Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως η απίστευτη ανατριχίλα που ένιωσα βλέποντας Κυριακή πρωί τη Καρυάτιδα, είναι απερίγραπτο συναίσθημα. Συγκίνηση? Θαυμασμός? Δε ξέρω πως να το περιγράψω αλλά νομίζω οτι οι περισσότεροι που έχουν έστω και λίγο ασχοληθεί, όχι με την αρχαιολογία αλλά έστω λιγο με την τέχνη, μπορούν να με καταλάβουν.

Όσο για τους αρχαιολόγους? Πολλοι κάνουν τους αδιάφορους. Αλλά ξέρω οτι τους τρώει το "γιατί να μην είμαι εγώ εκεί" :-)

 

Δεν μας έδωσαν σήμερα πολλά για να συζητάμε μέχρι το Σάββατο ή τη Κυριακή που θα δώσουν νέο δελτίο τύπου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ακρόπολη, όμως, φαινόταν, δεν χρειάστηκε ανασκαφές. :P

Γι αυτό λέω πάλι καλά.  :-)

Οι πρώτες ανασκαφές στις Μυκήνες είναι 2-3 αιώνες πίσω... βέβαια και εκεί κάποια σημεία του τείχους και κάποιες πέτρες φαινόντουσαν από πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η απίστευτη ανατριχίλα που ένιωσα βλέποντας Κυριακή πρωί τη Καρυάτιδα, είναι απερίγραπτο συναίσθημα. Συγκίνηση? Θαυμασμός? Δε ξέρω πως να το περιγράψω αλλά νομίζω οτι οι περισσότεροι που έχουν έστω και λίγο ασχοληθεί, όχι με την αρχαιολογία αλλά έστω λιγο με την τέχνη, μπορούν να με καταλάβουν.

Όσο για τους αρχαιολόγους? Πολλοι κάνουν τους αδιάφορους. Αλλά ξέρω οτι τους τρώει το "γιατί να μην είμαι εγώ εκεί" :-)

 

Δεν μας έδωσαν σήμερα πολλά για να συζητάμε μέχρι το Σάββατο ή τη Κυριακή που θα δώσουν νέο δελτίο τύπου.

Και πριν 2 μέρες δεν είπε ένας αρχαιολόγος ότι αυτές οι Καρυάτιδες δεν είναι και τόσο καλές από άποψη τέχνης, ισχύει κάτι τέτοιο?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση προς τους Αρχαιολόγους αλλά και τους ενήμερους του θέματος 

 

Η τελευταία μεγάλη αρχαιολογική ανακάλυψη που έγινε στην Ελλάδα και η οποία θα χαρακτηριζόταν αν όχι σπουδαία ( πχ Βεργίνα ) αλλά έστω "πολυ καλή , σημαντική και όμορφο που πραγματοποιήθηκε" ποιά ήταν ; 

Πέραν του να βρέθηκαν ξερωγώ τίποτα νομίσματα ή κάποιος τοίχος αρχαίας αποθήκης στα θεμέλια καποιας νεόδμητης οικοδομής .

 

Πχ ξέρω οτι μπροστά στο ΑΠΘ στος εργασιες για το Μετρό βρήκαν το αρχαίο νεκροταφείο της Θεσσαλονίκης (βρήκαν στεφάνια κλπ κλπ ) αλλα δεν εχω την γνώση για να καταλάβω αν χαρακτηρίζεται ως "σπουδαιο εύρημα"

 

Πολλά τα ευρύματα των εργοταξίων του μετρό Θεσσαλονίκης ...

Αλλά και από τα σκάμματα όλης της χώρας ... τι να πρωτοπείς ...

Ας πούμε για μακεδονικούς τάφους ....

Πριν δυόμιση χρόνια αποκαλύφθηκε ένας μακεδονικός που βρίσκονταν

κάτω από τη μεγαλύτερη τούμπα (ή μια από τις μεγαλύτερες) που

υπήρχαν στη χώρα εκτός από την τωρινή της Αμφίπολης ...

Έλπιζαν να βρουν ένα μεγάλο τραγωδό . Όπως όμως συμβαίνει με τους

περισσότερους μακεδονικούς τάφους ήταν συλημένος από τα αρχαία χρόνια

αλλά και από τα πρόσφατα.

Κανένα δελτίο τύπου από την αρχή ως το τέλος ...

Έμεινε και αυτός στην αφάνεια όπως όλοι οι μακεδονικοί , πλην αυτών της Βεργίνας.

 

Αλλά είπαμε ...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πριν 2 μέρες δεν είπε ένας αρχαιολόγος ότι αυτές οι Καρυάτιδες δεν είναι και τόσο καλές από άποψη τέχνης, ισχύει κάτι τέτοιο?!

Ποιος ανίδεος το είπε αυτό???

Λες και τις ειχε δει ολόκληρες..

Ειναι δυνατόν να δεις αυτό το βλεμα, αυτή τη κουκλάρα και να λες οτι δεν ειναι τόσο καλή "τεχνικά" σε σχέση με τις άλλες?

 

post-237343-0-54561800-1410466848_thumb.jpg

Σκας και δε μιλάς. Μονο κομπλεξ μπορει να βγάζει όποιος το ειπε.

Ουρτ...

Α ναι. Και ξέρετε τι μου πε στο αυτί αυτή η κουκλάρα σήμερα??

 

Εκμεταλλευτείτε με μαλάκες μπας και ξεχρεώσετε να ησυχάσουμε όλοι.

Βάλτε εισιτήριο 50 ευρώ το άτομο να έρχονται οι χάνοι λεφτάδες απ την Βόρεια Ευρώπη που πληρώνουν 20ευρα για να θαυμάζουν τάφους Σαιξπηρικών ηρώων

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ανίδεος το είπε αυτό???

