώσεις. Κατέβασέ το και αν σου αρέσει καλό είναι να τους στηρίξεις.

 

πιστευετε οτι χρειζονται οι drivers για την καρτα γραφικων

Προκειμενου να χρησιμοποιησεις την καρτα γραφικων, χρειαζεσαι καποιον driver. Χωρις ειναι σαν να μην την εχεις. Αν εννοείς, για τη διαφορά μεταξύ κλειστών και ανοικτών οδηγών, σου απάντησε ο mphxths.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αν θες τη γνώμη μου δοκίμασε Kubuntu ή οτιδήποτε άλλο με KDE...είναι μακράν ότι πιο ολοκληρωμένο σε DE σε linux...και πραγματικά χωρίς πολλά πολλά μπορείς να το προσαρμόσεις όπως εσύ θες και σου αρέσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα δε εβαλα τα elementary OS, και ηρθε προβλημα. Βασικα πριν κανω κανω το installation. Μου λεει οτι δεν ειμαι connected to the internet. Στα settings που παω, λεει wired cable unplugged, ακομα και οταν το βαζω στο ON, πηγαινει ξανα στο off απο μονο του..

 

Καμια ιδεα; Λογικα κατι με την bios παιζει; Εχω windows 7 64 bit. Και κανω boot απο το sandisk extreme, το οποιο ειναι usb HARD DRIVE. Και οχι flash drive ή removable media..

 

Γενικα την εχω πατησει μου φαινεται με αυτο το usb..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα δε εβαλα τα elementary OS, και ηρθε προβλημα. Βασικα πριν κανω κανω το installation. Μου λεει οτι δεν ειμαι connected to the internet. Στα settings που παω, λεει wired cable unplugged, ακομα και οταν το βαζω στο ON, πηγαινει ξανα στο off απο μονο του..

 

Καμια ιδεα; Λογικα κατι με την bios παιζει; Εχω windows 7 64 bit. Και κανω boot απο το sandisk extreme, το οποιο ειναι usb HARD DRIVE. Και οχι flash drive ή removable media..

 

Γενικα την εχω πατησει μου φαινεται με αυτο το usb..

 

Δοκίμασε να το τρέξεις με Live CD.

 

Για το elementary OS όπως και για κάθε διανομή Linux, να ξέρεις ότι θέλει και λίγο ψάξιμο από μόνο σου για να λύσεις κάποια πράγματα. Ας πούμε, στο eOS δεν έχει minimize button πάνω στο παράθυρο. Μέσω του dock κάνεις minimize. Μπορείς να το αλλάξεις αυτό και να το κάνεις όπως τα windows άμα ακολουθήσεις τα βήματα όπως αυτό το βίντεο. Επίσης, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το desktop για να βάλεις εικονίδια ή φακέλους. Αν δεν έχεις πρόβλημα με αυτό τότε θα μείνεις αρκετά ικανοποιημένος από τη διανομή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα δοκιμάσει όταν ήταν σε beta μορφή, μου άρεσε πολύ το interface αλλά μου φάνηκε αρκετά laggy....

Η αλήθεια είναι όμως ότι δεν το έχω δοκιμάσει τώρα τελευταία και διαβάζω καλά λόγια γενικότερα.

 

Μόλις καταφέρω θα το περάσω να το δω πάλι  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως με Νvidia κάρτα γραφικών (το αναφέρω γιατί με ATI κάρτες έχουν αναφερθεί κάποια λαγκαρίσματα αλλά λύνονται με κατέβασμα proprietary driver) 2 GB RAM και Q6600 πάει σφαίρα και δεν έχω καθόλου κολλήματα. Σαφώς σε beta είναι σχεδόν διαφορετικό λειτουργικό. Δεν το είχα δοκιμάσει προσωπικά για να δω ποια προβλήματα λύθηκαν, αλλά διάβασα από διάφορα άτομα που το είχαν δοκιμάσει πιο παλιά και αναφέρουν ότι τώρα είναι αρκετά πιο stable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...