Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εβαλα Κασσανδρο μια που νομιζω τον ειχα βαλει πρωτος στο τραπέζι των πιθανοτήτων. Το γιατί το εχω εξηγησει πολλες φορες.

Εννοείται πως δεν μηδενιζω τις αλλες πιθανοτητες :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα Κασσανδρο μια που νομιζω τον ειχα βαλει πρωτος στο τραπέζι των πιθανοτήτων. Το γιατί το εχω εξηγησει πολλες φορες.

Εννοείται πως δεν μηδενιζω τις αλλες πιθανοτητες :-)

 

Κι εγώ στο ίδιο σκεπτικό κινούμαι.

 

Μεγαλύτερες πιθανότητες με διαφορά στον Κάσσανδρο και μετά Αντίπατρος/Ηφαιστίωνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενδώνη: Η ανασκαφή θα δείξει αν ο τάφος είναι συλημένος

 

http://www.protothema.gr/culture/article/409614/mendoni-den-xeroume-pou-eftasan-oi-arhaiokapiloi-tis-arhaiotitas/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το κουράζετε... Τρία τα σενάρια:

1) Τάφος που τον παρηγγειλε ο Μ.Α. για κάποιον στρατηγό του.

2) Κενοτάφιο του Μ.Α.

3) Τάφος του μεγαλομανή Κάσσανδρου.

 

Οτιδήποτε άλλο θα αποτελούσε ύβρις για τον σαφώς φτωχότερο τάφο του Φιλίππου Β΄.

 

 

Υ.Γ.: Εγώ ψήφισα Νέαρχο αν και ήμουν και μεταξύ του Ηφαιστίωνα, κατ΄ εντολή του Μ.Α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενδώνη: Η ανασκαφή θα δείξει αν ο τάφος είναι συλημένος

 

http://www.protothema.gr/culture/article/409614/mendoni-den-xeroume-pou-eftasan-oi-arhaiokapiloi-tis-arhaiotitas/

 

 

Η μαντάμ Λίνα  τόσο καιρό στα Σέρρας

για ένα συλημένο μακεδονικό τάφο ;

Έχω τις Αμφιπολίες μου ...  :rolleyes:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω Μεγα Αλεξανδρο γιατι αυτος θελω να ειναι μεσα και γιατι πιστευω πως κατι παιχτηκε τοτε με το σωμα του και τον γυρισαν στην Μακεδονια.. Αναφορες φυσικα υπαρχουν για το σωμα του στην Αλεξανδρεια, αλλα κατι μ λεει οτι δεν ειναι αυτος..

 

Φυσικα λιγες πιθανοτητες, αλλα που ξερετε!

 

Για τον φιλο πιο πανω.. Πικατσου ονομασαμε την τοιχογραφια που φαινεται στη τρυπα προς το 3ο δωματιο, γιατι ετσι μοιαζει.. Δεν το ξεφτυλιζουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη έχουμε 2 ψήφους στο "άλλο". Θα ήταν ενδιαφέρον να μας πούνε ποιόν εννοούν αυτοί που το ψήφισαν.

 

ειναι αδειος. δεν θα βρουν τιποτα μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κενοταφιο για τον Μεγα Αλεξανδρο πιστευω θα ειναι που το ειχε παραγγειλει απο καιρο και καταστευαζοταν καιρο (γι αυτο και η ποικιλια στα ευρηματα και το στυλ) ή το ετοιμαζε η μητερα του.. Γι αυτο και εχει σφραγιστει λογικα απο τον Κασσανδρο..

 

Υπαρχουν ιστορικες πηγες που λενε πως ο Κασσανδρος οταν πηγε σε ενα μαντειο, ειδε ενα αγαλμα του Μεγα Αλεξανδρου και ταραχτηκε τοσο πολυ που δεν μπορουσε να μιλησει.. Ειμαι απο κινητο δεν μπορω να το βρω τωρα..

 

Αν δεν υπηρχε αυτο το μισος προς τους συγγενεις του Μεγα Αλεξανδρου, λογω των σφιγγων σε ταφο βασιλισσας στην Ελλαδα (δεν θυμαμαι που), λογω των ροδακων και λογω του ιδιου σχεδιου στους Κιονες στον Ταφο (ενος παιδιου στη Βεργινα νομιζω δεν θυμαμαι) με της Αμφιπολης θα ημουν σιγουρος οτι ειναι ή Ρωξανη, ή Αλεξανδρος Δ..

 

Μπορει να ειναι και αυτοι.. Η ιστορια εχει αλλαξει πολλες φορες, γιατι οχι και τωρα;

 

Ειμαι απο κινητο και δεν εχω τα λινκ να δειτε τις ομοιοτητες των κιονων στην βεργινα με τους κιονες της εισοδου στην Αμφιπολη..

 

Οποιος παρακολουθει το thread θα καταλαβει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά το οτι δεν έχει βρεθεί τίποτα στον δεύτερο θάλαμο δεν σημαίνει απαραίτητα οτι έγινε σύληση, μην τρελαθούμε δηλαδή, μπορεί να μην ήθελαν να τοποθετήσουν τίποτα εκεί οι αρχαίοι. Θα συμφωνούσα με το σκεπτικό σου αν έλεγες οτι η μια εκ των δύο καρυάτιδων είχε σπασμένο πρόσωπο.

με προβληματίζει το γεγονός ότι δεν έχουν βρεθεί καθόλου κινητά αντικείμενα (αγγεία, νομίσματα κτλ) και έχουμε δει ήδη δύο θαλάμους.

 

Εγώ κλίνω προς την άποψη ότι ο τάφος σφραγίστηκε και πληρώθηκε με χώμα σε μεταγενέστερη εποχή και όχι από τον original κατασκευαστή και ενώ είχε συλήθεί (ίσως και εν μέρει). Τα γεγονότα που με οδηγούν σε αυτό το σενάριο είναι

α.ότι ο τάφος ήταν γνωστός στους ρωμαικούς (ή πρωτοχριστιανικούς) χρόνους (έχουν αποσπαστεί λίθοι από την περίμετρο μάλλον την ίδια περίοδο που μετακίνησαν και τον λέοντα),

β. λείπουν τα κεφάλια από τις σφίγγες

γ. η απουσία μικροαντικειμένων εως τώρα

 

Ας ελπίσουμε να είναι ασύλητος πάντως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με προβληματίζει το γεγονός ότι δεν έχουν βρεθεί καθόλου κινητά αντικείμενα (αγγεία, νομίσματα κτλ) και έχουμε δει ήδη δύο θαλάμους.

 

 

α μπραβο. αυτο το ρωτησα πριν μερες. περιεργο δεν ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...