Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καρυάτιδες και σφίγγες ε?

 

Ε ρε βεντούζα που έφαγαν τα Σκοπιανά σήμερα. 

Καρυάτιδες = legendery card σαν να λεμε :P

 

- Από όσο μπορώ να εκτιμήσω σε μια εβδομάδα από σήμερα θα έχουμε τα πρώτα αποτελέσματα περί της ταυτότητας του νεκρού... Αν υπάρχει νεκρός και δεν είναι κάποιο μνημείο .....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ερώτηση μπας και κάποιος είναι πιο ειδικός.

 

Τα κομμάτια που βλέπουμε στις κάτω φωτογραφίες, είναι όντως φρεσκοκομμένα και άρα μαρτυρούν βιασύνη και κακομεταχερίση από τους ανασκαφείς;;;

 

original.jpg

23-2--3-thumb-large.jpg


Πετρολόγος δεν είμαι, αλλά και εμένα σαν φρέσκα μου φαίνονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο ερωτήσεις:

1η: ΟΙ Καρυατιδες ειναι ολόσωμες και απλά δεν ξεσκεπάστηκαν ακόμα τα σώματά τους?

2η: Μετά τον τοίχο που υπάρχει από πίσω τους, ακολουθεί ο νεκρικός θάλαμαος, έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση μπας και κάποιος είναι πιο ειδικός.

 

Τα κομμάτια που βλέπουμε στις κάτω φωτογραφίες, είναι όντως φρεσκοκομμένα και άρα μαρτυρούν βιασύνη και κακομεταχερίση από τους ανασκαφείς;;;

 

original.jpg

23-2--3-thumb-large.jpg

Πετρολόγος δεν είμαι, αλλά και εμένα σαν φρέσκα μου φαίνονται

Χαλαρώστε, κάποια κομμάτια ήταν αποκολλημένα ήδη απο διαβρωση και έφυγαν καθώς έφυγε και η επιχωμάτωση... είπαμε τώρα...

Δύο ερωτήσεις:

1η: ΟΙ Καρυατιδες ειναι ολόσωμες και απλά δεν ξεσκεπάστηκαν ακόμα τα σώματά τους?

2η: Μετά τον τοίχο που υπάρχει από πίσω τους, ακολουθεί ο νεκρικός θάλαμαος, έτσι?

Νομίζω είναι στο 2ο δωμάτιο, είναι αλλο ενα αν δεν κάνω λάθος...

 

Πάντος ΑΝ είναι μέσα ο Μέγας Αλέξανδρος τότε μιλάμε για ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ βαρύτητας ανακάλυψη!!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση μπας και κάποιος είναι πιο ειδικός.

 

Τα κομμάτια που βλέπουμε στις κάτω φωτογραφίες, είναι όντως φρεσκοκομμένα και άρα μαρτυρούν βιασύνη και κακομεταχερίση από τους ανασκαφείς;;;

Πετρολόγος δεν είμαι, αλλά και εμένα σαν φρέσκα μου φαίνονται

 

Μην κανουμε υποθεσεις ρε παιδια.. Μπορει να φυγανε κομματια και προσφατα με φυσικα αιτια ή να ξεφλουδισε το φρεσκο.. δεν ξερουμε! Δηλαδη τι; μπηκαν μεσα καποιοι και εβγαλαν μικρα κομματακια; -.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση μπας και κάποιος είναι πιο ειδικός.

 

Τα κομμάτια που βλέπουμε στις κάτω φωτογραφίες, είναι όντως φρεσκοκομμένα και άρα μαρτυρούν βιασύνη και κακομεταχερίση από τους ανασκαφείς;;;

 

original.jpg

23-2--3-thumb-large.jpg

Πετρολόγος δεν είμαι, αλλά και εμένα σαν φρέσκα μου φαίνονται

 

Πιθανόν να ήταν έτοιμα να αποκολληθούν

αλλά τα συγκρατούσε η επίχωση. Με την

αφαίρεση των χωμάτων ξεκόλλησαν ή

αφαιρέθηκαν εσκεμμένα από τους

συντηρητές ώστε να συγκολληθούν στο

μέλλον ...  αφού υπάρχουν ...

