Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και τα κεφάλια από τις σφίγγες και τα φτερά τους.

τ φτερά δε βρέθηκαν;

Πείτε με κολλημένο αλλά πιστεύω ότι ΑΝ ο τυμβος συληθηκε, αυτό έγινε την εποχή που μεταφέρθηκε ο λέων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πωπω μερικοι λενε οτι να ναι χωρις να εχουν δει ολες τις φωτο του δελτιου τυπου και χωρις να εχουν διαβασει τιποτα..

 

ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΜΙΣΟ+ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΘΑΜΜΕΝΟ ΜΕ ΑΜΜΟ..

 

Μπορει πιο κατω να τα βρουνε ολα, οπως βρηκαν και κομματια απο τα φτερα των σφιγγων..

 

Μετα απο ΤΟΣΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ και εκατονταδες σεισμους και διαβρωση, με τοσο φορτιο στις κολωνες απο τους τονους χωμα απο πανω, περιμενατε να ειναι αθικτα ολα;

 

Ελεος δηλαδη, να μου πει καποιος τα κεφαλια των Σφιγγων τα πηρανε, να πω ναι! Γιατι ηταν εξω εξω και ευκολο να κοπουν..

 

Αλλα οτι κοψανε στη μεση το κεφαλι της μιας καρυατιδας μετα απο 3 σφραγισμενα δωματια γεματα χωμα και το κοψανε με κοντρα ταβανι και τοιχο χωρις να χωραει το χερι τους.. Ε αυτο παραπαει..

 

Καθαρα απο την πιεση εχει πεσει και θα το βρουν λογικα πιο κατω, οπως βρηκανε κομματια απο δαχτυλα.. Και φαινεται η πιεση στην ολοκληρη καρυατιδα η οποια εχει κ αυτη ρωγμη..

 

Επισης στην διαβρωση τα πρωτα πρωτα που χαλανε ειναι τα χαρακτηριστικα του προσωπου.. Δεν μπηκαν τυμβωρυχοι και πηραν την μυτη, ελεος..

 

Μην γραφετε βλακειες, διαβαστε το δελτιο τυπου να καταλαβετε 2 προγραμματα και δειτε καλα τις φωτογραφιες.. Δεν κανω τον εξυπνο, ας κανουμε ομως ΛΟΓΙΚΕΣ ερωτησεις, προβλεψεις και εικασιες.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως το θεωρώ πολυ κουλό να εκατσαν να βάλουν παλι τους πορολιθους στην είσοδο και γενικα να έκαναν τόσο κόπο να τα αφήσουν όπως "τα βρήκαν".

 

Στη θέση τους τουλάχιστον αν ηταν να μπω για αρχαιοκαπηλία θα τα έγραφα όλα και θα έφευγα όπως να'ναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακαιφαλέωση:

 

#1 Στη Ρωμαική περίοδο αφαιρέθηκε και μετακινήθηκε ο Λέων.

Ο ίδιος ο Λέων είναι σύμβολο δυνάμεως / ισχύος. Συνήθως αφαίρεση / καταστροφή αγαλμάτων έχουμε όταν μια νέα κυβέρνηση / δύναμη δεν εγκρίνει τη παλιά ή το εικονιζόμενο πρόσωπο,ή αυτό που πρεσβεύει το άγαλμα κτλπ... Π.χ. οι Σύμμαχοι αφαίρεσαν τα αγάλματα του Χίτλερ στο τέλος του ΒΠΠ. Οι Ρώσσοι διαφόρων ΚΚ ηγετών μετά τη κατάρρευση του Σοβιετ. Οι Ιρακινοί τα αγάλματα του Σανταμ... Συμβολικά η συγκεκριμένη κίνηση των Ρωμαίων συμβολίζει την αφαίρεση εξουσίας από το... πρόσωπο του Τύμβου.

 

#2 Ο τάφος σφραγίστηκε.