Λες και τις ειχε δει ολόκληρες..

Ειναι δυνατόν να δεις αυτό το βλεμα, αυτή τη κουκλάρα και να λες οτι δεν ειναι τόσο καλή "τεχνικά" σε σχέση με τις άλλες?

 

attachicon.gifΧωρίς τίτλο.jpg

Σκας και δε μιλάς. Μονο κομπλεξ μπορει να βγάζει όποιος το ειπε.

Ουρτ...

Α ναι. Και ξέρετε τι μου πε στο αυτί αυτή η κουκλάρα σήμερα??

 

Εκμεταλλευτείτε με μαλάκες μπας και ξεχρεώσετε να ησυχάσουμε όλοι.

Βάλτε εισιτήριο 50 ευρώ το άτομο να έρχονται οι χάνοι λεφτάδες απ την Βόρεια Ευρώπη που πληρώνουν 20ευρα για να θαυμάζουν τάφους Σαιξπηρικών ηρώων

 

Δεν μπορώ να το βρω τώρα αλλά πριν 2-3 μέρες το βάλαμε εδώ. Έλεγε ότι τα αγάλματα του τάφου δεν είναι από "καλό" εργαστήριο και είναι προχειροφτιαγμένα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ανίδεος το είπε αυτό???

Λες και τις ειχε δει ολόκληρες..

Ειναι δυνατόν να δεις αυτό το βλεμα, αυτή τη κουκλάρα και να λες οτι δεν ειναι τόσο καλή "τεχνικά" σε σχέση με τις άλλες?

 

attachicon.gifΧωρίς τίτλο.jpg

Σκας και δε μιλάς. Μονο κομπλεξ μπορει να βγάζει όποιος το ειπε.

Ουρτ...Α ναι. Και ξέρετε τι μου πε στο αυτί αυτή η κουκλάρα σήμερα??

 

Εκμεταλλευτείτε με μαλάκες μπας και ξεχρεώσετε να ησυχάσουμε όλοι.

Βάλτε εισιτήριο 50 ευρώ το άτομο να έρχονται οι χάνοι λεφτάδες απ την Βόρεια Ευρώπη που πληρώνουν 20ευρα για να θαυμάζουν τάφους Σαιξπηρικών ηρώων

 

Ε όχι και ανίδεος..

Βασικά είπε ότι τα εργαστήρια και οι δημιουργοί έργων τέχνης της κλασσικής Αθήνας ήταν τάξεις ανώτεροι άλλων προηγούμενων και μεταγενέστερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση προς τους Αρχαιολόγους αλλά και τους ενήμερους του θέματος 

 

Η τελευταία μεγάλη αρχαιολογική ανακάλυψη που έγινε στην Ελλάδα και η οποία θα χαρακτηριζόταν αν όχι σπουδαία ( πχ Βεργίνα ) αλλά έστω "πολυ καλή , σημαντική και όμορφο που πραγματοποιήθηκε" ποιά ήταν ; 

Πέραν του να βρέθηκαν ξερωγώ τίποτα νομίσματα ή κάποιος τοίχος αρχαίας αποθήκης στα θεμέλια καποιας νεόδμητης οικοδομής .

 

Πχ ξέρω οτι μπροστά στο ΑΠΘ στος εργασιες για το Μετρό βρήκαν το αρχαίο νεκροταφείο της Θεσσαλονίκης (βρήκαν στεφάνια κλπ κλπ ) αλλα δεν εχω την γνώση για να καταλάβω αν χαρακτηρίζεται ως "σπουδαιο εύρημα"

 

Πιστεύω ότι υπάρχουν πολλοί σπουδαίοι ή έστω σημαντικοί ανεξερεύνητοι και ξεχασμένοι αρχαιολογικοί χώροι. Πάρε για παράδειγμα την αρχαία πόλη στο Παυλοπέτρι που ανακαλύφθηκε πριν μερικές δεκαετιές χωρίς όμως να έχει έρθει στο προσκήνιο μέχρι και την επανέναρξη της εξερεύνησης της το 2009, όταν και αρχίσαμε να διαπιστώνουμε τη σπουδαιότητα της.

 

https://www.youtube.com/watch?v=A0AOCBI4BiY

 

Ποιος ξέρει τι άλλο μπορεί να είναι θαμμένο κάτω από τις πόλεις μας και μέσα στους βυθούς μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να το βρω τώρα αλλά πριν 2-3 μέρες το βάλαμε εδώ. Έλεγε ότι τα αγάλματα του τάφου δεν είναι από "καλό" εργαστήριο και είναι προχειροφτιαγμένα...

Βάση των εως τωρα εκτιμήσεων ο τάφος ειναι φτιαγμένος απο τον Δεινοκράτη. Ο συγκεκριμένος ήταν ένας απο τους καλύτερους αρχιτέκτοντες της Ελληνιστικής εποχής.

Αλλά ανεξάρτητα με αυτό.

Μόνο ως ανίδεο μπορώ να χαρακτηρίσω κάποιον που θα κάτσει να κάνει σύγκριση χωρις να έχει ολόκληρο το γλυπτό (2 μέρες πριν δεν ειχαμε "ολοσωμες" τις φωτό και μόνο απο φωτογραφία. Όχι απλά ανίδεο αλλά τρολάρει κιόλας επικίνδυνα χωρις λογο.   (σίγουρα το έθεσε έτσι όπως το γράφεις? )

Δήμητρα δεν έχουν βάλει Κάσσανδρο και μπαμπά μέσα...δε παίζω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...