Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κι εδώ ένα ψύχραιμο άρθρο πάνω στην πολιτική εκμετάλλευση της ανασκαφής:

 

Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΕΞΙΟΣ ΟΥΤΕ ΨΗΦΙΖΕΙ ΣΥΡΙΖΑ

Δεν ξέρω τι μυστικό κρύβει η Αμφίπολη. Δεν ξέρω αν εκεί είναι θαμμένος ο Αλέξανδρος ή ο γιός του, αν είναι ο Νέαρχος ή η αρχαιολογική σκαπάνη θα αποκαλύψει κάποιον ομαδικό τάφο ή ακόμη και νεκροταφείο.

Βλέπω όμως πως ακόμη και σ' αυτό το θέμα επιχειρείται να δοθεί πολιτικό χρώμα. Ακόμη και σ' ένα θέμα που είναι κοινό κτήμα όλων των Ελλήνων και θα έπρεπε να τους ενώνει, ακόμη και σ' αυτό το θέμα σιγά σιγά εμφιλοχωρεί ο διχασμός. Κάποιοι κατηγορούν ήδη την κυβέρνηση ότι, για επικοινωνιακούς λόγους, προσπαθεί, να "φουσκώσει" την ανακάλυψη προκειμένου να υποβαθμιστούν τα ζέοντα προβλήματα της καθημερινότητας.

Όσο απαράδεκτη είναι η πολιτική εκμετάλλευση μιας αρχαιολογικής έρευνας -εφόσον φυσικά κάτι τέτοιο έχουν στο νου τους οι κυβερνώντες- εξίσου απαράδεκτο είναι -αν φυσικά κάτι τέτοιο συνέβαινε από την αντιπολίτευση- κάποιοι να εύχονται, ενδόμυχα, να μην είναι σπουδαίο το ταφικό εύρημα προκειμένου να μην έχει η κυβέρνηση την ευκαιρία να θριαμβολογήσει!

Η αρχαία Ελλάδα δεν ψηφίζει το άλφα ή το βήτα κόμμα της νεότερης Ελλάδας. Ο Αλέξανδρος δεν ήταν δεξιός, ο Πλάτωνας κεντρώος και ο Αριστοτέλης αριστερός. Οι ψηφίδες του πολιτισμού μας δεν έχουν μπλε, πράσινο ή κόκκινο χρώμα. Είναι το DNA της φυλής μας και (μια επιπλέον) απόδειξη των όσων σημαντικών πραγμάτων δημιούργησαν και προσέφεραν, οι μακρινοί πρόγονοί μας, στην ανθρωπότητα.

Αν κάποιοι, ανόητοι, περιμένουν να βυζάξουν ψήφους από την Ολυμπιάδα ή τη Ρωξάννη για να δυναμώσουν εκλογικά, τότε το μόνο που μπορεί να πει κανείς είναι πως αυτοί οι αβδηρίτες της πολιτικής θα πρέπει να ταφούν ζωντανοί και να σκεπαστούν με τα χώματα της ανασκαφής στην Αμφίπολη. Καλύτερη σπονδή και μεγαλύτερη τιμή από τους νεοέλληνες στους αρχαίους προγόνους τους, που είναι θαμμένοι στο λόφο Καστά της Αμφιπόλεως, δεν θα μπορούσε να υπάρξει.

Δεν ξέρω τι θα βρεθεί στην Αμφίπολη, ό,τι πάντως κι αν βρεθεί θα είναι σημαντικό ακόμη κι αν δεν ανταποκρίνεται στις τόσο μεγάλες προσδοκίες που καλλιεργούνται. Και σίγουρα αυτό που θα βρεθεί θα πρέπει να ενώσει τους νεοέλληνες και να τους κάνει χαρούμενους, κάτι που, στους περίεργους και μελαγχολικούς καιρούς της κρίσης και της απαξίας που ζούμε, το έχουμε ανάγκη. Όλοι.

Μάλιστα, θα προέτρεπα, εάν μου επιτρέπεται, και τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης, τον Αλέξη Τσίπρα, τώρα που θα επισκεφθεί τη Θεσσαλονίκη, για τη Διεθνή Έκθεση, να περάσει κι από την Αμφίπολη. Όχι σαν πολιτική απάντηση στην επίσκεψη του πρωθυπουργού, αλλά σαν υπόμνηση της καθολικής στήριξης στο έργο των αρχαιολόγων και σαν δηλωτική πράξη της ομόθυμης βούλησης των νεοελλήνων να υπερασπιστούν, να προβάλλουν και να αξιοποιήσουν την περιουσία των προγόνων τους στη γη των αρχαίων Μακεδόνων, ανεξαρτήτως κομματικών ή άλλων διαφορών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οτι να ναι.

 

πριν λιγο και το ιδιο το ΕΘΝΟΣ και αλλα υποτιθεμενα 'σοβαρα' sites ανεφεραν το ονομα της κυριας Μενδωνη Μενδινου πως λεγεται και γραφαν πως πηγε να μελετησει και αυτη περιγραφες,χωρις να αναφερουν οτι "προκειται για φημη".

 

τωρα αυτο-ακυρωνουν τους εαυτους τους λεγοντας οτι ηταν φημες αυτα που λεγαν προ ολιγου,που ξεκινησαν απο blogs.

