Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι σκοπιανοί ασχολήθηκαν προ 2 εβδομάδων , βγήκε ένας αρχιαρχαιολόγος νούμερο που έχουν  (μέγας αρχαιοκάπηλος με πρωην μεγάλα κοννέ στην κυβέρνηση, που τώρα έσπασαν και διώκεται για διάφορα και είναι να πάει στην ψειρού) και έλεγε διάφορα και μετά δεν ξαναασχολήθηκαν. Ο συγκάτοικός μου είναι σκοπιανός. Δεν ήξερε πολλά για το θέμα μέχρι που του το ανέφερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επιπλέον, απορώ που δεν έχει αναφερθεί από κανέναν αρχαιολόγο το εξής, σχετικά με τη νεκρή γυναίκα που βρέθηκε στον προθάλαμο του τάφου, στη Βεργίνα:

 

 

http://www.tovima.gr/culture/article/?aid=576523

 

Αντιγράφω από την wikipedia σχετικά με την Ρωξάνη:

 

 

341-309= 32 ετών, συνόδευσε τον Αλέξανδρο στην εκστρατεία και έτσι δικαιολογείται η έντονη ιππική δραστηριότητα και φέρει ανδρικό οπλισμό. Δεν γινόταν φυσικά η γυναίκα του Αλεξάνδρου να μην έφερε δικό της οπλισμό, ενώ το κάταγμα στην κνήμη ίσως να προήλθε από κάποια μάχη στην οποία έλαβε μέρος ή από πτώση.

 

Τέλος στον ίδιο τάφο, είναι θαμμένος ο Αλέξανδρος ο Δ, σύμφωνα με τον Ανδρόνικο. Τι κάνει νιαου, νιαου στα κεραμίδια?

 

Γιατί κανείς από τους ερευνητές αρχαιολόγους δεν έχει διατυπώσει το σενάριο, η Ρωξάνη να είναι θαμμένη δίπλα στο γιο της, μέσα στον βασιλικό τάφο της Βεργίνας?

 

Γιατί η Ρωξάνη δεν αναφέρεται σε πηγές να παίρνει μέρος σε μάχες. Αντίθετα για άλλες υποψήφιες, οι οποίες ήταν μέλη της βασιλικής οικογένειας, υπάρχουν αρκετές αναφορές σε γραμματειακές πηγές που κάνουν λόγο για συμμετοχή τους σε μάχες.

 

Χαρακτηριστικό παράδειγμα η Κυνάνη. Είναι νομίζω και η βασική υποψήφια σύμφωνα με κάποιους αρχαιολόγους. Ηλικιακά είναι εκεί κοντά και είναι γνωστές από τις πηγές οι πολεμικές της αρετές.

 

http://www.attalus.org/translate/polyaenus8B.html

 

  Cynane.

Cynane, the daughter of Philippus, was famous for her military knowledge; she commanded armies, and in the field charged at the head of them. In an engagement with the Illyrians, she herself slew their queen with a fatal blow to the throat; and she defeated the Illyrian army with great slaughter. She married Amyntas, son of Perdiccas; and, losing him soon after, never would take a second husband. By Amyntas she had an only daughter named Eurydice: to whom she gave a military education, and instructed her in the science of war. Upon Alexander's death, his generals parcelled out his dominions among themselves, in exclusion of the royal family. But Cynane crossed the Strymon, forcing her way in the face of Antipater, who disputed her passage over it. She then passed the Hellespont, to meet theMacedonian army, and Alcetas with a powerful force advanced to give her battle. The Macedonians at first paused at the sight of Philippus' daughter, and the sister of Alexander; but after reproaching Alcetas with ingratitude, undaunted at the number of his forces, and his formidable preparations for battle, she bravely advanced to fight against him. She resolved upon a glorious death, rather than, stripped of her dominions, accept a private life, unworthy of the daughter of Philippus.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σκοπιανοί ασχολήθηκαν προ 2 εβδομάδων , βγήκε ένας αρχιαρχαιολόγος νούμερο που έχουν  (μέγας αρχαιοκάπηλος με πρωην μεγάλα κοννέ στην κυβέρνηση, που τώρα έσπασαν και διώκεται για διάφορα και είναι να πάει στην ψειρού) και έλεγε διάφορα και μετά δεν ξαναασχολήθηκαν. Ο συγκάτοικός μου είναι σκοπιανός. Δεν ήξερε πολλά για το θέμα μέχρι που του το ανέφερα.

 

Ε μη περιμένεις να το μάθει η κοινή γνωμη.

