Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από περιέργεια ρώτησα.

Νταξ θα μπορουσε να μπει και η Θεσσαλονίκη (μια που έβαλες Κλεοπάτρα) αλλά δε τρέχει και τίποτε :P Λόγος να γινεται :P

Kαι που ενημερώνετε πιο γρήγορα και από τη σκιά του :P

 

Ναι μου διέφυγε. Θα ενημερώσω lucifer αν μπορεί να κάνει προσθήκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί, τι έχουν οι αρχαιολόγοι, δεν είναι κατάλληλοι να υποστηρίξουν τις παπαροφιλολογίες;

 

Προτείνω να ξεμαλλιαστούμε με το γάντι μπας και το κλειδώσουν

Εγώ πάλι προτείνω, αν δεν σου αρέσει η συζήτηση ενός ηλεκτρονικού καφενείου και η τροπή που έχει πάρει, είτε να συνεισφέρεις ουσιαστικά με ξεκάθαρες απόψεις, ως επαγγελματίας, είτε να συνεισφέρεις με τη σιωπή σου, αν δεν θέλεις να πράξεις το πρώτο. Ειδικά από τα χείλη σου κρέμεται το μισό και βάλε forum, στο παρόν νήμα, αλλά μέχρι στιγμής περισσότερο δημοσιεύεις ανακοινώσεις των συνδικαλιστικών οργάνων της αρχαιολογίας και όταν μιλάς για την ανασκαφή, μιλάς με υπονοούμενα και γρίφους, λες και είμαστε φοιτητές.

 

Είχα την ατυχία σήμερα να μιλήσω με έναν φίλο μου αρχαιολόγο. Όταν τον ρώτησα για την Αμφίπολη, άρχισε να μου αραδιάζει copy/paste, ότι αναφέρουν οι ανακοινώσεις των ελλήνων αρχαιολόγων και περίπου ότι αναφέρεις εσύ. Επιπλέον άρχισε να μου κάνει κύρηγμα για τη σπουδαιότητα της ανασκαφής και ότι δεν έχει τελικά σημασία ποιος είναι μέσα και αν είναι κάποιος, αλλά ο τάφος και μόνο.

Πρέπει να καταλάβετε εσείς οι αρχαιολόγοι ότι δεν μοιραζόμαστε όλοι το πάθος σας για τη διαδικασία της ανασκαφής, αλλά για το εύρημα, όπως είναι λογικό. Το αντίθετο θα ήταν παρά φύση. Όλοι γνωρίζουμε ότι ο κλάδος σας έχει προβλήματα και οι κυβερνώντες είναι υποκριτές, αλλά τα ίδια και μεγαλύτερα προβλήματα έχουν όλοι οι κλάδοι, κάποιοι εκ των οποίων δεν έχουν καν συλλογικά και συνδικαλιστικά όργανα να εκφράσουν τις θέσεις τους και τα δικαιωματά τους.

 

Αφήστε λοιπόν εμάς τους 5-10 ονειροπόλους να μπουρδολογούμε εδώ μέσα (αλήθεια είναι αυτό) και ανοίξτε ένα άλλο νήμα να χωρέσετε εκεί μέσα την πραγματική αλήθεια.

 

Οι μισοί μπαίνουν εδώ μέσα να γράψουν τη γνώμη τους, ακόμα κι αν είναι η πλέον ιστορικά αβάσιμη και οι άλλοι μισοί μπαίνουν για να χλευάσουν, κάτω από την ασφάλεια της μη έκθεσης στην κοινή γνώμη. Τουτέστιν, πιστεύω ότι ο Χ λέει μπαρούφες, εγώ δεν έχω τοποθετηθεί πάνω σε τίποτα, αλλά αυτό μου δίνει το δικαίωμα να ειρωνεύομαι και να χλευάζω, κρίνοντας ότι το παρόν νήμα δεν είναι σοβαρό.

 

Κι αν αύριο βγει κάποιο από τα άπειρα σενάρια που έχουνε κάνει 5-10 άτομα, σενάρια πάντα βασισμένα σε ιστορικά στοιχεία και όχι επειδή τα βγάλαμε από το κεφάλι μας, οι ίδιοι θα συνεχίσουν να τρολάρουν για άλλο λόγο, επειδή απλά μπορούν.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αρχίζετε να μαλώνετε και να μπαίνετε μόνο και μόνο για να έρθετε σε αντιπαράθεση ορισμένοι.Έχουμε δει μόνο ψίχουλα σε σχέση με αυτά που έπονται και ήδη μας διαπερνάει ρίγος για το τι έφτιαχναν αυτοί οι άνθρωποι 2.300 χρόνια πριν.Κανονίστε να κλειδωθεί ένα από τα πιο αξιόλογα thread ever.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες ελεος δηλαδη.. Τσαμπα τις εικονες που εφτιαξα :P Μην κλειδωθει..

