Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To Θέμα είναι αν γνωρίζουν οι αρχαιολόγοι εαν οι βασιλικοί τάφοι σφραγίζονταν κατευθείαν ή μέναν για κάποιο διάστημα ανοιχτοί(ακόμα και χρόνια) για κάτι σαν  προσκήνυμα .Αν ισχύει το δεύτερο τότε ίσως ο Αλέξανδρος έστειλε κάποια κειμήλια του στον τάφο του πατέρα του πριν σφραγιστεί ως ένδειξη τιμής.(Μην ξεχνάμε ο πατέρας του έπαιξε μεγάλο ρόλο στην απόφαση του για εκστρατεία ενάντια των Περσών) Έναν τάφο δηλαδή που σιγά σιγά εμπλουτίζεται.

Και η Αμφίπολη ήταν ο τάφος που ήθελε να φτιάξει για τον πατέρα του(σαν Πυραμίδα) εξού και οι πολλές ομοιότητες στον τρόπο σφράγισης με τις Αιγυπτιακές πυραμίδες.

Για Αλέξανδρο δεν τον κόβω στην Βεργίνα γιατί στην τοιχογραφία αν είναι ο ο ίδιος που  απεικονίζεται  σε πολλή μικρή ηλικία 15-16 (όταν δολοφονήθηκε ο πατέρας του )ακόμα και να πάρουμε το ενδεχόμενο ο δημιουργός απλά να τον θυμάται όπως τον είδε τελευταία φορά θα έφτιαχνε ένα Αλέξανδρο τουλάχιστον 21-22 χρονών και κάτι διαφορετικό από ένα απλό κυνήγι στο δάσος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όλη η δήλωση της κ. Περιστέρη

 

https://www.youtube.com/watch?v=IJyDsNybZ2M#t=14

 

 

"και πιστεύω οτι αυτό το μνημείο, είναι ακράδαντα του 4ου π.Χ. αιώνα και έχουμε όλες τις αποδείξεις για αυτό"

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς Admin:

 

Προτεινω οι νικητες της ψηφοφοριας να κερδισουν ενα custom name, Indiana Jones για τους αντρες και Tomb Raider για τις γυναικες :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Brute force στον server ζητώντας όλα αρχεία που το όνομά τους ταιριάζει στην λογική με την οποια τα αποθηκεύουν.

One line bash script.

 

for i in {0..200}; do wget http://www.yppo.gr/images/l_149"$i".jpg; done
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.capital.gr/NewsTheme.asp?id=2112481

 

Στο τέλος του άρθρου η απάντηση της Παλαγγιά για την προσωπική επίθεση που της έγινε.

Αυτή έγραφε τα περί μπουλντόζας;

 

BTW δεν νομίζω να επιτέθηκε σε κάποιον η Δεκαοχτούρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα τωρα θα αρχισει κοντρα μεταξυ των 2 ?  αχαχαχχαχαχα!!!!

 

 

Παλαγγιά κατά Περιστέρη: Βιάστηκε να πει πράγματα που δεν τεκμηρίωσε για την Αμφίπολη

 

Σήμερα, η κυρία Παλαγγιά συνεχίζει την «κόντρα». Με δηλώσεις της στα «Παραπολιτικά FM» σχολίασε: «Λυπήθηκα πολύ για την προσωπική επίθεση που μου έγινε. Λέχθηκε ότι επιζητώ την δημοσιότητα. Η κυρία Περιστέρη επιτέθηκε μόνο σ' εμένα. Μόνο εγώ εξέφρασα άποψη για τον τάφο της Αμφίπολης; Αλλά φαίνεται ότι όσοι συμφωνούν μαζί της δεν επιζητούν την δημοσιότητα. Μόνο εγώ...». 

«Πρέπει να υπερασπιστώ τον εαυτό μου», πρόσθεσε, υπογραμμίζοντας πως «εφόσον δεν έχει τεκμηριωθεί η χρονολόγηση ίσως δεν είναι τελείως αθέμιτο να γίνονται υποθέσεις εργασίας. Κατηγορούμεθα ότι δεν έχουμε δει την ανασκαφή. Μα, δεν μπορούμε να την δούμε. Δεν είναι δυνατή η πρόσβαση! Το να γίνονται προσωπικές επιθέσεις είναι στενάχωρο. Μακάρι να βρει στοιχεία να με διαψεύσει. Αλλά δεν έχω δει τίποτα. Νομίζω ότι βιάστηκε να πει πράγματα τα οποία δεν τεκμηρίωσε».