Ζημιά δε νομίζω να προκάλεσαν

οι εργατοτεχνίτες γιατί ξέρουν τι

αντιμετωπίζουν και ότι η άμμος δε

θέλει και ιδιαίτερα βαριά εργαλεία

για να αφαιρεθεί ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κανουμε υποθεσεις ρε παιδια.. Μπορει να φυγανε κομματια και προσφατα με φυσικα αιτια ή να ξεφλουδισε το φρεσκο.. δεν ξερουμε! Δηλαδη τι; μπηκαν μεσα καποιοι και εβγαλαν μικρα κομματακια; -.-

Σε αυτό το νήμα και να μην κάνουμε υποθέσεις; :huh:

 

 

Ξέρουμε σίγουρα ότι είχε ανεβεί μπουλντόζα στον λόφο. Μιλάμε για μηχάνημα που ζυγήζει τόσους τόνους. Δεν θα ήταν απίθανο να είχε ζουλήξει τα ταβάνια.

 

Δεν λέω ότι είναι σίγουρο αλλά αναπαράγω ένα σενάριο βλέποντας τις φωτογραφίες που δείχνουν σχετικά πρόσφατη ζημιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εργασιες απο την στιγμη που δοθηκε πολιτικη βαρυτητα στο θεμα, πηγαν με απιστευτα γρηγορο ρυθμο για την σπουδαιοτητα της ανασκαφης,πραγμα που δεν ειναι και οτι το καλυτερο για την αποφυγη ζημιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το νήμα και να μην κάνουμε υποθέσεις; :huh:

 

 

Ξέρουμε σίγουρα ότι είχε ανεβεί μπουλντόζα στον λόφο. Μιλάμε για μηχάνημα που ζυγήζει τόσους τόνους. Δεν θα ήταν απίθανο να είχε ζουλήξει τα ταβάνια.

 

Δεν λέω ότι είναι σίγουρο αλλά αναπαράγω ένα σενάριο βλέποντας τις φωτογραφίες που δείχνουν σχετικά πρόσφατη ζημιά

 

Πές μου οτι δεν μιλάς σοβαρά τώρα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως σε όλη την περιβολο δεν βρεθηκε οπή προς το εσωτερικό. Επίσης από την κύρια είσοδο φαινονται μόνο απόπειρες σύλησης, μιας και δεν υπάρχουν οπές ικανού μεγέθους μέχρι υον κύριο νερκρικό θάλαμο. Οπότε αν μπήκαν μέσα, μπορει να το έκαναν μόνο από επάνω  ή υπόγεια... Η κύρια είσοδος και οι προστατευτικοί τύχοι λειτουργησαν, ως φαίνεται... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Daemonie, ήμαρτον δηλαδή. Έχεις τόσα ποστ που λες ότι είσαι σίγουρος ότι είναι μέσα ο αλέκος και κάθεσαι τρολλάρεις τώρα που διατύπωσα μια εύλογη απορία;

 

Κάνε μια χάρη στο νήμα και σε όσους συμμετέχουν και σταμάτα να ποστάρεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω να μην κανουμε υποθεσεις βασει των φωτογραφιων που βλεπουμε καθως υπαρχουν πολλοι παραμετροι οπως το φως, οι σκιες, το να τα αφαιρεσαν αυτοι ωστε να τα τοποθετησουν παλι ή να έπεσαν μολις βγαλανε το χωμα..

 

Και εγω δεν βλεπω κατι το περιεργο.. Στην καρυατιδα που το κεφαλι της ειναι οκ, απλα βλεπω λιγο ξεφλουδισμα πανω πανω γι αυτο ειναι και λευκο, και στην καρυατιδα με το σπασμενο το κεφαλι, εκει στη γωνια πεφτει φως και φαινεται πιο ασπρο.. Ακομα και φρεσκο κομματι να λειπει δεν νομιζω να μπηκαν αρχαιοκαπηλοι και να τα χτυπησανε..

 

Τωρα για τις συνθηκες καθαρισμου, φροντιδας και σκαψιματος, δεν ειμαστε εκει για να δουμε πως τα κανουν.. Σιγουρα εγινε πολυ γρηγορα η διαδικασια μεχρι τωρα, αλλα επειδη στην Ελλαδα εχουμε συνηθισει τα παντα να πηγαινουν αργα, τωρα που γινεται γρηγορα μας φαινεται περιεργο.. Δεν ειναι αναγκη να τα καταστρεφουν με την ταχυτητα, μπορει να το κανουν σωστα, μπορει και λαθος βεβαια..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα απο ανασκαφές αλλά είμαι σίγουρος πως οι εργασίες γίνονται σε πολύ γρήγορο βαθμό

Θέλουν να προλάβουν την έναρξη της ΔΕΘ για πολιτικούς σκοπούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...