 

Περα απο την πλακα αραξτε λιγο.. Σε ενα forum οπως και σε μια κοινωνια θα υπαρχουν και χαζοι, και εξυπνοι, και αρμοδιοι, και εμπειροι, και συνομωσιολογοι, και προβατα, και πορωμενοι, και ενθουσιωδεις..

 

Εγω ο πλεον ασχετος απο την αρχη που συμμετεχω σε αυτη τη συζητηση, εμαθα πολλα για ενα κομματι της ιστοριας που δεν ηξερα καλα.. Και πιστευω οτι μπορω να εχω ΓΝΩΜΗ πλεον..

 

Οποιος γραφει εδω μια αποψη αντιθετη απο αυτη των αρχαιολογων ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΝΟΜΠΑΡΕΙ απλα εχει την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ να πει μια εναλλακτικη αποψη για το τι πιστευει οτι εγινε..

 

Ο καθε καταξιωμενος αρχαιολογος δεν θα κατσει να πει οτι μεσα ειναι ο Αλεξανδρος αλλα θα παιξει εκ του ασφαλους καθως παιζεται η καριερα του και το στατους του στο χωρο της αρχαιολογιας..

 

Προφανως και ξερει και η κουτση Μαρια οτι ειναι απειρα δυσκολο να ειναι μεσα στο ταφο ο Μεγας Αλεξανδρος, αλλα γιατι να μην ελπιζει, δεν καταλαβα;

 

Και εγω Μεγα Αλεξανδρο ψηφισα αλλα ουτε εθνικιστης ουτε χρυσαυγιτης ουτε κανενας αγραμματος ειμαι.. Απλα γουσταρω να ειναι αυτος ρε παιδι μου, θα ειναι ακομα πιο απιστευτο ευρημα απο το ηδη που εχουμε αποκαλυψει..

 

Οσο για τα λινκ απο blog κλπ.. Ολοι εχουμε την κριτικη ικανοτητα να καταλαβαινουμε τι ειναι αληθεια και τι κατασκευασμενες ειδησεις..

 

Υπηρξαν blog που εβγαλαν σωστες ειδησεις πιο γρηγορα απο το υπουργειο, και υπηρξαν και καταξιωμενα site, πρακτορεια και εφημεριδες που λεγανε βλακειες.. (Βλεπε δηλωσεις Περιστερη περι συλησης)

 

Forum = συζητηση.. Και βλακειες θα διαβασεις και πραγματα θα μαθεις.. Και τα μελη που το κατεχουν θα πρεπει να ΒΟΗΘΑΝΕ και οχι να εχουν υφακι σε φαση "τσσ τι να σου εξηγω τωρα ρε κουτσουρο" γιατι αυριο μεθαυριο το κουτσουρο θα σε βοηθησει σε ενα θεμα που θα χρειαστεις εσυ βοηθεια.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παιζει να ειναι ο Μ.αλεξανδρος

για ενα και μονο λογο..ειναι πολυ καλο για να ειναι αληθινο!

 

παντως ολο αυτο ειναι μια καλη αφορμη για να δουμε αυτα που ηδη υπαρχουν και δεν τα βλεπαμε

πχ ειχα παει θασο μερικες φορες περνουσα απο την αρχαια αγορα αλλα την εβλεπα αλλα δεν μπηκα καμια φορα μεσα να την δω

την επομενη φορα που θα παω θα μπω

 

δειτε εδω τι γινεται χαμος

http://www.thassos-view.com/el/aksiotheata/arxaio-theatro

και αυτο ειναι μονο σε ενα μερος υπαρχουν αλλα εκατονταδες τετοια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ' το τουϊτερ:

 

Ηφαιστίωνας, η μεγαλύτερη ταφόπλακα της ιστορίας στα ομοφοβικά εθνίκια

 

:devil:

 

Και να βρεθεί καμια τοιχογραφία που να απεικονίζει κάτι τέτοιο:

 

215549000_thumb%5B3%5D.jpg?imgmax=800

 

Και να έχει μια επιγραφή από κάτω που να γράφει "Η + Α" μέσα σε μια καρδιά...  :P

Να δω μετά ποιος θα μείνει να γράφει στο τόπικ. :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παιζει να ειναι ο Μ.αλεξανδρος

για ενα και μονο λογο..ειναι πολυ καλο για να ειναι αληθινο!

 

παντως ολο αυτο ειναι μια καλη αφορμη για να δουμε αυτα που ηδη υπαρχουν και δεν τα βλεπαμε

πχ ειχα παει θασο μερικες φορες περνουσα απο την αρχαια αγορα αλλα την εβλεπα αλλα δεν μπηκα καμια φορα μεσα να την δω

την επομενη φορα που θα παω θα μπω

 

δειτε εδω τι γινεται χαμος

http://www.thassos-view.com/el/aksiotheata/arxaio-theatro

και αυτο ειναι μονο σε ενα μερος υπαρχουν αλλα εκατονταδες τετοια

Γενικά η Θάσος είναι πολύ όμορφη κι έχει ξεχωριστά αρχαία.