Αυτοι ασχολούνται με τον αυτοκινητόδρομο :P

Το θέμα ειναι να δεις τι τους έχουν σουρει (στους πολιτικους τους) ξένοι διπλωμάτες.

Αν ισχύουν αυτά που ακούγονται, μιλάμε για μεγάλη ρομπα.

 

Συνάδελφος Ολλανδός πάντως που έχω μου έλεγε οτι οι Ολλανδοι ειναι έξω φρενων με τους Σκοπιανους :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ οι άλλοι έχτιζαν πυραμίδες που φαίνονται από το διάστημα για πάρτη τους, ο Έλληνας είχε το ψώνιο? :P

Καλά το "διάστημα" είναι  σχετικό, από ένα ύψος και πάνω το θεωρούν "διάστημα"

 

Άσε που μπορεί να μην τις είχαν και μόνο για το ψώνιο τους, ποιος ξέρει.... ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Περί Σκοπιανών.

Τον καλείς στο σπίτι σου, του κάνεις το τραπέζι γιατί σου τον κουβαλάει μαζί μακρινός συγγενής εξ USA και τον ακούς να λέει στα Αγγλικά, "τραπέζι - είναι δικιά μας λέξη προέρχεται από το "τράπεζα" και εδώ μιλάνε την Μακεδονική γλώσσα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μη περιμένεις να το μάθει η κοινή γνωμη.

Αυτοι ασχολούνται με τον αυτοκινητόδρομο :P

Το θέμα ειναι να δεις τι τους έχουν σουρει (στους πολιτικους τους) ξένοι διπλωμάτες.

Αν ισχύουν αυτά που ακούγονται, μιλάμε για μεγάλη ρομπα.

 

Συνάδελφος Ολλανδός πάντως που έχω μου έλεγε οτι οι Ολλανδοι ειναι έξω φρενων με τους Σκοπιανους :P

Γιατί;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nickelodeon

 

 

Μια φορά με σταμάτησε ένας στο carrefour city gate στη θεσσαλονίκη και με ρώτησε πως πάει στη Μακεδονία. όλο ευθεία στην Κατερίνη τον έστειλα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι σκέφτεσαι ότι μπορεί να είναι?

Ο γκόμενος του Αλέκου...

 

Μην εκπλαγείτε λοιπόν αν ο τάφος ανηκει εν τέλη σε κάποιον στρατηγό, ναύαρχο ή ακόμα και κάποιον συμπολεμιστή του Αλέκου ή απλά κάποιον πλουσιο της εποχής.

Εγώ πάντως αν δε δω το Μεγαλέξαντρο μέσα θα πέσω από τα σύννεφα!  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μη περιμένεις να το μάθει η κοινή γνωμη.

Αυτοι ασχολούνται με τον αυτοκινητόδρομο :P

Το θέμα ειναι να δεις τι τους έχουν σουρει (στους πολιτικους τους) ξένοι διπλωμάτες.

Αν ισχύουν αυτά που ακούγονται, μιλάμε για μεγάλη ρομπα.

 

Συνάδελφος Ολλανδός πάντως που έχω μου έλεγε οτι οι Ολλανδοι ειναι έξω φρενων με τους Σκοπιανους :P

οτι τι; τόσα χρόνια τους έλεγαν ψέμματα και με μισό τάφο κατάλαβαν την αλήθεια; για τόσο ηλίθιους περνάνε τους εαυτούς τους οι Ολλανδοί?

Λες και αν ήθελαν να είναι υπέρ της Ελλάδος θα τους πείραζαν ιστορικά στοιχεία. Όλα για την ταμπακιέρα φίλτατε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί?

 

Γιατι αυτοί ειναι περισσότερο πρόβατα (κατά τη γνωμη μου πάντα) από πολλούς.

Αυτό που έγραψε ο Pantelwolf ισχύει. Δυστυχώς ή ευτυχώς ενα μνημείο ηταν ικανό για να τους αλλάξει τη γνωμη. Για τόσο...μα τόσο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι αυτοί ειναι περισσότερο πρόβατα (κατά τη γνωμη μου πάντα) από πολλούς.

Αυτό που έγραψε ο Pantelwolf ισχύει. Δυστυχώς ή ευτυχώς ενα μνημείο ηταν ικανό για να τους αλλάξει τη γνωμη. Για τόσο...μα τόσο.

 

δε ξέρω αλλά μου φαίνεται αδιανόητο...

Δλδ για τη Βεργίνα και τη Θεσσαλονίκη κ τόσες χιλιάδες ευρήματα, δεν ήξεραν τίποτα;

Δλδ για Αριστοτέλη δεν είχαν ακούσει τπτ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...