Προς το περιεχόμενο

Linux Mint 15. ( Ξαναεβαλα τα Windows 7 μετα απο 2 ημερες. )


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γρηγορο το linux mint, αλλα μου δημιουργουσε αρκετα προβληματα. Ισως επειδη δεν ειναι σταθερη η εκδοση. Πολλες φορες μου εβγαζε ενα παραθυρο κατα την εκιννηση και επρεπε να διαλεξω το λειτουργικο ή το memtest. Αλλες φορες δε το εβγαζε και φορτωνε απευθειας το λειτουργικο.

 

Επισης πολλες φορες εκει που φορτωνε το linux mint logo, εβγαζε κατι μηνυματα σε πρασινο χρωμα, δε καταλαβα και πολλα απο αυτα που ελεγε.. Επρεπε να περιμενω κανα λεπτο, και μετα εμπαινε στο λειτουργικο.

 

Και το software manager πολλες φορες αργουσε να φορτωσει, και αλλες φορες κολλουσε.

 

Καποιος με παρομοια προβληματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και το software manager πολλες φορες αργουσε να φορτωσει, και αλλες φορες κολλουσε.

 

 

Ειχα δοκιμασει το Linux Mint 15, πριν βαλω το Manjaro κι αντιμετωμισα το προβλημα που αναφερεις με το synaptic.

 

Μετα απο καμποσο googlarisma, διαβασα οτι κατα λαθος βαλανε την experimenal εκδοση, η οποια κολλαγε (αν διαλεγες πανω απο 5 προγραμματα) ή αργουσε, οποτε σαν λυση (η οποια και δουλεψε αψογα για το συντομο διαστημα που το ειχα στο laptop) προτειναν να βγαλεις την τρεχουσα εκδοση του synaptic και να βαλεις την προηγουμενη stable (διναν μαλιστα και το deb αρχειο).

 

Οσων αφορα τα υπολοιπα προβληματα που αναφερεις, δεν τα συναντησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια απο τα ιδια εκτος απο το delay στο startup...

έβαλα ubuntu αλλά το unity δεν μου αρεσε καθόλου και μου φάνηκε πολύ δυσχρηστο και kubuntu βαρυ (το έβαλα σε παλιο PC)... βεβαια μετά απο 4 χρόνια OSX τα έχασα οταν ειδα τα νέα desktop (δυσάρεστα δυστυχώς γιατί μου φάνηκαν αρκετά δυσχρηστα, σε βαθμό που σκεφτόμουν να ξαναβάλω win XP)

τελικά το Μint μου φάνηκε ποιο normal (για τα δικά μου δεδομένα)

 

Για τον software manager βάλε synaptic και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα...

 

τα προβλήματα στα έκανε μετά το installation πριν ή μετα τα update? (σε εμένα αν και τα έκανα σχετικά σύντομα νομίζω οτι απο εκεί και μετά αρχισαν τα κολληματάκια... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρηγορο το linux mint, αλλα μου δημιουργουσε αρκετα προβληματα. Ισως επειδη δεν ειναι σταθερη η εκδοση. Πολλες φορες μου εβγαζε ενα παραθυρο κατα την εκιννηση και επρεπε να διαλεξω το λειτουργικο ή το memtest. Αλλες φορες δε το εβγαζε και φορτωνε απευθειας το λειτουργικο.

Στο εβγαζε παντα, απλα μπορει να μην το προσεχες. Υπαρχει επιλογη για το ποση ωρα θα περιμενει πριν εκκινησει το προεπιλεγμενο λειτουργικο. Λογικά το timer θα είναι ορισμένο στα 5 δευτερόλεπτα (ή κάτι τέτοιο)

 

εβγαζε κατι μηνυματα σε πρασινο χρωμα

Θα πρέπει να δώσεις περισσότερες πληροφορίες. Η παραπάνω φράση δεν λέει τίποτα.

