Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λέτε να φτάσαμε στο τέλος και το αντικείμενο προς δοξασία να βρισκόταν στην μέση του δωματίου του πίκατσου;

 

Εγώ πιστεύω πως ό,τι ήταν, ήταν ανοιχτό προς τον κόσμο, και σφραγίστηκε αργότερα(και πρόχειρα)

 

Επίσης, από την στιγμή που ο γύρω γύρω τοίχος δεν επικοινωνεί με το υπόλοιπο μνημείο και ήταν απλώς διακοσμητικός για να φαίνεται από μακρυά, τότε το εσωτερικό αφού δεν είναι σκαμμένο όλο, πιθανώς να είναι μόνο αυτός ο διάδρομος και να μην έχει πολύ ψωμί η υπόθεση. Πιστεύω βέβαια πως θα υπάρχει ένα ακόμα δωμάτιο που θα είναι και μεγαλύτερο, και θα είναι στο κέντρο της περιμέτρου. Θα ήταν κουλό το δωμάτιο να μην είναι μεγαλύτερο από τον διάδρομο, και να μην είναι και στο κέντρο.

 

 

Βέβαια έχει ειπωθεί πως υπάρχει και υπόγειο οπότε μπορεί να έχουμε πολλά να δούμε ακόμα.

 

 

Πάντως όσο περνάει ο καιρός τόσο ξενερώνω με τις πιθανότητες να μην δούμε κάτι ακόμα μεγάλο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήταν τελείως άδειο... προφανώς και υπήρχαν τα απιστύλια μέσα και ποιός ξέρει τι άλλο θα βρήκαν.... αλλα είπαν στη δημοσιότητα οτι ήταν άδειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν τι να βρήκαν δηλαδή; Και με ποιο τρόπο να το κρατήσουν μυστικό; Με δεμένα μάτια σκάβουν οι εργάτες; Τους κάνουν και σωματικό έλεγχο για κινητά με κάμερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εν λόγω σχεδιαστική αποτύπωση περιέχει ανακρίβειες... μα πως επιτράπηκε η τοποθέτηση φτερών και προτεταμένων χεριών; 

συγγνώμη αλλά είναι λάθος 

Γιατί ζητάμε ακρίβεια; Ένα σκίτσο είναι. Ούτε κλίμακα έχει, ούτε διαστάσεις. Μια άποψη του χώρου δίνει. Αν παρουσιάστηκε ως ακριβής αναπαράσταση, σε αυτό δεν ευθύνεται ο δημιουργός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ζητάμε ακρίβεια; Ένα σκίτσο είναι. Ούτε κλίμακα έχει, ούτε διαστάσεις. Μια άποψη του χώρου δίνει. Αν παρουσιάστηκε ως ακριβής αναπαράσταση, σε αυτό δεν ευθύνεται ο δημιουργός.

 argumentum ad hominem - παραπλανητικό, προσωπική μου άποψη. δεν ζητάω ακρίβεια και κλίμακες αλλά όχι να αναπαριστά πράγματα που δεν έχουν βρεθεί. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 argumentum ad hominem - παραπλανητικό, προσωπική μου άποψη. δεν ζητάω ακρίβεια και κλίμακες αλλά όχι να αναπαριστά πράγματα που δεν έχουν βρεθεί. 

 

Τί ad hominem μου λες; Επαναλαμβάνω, είναι απλά ένα σκίτσο (το σκίτσο εκ φύσεως έχει μια ελευθεριότητα) το οποίο έγινε "στο πόδι" και χρησιμοποιήθηκε ακόμα πιο βιαστικά ως γραφική αναπαράσταση του μνημείου στα πλαίσια της γενικότερης προχειρότητας και βιασύνης. Μικροπολιτικοί οι λόγοι, φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί ad hominem μου λες; Επαναλαμβάνω, είναι απλά ένα σκίτσο (το σκίτσο εκ φύσεως έχει μια ελευθεριότητα) το οποίο έγινε "στο πόδι" και χρησιμοποιήθηκε ακόμα πιο βιαστικά ως γραφική αναπαράσταση του μνημείου στα πλαίσια της γενικότερης προχειρότητας και βιασύνης. Μικροπολιτικοί οι λόγοι, φυσικά.

