Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Περιστέρη: Η ανασκαφή διεξάγεται με τον καλύτερο επιστημονικό τρόπο

 

http://www.protothema.gr/culture/article/409630/peristeri-i-anaskafi-diexagetai-me-ton-kalutero-epistimoniko-tropo/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α μπραβο. αυτο το ρωτησα πριν μερες. περιεργο δεν ειναι;

έχουμε μια φωτο ενός χρυσού δαχτυλιδιου πάντως.

 

Επίσης αποφάσισε επιτέλους αν θα είναι κενός ή γεμάτος legendary loot!!!!

Ούτε κυκλοθυμικος να ήσουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΘΕΙ.

ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΤΟ ΦΩΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑΣ.....

Περα απο θεωριες συνομωσιας κλπ.. Ποιος εξασφαλιζει πως οτι βρεθηκε θα δει το φως της δημοσιοτητας; Ποιος μου λεει εμενα οτι καποιοι δεν βγαζουν χρημα απο αυτο και ο,τι βρεθηκε θα αξιοποιηθει και θα μπει σε δημοσια θεα και δεν θα πουληθει σε καμια μαυρη αγορα..

 

Και μην μου πεις αυτα δεν γινονται.. Στην Ελλαδα ζεις..

 

Αυτα τα αντικειμενα τα εχουν δει κατω απο 30 ατομα..

Κατανοω οτι θα πρεπει να ελεγχθουν ολα πρωτα, να συντηρηθουν, να καταγραφουν και μετα να γινει ανακοινωση κλπ

 

Αλλα δεν γουσταρω να μας την κανουν απο πισω.. Ξενερωνω και ειναι κριμα για ολους..

 

Επειδη βλεπουμε 2-3 πανεμορφα πραγματα και ολοι κοιταμε με θαυμασμο, ισως μας κανει να πιστευουμε πως αυτα ειναι ολα.. Ενω υπαρχουν ακομα ομορφοτερα και πιο σημαντικα..

 

Φυσικα μπορει να γινονται ολα σωστα και με διαφανεια, αλλα στη χωρα των σκανδαλων ζουμε και τριγυριζει στο μυαλο μου..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περα απο θεωριες συνομωσιας κλπ.. Ποιος εξασφαλιζει πως οτι βρεθηκε θα δει το φως της δημοσιοτητας; Ποιος μου λεει εμενα οτι καποιοι δεν βγαζουν χρημα απο αυτο και ο,τι βρεθηκε θα αξιοποιηθει και θα μπει σε δημοσια θεα και δεν θα πουληθει σε καμια μαυρη αγορα..

 

Και μην μου πεις αυτα δεν γινονται.. Στην Ελλαδα ζεις..

 

Αυτα τα αντικειμενα τα εχουν δει κατω απο 30 ατομα..

Ακριβως για  αυτο τον λογο  το νημα δεν ηταν και ουτε προκειται να γινει ποτε σοβαρο .Μα καλα μιλαμε για ενα γεγονος που εχει αποκτησει τρομακτικη δημοσιοτητα ,ειναι δυνατον να  διατυπωνονται τετοιοι  ισχυρισμοι?

Αυτα ολα μπορουν να γινουν και  εγιναν παλιοτερα οταν οι ιδιοι οι κατοικοι της γυρω περιοχης(ουτε η cia ,ουτε η kgb ουτε τα νεφελιλμ ) νοικιαζαν τα χωραφια τους  για "ιδιωτικες ανασκαφες " Και εκει και σε πολλα αλλα μερη της Ελλαδας.

Ανεπισημα ,στα κρυφα ,παρανομα ,τωρα με τοσα φωτα στραμενα πανω τους, την μιση αρχαιολογικη υπηρεσια -συλλογο  απο πανω  ειναι τουλαχιστον  αστειο να πιστευουμε πως μπορει να συμβει  κατι τετοιο .

Αλλα τι συζηταμε  εδω απο την αρχη βλεπατε Αλεξανδρους μπροστα σας  ,εκει θα κολησουμε... βεβαια η μπαρουφα ειναι ετοιμη να εκτοξευθει μολις δεν βρεθει  ο μεγας  "ΤΟΝ ΒΡΗΚΑΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΟΝ ΚΡΥΒΟΥΝ "...

 

Εdit: δεν αφορα ολους οσους γραφουν εδω  για να ειμαι δικαιος .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως για αυτο τον λογο το νημα δεν ηταν και ουτε προκειται να γινει ποτε σοβαρο .Μα καλα μιλαμε για ενα γεγονος που εχει αποκτησει τρομακτικη δημοσιοτητα ,ειναι δυνατον να διατυπωνονται τετοιοι ισχυρισμοι?

Να ρωτησεις τα αρχαια του μετρο της Αθηνας αν ειναι δυνατον..

 

Και συμπληρωσα κι αλλα στο σχολιο μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς μπορώ να σε διαφθειρω ώστε να βάλεις κάνα εύρημα;

πάρε την Παναγιωταρέα ..... 

