Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρεις τι θα έχει πλάκα ...

 

Να μπούνε μέσα και να βρούνε κάτι σε "... συγχαρητήρια, βρήκατε το 1ο στοιχείο για το που ειναι ο Αλέξανδρος ... το επόμενο μέρος που θα πρέπει να πάτε είναι .... "

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ο,τι τους καπνίσει ναι, αλλά καθηγητές αρχαιολογίας είναι, ένα λόγο παραπάνω απο μενα και εσένα τον έχουν.

δε λέω οτι είναι ή δεν είναι, γιατι δεν ξέρω να κρίνω από τέτοια, εγώ το συννεφάκι ξέρω να φτιάχνω οταν χαλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάλεξε, είναι μοναδικός ή οχι; Γιατι ειπες πιο πανω οτι υπαρχουν και αλλοι ταφοι με 2-3 τοιχους σφραγισης σε τοσα δωματια

 

Αναφέρομαι σε πράγματα που δεν έχουμε ξαναδει.

Τοίχοι σφράγισης και εγω έχω την εντυπωση οτι έχουν βρεθεί αλλού και μια που σε ειδα και εσένα σιγουρο δεν μπηκα στο κόπο να το ψάξω. Οποτε αναφέρω πράγματα που ειναι δεδομένο οτι δεν έχουμε ξαναδει σε ταφικό μνημείο :-)

 

Δυο-τρεις τοίχοι σφράγισης υπάρχουν  ... αλλά τοίχους με οπές που να παίζουν ρόλο στη σφράγιση

του τάφου σε συνδυασμό με την άμμο  σαν αντικλεπτικός μηχανισμός δεν υπάρχει ...

 

Πολλά πράγματα δεν έχουμε δει ακόμα ...

Δηλαδή έχετε δει μακεδονικό με φυσικό τύμβο ένα λόφο ;

Να υπάρχουν πάνω από ένα  μακεδονικό τάφο δύο

και ίσως περισσότερα παλαιότερα νεκροταφεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο,τι τους καπνίσει ναι, αλλά καθηγητές αρχαιολογίας είναι, ένα λόγο παραπάνω απο μενα και εσένα τον έχουν.

δε λέω οτι είναι ή δεν είναι, γιατι δεν ξέρω να κρίνω από τέτοια, εγώ το συννεφάκι ξέρω να φτιάχνω οταν χαλάει.

Μαζι σου. Σέβομαι τη κάθε αποψη αρκει να τεκμηρίωθει. Για την ωρα ότι υποστήριξαν εχει αναιρεθει (Αριδαιος κτλ)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζι σου. Σέβομαι τη κάθε αποψη αρκει να τεκμηρίωθει. Για την ωρα ότι υποστήριξαν εχει αναιρεθει (Αριδαιος κτλ)

 

Ψιτ, για διάβασε όμως αυτό:

 

 

Ο Κώστας Ρωμαίος (σελ. 268), με την αποκάλυψη των βασιλικών τάφων στην Βεργίνα, ταυτίζει την περιοχή με την αρχαία πρωτεύουσα των Μακεδόνων, τις Αιγές, δεδομένου ότι κατά ρητήν αρχαίαν μαρτυρίαν (Διόδωρος 22, 12) οι μακεδόνες βασιλείς εθάπτοντο εις τις Αιγές.

Η ονοματοθεσία Αιγές κατά Ρωμαίον έχει άμεσο συγγένεια με ορμητικά νερά, τα οποία κατά την αρχαιότητα εκαλούντο «Αίγες». Εις ανάμνηση του αρχαίου μύθου του Ηροδότου, ότι ξαφνική καταιγίδα που αύξησε τα ορμητικά νερά του ποταμού έσωσε τους τρεις αδελφούς, ονόμασαν την πρωτεύουσά των Αιγές. Εσφαλμένα συνεπώς συνδέονται αι Αιγές με την Εδεσσα, διότι κατά τον Ρωμαίον η ονοματοθεσία δεν έχει σχέση με γεωγραφία αλλά με την μυθολογία της Μακεδονίας.

 

Σου θυμίζει κάτι το ποτάμι και τα ορμητικά νερά μήπως? 

 

Κάτσε μην έχουμε καμία τρελή ανατροπή και μας έρθει σφοντύλι.

 

Μη σου πω ότι ο Ανδρόνικος βρήκε τον τάφο της Ρωξάνης δηλαδή και του μικρού Αλέξανδρου και μας έρθει ο ουρανός σφοντύλι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καρυατιδες σε Μακεδονικο Ταφο? ...