 

Δε ξερω τι ειναι ποιο γελοιο στην ολη υποθεση. Αν δημοσιογραφια στην Ελλαδα του 2014 σημαινει "παιρνω κατι που βρηκα σε ενα μπλογκ που εγραψε καποιος αγνωστος χωρις καμια πηγη και το κανω clopy paste χωρις να αναφερω απο που το πηρα και το προμοταρω ως αληθινη ειδηση για να το διαψευσω 2 ωρες αργοτερα",βραστα.

 

περιγελος γινομαστε στους ξενους δημοσιογραφους και αρχαιολογους και οσους παρακολουθουν.

 

Mπανανια.

 

 

ρεκορ αναξιοπιστιας στα ελληνικα μεσα ενημερωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αλλη μια φορα οι Ελληνες πιστευουν στους πεθαμενους παρα στους ζωντανους!

 

Προτιμώ να πιστεύω στον, Κάσσανδρο, Αλέξανδρο, Νέαρχο, Δεινοκράτη κτλ, Παρά σε Σαμαρά, Τσίπρα, Πάγκαλο, και σία...

 

Αν είναι έτσι, καλύτερα νεκρός 1000 φορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι και λοιπόν? Το να την γνωρίζουν προσωπικά σας φαίνεται περίεργο?

Ξέρετε (αφού αίφνης μιλάμε στον πληθυντικό) πόσοι πτυχιούχοι αρχαιολόγοι υπάρχουν στην χώρα; Τι την έχει την Περιστέρη και την παίρνει τηλέφωνο πάνω στην τούρλα της ανασκαφής, οέο; Αυτά τα "ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜ' ΕΓΩ ΡΕ", μας φέραν εδώ.... :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε (αφού αίφνης μιλάμε στον πληθυντικό) πόσοι πτυχιούχοι αρχαιολόγοι υπάρχουν στην χώρα; Τι την έχει την Περιστέρη και την παίρνει τηλέφωνο πάνω στην τούρλα της ανασκαφής, οέο; Αυτά τα "ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜ' ΕΓΩ ΡΕ", μας φέραν εδώ.... :)

 

Ο πληθυντικός δεν είναι ευγενείας. Απευθύνεται σε εσένα και σε οποιονδήποτε άλλο είχε την ίδια απορία με εσένα.

 

Και δε νομίζω ότι ο οποιοσδήποτε καλεί έναν συνάδελφο, ακόμα και πάνω στην τούρλα της ανακάλυψης, το κάνει με στυλ:

Ξέρεις ποιος είμαι εγώ.

 

Αν εμείς έχουμε μία φορά αγωνία, οι αρχαιολόγοι και δη οι εκτός ανασκαφής έχουν δέκα και είναι απολύτως κατανοητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πληθυντικός δεν είναι ευγενείας. Απευθύνεται σε εσένα και σε οποιονδήποτε άλλο είχε την ίδια απορία με εσένα.

 

Και δε νομίζω ότι ο οποιοσδήποτε καλεί έναν συνάδελφο, ακόμα και πάνω στην τούρλα της ανακάλυψης, το κάνει με στυλ:

Ξέρεις ποιος είμαι εγώ.

 

Αν εμείς έχουμε μία φορά αγωνία, οι αρχαιολόγοι και δη οι εκτός ανασκαφής έχουν δέκα και είναι απολύτως κατανοητό.

οκ, αλλά να παίρνει την Περιστέρη; Εμένα πάντως - σόρυ αλλά - μου φαίνεται κάπως..

επιστύλιο ουδέτερο

  1. (αρχιτεκτονική) το ξύλινο ή πέτρινο δοκάρι που βρίσκεται ακριβώς πάνω από τους κίονες αρχαίου κτηρίου· αποτελεί το χαμηλότερο τμήμα του θριγκού και από πάνω του βρίσκεται η ζωφόρος (στον ιωνικό ρυθμό) ή τα τρίγλυφα και οι μετόπες (στον δωρικό)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπε πως πήρε την Περιστέρη! Πληθυντικό χρησιμοποίησε. Μπορεί κάποιος σύλλογος αρχαιολόγων, κάποια άλλη εφορεία, κάποιο μουσείο, 5 φίλοι αρχαιολόγοι να προσπάθησαν να επικοινωνήσουν!

 

ΠΟΥ το κακό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται λόγος ΚΑΙ για επιγραφές ΚΑΙ για επιστύλια!

 

http://news247.gr/eidiseis/psixagogia/politismos/vrethhkan_2_epigrafes_mesa_ston_tafo_ths_amfipolhs_se_ligo_oi_epishmes_anakoinwseis.3018408.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάρεσει που λίγο καιρό πριν κάποιοι έλεγαν "ας αφήσουμε τους αρχαιολόγους ήσυχους να κάνουν την δουλειά τους" και τώρα την παίρνουν τηλέφωνο "έλα είμαι η μιμίκα, πηγαίναμε μαζί νηπιαγωγείο, για πες μου λίγο μόνο εμένα, τι βρήκατε;"

 

 

Ελπίζω να τους διαολόστειλε

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται λόγος ΚΑΙ για επιγραφές ΚΑΙ για επιστύλια!

 

http://news247.gr/eidiseis/psixagogia/politismos/vrethhkan_2_epigrafes_mesa_ston_tafo_ths_amfipolhs_se_ligo_oi_epishmes_anakoinwseis.3018408.html

 

Τότε προφανώς μεταφέρθηκαν άπαντα τα ευρήματα στο μουσείο, τα μεν επιστύλια για λόγους συντήρησης, οι δε επιγραφές, για λόγους ασφαλείας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...