Που σημαίνει ότι κάποιος δεν ήθελε να είναι ανοιχτός προς το κοινό σε αντίθεση με πολλούς άλλους τάφους οι οποίοι ήταν ανοιχτοί για λαικό προσκύνημα ή κατάθεση στεφανιών / προσφορών στη μνήμη του νεκρού κτλπ. Η είσοδος του τύμβου των 300 Σπαρτιατών του Λεωνίδα για παράδειγμα ήταν ανοιχτός προς το κοινό για αυτό το λόγο.

 

#3 Λείπουν ή έχουν υποστεί φθορές τα πρόσωπα αγαλμάτων.

Φυσικά θα μπορούσε κατά σύμπτωση να γίνει κάτι εκ φύσεως που να καταστρέψει το κεφάλι ενός αγάλματος. Αλλά αυτό είναι και συνηθισμένος τρόπος βανδαλισμού ενός αγάλματος. Ειδικά εκείνα τα χρόνια,που δεν υπήρχαν τα.... σπρέη.

 

 

 

Εγώ απ τα παραπάνω υποθέτω πως το μνημείο αρχικά φτιάχτηκε για κάποιο άτομο ή κάτι άλλο,το οποίο κάποια στιγμή ύστερα σταμάτησε να έχει την ίδια αγάπη / σεβασμό από τον κόσμο όσο είχε αρχικά. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μάθουμε αν οι διαφραγματικοί τοίχοι υπήρχαν εξ αρχής στο σχέδιο του κτηρίου,ή αν προστέθηκαν σε αργότερη εποχή,π.χ. κατά τα Ρωμαικά χρόνια.

 

Η αφαίρεση και ο πιθανός βανδαλισμός των συμβόλων του τάφου ίσως να υποδεικνύει ότι κάποια στιγμή το πρόσωπο που ενταφιάστηκε είχε πολύ κακή... φήμη.

 

 

Υ.Γ. Είναι απλά μια θεωρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω μερικοι λενε οτι να ναι χωρις να εχουν δει ολες τις φωτο του δελτιου τυπου και χωρις να εχουν διαβασει τιποτα..

 

ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΜΙΣΟ+ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΘΑΜΜΕΝΟ ΜΕ ΑΜΜΟ..

 

Μπορει πιο κατω να τα βρουνε ολα, οπως βρηκαν και κομματια απο τα φτερα των σφιγγων..

 

Μετα απο ΤΟΣΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ και εκατονταδες σεισμους και διαβρωση, με τοσο φορτιο στις κολωνες απο τους τονους χωμα απο πανω, περιμενατε να ειναι αθικτα ολα;

 

Ελεος δηλαδη, να μου πει καποιος τα κεφαλια των Σφιγγων τα πηρανε, να πω ναι! Γιατι ηταν εξω εξω και ευκολο να κοπουν..

 

Αλλα οτι κοψανε στη μεση το κεφαλι της μιας καρυατιδας μετα απο 3 σφραγισμενα δωματια γεματα χωμα και το κοψανε με κοντρα ταβανι και τοιχο χωρις να χωραει το χερι τους.. Ε αυτο παραπαει..

 

Καθαρα απο την πιεση εχει πεσει και θα το βρουν λογικα πιο κατω, οπως βρηκανε κομματια απο δαχτυλα.. Και φαινεται η πιεση στην ολοκληρη καρυατιδα η οποια εχει κ αυτη ρωγμη..

 

Επισης στην διαβρωση τα πρωτα πρωτα που χαλανε ειναι τα χαρακτηριστικα του προσωπου.. Δεν μπηκαν τυμβωρυχοι και πηραν την μυτη, ελεος..

 

Μην γραφετε βλακειες, διαβαστε το δελτιο τυπου να καταλαβετε 2 προγραμματα και δειτε καλα τις φωτογραφιες.. Δεν κανω τον εξυπνο, ας κανουμε ομως ΛΟΓΙΚΕΣ ερωτησεις, προβλεψεις και εικασιες.

 

Swimmer, εδώ μέσα γράφουμε όλοι υποθετικά, με βάση αυτά που βλέπουμε/ πιστεύουμε/ φοβόμαστε.

