Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απ όσο ξέρω το σώμα του Αντίγονου του παππού μεταφέρθηκε στην Ασία...Ο εγγονός πέθανε σε μεγάλη ηλικία και δεν συνάδει με τη χρονολόγηση του τάφου. Δε τα απορρίπτω απλά ειναι πιο μακρινή η πιθανότητα απο άλλους.


Όσο για το άρθρο? Αν ειναι να δωσουν σε ιδιώτες και τους αρχαιολογικούς χώρους, συγχαρητήρια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ όσο ξέρω το σώμα του Αντίγονου του παππού μεταφέρθηκε στην Ασία...Ο εγγονός πέθανε σε μεγάλη ηλικία και δεν συνάδει με τη χρονολόγηση του τάφου. Δε τα απορρίπτω απλά ειναι πιο μακρινή η πιθανότητα απο άλλους.

Όσο για το άρθρο? Αν ειναι να δωσουν σε ιδιώτες και τους αρχαιολογικούς χώρους, συγχαρητήρια..

δυσκολο να το διαβασες ολο και να σου μεινε μονο αυτο που ολοι ετσι κι αλλιως ξερουμε οτι αν μπορουσαν θα το καναν..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω οτι οι αρχαιολογικοί χώροι,περνάνε στο ΤΑΙΠΕΔ.

Οχι οτι δεν παιρνόταν δάνεια ως τώρα,με τις εισπράξεις τους ως εγγυήσεις...

μη τρελαθούμε...

 

 

εμενα το άρθρο μου φάνηκε πάρα πολύ επηρεασμένο απο την ανακοίνωση των "αρχαιολόγων".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 http://www.enet.gr/?i=news.el.texnes--politismos&id=447079

 

(...) 'βλέποντας από την τρύπα του τυμβωρύχου στον τρίτο διαφραγματικό τοίχο το μόνο που βλέπουν είναι πολύ χώμα'

 

τρύπα του τυμβωρύχου ο πικατσου!!! Σνιφ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Friday, September 12, 2014

“Amphipolimania” strikes Greece and the future paths of archaeology and heritage management in Greece

The tomb is being used by some politicians as a new component in the traditional construction of the nation’s identity by reference to aspects of its past, especially in relationship to ancient Macedonia.

 

Cordially,

David Rupp

Director

http://cig-icg.blogspot.gr/2014/09/amphipolimania-strikes-greece-and.html?spref=fb

 

 

Συγγνώμη, για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, τι θέλει να πει ακριβώς ο αρχαιολόγος-ανθρωπολόγος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυσκολο να το διαβασες ολο και να σου μεινε μονο αυτο που ολοι ετσι κι αλλιως ξερουμε οτι αν μπορουσαν θα το καναν..!

 

Σχολίασα αυτό που με ενδιέφερε περισσότερο. Τα υπόλοιπα τα έχω ξανα ακούσει.

 

Συγγνώμη, για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, τι θέλει να πει ακριβώς ο αρχαιολόγος-ανθρωπολόγος;

Για τις πολιτικές προεκτάσεις της ανακάλυψης αναφέρεται εδω. Δεν ειναι κάτι καινούργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 http://www.enet.gr/?i=news.el.texnes--politismos&id=447079

 

(...) 'βλέποντας από την τρύπα του τυμβωρύχου στον τρίτο διαφραγματικό τοίχο το μόνο που βλέπουν είναι πολύ χώμα'

 

τρύπα του τυμβωρύχου ο πικατσου!!! Σνιφ

Δεν ξέρουμε αν μεταφέρει λόγια των αρχαιολόγων από μέσα ή αν είναι προσωπική άποψη του αρθρογράφου αλλά σε κάθε περίπτωση, τι περιμέναμε; Να μην είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την επιστολή Περιστέρη τη βάλαμε?

 

«Ως συνάδελφος αρχαιολόγος και υπεύθυνη ανασκαφέας, πριν προβείτε σε ανακοινώσεις που αφορούν την ανασκαφική μου έρευνα στην παραπάνω θέση, να φροντίζετε να επικοινωνείτε προηγουμένως μαζί μου έτσι ώστε να έχετε την σωστή εικόνα της ανασκαφής» αναφέρει η κ. Περιστέρη, απευθυνόμενη στους συναδέρφους της και προσθέτει:

«Θα ήθελα να επισημάνω ότι η ανασκαφή μου διεξάγεται με τον καλύτερο επιστημονικό τρόπο από μια αξιόλογη ομάδα συνεργατών διαφόρων ειδικοτήτων που εργαζόμαστε με απόλυτη σύμπνοια και συνεργασία μεταξύ μας έχοντας όπως είναι φυσικό και την πλήρη στήριξη της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου μας.