Και το θεωρείς σωστό; θεωρείς σωστό όταν κόσμος απλός περιμένει να δει ένα σκίτσο με θέματα που "καίνε" τα παρουσιάζεις de facto? 

 

όχι, η επιστήμη της αρχαιολογίας δεν χαρακτηρίζεται από προχειρότητα και βιασύνη. κάνεις μεγάλο λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί ad hominem μου λες; Επαναλαμβάνω, είναι απλά ένα σκίτσο (το σκίτσο εκ φύσεως έχει μια ελευθεριότητα) το οποίο έγινε "στο πόδι" και χρησιμοποιήθηκε ακόμα πιο βιαστικά ως γραφική αναπαράσταση του μνημείου στα πλαίσια της γενικότερης προχειρότητας και βιασύνης. Μικροπολιτικοί οι λόγοι, φυσικά.

Ρε φιλαράκι, είναι παραπλανητικό το σκίτσο τι δεν καταλαβαίνεις;

 

Δηλαδή δεν βλέπεις ότι αναπαριστά μέσα σ'όλα και δύο σταυρούς να ίπτανται παρόλο που δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα για αυτούς;

post-217321-0-70556700-1410724518_thumb.jpg

 

Άσε που ΛΕΙΠΕΙ ΟΛΟΣ Ο ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΤΟΙΧΟΣ αν και στις φωτογραφίες ήταν ξεκάθαρο ότι υπήρχε ο αριστερός τοίχος, αλλά και το μισό ταβάνι. ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΑΒΑΝΙ?? Αν το αφαίρεσαν για λόγους συντήρησης τότε γιατί δεν το είπαν;

 

Εδιτ, στις σημερινές φωτογραφίες διακρίνεται καθαρά ότι υπάρχει ολόκληρο το ταβάνι, και όχι μόνο το δεξί μισό άρα ο σκιτσογράφος πρέπει να λογοδοτήσει για την πλειάδα ανακριβειών, δεν νομίζεις;

 

Conchylia magna, αυτό μόνο έχω να πω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το θεωρείς σωστό; θεωρείς σωστό όταν κόσμος απλός περιμένει να δει ένα σκίτσο με θέματα που "καίνε" τα παρουσιάζεις de facto? 

 

όχι, η επιστήμη της αρχαιολογίας δεν χαρακτηρίζεται από προχειρότητα και βιασύνη. κάνεις μεγάλο λάθος.

Τώρα μου λες κάτι άλλο. Όχι, δεν το θεωρώ σωστό. Αν εγώ ήμουν υπεύθυνος των πληροφοριών που δημοσιεύονται, είτε θα ζητούσα ακριβή σχέδια (κάτοψη, τομές, αξονομετρική τομή κλπ), είτε το εν λόγω σκίτσο θα συνοδευόταν από τις απαραίτητες διευκρινήσεις περί μη ακρίβειας κλπ. Επειδή το 1ο απαιτεί χρόνο και το 2ο ίσως τελικά να μη με ικανοποιούσε, πιθανότατα δε θα δημοσίευα απολύτως τίποτα μέχρι τα ακριβή σχέδια αποτύπωσης να είναι έτοιμα.

Ρε φιλαράκι, είναι παραπλανητικό το σκίτσο τι δεν καταλαβαίνεις;

........................

Conchylia magna, αυτό μόνο έχω να πω

Dum spiro spero και hasta la vista, baby, να ουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το δελτίο τύπου 9-9-2014 :  

" Σήμερα, παρουσιάζεται η πρώτη αξονομετρική σχεδιαστική αναπαράσταση του ταφικού μνημείου, από τον αρχιτέκτονα του ΥΠΠΟΑ κ. Μ. Λεφαντζή με τους δύο διαφραγματικούς τοίχους επί των οποίων φέρονται, στον μεν πρώτο οι Σφίγγες, στο δε δεύτερο οι Καρυάτιδες."

Δεν είναι ένα απλό σκίτσο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...