 

Το να έχει συληθεί ο τάφος στην αρχαιότητα, επί ρωμαϊκών χρόνων το θεωρείς απίθανο, όταν ίσως ο τάφος να μην είχε ακόμα χώμα και να μην είχε σφραγιστεί? 

 

Γιατί και τα δελτία τύπου έχω διαβάσει και τις φωτογραφίες έχω δει και συνεπώς δεν γράφω ότι να' ναι, όπως θέλεις να πιστεύεις.

 

Χαλάρωσε λίγο. Ούτε εσύ, ούτε εγώ, ούτε κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι πραγματικά έχει συμβεί εκεί μέσα 2.500 χρόνια, αν και η τοποθεσία είναι γνωστή στη νέα Ελλάδα από τη δεκαετία του 50 και εμείς ανακαλύψαμε την περιοχή 60 χρόνια μετά.

Ανακαιφαλέωση:

 

#1 Στη Ρωμαική περίοδο αφαιρέθηκε και μετακινήθηκε ο Λέων.

Ο ίδιος ο Λέων είναι σύμβολο δυνάμεως / ισχύος. Συνήθως αφαίρεση / καταστροφή αγαλμάτων έχουμε όταν μια νέα κυβέρνηση / δύναμη δεν εγκρίνει τη παλιά ή το εικονιζόμενο πρόσωπο,ή αυτό που πρεσβεύει το άγαλμα κτλπ... Π.χ. οι Σύμμαχοι αφαίρεσαν τα αγάλματα του Χίτλερ στο τέλος του ΒΠΠ. Οι Ρώσσοι διαφόρων ΚΚ ηγετών μετά τη κατάρρευση του Σοβιετ. Οι Ιρακινοί τα αγάλματα του Σανταμ... Συμβολικά η συγκεκριμένη κίνηση των Ρωμαίων συμβολίζει την αφαίρεση εξουσίας από το... πρόσωπο του Τύμβου.

 

#2 Ο τάφος σφραγίστηκε.

Που σημαίνει ότι κάποιος δεν ήθελε να είναι ανοιχτός προς το κοινό σε αντίθεση με πολλούς άλλους τάφους οι οποίοι ήταν ανοιχτοί για λαικό προσκύνημα ή κατάθεση στεφανιών / προσφορών στη μνήμη του νεκρού κτλπ. Η είσοδος του τύμβου των 300 Σπαρτιατών του Λεωνίδα για παράδειγμα ήταν ανοιχτός προς το κοινό για αυτό το λόγο.

 

#3 Λείπουν ή έχουν υποστεί φθορές τα πρόσωπα αγαλμάτων.

Φυσικά θα μπορούσε κατά σύμπτωση να γίνει κάτι εκ φύσεως που να καταστρέψει το κεφάλι ενός αγάλματος. Αλλά αυτό είναι και συνηθισμένος τρόπος βανδαλισμού ενός αγάλματος. Ειδικά εκείνα τα χρόνια,που δεν υπήρχαν τα.... σπρέη.

 

 

 

Εγώ απ τα παραπάνω υποθέτω πως το μνημείο αρχικά φτιάχτηκε για κάποιο άτομο ή κάτι άλλο,το οποίο κάποια στιγμή ύστερα σταμάτησε να έχει την ίδια αγάπη / σεβασμό από τον κόσμο όσο είχε αρχικά. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μάθουμε αν οι διαφραγματικοί τοίχοι υπήρχαν εξ αρχής στο σχέδιο του κτηρίου,ή αν προστέθηκαν σε αργότερη εποχή,π.χ. κατά τα Ρωμαικά χρόνια.

 

Η αφαίρεση και ο πιθανός βανδαλισμός των συμβόλων του τάφου ίσως να υποδεικνύει ότι κάποια στιγμή το πρόσωπο που ενταφιάστηκε είχε πολύ κακή... φήμη.

 

 

Υ.Γ. Είναι απλά μια θεωρία.

