Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το αντίθετο γίνεται?

 

Δηλαδή να τον στηρίζουν?Ειδικά στο τρίτο δωμάτιο που λένε ότι είναι και πιο λίγα (και που δεν βλέπουμε χώματα εμείς...)

 

Προφανώς δεν τα φωτογράφισαν τα χώματα. Απλά κοίτα τι γίνεται, οι όγκοι του λόφου από το επάνω μέρος του τάφου ασκούν δύναμη στον τάφο άρα και καταπονήσεις στον θόλο όπως σωστά ανέφεραν και στην ανακοίνωση. Τώρα ενδεχομένως αν προσπαθήσουν να αφαιρέσουν τα άλλα χώματα στο εσωτερικό του θαλάμου εκείνου μπορεί να γίνει τίποτα με κανέναν τοίχο και να πέσει και μετά να πέσει και η οροφή επηρεαζόμενη από τον τοίχο.....  τα εσωτερικά χώματα ως ένα σημείο βέβαια λειτουργούν υποστηρικτικά ως προς την κατάρρευση των δομικών στοιχειων. Αν τα χώματα ήταν μέχρι το πάνω μέρος στην οροφή θα στήριζαν και την οροφή, τώρα λένε πως είναι λιγότερα και δεν φτάνουν μέχρι πάνω, άρα θα στηρίζουν τους τοίχους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απλά κοίτα τι γίνεται, οι όγκοι του λόφου από το επάνω μέρος του τάφου ασκούν δύναμη στον τάφο άρα και καταπονήσεις στον θόλο όπως σωστά ανέφεραν και στην ανακοίνωση.

 

Ναι λογικό εννοείται.Δεν αναφερόμουν εκεί.

 

Τώρα ενδεχομένως αν προσπαθήσουν να αφαιρέσουν τα άλλα χώματα στο εσωτερικό του θαλάμου εκείνου μπορεί να γίνει τίποτα με κανέναν τοίχο και να πέσει και μετά να πέσει και η οροφή επηρεαζόμενη από τον τοίχο.....  τα εσωτερικά χώματα ως ένα σημείο βέβαια λειτουργούν υποστηρικτικά ως προς την κατάρρευση των δομικών στοιχειων. Αν τα χώματα ήταν μέχρι το πάνω μέρος στην οροφή θα στήριζαν και την οροφή, τώρα λένε πως είναι λιγότερα και δεν φτάνουν μέχρι πάνω, άρα θα στηρίζουν τους τοίχους.

 

Δεν περίμενα ότι μπορεί να στηρίζουν τον τοίχο.

Thnx!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι προιστορικοι συναδελφοι αρχαιολογοι ασχολουνται με τα οστρεα αναλυτικα

 

 

οστρακα, τα θραυσματα κεραμικης.

θες να σου θυμισω το φαινομενο του εξοστρακισμου?

 

όχι. δε θέλω να μου 'θυμίσεις' κάτι. θέλω να αφήσεις στην άκρη τις υπόνοιες και τις σοφιστείες.

τουλάχιστον όταν μιλάς με εμένα προσωπικά. είμαι μαθητής του Σωκράτη και της Πλατωνικής σχολής. υποθέτω κατανοείς και γνωρίζεις ποιες μεθόδους προτιμάμε.

 

ότι δεν μας αρέσει όταν κάποιος χρησιμοποιεί σε διάλογο τη μέθοδο επίκλησης της αυθεντίας,ούτε ad hominem,ούτε υπόνοιες και τα σχετικά,αλλά πως αμφισβητούμε τους πάντες και τα πάντα,δεν λαμβάνουμε τίποτα δεδομένο,και μας αρέσει όταν μιλάμε για κάτι να ξεκαθαρίζουμε πρώτα τις έννοιες που χρησιμοποιούμε αναλυτικά. αν διαφωνήσω μαζί με κάποιον σε κάτι,θα του πω τι πιστεύω πως αυτό το κάτι είναι,και θα ήθελα να ακούσω και την ανάλογη τοποθέτηση του συνομιλητή,και όχι αόριστες υπόνοιες με σκοπό να επιδείξουν κάποιο χαρακτηριστικό του συνομιλητή.