 

Και το software manager πολλες φορες αργουσε να φορτωσει, και αλλες φορες κολλουσε

Δοκίμασε αυτό που λέει ο dpilio και ψάξε στο forum του mint.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο πράγμα μετά από μια εγκατάσταση linux είναι να κάνουμε τα update της και μετά ένα restart. Ως συνήθως μετά απο κανα μήνα διορθώνουν όλα τα bug που υπάρχουν . Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και κάποια άλλη διανομή όπως το ubuntu η το kubuntu 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να ασχοληθω ξανα. Ισως ηθελε και drivers, επειδη τα εβαλα σε λαπτοπ. Ασε που κατι control center, vaio care κτλ, δεν υπαρχουν.

 

Ειχα απενεργοποιησει και το virtual machine απο bios. Θυμαμαι στα μηνυματα οτι ανεφερε και κατι σχετικο. Επισης συγκρατησα μονο τη λεξη fastpath.

 

Τα προβληματα ξεκινησαν αφου εβαλα τους nvidia drivers, αν σημαινει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα  ποιος ο σκοπος υπαρξης του θεματος ?

 

αν ειχες προβλημα και θελεις καποια βοηθεια να λυθει το καταλαβαινω 

 

αλλα απλως για να μας πεις οτι προτιμας τα παραθυρα και τα προγραμματα που εχεις εκει δεν 

 

δεν βλεπω λογω υπαρξης θεματος

 

και μαλιστα σε ενα τοπικ που οι περισοτεροι η δεν δουλευουν καν πια με παραθυρα η τα εχουν σαν δευτερο λειτουργικο :)

 

* Σε περιπτωση που οντως ενδιαφερεσαι να ασχοληθεις  καλυτερα διαλεξε μια σταθερη εκδοδη απο της εκδοσεις που κυκλοφορουν

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΌΠΟΙΑ διανομή και να δοκιμάσεις, αν δεν καταλάβεις ότι (ειδικά στην αρχή) πρέπει να μάθεις δυο πράγματα(έστω και σε ubuntu και παρεμφερή όπου θεωρούνται διανομές για αρχάριους) και να επεμβαίνεις που και που, τότε ΔΕΝ πρόκειται να σου αρέσει το linux και θα σχηματίσεις μία λάθος/κακή γνώμη για αυτό. Το linux έχει και μια ιδεολογία από πίσω του. Μπορείς να είσαι ένας απλός χρήστης όπου θα κάνεις την δουλειά σου αλλά αυτό το κάνεις με οποιοδήποτε λειτουργικό αλλά ΔΕΝ είναι αυτή η ουσία!!! Σκέψου ότι είναι σαν να έχεις ένα αυτοκίνητο με ανοικτό το καπό...αν ξέρεις πέντε πράγματα αυτό είναι δώρο Θεού, αν δεν ξέρεις και περιμένεις τον μάστορα να έρθει τότε είτε ανοικτό είτε κλειστό το καπό το ίδιο σου κάνει....

 

Φιλικά!!!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δε καταλαβατε κατι. Ειχα 1 χρονο περιπου linux. Απλα δημιουργησα αυτο το θεμα, για να πω οτι η συγκεκριμενη εκδοση ειναι τελειως unstable!

 

Εαν απαγορευεται η κριτικη, τοτε σβηστε το θεμα.

 

Θα το σκεφτω εαν ξαναβαλω, και αυτο θα ειναι unity.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ότι εμείς δεν το καταλάβαμε, είναι ότι εσύ δεν το είπες πουθενά. Το μόνο που φαίνεται είναι ότι επέστρεψες στα win μετά από 2 μέρες χρήσης του Mint. Τι να συμπεράνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικοτερα το θεμα το ανοιξα, για να κανουμε μια συζητηση γυρω απο την 15η εκδοση του linux mint. Το οτι εβαλα και στην παρενθεση το σχολιο μου, δε πρεπει να επηρεασει το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επηρεάζει, γιατί είναι άλλο πράγμα να παραπονιέται κάποιος εντελώς άσχετος με το αντικείμενο και άλλο να παραπονιέται κάποιος εξοικειωμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...