 

Κάσσανδρος?

 

Βασιλιάς που είχε δολοφονήσει την οικογένεια του Αλέξανδρου και ως εκ τούτου, δεν άξιζε τις τιμές που του απονεμήθηκαν μετά θάνατον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Swimmer, εδώ μέσα γράφουμε όλοι υποθετικά, με βάση αυτά που βλέπουμε/ πιστεύουμε/ φοβόμαστε.

 

Το να έχει συληθεί ο τάφος στην αρχαιότητα, επί ρωμαϊκών χρόνων το θεωρείς απίθανο, όταν ίσως ο τάφος να μην είχε ακόμα χώμα και να μην είχε σφραγιστεί?

 

Γιατί και τα δελτία τύπου έχω διαβάσει και τις φωτογραφίες έχω δει και συνεπώς δεν γράφω ότι να' ναι, όπως θέλεις να πιστεύεις.

 

Χαλάρωσε λίγο. Ούτε εσύ, ούτε εγώ, ούτε κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι πραγματικά έχει συμβεί εκεί μέσα 2.500 χρόνια, αν και η τοποθεσία είναι γνωστή στη νέα Ελλάδα από τη δεκαετία του 50 και εμείς ανακαλύψαμε την περιοχή 60 χρόνια μετά.

Ναι φιλε μου, αλλα γιατι να τον σφραγισουν τοτε αν ηταν συλημενος και κατεστραμενος.. Δεν στεκει..

 

Φαινεται ξεκαθαρα οτι ειναι φυσικα τα αιτια φθορας του προσωπου και στις δυο Καρυατιδες..

 

Σου ειπα οτι το δεχομαι να μου το πεις για τις Σφιγγες γιατι ηταν εξω εξω και ευκολο να τα παρουν..

 

Δηλαδη θα μπαινανε μεσα τυμβωρυχοι και θα ρισκαρανε να παρουν μισο κεφαλι με κινδυνο να σπασει ή να πεσει καμια οροφη στο κεφαλι τους;

 

Δεν νομιζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάσσανδρος?

 

Βασιλιάς που είχε δολοφονήσει την οικογένεια του Αλέξανδρου και ως εκ τούτου, δεν άξιζε τις τιμές που του απονεμήθηκαν μετά θάνατον.

 

ο yes...και πιθανολογώ να ειναι και η γυναίκα του μέσα.

Εν ολίγης η ιστορία λέει πως όταν πέθανε ο Κάσσανδρος οι 2 γιοι του σφάχτηκαν για την εξουσία. Ο μικρός μάλιστα, σκότωσε τη μητέρα του διοτι πιστευε οτι έδειχνε εύνοια στον μεγαλύτερο. Ελα ομως που τελικά τη μάχη τη κέρδισε ο μεγάλος.

Δε θα μου φανει περίεργο ο τάφος να συντηρηθηκε από τον μεγάλο προς τιμη των γονέων του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο yes...και πιθανολογώ να ειναι και η γυναίκα του μέσα.

Εν ολίγης η ιστορία λέει πως όταν πέθανε ο Κάσσανδρος οι 2 γιοι του σφάχτηκαν για την εξουσία. Ο μικρός μάλιστα, σκότωσε τη μητέρα του διοτι πιστευε οτι έδειχνε εύνοια στον μεγαλύτερο. Ελα ομως που τελικά τη μάχη τη κέρδισε ο μεγάλος.

Δε θα μου φανει περίεργο ο τάφος να συντηρηθηκε από τον μεγάλο προς τιμη των γονέων του.

 

Αυτο παιζει παντως.. Αν και δεν εχω διαβασει την ιστορια του Κασσανδρου καθολου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη μια θεωρία για τον/την ένοικο του τάφου... Ολυμπιάδα και λίγο από...Ρωξάνη.

 

http://greece.greekreporter.com/2014/09/07/is-the-mother-of-alexander-the-great-in-the-tomb-at-amphipolis/

 

Χλωμό το κόβω πάντως για Ολυμπιάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...