 

Αν από κάτι που έγραψα όσων αφορά την ύπαρξη πανίδας εντός του κτίσματος εσύ αδιαφόρησες για την ουσία του μηνύματος μου που είναι η ύπαρξη υδρόβιας πανίδας κατά το παρελθόν,και απομόνωσες μια λέξη που χρησιμοποίησα για να χαρακτηρίσω τη πανίδα αυτή,για να διορθώσεις κάτι που όχι μόνο δεν είναι επί του θέματος και διαφεύγει της ουσίας του μηνύματος μου αλλά το έκανες ούτως ή άλλως προκειμένου να δείξεις ότι έκανα λεκτικό λάθος,και παρ' ότι σου εξήγησα το πως χρησιμοποίησα τη λέξη,όπως δηλαδή χρησιμοποιείται από τους περισσότερους στη σύγχρονη εποχή,και παρ' όλα αυτά αντί να απαντήσεις ξεκάθαρα έστω και σε αυτό, απαντάς πάλι με ερώτηση που υποθέτει ότι κάτι έχω ξεχάσει και εσύ ως αυθεντία θα μου το θυμίσεις,τότε αυτό είναι σοφιστεία.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να πάει καλά η ανασκαφή και κυρίως να υπάρχει ασφάλεια.

Κατά τα λοιπά, η τρύπα πικάτσου που μπήκαν μέσα την Παρασκευή, όπως λενε, είναι γνωστή από τις 31 Αυγούστου.

Λογικά χρειάζεται χρόνος για τα επόμενα συνταρακτικά νέα.

Παίζει, λέτε, οι καρυάτιδες να είναι σε δεύτερη χρήση; Να υπήρχαν δηλαδή ήδη αλλού και να τις μετέφεραν στο μνημέιο;

Μπορεί να έχει γίνει "κολλάζ" σε αυτό το μνημείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να πάει καλά η ανασκαφή και κυρίως να υπάρχει ασφάλεια.

Κατά τα λοιπά, η τρύπα πικάτσου που μπήκαν μέσα την Παρασκευή, όπως λενε, είναι γνωστή από τις 31 Αυγούστου.

Λογικά χρειάζεται χρόνος για τα επόμενα συνταρακτικά νέα.

Παίζει, λέτε, οι καρυάτιδες να είναι σε δεύτερη χρήση; Να υπήρχαν δηλαδή ήδη αλλού και να τις μετέφεραν στο μνημέιο;

Μπορεί να έχει γίνει "κολλάζ" σε αυτό το μνημείο.

 

Πολλα παιζουν.. αλλα δεν νομιζω καθως θα επρεπε να ταιριαξουν το υψος κλπ.. Λιγο δυσκολο..

 

Πιο πολυ θα μου ταιριαζε να ειχε γινει αυτο με τις Σφιγγες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι. δε θέλω να μου 'θυμίσεις' κάτι. θέλω να αφήσεις στην άκρη τις υπόνοιες και τις σοφιστείες.

τουλάχιστον όταν μιλάς με εμένα προσωπικά. είμαι μαθητής του Σωκράτη και της Πλατωνικής σχολής. υποθέτω κατανοείς και γνωρίζεις ποιες μεθόδους προτιμάμε.

 

ότι δεν μας αρέσει όταν κάποιος χρησιμοποιεί σε διάλογο τη μέθοδο επίκλησης της αυθεντίας,ούτε ad hominem,ούτε υπόνοιες και τα σχετικά,αλλά πως αμφισβητούμε τους πάντες και τα πάντα,δεν λαμβάνουμε τίποτα δεδομένο,και μας αρέσει όταν μιλάμε για κάτι να ξεκαθαρίζουμε πρώτα τις έννοιες που χρησιμοποιούμε αναλυτικά. αν διαφωνήσω μαζί με κάποιον σε κάτι,θα του πω τι πιστεύω πως αυτό το κάτι είναι,και θα ήθελα να ακούσω και την ανάλογη τοποθέτηση του συνομιλητή,και όχι αόριστες υπόνοιες με σκοπό να επιδείξουν κάποιο χαρακτηριστικό του συνομιλητή.

 

Αν από κάτι που έγραψα όσων αφορά την ύπαρξη πανίδας εντός του κτίσματος εσύ αδιαφόρησες για την ουσία του μηνύματος μου που είναι η ύπαρξη υδρόβιας πανίδας κατά το παρελθόν,και απομόνωσες μια λέξη που χρησιμοποίησα για να χαρακτηρίσω τη πανίδα αυτή,για να διορθώσεις κάτι που όχι μόνο δεν είναι επί του θέματος και διαφεύγει της ουσίας του μηνύματος μου αλλά το έκανες ούτως ή άλλως προκειμένου να δείξεις ότι έκανα λεκτικό λάθος,και παρ' ότι σου εξήγησα το πως χρησιμοποίησα τη λέξη,όπως δηλαδή χρησιμοποιείται από τους περισσότερους στη σύγχρονη εποχή,και παρ' όλα αυτά αντί να απαντήσεις ξεκάθαρα έστω και σε αυτό, απαντάς πάλι με ερώτηση που υποθέτει ότι κάτι έχω ξεχάσει και εσύ ως αυθεντία θα μου το θυμίσεις,τότε αυτό είναι σοφιστεία.

