Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Το να λέμε εμείς εδώ ότι ναναι, το θεωρώ λογικό. Αλλά από επιστήμονες, συγγνώμη αλλά είναι για το πέος ο κόσμος.

Ότι του σκάσει του καθένα λέει!!

Να σας χεσω την επιστήμη, που κουνατε και το δάχτυλο και μιλάτε για σκοπιμοτητες κλπ. Καταληξτε πρώτα τι στο πέος, είναι αυτό το ρημάδι το μνημείο και μετά κάντε και τις κατινες και βγάλτε και όλη σας τη χολή και ιδεοληψία!

Έχω βαρεθεί να διαβάζω τόσο καιρό το μακρύ και το κοντό του κάθε παπαρεπιστημονα!!!

 

Όντως το έχουν παρακάνει πλέον.

 

Να πω και μια ταπεινή γνώμη που σκέφτηκα σήμερα. Κενοτάφιο δεν παίζει να είναι το κατασκεύασμα αυτό. διότι τότε για ποιον λόγο να κατασκευαστούν τόσοι τοίχοι και χώμα; Είναι προφανές οτι κάτι βρίσκεται μέσα και θέλουν να το προστατεύσουν. Διαφορετικά για να έφτιαξαν αυτό το τεράστιο μνημείο και να έβαλαν εσωτερικά τόσους τοίχους και χώμα απλά ώστε να φαίνεται και καλά οτι κάτι βρίσκεται εκεί ενω στην πραγματικότητα δεν υπάρχει, μιλάμε για μαζόχες 100%!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το να λέμε εμείς εδώ ότι ναναι, το θεωρώ λογικό. Αλλά από επιστήμονες, συγγνώμη αλλά είναι για το πέος ο κόσμος.

Ότι του σκάσει του καθένα λέει!!

Να σας χεσω την επιστήμη, που κουνατε και το δάχτυλο και μιλάτε για σκοπιμοτητες κλπ. Καταληξτε πρώτα τι στο πέος, είναι αυτό το ρημάδι το μνημείο και μετά κάντε και τις κατινες και βγάλτε και όλη σας τη χολή και ιδεοληψία!

Έχω βαρεθεί να διαβάζω τόσο καιρό το μακρύ και το κοντό του κάθε παπαρεπιστημονα!!!

 

Sorry κιόλας αλλά είναι άποψη και τρόπος έκφρασης αυτό το πράμα?

Περιμένεις να βγει το πόρισμα πριν γίνει η ανασκαφή? Ή μήπως περιμένεις να ταυτίζονται όλες οι μέχρι τώρα εκτιμήσεις διαφόρων επιστημόνων (γιατί για εκτιμήσεις πρόκειται μιας και δεν υπάρχουν ακόμη όλα τα στοιχεία)? Και γιατί δηλαδή θα έπρεπε να ταυτίζονται?

Εμένα κάθε εκτίμηση που ακούγεται μου φαίνεται ενδιαφέρουσα.

Τώρα ως προς τις μεταξύ τους αντιπαλότητες και τις ματαιοδοξίες, προφανώς και έχεις δίκιο αλλά θα θα ήταν καλύτερα να το εξέφραζες πιο ανθρώπινα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry κιόλας αλλά είναι άποψη και τρόπος έκφρασης αυτό το πράμα?

Περιμένεις να βγει το πόρισμα πριν γίνει η ανασκαφή? Ή μήπως περιμένεις να ταυτίζονται όλες οι μέχρι τώρα εκτιμήσεις διαφόρων επιστημόνων (γιατί για εκτιμήσεις πρόκειται μιας και δεν υπάρχουν ακόμη όλα τα στοιχεία)? Και γιατί δηλαδή θα έπρεπε να ταυτίζονται?

Εμένα κάθε εκτίμηση που ακούγεται μου φαίνεται ενδιαφέρουσα.

Τώρα ως προς τις μεταξύ τους αντιπαλότητες και τις ματαιοδοξίες, προφανώς και έχεις δίκιο αλλά θα θα ήταν καλύτερα να το εξέφραζες πιο ανθρώπινα.

Αν λέγονται επιστήμονες και οχι attention whores που βρήκαν ευκαιρία να πουν τη μλκια τους.