 

Τώρα όσον αφορά τις αποτυχημένες τρολλιες ορισμένων. Θα πρέπει να ανατρεξουν λίγο στα λεξικά και να δουν τι σήμαινε ο όρος κιναιδος.

Σεβαστειτε το νήμα παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O «αόρατος» αρχαιοκάπηλος της Αμφίπολης

- Ο ρόλος ενός διευθυντή τράπεζας και η εμπλοκή των Σωμάτων Ασφαλείας στα κυκλώματα
 
(...) εξετάζεται αν το «κύκλωμα της αρχαιοκαπηλίας» στην Αμφίπολη  μπορεί να έχει οποιαδήποτε σχέση με παράνομες ανασκαφές στον τεράστιο τύμβο που ερευνούν τις τελευταίες εβδομάδες οι αρχαιολόγοι.

--------------------------------------------------------------------------

- Ο διεθνούς φήμης αρχαιολόγος και διευθυντής του Μουσείου Μπενάκη, Aγγελος Δεληβορριάς

«Από το περιβάλλον του Μ. Αλεξάνδρου ο "ένοικος" του τάφου»

http://www.thetoc.gr/politismos/article/apo-to-periballon-tou-m-aleksandrou-o-enoikos-tou-tafou

ap-to-periballon-tou-m-aleksandrou-o-eno

«Το ένστικτό μου λέει ότι δεν έχει συληθεί»

-----------------------------------------------------------------------
- Ενα 24ωρο με τους σκαπανείς της Αμφίπολης

Πως εργάζεται η ομάδα της Κ. Περιστέρη στον τύμβο Καστά; «Με επιμονή, υπομονή και ένα ... ζεμπίλι»,

 

(...)  εκείνοι που δημιούργησαν τον τάφο αποχωρούσαν ολοκληρώνοντας την προστασία του βήμαβήμα. Προς την ... αντίθεση κατεύθυνση και συγκεκριμένα προς το εσωτερικό του τάφου προχωρά, λοιπόν τώρα η ομάδα της ανασκαφής

 

http://www.thetoc.gr/politismos/article/ena-24wro-me-tous-skapaneis-tis-amfipolis-gia-sabbato

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ωρα και 5 λεπτα δεν εχει γινει ουτε ενα ποστ, φοβηθηκα μηπως κλειδωθηκε :P

 

Εγω ψηφιζω Κασσανδρο για τους λογους που ηδη αναφερθηκαν, μου φαινεται το πιο λογικο. Φυσικα δεν αποκλειω και το ενδεχομενο τον τυμβο να τον ειχε φτιαξει πιο παλια ο Μ. Αλεξανδρος για καποιον δικο του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: Βρήκαν και 4ο τοίχο;;;;

 

Πάμε και για 4ο τοίχο;

 

Με βάσει όλα τα δεδομένα, εγώ πιστεύω ότι δεν είναι κάποιος απλά στρατηγός αλλά ο Νέαρχος (σπουδαίος στρατηγός) ή ο Μέγας Αλέξανδρος (ασχέτως τί λένε τα αρχαία κείμενα όπου και εκεί από ένα σημείο και μετά τα ίχνη χάθηκαν. Για να μην αναφέρεται τίποτα στην ιστορία για τον τάφο του σημαίνει, για μένα, ότι κάπου αλλού θα τον πήγαν μυστικά τελικά). Ψήφισα κενοτάφιο όμως γιατί τόσο μεγάλος και μεγαλοπρεπής τάφος (πιο πολύ και από του Φιλίππου) θα προοριζόταν μόνο για τον Αλέξανδρο και ίσως να μην κατάφερε να ταφεί εκεί.

 

Αποκλείω την γυναίκα του Αλέξανδρου, τον γιο τους ή την μητερά του μιας και ο Κάσσανδρος τους σκότωσε και σιγά μην έφτιαχνε μεγαλοπρεπή τάφο για την μνήμη τους κιόλας. 

 

Ο Κάσσανδρος είχε όλα τα πλούτη για να γίνει τέτοιος τάφος για αυτόν ως βασιλιάς αλλά δεν νομίζω λόγω των σφίγγων και των καρυάτιδων.

 

Για στρατηγούς, πιστεύω ότι θα ήταν ο Νέαρχος γιατί αποτέλεσε μεγάλη συμβολή ως ναύαρχος και συνοδοιπόρος του Αλεξάνδρου. Για Παρμενίων, δεν νομίζω γιατί σκοτώθηκε κατ'εντολή λανθασμένα από τον Μέγα Αλέξανδρο. Για υπολοίπους, όπως Ηφαιστίωνα, δεν νομίζω να κάνανε κοτζάμ 497 μέτρα τάφο για έναν αξιωματικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...