Ακριβως για  αυτο τον λογο  το νημα δεν ηταν και ουτε προκειται να γινει ποτε σοβαρο .Μα καλα μιλαμε για ενα γεγονος που εχει αποκτησει τρομακτικη δημοσιοτητα ,ειναι δυνατον να  διατυπωνονται τετοιοι  ισχυρισμοι?

αλληλούια 

Περα απο θεωριες συνομωσιας κλπ.. Ποιος εξασφαλιζει πως οτι βρεθηκε θα δει το φως της δημοσιοτητας; Ποιος μου λεει εμενα οτι καποιοι δεν βγαζουν χρημα απο αυτο και ο,τι βρεθηκε θα αξιοποιηθει και θα μπει σε δημοσια θεα και δεν θα πουληθει σε καμια μαυρη αγορα..

 

Και μην μου πεις αυτα δεν γινονται.. Στην Ελλαδα ζεις..

 

Αυτα τα αντικειμενα τα εχουν δει κατω απο 30 ατομα..

Κατανοω οτι θα πρεπει να ελεγχθουν ολα πρωτα, να συντηρηθουν, να καταγραφουν και μετα να γινει ανακοινωση κλπ

 

Αλλα δεν γουσταρω να μας την κανουν απο πισω.. Ξενερωνω και ειναι κριμα για ολους..

 

Επειδη βλεπουμε 2-3 πανεμορφα πραγματα και ολοι κοιταμε με θαυμασμο, ισως μας κανει να πιστευουμε πως αυτα ειναι ολα.. Ενω υπαρχουν ακομα ομορφοτερα και πιο σημαντικα..

 

Φυσικα μπορει να γινονται ολα σωστα και με διαφανεια, αλλα στη χωρα των σκανδαλων ζουμε και τριγυριζει στο μυαλο μου..

Θα παρουσιαστούν όπως και να 'χει στο ετήσιο αρχαιολογικό συμπόσιο Μακεδονίας - Θράκης. 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησεις τα αρχαια του μετρο της Αθηνας αν ειναι δυνατον..

 

Και συμπληρωσα κι αλλα στο σχολιο μου..

Ναι ,ναι ξερω περα απο θεωριες συνωμοσιας, ΟΚ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειμαι με το κενοτάφιο του Άλεξ.

 

Μπορεί βέβαια να βρεθεί μέσα και ο άλλος Άλεξ, από τη Βέροια.

 

**και είναι κενοτάφιο, ορθογραφία ή θάνατος όπως έχουμε ξαναπεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με προβληματίζει το γεγονός ότι δεν έχουν βρεθεί καθόλου κινητά αντικείμενα (αγγεία, νομίσματα κτλ) και έχουμε δει ήδη δύο θαλάμους.

 

Εγώ κλίνω προς την άποψη ότι ο τάφος σφραγίστηκε και πληρώθηκε με χώμα σε μεταγενέστερη εποχή και όχι από τον original κατασκευαστή και ενώ είχε συλήθεί (ίσως και εν μέρει). Τα γεγονότα που με οδηγούν σε αυτό το σενάριο είναι

α.ότι ο τάφος ήταν γνωστός στους ρωμαικούς (ή πρωτοχριστιανικούς) χρόνους (έχουν αποσπαστεί λίθοι από την περίμετρο μάλλον την ίδια περίοδο που μετακίνησαν και τον λέοντα),

β. λείπουν τα κεφάλια από τις σφίγγες

γ. η απουσία μικροαντικειμένων εως τώρα

 

Ας ελπίσουμε να είναι ασύλητος πάντως

 

Κατάλαβα υπο ποιο πρίσμα το βλέπεις εσύ. Εγώ πιστεύω οτι αν υπήρχαν αντικείμενα ή κάτι πολύτιμο, θα τα τοποθετούσαν όλα στον θάλαμο στον οποίο θα βρισκόντουσαν τα λείψανα του νεκρού και αυτός ο θάλαμος θα ήταν ο τελευταίος που για να μπορέσουν να φτάσουν οι αρχαιολόγοι αφαιρέθηκαν οι τοίχοι σφράγισης και πρέπει να αφαιρεθεί όλο το χώμα που από οτι φαίνεται είναι μπόλικο ακόμα. Ήταν δηλαδή ο περισσότερο προστατευμένος χώρος από τους προηγούμενους αφού οι προηγούμενοι ήταν απλά διάδρομοι μέχρι να φτάσεις στον κύριο χώρο που βρίσκεται ο νεκρός. Επίσης παίζει και η πιθανότητα να μπήκαν μέσα μέχρι εκεί που ήταν οι τοίχοι σφράγισης να είδανε όλο το χώμα και να έφυγαν μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι να την κάνει μια σελίδα υπο την ονομασία Καρυάτιδες,κάποιος;

 

Με μια διαδικασία που θα πάει δικαστικά όταν ξεκινήσει απλά θα χάσει το domain ο κάτοχός του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως το προσωπο της μιας καρυατιδας φαίνεται σα ναχει φυγει με πριόνι...

Το έχουμε λύσει το θέμα εδώ και 20 σελίδες, λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...