«Εφόσον έχουν μιλήσει τόσο πολλοί άλλοι διατηρώ το δικαίωμα να πω την γνώμη μου. Δεν έχω αλλάξει θέση. Δεν έχει βρεθεί κάτι που να με διαψεύδει. Η χρονολόγηση που την τοποθετούν στον 4ο αιώνα συνδέθηκε με τον Λεόντα της Αμφίπολης. Λένε ότι βρέθηκε ένα μέρος της χαίτης. Το να βρέθηκε ένα κομμάτι του σε επιχώσεις δεν λέει κάτι. Υπήρχαν πολλοί τάφοι στην περιοχή. Μια προσωπική επίθεση δεν είναι σωστή και έχω στενοχωρηθεί πολύ. Λέω ότι προσωπικά δεν έχω πειστεί. Δεν έχει σημασία τι εποχής είναι το μνημείο. Παραμένει πολύ σημαντικό. Όποτε κι αν έγινε είναι ένα σημαντικό μνημείο. Προς το παρόν επιμένω αλλά ο χρόνος θα δείξει», σημείωσε ακόμη.

 

 

 

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!! :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.capital.gr/NewsTheme.asp?id=2112481

 

Στο τέλος του άρθρου η απάντηση της Παλαγγιά για την προσωπική επίθεση που της έγινε.

Πολύ σωστό είναι αυτό που λέε η Παλαγγιά:

 

«(...) εφόσον δεν έχει τεκμηριωθεί η χρονολόγηση ίσως δεν είναι τελείως αθέμιτο να γίνονται υποθέσεις εργασίας. Κατηγορούμεθα ότι δεν έχουμε δει την ανασκαφή. Μα, δεν μπορούμε να την δούμε. Δεν είναι δυνατή η πρόσβαση! Το να γίνονται προσωπικές επιθέσεις είναι στενάχωρο. Μακάρι να βρει στοιχεία να με διαψεύσει. Αλλά δεν έχω δει τίποτα. Νομίζω ότι βιάστηκε να πει πράγματα τα οποία δεν τεκμηρίωσε».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.capital.gr/NewsTheme.asp?id=2112481

 

Στο τέλος του άρθρου η απάντηση της Παλαγγιά για την προσωπική επίθεση που της έγινε.

 

Αυτή δεν έλεγε ότι οι Καρυάτιδες κλειδώνουν τη χρονολογία του μνημείου στον πρώτο πΧ αιώνα? Τώρα γιατί τα γυρνάει έτσι?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφόσον δεν έχει τεκμηριωθεί η χρονολόγηση ίσως δεν είναι τελείως αθέμιτο να γίνονται υποθέσεις εργασίας.

 

 

Κανεις δε λέει όχι στις υποθέσεις. Η τυπισσα εμφανίστηκε σιγουρη ομως και όσο νάναι τη προσβάλει τη Περιστέρη.

Ας προσεχε κατ εμέ. Λάθος της που το παιζει και προσβεβλημένος κόμης τωρα.

Οπως ειπα και νωρίτερα, όσοι εμφανιζονται σιγουροι στο τέλος να τους κάνουν ρομπα τα κανάλια.

Αλλο εικασία, άλλο είμαι σίγουρος οτι ο τάφος ειναι Ρωμαικός.

 

Μέγιστη κωλοτούμπα.

 

Προχώρα Περιστέραμ...είμαστε μαζί σου :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτά είναι τα χωματουργικά μηχανήματα που χρησιμοποίησαν είχαμε δίκιο όσοι λέγαμε πως αποκλείεται να χρησιμοποίησαν τεράστια μηχανήματα. Δείτε τα σε σύγκριση με τα επιβατικά αυτοκίνητα δίπλα.
 

r6ZDsPY.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...