Να μην βγάζουν πορίσματα και μανιφέστα,μέχρι στιγμής,περα απο το μνημείο,έχουμε ανακαλύψει και ποσο ζώα,πραγματικά,ειναι αυτοι που το παίζουν "επιστήμονες".

Συγγνώμη αλλα δε γίνεται να μιλαω με το σεις και με σας,οταν αναφέρομαι σε αυτά πεταμένα όντα.

 

Ειναι λες και βλεπω οικονομολόγους,να μιλάνε για την ελληνική κρίση.

Ανάλογα τη φράξια που ανήκει ο καθένας,λεει και τα ανάλογα.

Καλα το ειπα,απο τοτε που η προπαγάνδα εγινε επιστήμη,η ιστορική και συν αυτώ επιστήμες,έσβησαν ή έγιναν παράεπιστήμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια αλλη θεωρια που δεν εχω διαβασει πουθενα ειναι να εχει συληθει απο πολυ παλια και μετεπειτα να επαναχρησιμοποιηθηκε απο αλλους για αλλο σκοπο η ακομα και παλι για ταφο,αυτο θα δικαιολογουσε και το σφραγισμα που τεχνικα εχει γινει με τροπο πολυ υποδεεστερο απ'οτι η υπολοιπη κατασκευη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και μια ταπεινή γνώμη που σκέφτηκα σήμερα. Κενοτάφιο δεν παίζει να είναι το κατασκεύασμα αυτό. διότι τότε για ποιον λόγο να κατασκευαστούν τόσοι τοίχοι και χώμα; Είναι προφανές οτι κάτι βρίσκεται μέσα και θέλουν να το προστατεύσουν. Διαφορετικά για να έφτιαξαν αυτό το τεράστιο μνημείο και να έβαλαν εσωτερικά τόσους τοίχους και χώμα απλά ώστε να φαίνεται και καλά οτι κάτι βρίσκεται εκεί ενω στην πραγματικότητα δεν υπάρχει, μιλάμε για μαζόχες 100%!

Ελα ντε... κι εγώ απορώ πως προέκυψε η θεωρία του κενοταφίου. Τα κενοτάφια νομίζω δεν είναι συμβατικοί υπεδάφιοι σφραγισμένοι τάφοι, αλλά είναι προσβάσιμα μνημεία σε μορφή κανονικών κτηρίων. Το κενοτάφιο του Αλέξανδρου πχ δε θα έπρεπε να μοιάζει πιο πολύ με ναό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Καρυάτιδες έχουν βρεθεί σε ναό και σε θυσαυρούς, αναθηματικός χαρακτήρας...με αφορμή αυτό έχει υποστηριχθεί και η θεωρία για ναό-τάφο, ταφικό τέμενος


Το να λέμε εμείς εδώ ότι ναναι, το θεωρώ λογικό. Αλλά από επιστήμονες, συγγνώμη αλλά είναι για το πέος ο κόσμος.
Ότι του σκάσει του καθένα λέει!!
Να σας χεσω την επιστήμη, που κουνατε και το δάχτυλο και μιλάτε για σκοπιμοτητες κλπ. Καταληξτε πρώτα τι στο πέος, είναι αυτό το ρημάδι το μνημείο και μετά κάντε και τις κατινες και βγάλτε και όλη σας τη χολή και ιδεοληψία!
Έχω βαρεθεί να διαβάζω τόσο καιρό το μακρύ και το κοντό του κάθε παπαρεπιστημονα!!!

Όταν μας δώσουν στο φως τα κινητά ευρήματα θα υπάρχει εμπεριστατωμένη άποψη των επιστημόνων.
τώρα ο καθένας είτε ειδικός είτε όχι θα λέει το μακρύ και το κοντό του. 


Η θεωρία της Παλαγγιά περί μνημείου στη ρωμαϊκή περίοδο και όχι μακεδονικού τάφου σιγοψιθυρίζεται από μας ... Τα δείγματα που βγήκαν στην δημοσιότητα είναι απειροελάχιστα για να δώσουν ακόμα και μια εικασία. 
Σε δύο ιταλικά site αναφέρονται σε Alessandro Magno, έτσι έχει περάσει στους δυτικούς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιούσαν συχνά οι Ρωμαίοι τις Σφίγγες στα ταφικά μνημεία τους;

Ή τις Καρυάτιδες? Και εγω απο περιέργεια ρωτάω, δε γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...