Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οπότε όπως έχει πει κι ο.empedotimos.blogspot.gr

 

(...) μάλλον να αρχίσουμε να ετοιμαζόμαστε να κατεβούμε τα σκαλάκια που πρέπει να βρίσκονται στο δάπεδο του τρίτου θαλάμου στον κάτω όροφο.

Υποθέτω ότι ο τρίτος διαφραγματικός τοίχος δεν έχει ούτε αυτός θύρα, όλος ο πρώτος όροφος  είναι προθάλαμος.

Πολύ πιθανόν να δούμε την ίδια εικόνα με την είσοδο στην είσοδο των Σφιγγών.

Δηλαδή σκαλιά  που κατεβαίνουν, τοίχος σφράγισης που όμως σε αυτήν την περίπτωση από πίσω του θα υπάρχει ερμητικά κλειστή θύρα.

δεν προκυπτει από κάπου ότι υπάρχουν σκαλιά. Νομίζω θα ήταν και τεχνικά πολύ δύσκολο (και χωρίς λογική) να συνεχίζουν προς τα κάτω.

 

 

με 500 μετρα περιφερεια λογικα αυτα τα 3 δωματια δεν ειναι ουτε το ''χωλ''..

δεν έχουν σχέση τα 500 μέτρα περιφέρειας. Εννοείτε πως δεν είναι σκαμμένος σε όλο το εμβαδό. Ένας διάδρομος θα υπάρχει μόνο (ή αν είμαστε τυχεροί και διακλαδώσεις ή άλλοι διάδρομοι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λετε να εχει οντως σκαλια και να συνεχιζει υπογεια;

 

Το οτι αυτο το δωματιο εχει λιγοτερο χωμα με κανει να σκεφτομαι οτι ισως το χωμα που λειπει να εχει διαφυγει στις σκαλες απο κατω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λετε να εχει οντως σκαλια και να συνεχιζει υπογεια;

 

Το οτι αυτο το δωματιο εχει λιγοτερο χωμα με κανει να σκεφτομαι οτι ισως το χωμα που λειπει να εχει διαφυγει στις σκαλες απο κατω..

κι εγώ αυτο ακριβως σκεφτηκα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δεν έχουν σχέση τα 500 μέτρα περιφέρειας. Εννοείτε πως δεν είναι σκαμμένος σε όλο το εμβαδό. Ένας διάδρομος θα υπάρχει μόνο (ή αν είμαστε τυχεροί και διακλαδώσεις ή άλλοι διάδρομοι)

 εγω εκανα μια υποθεση γι αυτο εγραψα και το ''λογικα''.Εσυ το ''εννοειται'' και το οτι θα υπαρχει ενας διαδρομος μονο απο που το εχεις βγαλει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι βρήκαν όστρακα κρατάω ως σημαντικό της τελευταίας ενημέρωσης.

Που σημαίνει πως όντως τελικά,κάποια περίοδο ήταν πλημμυρισμένος ο χώρος,και ίσως και κάτω απ την επιφάνεια του νερού.

Που σημαίνει πως το νερό πέραν της διάβρωσης θα μπορούσε να είχε παρασύρει το οτιδήποτε ήταν μέσω έξω,και ότι ήταν έξω μέσα.

 

Αυτό που δε μου άρεσε ήταν ότι ενώ μερικές σελίδες πριν,λέγαμε πως οι φωτογραφίες ήταν μικρής ανάλυσης,τώρα τις νέες τις ανέβασαν ακόμα μικρότερης ανάλυσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι βρήκαν όστρακα κρατάω ως σημαντικό της τελευταίας ενημέρωσης.

Που σημαίνει πως όντως τελικά,κάποια περίοδο ήταν πλημμυρισμένος ο χώρος,και ίσως και κάτω απ την επιφάνεια του νερού.

Που σημαίνει πως το νερό πέραν της διάβρωσης θα μπορούσε να είχε παρασύρει το οτιδήποτε ήταν μέσω έξω,και ότι ήταν έξω μέσα.

 

Αυτό που δε μου άρεσε ήταν ότι ενώ μερικές σελίδες πριν,λέγαμε πως οι φωτογραφίες ήταν μικρής ανάλυσης,τώρα τις νέες τις ανέβασαν ακόμα μικρότερης ανάλυσης.

Το ελεγα πριν 150 σελιδες οταν λεγαμε για την διαβρωση, οτι ηταν παραθαλασσιο εκεινο το σημειο τοτε και λογικο ειναι να υπαρχουν ζημιες.. Αλλα οοοοοοχι τυμβωρυχοι τα κανανε ολα -.-

 

Δεν λεω οτι μπορει να μην ειναι κ συλημενος (αν και πιστευω οτι ειναι ασυλητος) αλλα να σκεφτομαστε ολες τις πιθανοτητες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από το γεγονός ότι είναι τεχνικά αδύνατο να είναι σκαμμένος σε όλο το εμβαδό του. Επίσης οι μακεδονικοί τάφοι που έχουν βρεθεί κάπως έτσι κατασκευάζονταν. Έφτιαχναν ένα διάδρομο και μετά τον κάλυπταν με χώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω μας είπαν ότι το επίπεδο του χωμάτος είναι πιο χαμηλό από τα προηγούμενα και δεν είπαν τίποτα είτε για πόρτα είτε για περιθύρωμα στον τοίχο οπότε αν υπάρχει και άλλος θαλαμος τότε που είναι; Κανονικά ο ταφικός θάλαμος θα πρέπει να έχει μια θύρα στην είσοδο του

 

Αφού φαίνεται πόρτα στο σχεδιάγραμμα. Έχω μπερδευτεί? Το δωμάτιο στο οποίο βρισκόμαστε τώρα δεν είναι το 2ο που φαίνεται μετά τις καρυάτιδες?

l_14959.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού φαίνεται πόρτα στο σχεδιάγραμμα. Έχω μπερδευτεί? Το δωμάτιο στο οποίο βρισκόμαστε τώρα δεν είναι το 2ο που φαίνεται μετά τις καρυάτιδες?

l_14959.jpg

Το 3ο τελικα.. Μπηκαν απο την τρυπα που βλεπεις και βγαλανε τις σημερινες φωτο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού φαίνεται πόρτα στο σχεδιάγραμμα. Έχω μπερδευτεί? Το δωμάτιο στο οποίο βρισκόμαστε τώρα δεν είναι το 2ο που φαίνεται μετά τις καρυάτιδες?

l_14959.jpg

Το 3 δωματιο ΔΕΝ φαινεται στο σχεδιαγραμμα ειπαμε. Μονο τα πρωτα 2.

 

Στο 3 δωματιο μπηκαν απο την τελευταια τρυπα που βλεπεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού φαίνεται πόρτα στο σχεδιάγραμμα. Έχω μπερδευτεί? Το δωμάτιο στο οποίο βρισκόμαστε τώρα δεν είναι το 2ο που φαίνεται μετά τις καρυάτιδες?

l_14959.jpg

οχι είπαμε, τώρα βρισκόμαστε στο 3ο δωμάτιο (δεν φαινεται στο σχ.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...