Συγγνώμη αλλά ήμουν από κινητό, μπήκα κατευθείαν για να στο εξηγήσω με λινκ και να σου παραθέσω επακριβώς την χρήση της αρχαιολογικής ορολογίας, τόσο του οστράκου αλλά και άλλων,

 

Σε διόρθωσα γιατί είναι κομβικό λάθος, η παρανόηση οστρέου και οστράκου στην αρχαιολογία. 

Συνήθως από την κεραμική, αυτά τα σπασμένα όστρακα, βγάζουμε χρονολόγηση. Ήθελα να εμποδίσω την λάθος πληροφορία που θα περνούσε. Διότι, εδώ και μέρες διερωτόμαστε όλοι, αν έχεις παρατηρήσει, την τύχη των κινητών ευρημάτων...

 

Το κτίσμα έχει την αναμενόμενη αλλοίωση, ενός θαμμένου για αιώνες αιώνων μνημείου. Ο κίνδυνος μεγαλώνει λόγω θεμάτων στατικότητας και χρήζει επιτακτικής ανάγκης στερέωσης. 

 

δεν είμαι αυθεντία, έχω τη σπουδή της εν λόγω επιστήμης. 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλά ήμουν από κινητό, μπήκα κατευθείαν για να στο εξηγήσω με λινκ και να σου παραθέσω επακριβώς την χρήση της αρχαιολογικής ορολογίας. 

 

Σε διόρθωσα γιατί είναι κομβικό λάθος, η παρανόηση οστρέου και οστράκου στην αρχαιολογία. 

Συνήθως από την κεραμική, αυτά τα σπασμένα όστρακα, βγάζουμε χρονολόγηση. Ήθελα να εμποδίσω την λάθος πληροφορία που θα περνούσε. Διότι, εδώ και μέρες διερωτόμαστε όλοι, αν έχεις παρατηρήσει, την τύχη των κινητών ευρημάτων...

 

 

Σε ευχαριστώ που το ξεκαθάρισες.

Θα ήταν καλύτερο πιστεύω όμως να το έκανες νωρίτερα. Καλό είναι άμα δεις κάτι που κάνει κάποιος λάθος να θες να τον βοηθήσεις με το να του δείξεις την αλήθεια. Αλλά για να μάθει την αλήθεια θα πρέπει και κάποιος να του τη πει. Αν σε κάποιον λες πως είναι λάθος,δεν θα καταφέρεις κάτι αν δε του πεις και ποιο είναι το σωστό!  :shifty:

Τέλος πάντων,αρκετά με το off topic. Ας συνεχίσουμε επί του θέματος. 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης βασει του σχεδιου, εχουν βρει τα φτερα της μιας Σφιγγας και τα χερια των Καρυατιδων..  (ισως και τα υπολοιπα αλλα πρεπει να τα βρουν στο χωμα)

 

l_14959.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ που το ξεκαθάρισες.

Θα ήταν καλύτερο πιστεύω όμως να το έκανες νωρίτερα. Καλό είναι άμα δεις κάτι που κάνει κάποιος λάθος να θες να τον βοηθήσεις με το να του δείξεις την αλήθεια. Αλλά για να μάθει την αλήθεια θα πρέπει και κάποιος να του τη πει. Αν σε κάποιον λες πως είναι λάθος,δεν θα καταφέρεις κάτι αν δε του πεις και ποιο είναι το σωστό!  :shifty:

Τέλος πάντων,αρκετά με το off topic. Ας συνεχίσουμε επί του θέματος. 

:)

Μάλλον δεν είδες την επεξεργασία που έκανα. Δεν διάβασα ότι είχες αναφέρει τον οστρακισμό, κολλάει απίστευτα το φόρουμ από το κινητό καθώς και το ίδιο το κινητό (smartphone της καθυστέρησης γαρ), άνοιξα το pc για να σου το επεξηγήσω αναλυτικά 

Επισης βασει του σχεδιου, εχουν βρει τα φτερα της μιας Σφιγγας και τα χερια των Καρυατιδων..  (ισως και τα υπολοιπα αλλα πρεπει να τα βρουν στο χωμα)

 

l_14959.jpg

Συγγνώμη αλλά η αναπαράσταση γίνεται με τα έως τώρα δεδομένα, ώστε να αναπαριστά την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΑΥΤΟ ΔΛΔ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΡΕΘΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΣΚΑΦΗ.