Θεωρώ χρέος μου να ενημερώνω το ευρύ κοινό για την πορεία μιας ανασκαφής που βρίσκεται στο επίκεντρο της επικαιρότητας, για την οποία εκφράζεται ιδιαίτερο ενδιαφέρον και αγάπη όχι μόνο απο συναδέλφους αρχαιολόγους και συνεργάτες διαφόρων ειδικοτήτων, αλλά και από το ευρύτερο κοινό που ξεπερνά τα σύνορα της Ελλάδας, με Δελτία Τύπου και φωτογραφικό υλικό, όποτε κριθεί απαραίτητο. Είμαστε σε εποχή που η ενημέρωση προχωρά με γρήγορους ρυθμούς και είναι προτιμότερο να είναι έγκυρη και όχι ανακριβής. Με συγκινεί το παγκόσμιο ενδιαφέρον για την ανασκαφική μου έρευνα σε μια δύσκολη για την χώρα μας εποχή, που μόνο καλό κάνει, χωρίς την παραμικρή σκοπιμότητα.

Τέλος, θα ήθελα να σας ευχαριστήσω θερμά για το ενδιαφέρον σας γιατί και ως μέλος του ΣΕΑ θεωρώ ότι έχω την αμέριστη συμπαράσταση σας στο δύσκολο έργο μας που όλοι ως αρχαιολόγοι γνωρίζουμε πολύ καλά. Είμαι πάντα στην διάθεσή σας».

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=64063144

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Μακεδονία ξακουστή, του Αλεξάνδρου η χώρα"...

 

Ναι, το ξέρουμε το τραγουδάκι.

Δηλαδή;

 

"new component in the traditional construction of the nation's identity";;;;;;;;;

 

Παίδες, προσωπικά δεν τον καταλαβαίνω τον κύριο και τις απόψεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την επιστολή Περιστέρη τη βάλαμε?

 

«Ως συνάδελφος αρχαιολόγος και υπεύθυνη ανασκαφέας, πριν προβείτε σε ανακοινώσεις που αφορούν την ανασκαφική μου έρευνα στην παραπάνω θέση, να φροντίζετε να επικοινωνείτε προηγουμένως μαζί μου έτσι ώστε να έχετε την σωστή εικόνα της ανασκαφής» αναφέρει η κ. Περιστέρη, απευθυνόμενη στους συναδέρφους της και προσθέτει:

«Θα ήθελα να επισημάνω ότι η ανασκαφή μου διεξάγεται με τον καλύτερο επιστημονικό τρόπο από μια αξιόλογη ομάδα συνεργατών διαφόρων ειδικοτήτων που εργαζόμαστε με απόλυτη σύμπνοια και συνεργασία μεταξύ μας έχοντας όπως είναι φυσικό και την πλήρη στήριξη της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου μας.

Θεωρώ χρέος μου να ενημερώνω το ευρύ κοινό για την πορεία μιας ανασκαφής που βρίσκεται στο επίκεντρο της επικαιρότητας, για την οποία εκφράζεται ιδιαίτερο ενδιαφέρον και αγάπη όχι μόνο απο συναδέλφους αρχαιολόγους και συνεργάτες διαφόρων ειδικοτήτων, αλλά και από το ευρύτερο κοινό που ξεπερνά τα σύνορα της Ελλάδας, με Δελτία Τύπου και φωτογραφικό υλικό, όποτε κριθεί απαραίτητο. Είμαστε σε εποχή που η ενημέρωση προχωρά με γρήγορους ρυθμούς και είναι προτιμότερο να είναι έγκυρη και όχι ανακριβής. Με συγκινεί το παγκόσμιο ενδιαφέρον για την ανασκαφική μου έρευνα σε μια δύσκολη για την χώρα μας εποχή, που μόνο καλό κάνει, χωρίς την παραμικρή σκοπιμότητα.

Τέλος, θα ήθελα να σας ευχαριστήσω θερμά για το ενδιαφέρον σας γιατί και ως μέλος του ΣΕΑ θεωρώ ότι έχω την αμέριστη συμπαράσταση σας στο δύσκολο έργο μας που όλοι ως αρχαιολόγοι γνωρίζουμε πολύ καλά. Είμαι πάντα στην διάθεσή σας».

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=64063144

 

Πριν 2 σελιδες…..  :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2 σελιδες…..  :-(

Σορρυ το χασα :-)

 

Δευτερη φορά πάντως που ουσιαστικά λέει να αφησουν τον κόσμο που εργάζεται εκει, ήσυχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την επιστολή Περιστέρη τη βάλαμε?

 

«Ως συνάδελφος αρχαιολόγος και υπεύθυνη ανασκαφέας, πριν προβείτε σε ανακοινώσεις που αφορούν την ανασκαφική μου έρευνα στην παραπάνω θέση, να φροντίζετε
να επικοινωνείτε προηγουμένως μαζί μου έτσι ώστε να έχετε την σωστή εικόνα της ανασκαφής
» αναφέρει η κ. Περιστέρη, απευθυνόμενη στους συναδέρφους της και προσθέτει:


αν απαντούσες και στα τηλέφωνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...