Προς το περιεχόμενο

Το 6tag φέρνει την πλήρη εμπειρία του Instagram στα Windows Phone 8


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η συζήτηση για την πληρότητα του Windows Phone Store σε εφαρμογές, σχεδόν πάντα καταλήγει στην απουσία επίσημης εφαρμογής Instagram, ένα κενό που φαίνεται ότι καλύπτεται από σήμερα αν και όχι από το ίδιο το Instagram.Η εφαρμογή 6tag η οποία είναι από τώρα διαθέσιμη στο Windows Phone Store, είναι μία ακόμη εφαρμογή τρίτου κατασκευαστή με τη διαφορά ότι παρέχει σχεδόν τα πλήρη χαρακτηριστικά της εφαρμογής που βλέπουμε στο iOS και στο Android, συμπεριλαμβανομένου και του ανεβάσματος video.

 

Χρησιμοποιώντας τη μέθοδο του reverse engineering, το 6tag διαθέτει χαρακτηριστικά όπως τα γνωστά φίλτρα, geo-tagging, διαμοιρασμού φωτογραφιών σε ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης κ.α. Υπάρχει ακόμα υποστήριξης της νέας δυνατότητας του Instagram, του ανεβάσματος 15 δευτερολέπτων video, αν και ο χρήστης θα πρέπει να προχωρήσει σε πληρωμή χρηματικού αντιτίμου . Για τις υπόλοιπες δυνατότητες της εφαρμογής όπως τη λήψη φωτογραφιών, η εφαρμογή είναι δωρεάν, εμφανίζοντας διαφημίσεις στο κάτω μέρος.

 

Πάντως με βάση τα γεγονότα του προηγούμενου μήνα όπου το Instagram προχώρησε σε αλλαγή στο api προκαλώντας έτσι σοβαρά προβλήματα λειτουργίας σε εφαρμογές τρίτων κατασκευαστών, κανείς δε μπορεί να είναι σίγουρος ότι το φαινόμενο δε θα επαναληφθεί.

 

Το 6tag είναι δημιουργία του προγραμματιστή Rudy Huyn ο οποίος έχει κυκλοφορήσει αρκετά καλές εφαρμογές όπως το 6sec, μια ανεπίσημη πρόταση για το Vine, ενώ στο πρόσφατο συνέδριο Build 2013, είδαμε τον εντυπωσιακό του τοίχο που αποτελείται από εκατοντάδες Lumia 820.

 

File.png Download: 6tag για Windows Phone 8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μη βιαστείτε να πείτε ότι δεν είναι η επίσημη και τα λοιπά...να ξέρετε πως η εφαρμογή έχει πάρει έγκριση από το ίδιο το instagram.

Από το wpcentral:

"The app is not official or endorsed by Instagram ..."

http://www.wpcentral.com/6tag-instagram-windows-phone-now-available

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα το profile του Rudy Huyn στο.twitter και θα καταλάβεις εξού και οι όροι λένε πως στο όνομα δε μπορεί να περιέχεται η λέξη insta ή gram.....είναι powered by instagram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρησιμοποιω instagram αλλα ο Rudy ειναι ο πιο παθιασμενος (και ταλαντουχος) developer που εχω δει σε mobile apps. Δεν εχω καμια αμφιβολια οτι το 6tag θα ναι αψογο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τύπος είναι φοβερός. Δοκίμασα χθες την εφαρμογή σε lumia 520 και πεταει. Και το 6tag αλλα και το 6sec είναι τρομερές εφαρμογές τοσο από άποψη performance αλλα και UI! Φτιάξε ρε Rudy και μια fb app τώρα να τους δείξεις πώς γίνεται!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέρα μεγάλης χαράς για τους απανταχού χίπστερς...

εμενα μου αρεσει η κοκκινομάλλα στην τριτη φοτο...

 

α συγνώμη,

νόμιζα πως πετάγαμε άκυρα σχόλια..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα, αυτο το κραξημο του instagram (ενος υπεροχου εργαλειου μοιρασματος φωτογραφιων και στιγμων κατα την γνωμη μου) στα πλαισια της αντι-hipsterilas παντα το θεωρουσα χαζο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα, αυτο το κραξημο του instagram (ενος υπεροχου εργαλειου μοιρασματος φωτογραφιων και στιγμων κατα την γνωμη μου) στα πλαισια της αντι-hipsterilas παντα το θεωρουσα χαζο.

Καλο και αγιο,αλλα μας τα εχουν κανει τσουρέκια μ'αυτο το app!

Υπαρχουν πολλοι τροποι να κανεις την δουλειά σου και χωρις αυτο,αλλα κατάντησε να θεωρείται το πιο must app,γιατι αλλη δουλεια δε κανουμε με το smartphone και tablet,εκτός απο το να μοιράζουμε τις φωτογραφίες μας απο δω και απο κει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εντάξει ρε παιδιά δεν μας αναγκάζει κανείς να χρησιμοποιούμε το instagram. Σε όσους αρέσει. Και αρέσει σε αρκετούς.  Ο Rudy είναι εξαιρετικά ταλαντούχος και το 6tag παρά τις παιδικές ασθένειες που αντιμετωπίζει προσφέρει την πλήρη εμπειρία του instagram στα windows phone. Ωστόσο τα Windows Phone χρειάζονται και το επίσημο app, για λόγους prestige και διαφήμισης.  Π.χ στη διαφήμιση της νέας ναυαρχίδας της Nokia έχοντας το instagram στην οθόνη όσο και να το κάνεις βοηθάει στις πωλήσεις περισσότερο από το να έχεις το 6tag, όσο καλό και αν είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει παρατηρήσει κανείς αυξημένη κατανάλωση data με το 6tag ή μόνο εγώ; Όχι, δεν έχω κατεβάσει/ανοίξει κανένα νέο app.

 

 Το έχουν παρατηρήσει και άλλοι φίλοι. Αυξημένη κατανάλωση δεδομένων, χρήση μεγάλου ποσοστού της μνήμης και πιο γρήγορη πτώση της μπαταρίας. Η κατανάλωση είναι μεγαλύτερη με το ανέβασμα βίντεο, τα περισσότερα από αυτά τα προβλήματα έχουν ήδη διορθωθεί πάντως με τη νέα έκδοση σύμφωνα με το R. Huyn. (το update βρίσκεται ακόμα στη διαδικασία έγκρισης της Microsoft νομίζω) Ακόμα υπάρχουν πολλές βελτιώσεις στον τομέα της ασφάλειας και των anti-spam filter του instagram ώστε να μην υπάρχει μελλοντικό πρόβλημα. O Rudy είναι πολύ καλός χάκερ και ίσως ο καλύτερος στα WP σε αυτό που λέμε reverse engineering. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...