 

η εν λόγω σχεδιαστική αποτύπωση περιέχει ανακρίβειες... μα πως επιτράπηκε η τοποθέτηση φτερών και προτεταμένων χεριών; 

συγγνώμη αλλά είναι λάθος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν είδες την επεξεργασία που έκανα. Δεν διάβασα ότι είχες αναφέρει τον οστρακισμό, κολλάει απίστευτα το φόρουμ από το κινητό καθώς και το ίδιο το κινητό (smartphone της καθυστέρησης γαρ), άνοιξα το pc για να σου το επεξηγήσω αναλυτικά 

Συγγνώμη αλλά η αναπαράσταση γίνεται με τα έως τώρα δεδομένα, ώστε να αναπαριστά την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΑΥΤΟ ΔΛΔ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΡΕΘΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΣΚΑΦΗ.

 

η εν λόγω σχεδιαστική αποτύπωση περιέχει ανακρίβειες... μα πως επιτράπηκε η τοποθέτηση φτερών και προτεταμένων χεριών; 

συγγνώμη αλλά είναι λάθος 

 

και το χειρότερο για το σχέδιο είναι ότι το δημοσίευσε το ίδιο το υπουργείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ξεκολάτε με το γαμωχεδιάγραμμα. Ένα πρόχειρο σκαρίφημα είναι για να δείξει ποια είναι τα δωμάτια που έχουν βρεθεί και που βρίσκεται το κάθε εύρημα, όχι για να δείξει την κάθε λεπτομέρεια λες και είναι φωτογραφία.

 

Άμα είναι έτσι, τότε το σημερινό σκίτσο σημαίνει ότι την τρύπα πάνω από τις σφίγγες την βούλωσαν, αφού έτσι φαίνεται στο σχέδιο.

 

Ξεκολλάτε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν ειναι λαθος.. Αλλα ετσι το ζωγραφισαν, μπορει να εχουν βρει αυτα που σχεδιασαν..

 

Κατι ακυρο.. ποιος ο λογος που εβαζαν τον ογκολιθο στην εισοδο μετα τις σκαλες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω μελετήσει ακομα την ανακοίνωση αλλά με μια γρηγορη ματιά το τρίτο δωμάτιο ειναι άδειο έτσι? Και δεν έχουμε κατι για το 4ο. Ουσιαστικά δεν βρηκαν τιποτε αλλά θα χρειαστουν κάποιο καιρό για να τοποθετησουν υποστυλώματα κτλ κτλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ξεκολάτε με το γαμωχεδιάγραμμα. Ένα πρόχειρο σκαρίφημα είναι για να δείξει ποια είναι τα δωμάτια που έχουν βρεθεί και που βρίσκεται το κάθε εύρημα, όχι για να δείξει την κάθε λεπτομέρεια λες και είναι φωτογραφία.

 

Άμα είναι έτσι, τότε το σημερινό σκίτσο σημαίνει ότι την τρύπα πάνω από τις σφίγγες την βούλωσαν, αφού έτσι φαίνεται στο σχέδιο.

 

Ξεκολλάτε

 

Και γιατι να βαλουν μονο 1 φτερο; Δεν στεκει..

 

Οσο για την βουλωμενη τρυπα μπορει να ηταν κλεισμενη απο κατασκευης.. αν θυμασαι στη φωτο υπηρχε ενα μεγαλο κομματι πεσμενο κατω και μυτερες πετρες στην τρυπα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω μελετήσει ακομα την ανακοίνωση αλλά με μια γρηγορη ματιά το τρίτο δωμάτιο ειναι άδειο έτσι? Και δεν έχουμε κατι για το 4ο. Ουσιαστικά δεν βρηκαν τιποτε αλλά θα χρειαστουν κάποιο καιρό για να τοποθετησουν υποστυλώματα κτλ κτλ?

Βρωμάει το θέμα. Πώς είναι δυνατόν το τρίτο δωμάτιο να μην έχει τίποτα μέσα;

 

Επίσης τα κομμάτια του επιστυλίου που μεταφέρθηκαν στο μουσείο, ακόμα αγνοούνται στα δελτία τύπου του υπουργείου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...