τροφη για σχολια...

 

Ααααα ελα ρε Δημητρα.. Πες μου λιγο σε παρακαλω γιατι αληθεια με ενδιαφερει.. Εχεις ξαναδει κατι παρομοιο; Οι καρυατιδες λενε κατι για την ταυτοτητα του νεκρου; Ποια ειναι η γνωμη σου για το ολο θεμα, χωρις να κανεις εικασιες φυσικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το μνημείο είναι πολύ περίεργο.

Απ' ό,τι κατάλαβα, οι φωτογραφίες που έχουμε μέχρι στιγμής είναι μέχρι και τον 3ο τοίχο. Ανακεφαλαιωτικά: ο 1ος τοίχος (είσοδος) έχει τις σφίγγες, ο 2ος τοίχος (με τρύπα) έχει το επιστύλιο με τους ρόδακες, ο 3ος τοίχος (επίσης με τρύπα) έχει τις Καρυάτιδες. Μέχρι στιγμής λοιπόν έχουμε 2 προθαλάμους. Μου κάνει εντύπωση που βρέθηκε μόνο μία πλάκα της οροφής του 2ου προθαλάμου. Αν προσέξετε, στην άκρη της έχει οπή που υποδηλώνει ότι εκεί κούμπωνε η επόμενη πλάκα. Αρα συνεχιζόταν η οροφή.

Επίσης μου κάνει εντύπωση αυτό με τις σφραγίσεις με λίθους. Ενα ερώτημα είναι: έγιναν κατά την κατασκευή του τάφου ή αργότερα (π.χ. ρωμαϊκά χρόνια), όταν ο τάφος ίσως είχε ήδη, λιγότερο ή περισσότερο συληθεί/βανδαλιστεί;

Τέλος για την κατεστραμμένη Καρυάτιδα μου φαίνεται πως πριονίστηκε το πρόσωπο, προσέξτε πόσο κανονική και ευθεία είναι η τομή. Η άλλη δε μπορούσε να πριονιστεί, γιατί είχε ήδη ρωγμή, θα σκιζόταν στα δύο αν πριονιζόταν.

Τέλος μου κάνει εντύπωση που δεν μας είπαν τίποτα ούτε για τον δεύτερο τοίχο (με τους ρόδακες) ούτε για το τι είναι πίσω από την 2η τρύπα. Πιστεύω ότι έχει συληθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις τι θα έχει πλάκα ...

 

Να μπούνε μέσα και να βρούνε κάτι σε "... συγχαρητήρια, βρήκατε το 1ο στοιχείο για το που ειναι ο Αλέξανδρος ... το επόμενο μέρος που θα πρέπει να πάτε είναι .... "

 

..στα Σκοπια.  :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν ήθελαν να αποκρύψουν κάτι από το υπουργείο, το πρώτο πράγμα που θα απέκρυπταν θα ήταν η απρόσωπη Καρυάτιδα και οι οπές στους τοίχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπροστά από τις καρυάτιδες, και από το ύψος της μέσης τους και κάτω, αποκαλύπτεται τοίχος σφράγισης από πωρόλιθους σε όλο το πλάτος των 4,5μ.

 

Μιλώντας στο ΣΚΑΙ, η κα Μενδώνη ανέφερε ότι «υπάρχει ένας τοίχος ακόμη, ο τρίτος, φέρει οπή όπως ο προηγούμενος, ωστόσο η πρόσβαση σε αυτόν ακόμη είναι δύσκολη… Οπωσδήποτε όμως θα υπάρχει μια ακόμη είσοδος αν η είσοδος είναι χωρίς θύρα ή με κανονική θύρα είναι πολύ νωρίς για να πούμε οτιδήποτε».

«Πρόκειται για ένα εξαιρετικά σημαντικό και εξαίρετο μνημείο και η καινούργια αποκάλυψη ενισχύει αυτή την άποψη» πρόσθεσε και τόνισε ότι για τη δημιουργία των Καρυατιδών έχει ακολουθηθεί η ίδια ακριβώς η ίδια τεχνική με τις σφίγγες, ειδικά στα κεφάλια των σφιγγών και στα φτερά τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπροστά από τις καρυάτιδες, και από το ύψος της μέσης τους και κάτω, αποκαλύπτεται τοίχος σφράγισης από πωρόλιθους σε όλο το πλάτος των 4,5μ.

καλό αυτό ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό αυτό ε?

 

Καλο αλλα εκανα edit και προσθεσα οτι και αυτος εχει οπη.. προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι ειναι απο κατασκευης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...